Şimdi Ara

Tıp Fakültesinden mezun oldum, sorularınızı alayım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
2
Favori
1.909
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • LYS açıklandı ve günümüz şartlarında Tıp Fakülteleri ve hekimlik halen popülerliğini koruyor. Ben 2009 yılında girdiğim Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden yarın ilişiğimi keserek mezun oluyorum. Tıp fakültesini yazmak isteyen arkadaşlara merak ettikleri hakkında yardımcı olabilirim.

• Sizce dis mi tıp mi tip icin mezuna kalmaya deger mi
  • quote:

Orijinalden alıntı: bulgurlar

Sizce dis mi tıp mi tip icin mezuna kalmaya deger mi
    hocam akreditasyon belgesi önemli bir olay mı ? çoğu tıpda yok bu belge
  • Tip icin 14 binden mezuna kalinir mi.babam doktor ve buna degmeyecegini soyluyor ama ben tip okumayi cok istiyorum
  • quote:

Sizce dis mi tıp mi tip icin mezuna kalmaya deger mi

Diş hekimliği ve tıp hekimliği birbirinden çok farkli iki branş, ikisinin de birbirine göre üstün yanları var. Siz nasıl bir meslek istediğinizi söylerseniz ona göre bir şeyler söyleyebilirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: doktorbabanindoktorkizi

Tip icin 14 binden mezuna kalinir mi.babam doktor ve buna degmeyecegini soyluyor ama ben tip okumayi cok istiyorum

tıp 15 bin ile almıyor mu en son neden mezuna kalıyorsun ?
  • 15 binle aliyor dogru ama sehir de benim icin onemli.gerci onemli olan uzmanligi nereden aldigimiz ama yine de batida bi sehir olmasi daha iyi.
  • Acıkçası biraz baskı var. Ben yoruldum. Mezuna kalabilir miyim bilmiyorum ve diş gelmeyebilir sınırdayim. Sadece konustugum tum doktorlar cok pisman. Ben genel olarak calismayi seviyorum.
  • Hocam tıp fakültelerinde yatay geçiş hakkında bilgi verir misiniz?
  • İlk yil hangi dersleri goruyoruz
  • Hocam paso der mi çalıştınız.Abartıldığı gibi başınızı kitaptan kaldıramazsın lafı doğru muydu
  • quote:

Orijinalden alıntı: emregenc331

Hocam paso der mi çalıştınız.Abartıldığı gibi başınızı kitaptan kaldıramazsın lafı doğru muydu
    @doktorbabanindoktorkizi hekimliği severek yapacaksanız tekrar çalışıp ortalama üstü fakülteye gidebilirsin. Hekimliği sevdiğin sürece çok rahat çalışırsın ve mutlu da olursun. Hekimlik eskisi kadar iyi bir meslek olmasa da her zaman üst sıralarda olacaktır.

@Escherich bence tüm fakülteleri aynı kefede değerlendirmemek gerekir. Bizim fakültenin 5-6 yıldır akreditasyon belgesi var ve eğitimi akredite edilmiş durumda. Bizim fakülteden mezun olanlar başka şehirlerde çalışınca bize birçok fakülteden daha kaliteli eğitim verildiği söyleniyor. Bu farkı yaratan akreditasyon mudur bilmiyorum ama tıp okuyacaksanız yazacağınız fakülteyi iyi araştırın.

@bulgurlar kendine inanıyorsan bir yıl daha deneyebilirsin. Çalışmayı seviyormuşsun, iyi çalışıp insanlarla uğraşabileceğini düşünüyorsan hekimlik tam sana göredir.

• quote:

Acıkçası biraz baskı var. Ben yoruldum. Mezuna kalabilir miyim bilmiyorum ve diş gelmeyebilir sınırdayim. Sadece konustugum tum doktorlar cok pisman. Ben genel olarak calismayi seviyorum.
    @bilinmeyenekosankiz ilk yıl Tıbbi Biyoloji ve Genetik, Tıbbi Biyokimya, Biyofizik, Anatomi(bir kısmı), Histoloji, Fizyoloji(bir kısmı) gibi temel dersleri alıyoruz. Ek olarak Atatürk İlke ve İnkılapları, Türk Dili ve Edebiyatı, İngilizce gibi dersler de var ancak bunlar haftada 2-3 saat ve çok kolay anlatılıyor.

@emregenc331 Ben ortalama seviyede çaklıştım ve sınıfları rahat rahat geçtim, o kadar abarttıklarına bakmayın. Ben İlk 3 yıl devam zorunluluğu bile yok, pratik uygulamalara ve sınavlara girseniz yetiyor. Sınıf geçmek için sınav zamanları biraz dişinizi sıkıp çalışmanız yeterli, her gün 5-6 saat gibi çalışma temposuna gerek yok. Ancak fakülte bittikten sonra uzmanlık sınavı var ve bunu kazanmak istiyorsanız kendinizi kitaplara gömmeniz gerekir.

• Tesekkurler
  • Çukurova'dan bahsedebilir misiniz? Sınıf geçmek bazı okullarda zor bazılarında kolay diyorlar, Çukurova'da durumlar nasıl geçme notu falan? Ayrıca sizce İngilizce tıp okumak avantaj mıdır dezavantaj mıdır?
  • Normal tıp ile İngilizce tıp arasındaki fark nedir bilginiz var mı ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Last_Stand

Normal tıp ile İngilizce tıp arasındaki fark nedir bilginiz var mı ?
    @o1k9a0n3
    -eskisi kadar olmasa da emeğin karşılığının alındığını düşünüyorum
    -günümüz şartlarında inşaat mezunları, özellikle yurtdışında çalışma kolaylığı ile çoğu doktordan daha fazla kazanıyor. devlette veya türkiye'de bazı özel şirketlerde çalışanlar da doktorlardan daha az kazanıyor. ama ileride durum nasıl olur bilemem. şu an en kötü doktor 5 bin lira kazanıyor oradan hesaplarsınız.
    -şu an pratisyenler 5-9 bin, uzmanlar 8-12 bin lira maaş alıyorlar. özelde bunun ucu açık.
    -uzmanlık eğitimi alanlar 5 bin lira civarında maaş alıyorlar
    -arkadaşlarımdan ilk ameliyatında bayılanlar ve fenalaşanlar oldu ama zamanla çoğu alıştı. Korkunuz çok fazla değilse sıkıntı olmaz.

@Last_Stand İngilizce tıp ile Türkçe tıp arasında dağlar kadar fark var ve imkanınız varsa kesinlikle ingilizce tıpı öneririm. Çünkü tüm dünyada bilimin dili ingilizce, ingilizce bilmeyen biri sürekli değişen tıbbı bilgilere ulaşamaz. Tüm tıp literatürü ingilizce ve ingilizce eğitim aldınız fakültede bu literatüre hakim olmak çok daha kolay.

@I'd name it Marla. Çukurova birçok fakülteye göre sınıf geçmenin zor olduğu bir yer. 2-3 yıl öncesine kadar geçme notu 70 ti sonrasında 60 a düştü ancak sınıfta kalanların oranı azalmadı. Ben 1. sınıftayken 300 kişilik amfide 50 kişi sınıfta kalmıştı, geçen yıl 1. sınıflarda yaklaşık 70 kişi sınıfta kalmış. Çalışmayan zor geçer, sınavlardan 10 gün öncesinden iyi bir çalışma ile çok rahat sınıf geçilir. Çukurova nın bence en önemli faktörü büyük ve donanımlı bir hastaneye sahip olması, her türlü vakayı görmek ve bu sayede pratik bilgileri geliştirmek mümkün. Hastaneye geçince ne kadar eğitim alacağın büyük oranda kendi azim ve çabana kalmış durumda. İstekli ve azimli olursan çok sağlam hekimlik tecrübesi ile mezun olmak mümkün. Son olarak ingilizce tıp imkanı olan gitsin ve okusun faydasını görecektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi H.E -- 30 Haziran 2015; 23:16:00 >

• quote:

Orijinalden alıntı: H.E

LYS açıklandı ve günümüz şartlarında Tıp Fakülteleri ve hekimlik halen popülerliğini koruyor. Ben 2009 yılında girdiğim Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden yarın ilişiğimi keserek mezun oluyorum. Tıp fakültesini yazmak isteyen arkadaşlara merak ettikleri hakkında yardımcı olabilirim.

Hocam kusura bakmayın biraz alakasız olacak ama eczacılık fakültesinden tıp fakültesine geçme imkanımz var mıdır?
  • quote:

@o1k9a0n3
    -eskisi kadar olmasa da emeğin karşılığının alındığını düşünüyorum
    -günümüz şartlarında inşaat mezunları, özellikle yurtdışında çalışma kolaylığı ile çoğu doktordan daha fazla kazanıyor. devlette veya türkiye'de bazı özel şirketlerde çalışanlar da doktorlardan daha az kazanıyor. ama ileride durum nasıl olur bilemem. şu an en kötü doktor 5 bin lira kazanıyor oradan hesaplarsınız.
    -şu an pratisyenler 5-9 bin, uzmanlar 8-12 bin lira maaş alıyorlar. özelde bunun ucu açık.
    -uzmanlık eğitimi alanlar 5 bin lira civarında maaş alıyorlar
    -arkadaşlarımdan ilk ameliyatında bayılanlar ve fenalaşanlar oldu ama zamanla çoğu alıştı. Korkunuz çok fazla değilse sıkıntı olmaz.

@Last_Stand İngilizce tıp ile Türkçe tıp arasında dağlar kadar fark var ve imkanınız varsa kesinlikle ingilizce tıpı öneririm. Çünkü tüm dünyada bilimin dili ingilizce, ingilizce bilmeyen biri sürekli değişen tıbbı bilgilere ulaşamaz. Tüm tıp literatürü ingilizce ve ingilizce eğitim aldınız fakültede bu literatüre hakim olmak çok daha kolay.

@I'd name it Marla. Çukurova birçok fakülteye göre sınıf geçmenin zor olduğu bir yer. 2-3 yıl öncesine kadar geçme notu 70 ti sonrasında 60 a düştü ancak sınıfta kalanların oranı azalmadı. Ben 1. sınıftayken 300 kişilik amfide 50 kişi sınıfta kalmıştı, geçen yıl 1. sınıflarda yaklaşık 70 kişi sınıfta kalmış. Çalışmayan zor geçer, sınavlardan 10 gün öncesinden iyi bir çalışma ile çok rahat sınıf geçilir. Çukurova nın bence en önemli faktörü büyük ve donanımlı bir hastaneye sahip olması, her türlü vakayı görmek ve bu sayede pratik bilgileri geliştirmek mümkün. Hastaneye geçince ne kadar eğitim alacağın büyük oranda kendi azim ve çabana kalmış durumda. İstekli ve azimli olursan çok sağlam hekimlik tecrübesi ile mezun olmak mümkün. Son olarak ingilizce tıp imkanı olan gitsin ve okusun faydasını görecektir.

Anladım, çok teşekkürler cevapladığınız için.

• quote:

Orijinalden alıntı: xFaLc0nx

quote:

LYS açıklandı ve günümüz şartlarında Tıp Fakülteleri ve hekimlik halen popülerliğini koruyor. Ben 2009 yılında girdiğim Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden yarın ilişiğimi keserek mezun oluyorum. Tıp fakültesini yazmak isteyen arkadaşlara merak ettikleri hakkında yardımcı olabilirim.

Hocam kusura bakmayın biraz alakasız olacak ama eczacılık fakültesinden tıp fakültesine geçme imkanımz var mıdır?

Bilgilerim kesin değil ama geçiş imkanının olduğunu biliyorum ancak 6 yıl boyunca eczacılıktan geçenin olduğunu duymadım. İki tıp fakültesi arasında yatay geçiş bile çok zorken eczacılıktan nasıl gelinir bilmiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi H.E -- 30 Haziran 2015; 23:41:30 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.