Şimdi Ara

TERMOSTATİK VANA AMA HANGİSİ DAHA İYİ ? (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
174
Cevap
9
Favori
81.582
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Evet.
  • merhaba arkadaşlar
    katı yakıtlı sistemden kombiye geçiş yapılan bir sitede oturuyorum. Kombi mutfak balkonunda, cam balkon mevcut. Sıcak su giriş çıkışları evin girişinde eski sistemden kalma kollektörden yapılıyor. Bu yüzden yatak odası(mutfakla duvar komşusu bu arada) en sonda kalıyor ve ısınmıyor diye düşünüyorum. Oradaki peteği 80 cm den 120 cm ye çıkarttım. Ancak bu sefer de eski peteğin bağlama düzeni değiştirilmediğinden midir bilmiyorum peteğin üstü sıcak altı soğuk. Ben yatak odasında veya diğer odalarda termostatik vana kullanarak bu durumu düzeltebilirmiyim onu öğrenmek istiyorum.
    cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
  • melihandal M kullanıcısına yanıt
    Isınmayan petek hariç diğer tüm petekleri kapatın kombi kazan sıcaklığını 60°C set edin ve ısınıp ısınmadığını kontrol edin, ısınıyorsa termostatik vana çözüm olur, ısınmıyorsa tesisat sorunu vardır.
  • Slm arkadaşlar hatırlarsanız bu sayfayı ben açmıştım,nasılsınız ?

Şimdi benim bir sorum olacak,bir ara başka bir sayfada kalorimetre aylık harcama ve fiyatı tartışması vardı,arkadaşın biri sayesinde öğrenmiştim ama o eve hala taşınmadığımiçin aklımdan kaçmış nasıl hesaplandığıÖrnek veriyorum gelen meblağ 5.000 TL ise bunun (hani şu zıkkım çakak payı varya) %30 malum hesabı basitte geri kalanını unutmuşum yani apartmanda 32 dayre var bu gelen 5.000 Tl şimdi bireysel olarak her dairenin yaktığı kalorimetreye göre hesaplanıyor ve 5.000 tl ile çarpılıyor sonra 32'ye bölünüyormuydu...? öyle birşeydi aklında olan yada bilen lütfen beni birkez daha hatırlatsın ya ?
  • somniferum S kullanıcısına yanıt
    quote:

Orijinalden alıntı: WISHNE

geçen sene ben evimde böyle bir sistem vardı ... hesaplama şeklini anlatayım oradan kendinize pay biçin..

gelen faturanın %30 'luk tutarını tüm dairelere eşit olarak paylaştırılıyordu.. sebep ise kullansanda kullanmasanda kazanda doğalgaz tüketimi oluyor.. burada kullanılan gaz ve oluşan ısı apartmanın ortak gideri.. (giriş katta oturuyorum o yüzden asansör bakım parası vermem demek gibi bir konu bu)

geriye kalan %70 lik kısım ise dairelerdeki kalorimetreler aracılığı ile kim ne kullandıysa toplanıyordu..

20 daire için gelen 1000 tl fatura için örnek hesaplama tablosu yaparsak

%30 luk pay 300 TL eder ve buradan daire başına 15 TL ödeme düşer ve tüm daireler bunu ödemekle mükelleftir.

%70 lik pay 700 TL ise geriye kalan 4 dairenin kalorimetrelerinin okunması sonrasında hesaplanır.
    ör. D. 1 = 1500; D.2=2500 ; D.3=4000; D.4=2000 okumuş olsun. toplam kullanılan kalori = 10000

kaloriferi kullanan daireler için aylık hesaplama için önce kalorimetrenin birim fiyatını belirlemek gerekir o da;

700/10000= 0,07 TL birim fiyat
    D.1 1500*0,07=105 TL
    D.2 2500*0,07=175 TL
    D.3 4000*0,07=280 TL
    D.4 2000*0,07=140 TL

bu rakamlara 15 TL kadar da ortak kullanım ödendiğinde fatura tamamdır.

• Siz değerli arkadaşlara bir sorum olacak

şuan bende termostatik vana taktırma aşamasındayım kendim alıp takmayı düşünüyorum danfoss gaz sensörlü olandan

binadaki sistem merkezi kaskad sistem 5adet büyük kombi var çatıda 44 daireden oluşan bir site

1.peteklere giriş çıkış borularının hangisi olduğunu nasıl anlayabilirim
    2. bütün peteklere banyo dahil termostatik vana takacağım kombi olmadığı için doğrumudur
    3.peteklerin su giriş ve çıkışları alttan bu şekilde olması kötümü
  • Rain_of_Pain kullanıcısına yanıt
    Hangi bağlantı şekli var sizde, numarayı yazarmısınız.

TERMOSTATİK VANA AMA HANGİSİ DAHA İYİ ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zebza

1 numalarlı bağlantı şekli var ama hangi taraf sıcak su hangi taraf soğuk su onu anlayamadım

her peteğe giden ve gelen boru farklı, aynı boru üzerinden dağılmıyor

resim ekledim aynı peteğin sol alt ve sağ alt görüntüsü
     TERMOSTATİK VANA AMA HANGİSİ DAHA İYİ ? TERMOSTATİK VANA AMA HANGİSİ DAHA İYİ ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rain_of_Pain -- 13 Kasım 2013; 14:33:12 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Rain_of_Pain
    1 numalarlı bağlantı şekli var ama hangi taraf sıcak su hangi taraf soğuk su onu anlayamadım

Her iki vanayı aynı anda kapatın, peteğin soğumasını bekleyin, tekrar aynı anda açın önce ısınan vana sıcak su girişidir. Krom uzatma borusu ile sıcak su girişini üste alabilirsiniz. Ayrıca tüm peteklere termostatik vana takabilirsiniz, dikkat etmeniz gereken tek nokta vanaların zemine paralel durmasıdır.

Krom çubuk:

Termostatik vana duruş şekli UK tipi:

Termostatik vana duruş şekli Köşe tipi:

• quote:

quote:

Her iki vanayı aynı anda kapatın, peteğin soğumasını bekleyin, tekrar aynı anda açın önce ısınan vana sıcak su girişidir. Krom uzatma borusu ile sıcak su girişini üste alabilirsiniz. Ayrıca tüm peteklere termostatik vana takabilirsiniz, dikkat etmeniz gereken tek nokta vanaların zemine paralel durmasıdır.

Krom çubuk:

Termostatik vana duruş şekli UK tipi:

Termostatik vana duruş şekli Köşe tipi:

merkezi sistem daha açılmadı yani eve sıcak su girişi yok o yüzden dediğinizi yapma imkanım yok başka bi yolu varmıdır

krom boru ile dediğiniz gibi üste alırsam vanayı ne kadar tasarruf etmiş olurum

• quote:

merkezi sistem daha açılmadı yani eve sıcak su girişi yok o yüzden dediğinizi yapma imkanım yok başka bi yolu varmıdır

krom boru ile dediğiniz gibi üste alırsam vanayı ne kadar tasarruf etmiş olurum

Tespit etmenin başka yöntemini bilmiyorum. Krom boru ile üste aldırmanın sebebi tasarruftan ziyade rahat devirdaim ve peteğin sorunsuz ısınmasıdır.
  • Zebza kullanıcısına yanıt
    rahat devirdaim ve peteğin sorunsuz ısınması tasarrufu etkilemezmi?

çünkü bende kombi yok merkezi sistem bina girişinde kalorimetre cihazı var evden çıkan soğuk su borusuna takılmış

dediğiniz gibi krom boru ile uzatiym mi çok faydasını görürmüyüm uğraşmaya değermi sizce

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rain_of_Pain -- 13 Kasım 2013; 15:43:13 >
  • Rain_of_Pain kullanıcısına yanıt
    Faydası şu şekilde düşünebilir, petek daha düzgün ısınır, odayı da daha çabuk ısıtır ve istenilen ısıya daha çabuk ulaşılır, termostatik vana daha erken devreye girer, daireye giren ve çıkan suyun sıcaklık farkı azılır bu da faturanın bir miktar daha azalmasına sebep olur. Ama asıl tasarrufu takılacak olan termostatik vanaların yapacağını unutmayın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zebza -- 13 Kasım 2013; 15:47:25 >
  • hocam verdiğin cevaplar için çok teşekkür ederim

şimdi vanacıya gidiyorum malzemeleri almak için
    akşamda takmaya çalışacağım, sonuçları yazarım
  • İyi akşamlar herkese. Bende danfoss ra 2000 serisi termostatik vana almaya karar verdim forumdaki yazılanları okuyunca. Evimde 7 petek ve 2 havlupan mevcut banyo ve ebeveyn banyosunda neticede termostatik vana havlupana takılmamak uzere toplam yedi adetmi almalıyım yoksa devir daim icin muhakkak bir petegi bostamı bırakmalıyım. Cevaplarınız icin tesekkurler.
  • quote:

Benim petek bağlantı şekli 3 numaradaki gibi, en iyi bağlantının 2 numaradaki gibi olduğunu söylediler, duvarı kırmadan bağlantı şeklini değiştirecek bir yöntem varmı? mesela bükülebilen bir hortumla petek çıkışını alıp ters taraftan bağlamak gibi.

Yoksa bu şekildede olurmu uğraşmaya gerek yokmu

• forro F kullanıcısına yanıt
    Sadece 1.5m üzeri peteklerde şarttır, o da tam olarak ısınmıyorlarsa. Isınan peteklerde 3 numaralı bağlantı kalabilir.
  • Slm @Zebraya katılmıyorum 3 numaradaki bağlantıdanda pek randuman alamassınız isterse petek 500x500 olsun siz siz olun çapraz bağlantı yaptırın yani 2 numara Zebra nerden o kanaata vardınki millete 3 noyu öneriyorsun ? biride bana (usta bu işeri yapıyor dediki artık herkes havlupanda alduğu gibi (havlupanı boş verin,normal petek düşünün alttan bağlantı daha randumanlıymış yani 7 numamara) anlıyormusunuz herkafadan bir ses,ama şu oldu bitti kanıtlanmış ve senelerce her ustanın yaptığı ve önerdiği (adamın işine gelmezmi alttan bağlamak tık bir dirsek vana bitti,) ama buzamana kadar bütün ustalar çapraz bağlatıyı önerir,bir düşünün sıcak su üstten akacak dolaşa dolaşa alttaki çıkış soğuk çıkış borusuna gelecek ve ordan akıp gidecek,sizce benim dediğimdemi mantık var yoksa Zebranın 2 numarasındamı ?

Ve @Zebra kardeş senin verdiğin o kalorimetre hesaplaması yanlış ozamanları tartıştığımız konu öyle değildi,iyce okursan senin alıntı yaptığın yazıda kalorimetre birimfiyatı yazıyor,ki o birim fiyatları birşey ifade etmiyor gelen ana meblağdan %30 düştükten sonra kalan parayı dairenin yaktığı kaloriyi o kalan %70'lik meblağ ve kaç dayre varsa öyle hesaplanıyordu ve senin hakkına düşen ortaya çıkıyordu...ah keşke bir kağıda not etseydim hesaplamayı,yada o sayfayı nasıl bulurum yine,arama motoruna soruyorum o sayfayı bulamıyorum birtürlü ????

• quote:

Orijinalden alıntı: somniferum

Slm @Zebraya katılmıyorum 3 numaradaki bağlantıdanda pek randuman alamassınız isterse petek 500x500 olsun siz siz olun çapraz bağlantı yaptırın yani 2 numara Zebra nerden o kanaata vardınki millete 3 noyu öneriyorsun ? biride bana (usta bu işeri yapıyor dediki artık herkes havlupanda alduğu gibi (havlupanı boş verin,normal petek düşünün alttan bağlantı daha randumanlıymış yani 7 numamara) anlıyormusunuz herkafadan bir ses,ama şu oldu bitti kanıtlanmış ve senelerce her ustanın yaptığı ve önerdiği (adamın işine gelmezmi alttan bağlamak tık bir dirsek vana bitti,) ama buzamana kadar bütün ustalar çapraz bağlatıyı önerir,bir düşünün sıcak su üstten akacak dolaşa dolaşa alttaki çıkış soğuk çıkış borusuna gelecek ve ordan akıp gidecek,sizce benim dediğimdemi mantık var yoksa Zebranın 2 numarasındamı ?

Ve @Zebra kardeş senin verdiğin o kalorimetre hesaplaması yanlış ozamanları tartıştığımız konu öyle değildi,iyce okursan senin alıntı yaptığın yazıda kalorimetre birimfiyatı yazıyor,ki o birim fiyatları birşey ifade etmiyor gelen ana meblağdan %30 düştükten sonra kalan parayı dairenin yaktığı kaloriyi o kalan %70'lik meblağ ve kaç dayre varsa öyle hesaplanıyordu ve senin hakkına düşen ortaya çıkıyordu...ah keşke bir kağıda not etseydim hesaplamayı,yada o sayfayı nasıl bulurum yine,arama motoruna soruyorum o sayfayı bulamıyorum birtürlü ????

işimiz ustalara kaldıysa yandık.

her peteğe çarpraz bağlantı olmaz bu işin kolayına kaçmaktır. çarpraz bağlantıdan ziyade peteğe kadar suyu rahat taşımak önemlidir. tüm petekleri çarpraz bağlamak kombinin pompasını yorar.

• ohalde bana anlatırmısın kardeş termostatik vana taktırırsan termostatik vanayı aşağyıyamı taktırmak daha mantıklı yoksa benim bahsettiğim sıcak su girişi yukarıyamı termostatı taktırmak daha mantıklı ?İkincisi ne demek bu işin kolayıymış asıl işin kolayı boruları aynı izada düz tak gitsin,ve niye pompayı yoracak bunu nerden çıkardın ?

Sen onu bunu boşverde kalorimetre hesaplama işini bana birkez daha hatırlatın ?...Zebra kalorimetre birimfiyatı vermiş,birim fiyatları her ay değişebilir nasıl yekün hesaplanıyordu hani binaya yekün doğalgaz parası gelir bunun %30 giderler diğer %70'ni şimdi dairenin yaktığı kaloriye göre nasıl hesaplanıyordu bunu birzamanlar ele almıştık bir sayfada bulamıyorum yardım ?
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.