Şimdi Ara

TESİSAT ÜSTATLARI YARDIM

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
2.656
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • MEGANE II KAPI KOLONU TAKICAM ORJİNAL TEYP İLE ANFİ FELAN OLMAYACAK COPONENT 13 CM 4 ADET TEYP KALDIRRIRMI YOKSA ALPIN 2 KANAL 13 CM KOLONLARINDANMI TAKAYIM

• arkaadaşlar bugun gittim sırf denemek için teyp için cd adaptörü aldım hani kaset şeklinde olanlar varya onlardan aldım 6630 telefonum kulaklık adaptörünü kesip cd adptörüne bagladım . bence iyi olduu yukarda sizden yardım rica etmiştim 4 adet kompanent megane ıı teyp kaldırırmı kolonların boyutu 13 cm kapılara anca bunlar sıgıyor bide alpın normal 2 kannllı kolonu var 4 adet ondan alsam biraz daha dinleme deger bi ses ala bilirmiyim yardım edinnn

• Bu konuda yardımlar geldiğinde bende burdan takip edeyim, benimde bilgim yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kumanda -- 9 Nisan 2007; 14:16:04 >
  • ok ettabi ama beni işlemiyosun dimi gercekten bilgin yok yani eyer bilgin varsa sen yardım et bana
  • quote:

Orjinalden alıntı: stopal

bende senin gibiyim anlamıyorum ama internetten kelime anlamını araştıra bilirsin

Siz bazı bilgiler buldunuz sanırım ? Paylaşırsanız cehaletimiz sona erecektir.

Komponentin yanında ki devre kartı şeklinde ki parça ne işe yarıyor benim merakım o
    Komponent :katılımlı Gibi bir mana içeriyor

Burada bu isim çok teleffuz ediliyor bilenler yardımcı olacaktır.

Ekleme:resim

TESİSAT ÜSTATLARI YARDIM

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Prokizya -- 9 Nisan 2007; 17:16:45 >

• komponent;

ilk önce şunu anlatmam lazım;

höparlörlerin amaçları,

1. konvansiyonel seslendirmelerde; (açık hava, bar, disko, restorant vb)
    bu tür sistemlerde yüksek kalite beklenmez, amaç alan seslendirmesidir.

2. ev sistemleri; bu tür sistemlerde 2' ye ayrılır.
    (a) hi-fi (gerçeğe yakınlık) yüksek kalitede müzik dinleme (çalınan enstruman, vokal) gibi
    (b) hi-end (hi-en terimi aslında müzikle bir alakası yoktur. bu terim yüksek kalitede hoparlör üretici firmaların çıkardığı sistemlerin eski adı hi-fi idi ama baktılar' ki ufacık bir müzik setine veya herkesin evine aldığı sony, pioneer, vb gibi firmaların deck sistemler dediğimiz bir müzik sistemlerine verilen adlar da aynı. ama bu yüksek kalite üreticilerini içlerinden ayırmak için kullanılan bir terim olmuştur. (Naim audio, Focal jm lab, thiele, cabasse, t&a, martinlogan, wilson benesch, Wilson audio, marklevinson gibi birçok firmalar Hİ-END ureticileridir ve sadece hoparlör, amplifier, lambalı amplifier vb bunun gibi yüksek kaliteli ürünleri üretirler.

amaç; Hİ-END: insan ve ya enstruman yada canlı oda orkestrasında veya tümünün birleşiminde karşılarında duydukları sesi evlerinde yüksek kalitede kaydedilmiş dijital mastering kayıtlı cd lerle (ECM records, audioquest, chesky, telarc vb) dinleme isteğidir.

insan sesi ana temeldir ve sadece bir noktadan yani ağızdan çıkar. Ama üretilen hiçbir tek hoparlör insan sesini ve ya enstrumanların sesini verebilecek düzeyde yeterli gelmez .

ses sistemlerini üretim frekansları da bu amaçla (20 hz - 20 khz) arasndaki frekansları üretebilecek şekilde yapılırlar.

Komponentler; genelde 2 yollu ve ya 3 yollu dediğimiz şekide üretilirler. Ama bu 4 veya 5 yola kadar da çıkar.

2 yollu komponentlerde, bass ve mid frekanslar bass ünitesine, mid üstü ve tiz
    frekanslarda tweeter unitesine gönderilerek sesin tamamı oluşturulmaya çalışılır.
     TESİSAT ÜSTATLARI YARDIM

3 yollu komponentler ise biraz daha ayrıntıları kaybetmemek ve 2 yollu hoparlörde olan bass ve tiz arasında kalan mid sesleri daha berrak duymak ve açığa çıkarmak için araya bir de mid unitesi eklenerek oluşturulmuştur.
     TESİSAT ÜSTATLARI YARDIM

bu işlem daha ince detaylara inmek ve hiçbir insan sesini yada enstrumanın gerçekte yarattığı frekansları kaçırmamak için 4 ve ya 5 yolakadar da çıkabilir.
     TESİSAT ÜSTATLARI YARDIM

http://www.wilsonaudio.com/product/alexandria/gallery.php

Crossoverlar; otomobilde komponentlerin yanında gelen yada hoparlör kabinlerinin içerisinde bulunan bu devreler amfimizden çıkan sesleri, bass, mid, tiz frekanslara bölerek hoparlörlerin kendi çalışma frekanslarına ve frekansların birbirine karışmamasına yardımcı olmak için üretilen malzemelerdir.

yardımcı olacak bilgilerimi her zaman paylaşmaya hazırım.
    yardımcı olabildiysem nemutlu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HeaD_EffeCT -- 9 Nisan 2007; 20:32:25 >

• Ben de stopala cevap vereyim,
    orijinal teybe amfi takabilirsin ama ya deck çevirici kullanmalısın yada HIGH INPUT'u olan bir amfi kullanmalısın, değişik fiyat ve kalitede birkaç örnek JBL 75.4, JBL 75.2, Harward 605, 505, 405 vs.

Alpin hoparlör tavsiye etmem, amacın arkada da ses olması ise yani çalsın da kalite önemli değil diyorsan alabilirsin, yok eğer biraz da iyi bişey olsun ve sesi de yumuşak-hoş olsun diyorsan Pioneer TS-G1318 veya tweeterlı TS-G1348 önerebilirim...
  • Head_Effect bu güzel yazı için teşekkürler. 3 yollu komponent resmi biraz büyük kaçmış gerçi.
    Ah keşke 3 yollu componentleri ön kapılara aracın kapılarını yada toripdosunu bozmadan yapabilseydik....
    2 yollularımızla mid tam mid değil tam kickbass da değil. tiz ile arasında çok frekans boşluğu kalıyor.

Tam kickbassları veremediğinden subwooferla da arada alt frekans boşlukları kalıyor.

Dinliyoruz dinlemesine daha keyifli ama özellikle rock müziklerde frekans kaybını çok hissediyorum.
  • prokizya arkadaşımızın merakını da giderelim.

Crossover lar yukarıda' da bahsettiğimiz gibi hoparlörlelere giden sesleri komponenent bileşenlerinin özelliklerine göre frekansları ayırma işlemini gerçekleştirir.

mesela 2 yollu bir sistemde 1st order butterworth en basit crossover devresidir 1 bobin ve 1 kondansatörden meydana gelir.

aşağıda 8 ohm luk bir sistemde woofer ve tweeter frekanslarını 3000 hz den bölmek için 6.63 mf' lik bir kondansatör ile 0.42 mh (milihenry)' lik bir bobin kullanılmıştır.

tabiki bu frekans kesimi kullanılan komponenetlerin üretilen thiele-small (elektriksel ve mekanik) parametrelerine göre düzenlenir.

3 yollu crossover devresi

4st order gelişmiş bir crossover devresi;

bu devrede ise frekans kesimleri daha keskin olması için ikinci kondansatörler ve ikinci bobinler ile ek dirençler kullanılarak frekansların tam düz olarak ( mesela tizlerin fazla veya eksik ve ya mid seslerin önde ya da geride kalmanası için) kullanılan gelişmiş crossoverlar' dır.

TESİSAT ÜSTATLARI YARDIM

bu crossover 3 yollu bir crossover ın frekans kesim cizelgesidir.
     TESİSAT ÜSTATLARI YARDIM

bu resim ise 3 yollu bir crossover da frekansların ölçülen değerleri dir.
    kırmızı bass frekansları, sarı mid frekansları, mavi ise tiz frekansları belirtir.
    bu çizelgede sarı yani mid frekansların tiz frekansların üzerine gittiğini görürsünüz bu crossoverlar üzerinde görebileceğininz ayar jumperları ile değişebilir bu çizelgede ise yeşil çizgi mid frekansları kesen, açık mavi ise tweeter frekanslarını birbirine çarpmasını kesen dirençler olduğunu anlayabiliriz.

pe ki bu ayarları neden koydular derseniz;
    bu ayarlar komponentlerin montaj edildiği yere göre ayarlanmasında yardımcı olur.
    mesela mid hoparlörü veya tweeter ı sesi engellenebilecek biryere (kapıda diz hizası altına montaj edilirse mid seslerde kesilme olacağından crossover içerisindeki dirençleri devre dışı bırakarak mid sesleri biraz daha serbest bırakmış olursunuz bu netice ile engellenerek kayıp olan sesi biraz daha duyulur ve açığa cıkacak şekilde ayarlamış olursunuz.

TESİSAT ÜSTATLARI YARDIM

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HeaD_EffeCT -- 10 Nisan 2007; 8:47:59 >

• d joz : Harward 405 abi verdigin anfi modelleri içinde en ucuz olanı buydu bende bunu sectim zahmet olamazsa eyer bu anfi ve benim orjinal teyp ile bana şöyle tatlı ses ala bilecegim bi tesisat kurarmısın gidip alayım ben örnegi 4 adte kompenent uyarmı bu anfiye yardımların için tşkler şimdiden
  • HeaD_EffeCT UFKUMUZU AÇTIGIN İÇİN TEŞEKKÜRLER ....
  • BU ARADA BU TPİGE GİRİP YARDIM EDEN HERKEZE TEKRAR TEKRAR TŞKSAYGILAR :::::::::::::::::::::
  • o harward amfide cok fazla kazanc ayarın yok o yuzden giriş seviyesi comp takımlarına bakmanda yarar var...
  • quote:

Orjinalden alıntı: stopal

d joz : Harward 405 abi verdigin anfi modelleri içinde en ucuz olanı buydu bende bunu sectim zahmet olamazsa eyer bu anfi ve benim orjinal teyp ile bana şöyle tatlı ses ala bilecegim bi tesisat kurarmısın gidip alayım ben örnegi 4 adte kompenent uyarmı bu anfiye yardımların için tşkler şimdiden

Harward anfiye hiç girme derim ben ses işi frekans işidir dolayısıyla o anfide bu söz konusu değil...
  • stopal
    fiyat ön planda ise komponent yerine yukarıda bahsettiğim 13cmlik pioneerları yada güvendiğin başka bir markanın bununla emsal olan 13 cmliklerini kullanabilirsin, yalnız amfinin üzerindeki bası fazla yükseltmemeni öneririm, 13cmliklere fazla bass vermek iyi olmaz...
    Bu arada seçtiğin amfi iki kanaldır ama bir kanala iki hoparlör bağlayabilirsin, buna müsait...

Kabloları falan saymazsak başka ek bir donanıma da ihtiyacın yok zaten, hepsi bu kadar...
  • HeaD_EffeCT teşekkür ederim bilgiler merakımı gidermeye yetti de arttı bile açıkcası bu kadarını beklemiyordum.

Bilgisini paylaşan diğer arkadaşlara da teşekkür ederim.Bu konuda da bilgi sahibi yaptınız

Sağlıcakla.
  • D JOZ BU ANFIYI NORMAL TEYP EE BAGLAYA BILIYORMUYUM ANLADIGIM KADARIYLA BAGLIYA BILIYORUM
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.