Şimdi Ara

termostatik vana ısınma sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
16.398
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 2 gün önce mutfağımdaki peteğe eca termostatik vana taktırtım fakat verim alamadığım gibi bin pişman oldum tararruf yapayım derken odayı ısıtamaz oldum vana kullanım klavuzuna göre sıcaklığı 22 dereceye ayarlamama rağmen oda sıcaklığı 20 nin üzerine çıkmaz oldu. Vana ayarını en son derece yani 5 e getirdiğimde dahi 21 dereceyi bulamıyorum bunun sebebi nedir? vana mı bozuk ben mi kullanamıyorum ( daha önce trvana kullanmama rağmen oda ısım 21 altına düşmez ortalama 22 derece idi.) bu vanayı kullanan arkadaşlar sizde de aynı sorun var mı?

• Odayı radyatör ısıtır, termostatik vana ise; istenilen sıcaklık radyatörün verdiğinden düşükse, bu oda sıcaklığında peteği sabitlemeye yarar...

Peteğin sağlayabileceği maksimum iç sıcaklık, dış hava sıcaklığına göre değişir. Yani dışarısı +10C iken içerisi 23C oluyorsa, dışarısı 0C iken yalıtım düzeyine bağlı olarak 19-20-21-22C olabilir...

Yapacağınız şey önce kombiden ısı ayarını artırarak (50-55-60C) peteğin daha fazla ısınmasını sağlamaktır. Eğer bu durumda da içerisi en az 22C ısınmazsa petek yetersizdir...
  • quote:

Orijinalden alıntı: kardeleen18

2 gün önce mutfağımdaki peteğe eca termostatik vana taktırtım fakat verim alamadığım gibi bin pişman oldum tararruf yapayım derken odayı ısıtamaz oldum vana kullanım klavuzuna göre sıcaklığı 22 dereceye ayarlamama rağmen oda sıcaklığı 20 nin üzerine çıkmaz oldu. Vana ayarını en son derece yani 5 e getirdiğimde dahi 21 dereceyi bulamıyorum bunun sebebi nedir? vana mı bozuk ben mi kullanamıyorum ( daha önce trvana kullanmama rağmen oda ısım 21 altına düşmez ortalama 22 derece idi.) bu vanayı kullanan arkadaşlar sizde de aynı sorun var mı?

Termostatik eca vana dan biri arızalı çıktı, söktük düz vana taktık petek ısınması çok farketti. Diğerlerinde problem yok ve petekinde de sorun pek yok.
  • Trv nin bozuk oldugunu nasil anladin.bnde supheleniyrum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • memint M kullanıcısına yanıt
    sayın Mehmet Emin Bey
    @memint termostatik vana takılmadan önce dış hava sıcaklığı aynı derecelerde olmasına rağmen hatta birkaç derece artıda olabilir vana öncesi oda ısım 22C civarıydı vanadan sonra aynı dereceyi yakalıyamaz oldum dediğiniz gibi kombi derecesini artırıp vana derecesinide en son ayara getirdiğimde 22c yakalıyabiliyorum ama diğer odalarımda termostatik vana olmadığından kombi derecesini artırdığımdan hem o odalar fazla ısınıyor hemde doğal olarak tüketimim artıyor. bugün termostatik vana başlığını çıkardım normal kapağı taktım sorun gitti şimdi bu bilgilere göre bende mi kullanma hatası var TRV de mi sorun
  • TRV'den önce daha düşük kombi ayarında 22C sağlayan petek, TRV'yi çıkarttıktan sonra aynı iç sıcaklık için daha yüksek kombi ayarına ihtiyaç duyuyorsa buradan TRV'nin arızalı olduğu sonucu çıkmaz. Ya peteğin kendi vanasında sorun oluştu ve giriş tam açılamıyor veya dış sıcaklık ortalaması önceki duruma göre daha düşük. Siz aynı diyorsunuz ama sadece gündüz değerlerine bakıyorsanız yanıltıcı olabilir, akşam/gece sıcaklıkları da önemli...

Diğer çok ısınan peteklere TRV takabilirsiniz ama öncelikle giriş vanalarını kısın, bunun için tam kapatıp yarım veya 1 tur açın...
  • quote:

Orijinalden alıntı: memint

TRV'den önce daha düşük kombi ayarında 22C sağlayan petek, TRV'yi çıkarttıktan sonra aynı iç sıcaklık için daha yüksek kombi ayarına ihtiyaç duyuyorsa buradan TRV'nin arızalı olduğu sonucu çıkmaz. Ya peteğin kendi vanasında sorun oluştu ve giriş tam açılamıyor veya dış sıcaklık ortalaması önceki duruma göre daha düşük. Siz aynı diyorsunuz ama sadece gündüz değerlerine bakıyorsanız yanıltıcı olabilir, akşam/gece sıcaklıkları da önemli...

Diğer çok ısınan peteklere TRV takabilirsiniz ama öncelikle giriş vanalarını kısın, bunun için tam kapatıp yarım veya 1 tur açın...

öncelikle ilginiz için teşekkürederim ama ben bir konuyu anlatamadım galiba kombim trv öncesi 2 konumunda çalışıyordu ve odalar 21- 22 derece arası ısınıyordu trv den sonra ısınmadığı için 3 konumuna aldım. trv nin başlığını çıkardıktan sonra tekrar 2 konumuna aldım eski değerlerimi öyle yakaladım yani trv ile daha yüksek kombi ayarında çalışıyordu trv siz düşük ayarda çalıştırıyorum hava değerlerinin farklı olduğunu söyleyemem ama ikinci öneriniz diğer oda peteklerini kısma önerini deneyeceğim

• Önceki mesajınızda geçen "...vanadan sonra aynı dereceyi yakalıyamaz oldum dediğiniz gibi kombi derecesini artırıp vana derecesinide en son ayara getirdiğimde 22c yakalıyabiliyorum..." ifadenizi " vanayı çıkardıktan sonra " diye anladığım için TRV masumdur dedim. Zannederim vanayı takınca oluşan durumu anlatmak istemişsiniz ki bu durumda TRV masum değildir ve arızalıdır diyebiliriz :)
    TRV'yi iade edin yerine Danfoss veya Siemens versinler...
  • Merhaba , termostatik vana 3 deyken içerisi 22 derecede oluyor. Fakat peteğin üst kısmı sürekli sıcak kalıyor bu normal mi ?

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.