Şimdi Ara

Termosifon kullanımı hakkında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
21
Cevap
2
Favori
95.254
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Daha önceden tüplü şohben kullanıyordum, onun rahatlığına alışmıştım. Şu an kaldığım yerde 60 litrelik bir termosifon var ve benim bir müddet burda yıkanmam gerekiyor.

Isıyı 80 derece civarlarına getirmeme rağmen, çok kısıtlı bir şekilde duş alabiliyorum. Sıcağı az, soğuğu daha fazla açıyorum, fakat duşun sonlarına doğru sıcak su bitiyor. Merak ettiğim şey, bu 60 lt lik termosifonlarla insanların nasıl olup da (hatta ard arda 2-3 kişinin) yıkandığı. Bir yerde yanlış mı yapıyorum, yoksa termosifonla yıkanmak hep böle alel acele yıkanmayı mı gerektirir? Başka bir taktiği var mıdır?

Ayrıca anod uyarı lambasının ışığı yanıyor sürekli, bunun da anlamını söylerseniz sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi köle -- 24 Ocak 2010; 16:37:07 >

• Marka ne acaba, süslermi yoksa siemens mi,
    biz iki kişi arka arkaya giriyoruz süperde yıkanıyoruz, çocuk en az 1 saat çıkmıyor, siz sabunlanırken suyu boşamı akıtıyorsunuz yada şampuanlınırken, biz bu durumlarda duşu kapamıyoruz ama bir kovaya koyuyoruzki elektrik-su boşa gitmesin (bu her ürün için geçerli, ister tüp isterse dogalgaz olsun) mesela bakın çocuk giriyor uzun kaldıgı halde termıosifon 85 derece iken ve çıktıgında 60-65 drecede oluyor, ben giriyorum 65 derece iken ve çıktıgımda 60 dereceye düşmüş oluyor,

sizin bu kullanımızdan anladıgım siz ya suyu çok fazla açıyorsunuz yada boşa akıtıyorsunuz, ayarlı duşlardan alınız,

ayıca anot ışıgı diyorsunuz ben hiç bir temosifonda anot ışıgı görmedim sakın o termostat ışıgı olmasın, eger termostat ışıgı ise normal, eger sizinki bambaşka bir marka ise ve onda anot ışıgı varsa bu demektirki anot degişecek.
  • quote:

Orijinalden alıntı: AyderYaylası

Marka ne acaba, süslermi yoksa siemens mi,
    biz iki kişi arka arkaya giriyoruz süperde yıkanıyoruz, çocuk en az 1 saat çıkmıyor, siz sabunlanırken suyu boşamı akıtıyorsunuz yada şampuanlınırken, biz bu durumlarda duşu kapamıyoruz ama bir kovaya koyuyoruzki elektrik-su boşa gitmesin (bu her ürün için geçerli, ister tüp isterse dogalgaz olsun) mesela bakın çocuk giriyor uzun kaldıgı halde termıosifon 85 derece iken ve çıktıgında 60-65 drecede oluyor, ben giriyorum 65 derece iken ve çıktıgımda 60 dereceye düşmüş oluyor,

sizin bu kullanımızdan anladıgım siz ya suyu çok fazla açıyorsunuz yada boşa akıtıyorsunuz, ayarlı duşlardan alınız,

ayıca anot ışıgı diyorsunuz ben hiç bir temosifonda anot ışıgı görmedim sakın o termostat ışıgı olmasın, eger termostat ışıgı ise normal, eger sizinki bambaşka bir marka ise ve onda anot ışıgı varsa bu demektirki anot degişecek.
    Baymak marka termosifon. Herhalde eski bir model. Yanan ışık anot uyarı ışığı, yani diğeri değil. Anod değişmesse ne olur, su sıcaklığını etkiler mi?

Suyu az açıyorum ancak kovada biriktirmiyorum. Ama benim 1 saat yıkanmam imkansız sizinki gibi. Bir de duş alırken termosifonu kapatmıştım, elektrikle alakalı bir sakatlık olmasın diye. Bu da çok fazla etki eder mi suyun soğumasına? Duş alırken çok ısıtmaz nasılsa diyip kapatmıştım.

• quote:

Orijinalden alıntı: köle

Baymak marka termosifon. Herhalde eski bir model. Yanan ışık anot uyarı ışığı, yani diğeri değil. Anod değişmesse ne olur, su sıcaklığını etkiler mi?

Suyu az açıyorum ancak kovada biriktirmiyorum. Ama benim 1 saat yıkanmam imkansız sizinki gibi. Bir de duş alırken termosifonu kapatmıştım, elektrikle alakalı bir sakatlık olmasın diye. Bu da çok fazla etki eder mi suyun soğumasına? Duş alırken çok ısıtmaz nasılsa diyip kapatmıştım.

Alıntıları Göster
    Ben termisifonlu yazlıkta kullandım ama suyu çok çabuk bitiyor nedense sanırım duş başlığından kaynaklanıyro gibi 60 ta olan termisifon 35 e düşüyor buz gibi su geliyor sonrada tam yarıda su bitiyor nedense bende anlamadım bunların kullanımını nasıl oluyor diye.. birisi diyor bir kişi yıkanıyor sonra bir saat sonra birisi giriyor çok zor oluyor suyu ısıtmıyor kolay diyorlar..

ama kombide böyle bir olay olmuyor bu termisifonların rahat kullanımlı markaları hangileridir yazlık evde yani günü birlik evde kullanılan termisifon BEKO markaydı..

• quote:

birincisi yıkanırken termosifon kapatılmaz daha çabuk sogur, tüplüden daha az zararlıdır, daha hiç termosifondan çarpılıpta ölen yok, tüplüden zehirlenen oldugu gibi,

anot değişmezse kazan daha çabuk delinir ama ısı ile alakalı degil, anot kazanın çürümesini geciktirici gibi bir şey eger anot degişirse daha uzun kullanırsınız, anot 30 tl pahalı bir şey degil,

• quote:

quote:

birincisi yıkanırken termosifon kapatılmaz daha çabuk sogur, tüplüden daha az zararlıdır, daha hiç termosifondan çarpılıpta ölen yok, tüplüden zehirlenen oldugu gibi,

anot değişmezse kazan daha çabuk delinir ama ısı ile alakalı degil, anot kazanın çürümesini geciktirici gibi bir şey eger anot degişirse daha uzun kullanırsınız, anot 30 tl pahalı bir şey degil,

Alıntıları Göster
    kardeşler benim termesifon beko 50lt dijital 400 tl ye almıştım ve bizde üst üste iki kişi zor yıkanıyoruz hemen soğuyor temosifon. ayderyaylası kardeş senin bahsettiğin termesifon siemens mi acaba? ben gecen sene termesifon alırken siemens-bosch 650 tl demişti ve bende hıyarlık edip 250tl düşük verip beko almıştım siemens satıcısı bana; çok rahat iki-üç kişi banyo yapabilir siemens'le bunlar beko-arçeliğe benzemez demişti ondan soruyorum kardeş.....eger böyle devam ederse değiştirecem termesifonu..................

• quote:

Orijinalden alıntı: ahmet izmirli

kardeşler benim termesifon beko 50lt dijital 400 tl ye almıştım ve bizde üst üste iki kişi zor yıkanıyoruz hemen soğuyor temosifon. ayderyaylası kardeş senin bahsettiğin termesifon siemens mi acaba? ben gecen sene termesifon alırken siemens-bosch 650 tl demişti ve bende hıyarlık edip 250tl düşük verip beko almıştım siemens satıcısı bana; çok rahat iki-üç kişi banyo yapabilir siemens'le bunlar beko-arçeliğe benzemez demişti ondan soruyorum kardeş.....eger böyle devam ederse değiştirecem termesifonu..................

Alıntıları Göster
    Sayın Ahmetizmirli,

siz zaten baştan çok pahalıya almışsınız ürünü biz aynı ürünün 65 litre digital olanını 400 tl almıştık arkadaşa geçen sene,

benim bahsettigim iyi olanlar şu ara bence ariston A sınıfı kendi katagorisinde tek (sakın beyaz eşya grubu ile karıştırmayınız alakası yok) birde A sınıfı degil ama gövdesi emaye kaplı olan siemens-bosch grubu,

ben Ariston derim, zaten bu iki markanın dışında alınacak ürün yok,

ayrıca ben sizede duş başlıgını kaliteli bir ürünle dgiştirmenizi öneririm, çünkü akan suyun ancak %33 vucudumuza degiyor gerisi heba olup gidiyor, nasılmı anladım, su faturasından 18-22 tl gelen faturam ilk ay 35 tl gelince anladım hemen duş başılıgını dgiştirdim hemen öbür ay 25 tl düştü bu ay dahada dikkat edecegim dahada aşagı gider,

tüplü şofben kullananlar bilir tek çeşme ile onlar kulanılıyordu (tüplü olanlar) ne kadar açarsan aç belli debinin üstüne çıkmıyordu ve ona alışmıştık şimdi termosifona geçince bunu ne kadar açarsan aç o kadar akıyor bence çeşmeyi fazla açmamak lazım o ayarı buldukmu ne su sogur nede su fazla gider ben buldum.

• quote:

Sayın Ahmetizmirli,

siz zaten baştan çok pahalıya almışsınız ürünü biz aynı ürünün 65 litre digital olanını 400 tl almıştık arkadaşa geçen sene,

benim bahsettigim iyi olanlar şu ara bence ariston A sınıfı kendi katagorisinde tek (sakın beyaz eşya grubu ile karıştırmayınız alakası yok) birde A sınıfı degil ama gövdesi emaye kaplı olan siemens-bosch grubu,

ben Ariston derim, zaten bu iki markanın dışında alınacak ürün yok,

ayrıca ben sizede duş başlıgını kaliteli bir ürünle dgiştirmenizi öneririm, çünkü akan suyun ancak %33 vucudumuza degiyor gerisi heba olup gidiyor, nasılmı anladım, su faturasından 18-22 tl gelen faturam ilk ay 35 tl gelince anladım hemen duş başılıgını dgiştirdim hemen öbür ay 25 tl düştü bu ay dahada dikkat edecegim dahada aşagı gider,

tüplü şofben kullananlar bilir tek çeşme ile onlar kulanılıyordu (tüplü olanlar) ne kadar açarsan aç belli debinin üstüne çıkmıyordu ve ona alışmıştık şimdi termosifona geçince bunu ne kadar açarsan aç o kadar akıyor bence çeşmeyi fazla açmamak lazım o ayarı buldukmu ne su sogur nede su fazla gider ben buldum.

Alıntıları Göster
    çok teşekkür ederim ayderyaylası kardeş

• Arkadaşlar arçelik 65 lt t7365 LCD termosifon kullanıyorum...ve banyoya girince 10 dk sıcak su bitiyor soğuyor..bu neden olur?
  • quote:

Orijinalden alıntı: amber67

Arkadaşlar arçelik 65 lt t7365 LCD termosifon kullanıyorum...ve banyoya girince 10 dk sıcak su bitiyor soğuyor..bu neden olur?
    Bizde 80 lt demirdöküm var.Musluk sürekli açıksa o bile buz gibi oluyor.O yüzden sadece durulanırken musluğu açıyorum.
    Tasarruflu duş başlığı alabilirsin
  • quote:

Orijinalden alıntı: myanemicnick

Bizde 80 lt demirdöküm var.Musluk sürekli açıksa o bile buz gibi oluyor.O yüzden sadece durulanırken musluğu açıyorum.
    Tasarruflu duş başlığı alabilirsin

Alıntıları Göster
    Aklıma gelmişken tasarruflu duş başlıklarını incelemeye başladım.
    Aldığımda sonuçları yazarım.

• Benim elektrik saatim gece ucuz gündüz pahalı çalışanlardan. Termosifonu gece ısıtsam gündüz kapasam böylece gün içinde bu suyu kullansam. Kovada su biriktirmeyi de sevmiyorum. Ben ısıyı da düşük tutup soğuk su katmadan kullanmayı seviyorum. Yani biraz sıcak açayım biraz soğuk su ile karışsın istediğim ısıya gelsin hesabı istemiyorum. Suyu açtım mı hep 40 derece aksın. Aslında termosifon içindeki su bana yeter gün içinde. Ama kullandıkça soğuk su eklerse benim sistemime uymaz. Bunları göz önüne alırsak ne önerirsiniz. Benim fikrim suyu gece çok yüksek derecede ısıtıp gün içinde dereceyi kısmak. Böylece su ekledikçe akşama kadar ısı düşer ve elektrik kullanmadan akşamı buluruz. Bu çözüm benim soğuk su açmadan kullanma isteğimi bozuyor. Diğer bir uygulama ise sıcak suyu sadece tarifenin ucuz olduğu saatte kullanmak. Bu arada henüz almadım aleti. Öneriniz ne olur. Bana 50 litre de yeter ama 80 alırsam sistemimde tasarruf yapmam kolaylaşır diye düşünüyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: hakki.sert

Benim elektrik saatim gece ucuz gündüz pahalı çalışanlardan. Termosifonu gece ısıtsam gündüz kapasam böylece gün içinde bu suyu kullansam. Kovada su biriktirmeyi de sevmiyorum. Ben ısıyı da düşük tutup soğuk su katmadan kullanmayı seviyorum. Yani biraz sıcak açayım biraz soğuk su ile karışsın istediğim ısıya gelsin hesabı istemiyorum. Suyu açtım mı hep 40 derece aksın. Aslında termosifon içindeki su bana yeter gün içinde. Ama kullandıkça soğuk su eklerse benim sistemime uymaz. Bunları göz önüne alırsak ne önerirsiniz. Benim fikrim suyu gece çok yüksek derecede ısıtıp gün içinde dereceyi kısmak. Böylece su ekledikçe akşama kadar ısı düşer ve elektrik kullanmadan akşamı buluruz. Bu çözüm benim soğuk su açmadan kullanma isteğimi bozuyor. Diğer bir uygulama ise sıcak suyu sadece tarifenin ucuz olduğu saatte kullanmak. Bu arada henüz almadım aleti. Öneriniz ne olur. Bana 50 litre de yeter ama 80 alırsam sistemimde tasarruf yapmam kolaylaşır diye düşünüyorum.
    80 lt olur gündüz kısarsın ama kovada su biriktirme gereksiz iş

• 60 lt su yetmiyor 55 civarlarinda girdigimde bu termosifon is degil devir daim olmadigi icin 100 lt de yetmez onun disinda banyo da mutfakta sular sicak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: CR7_35

60 lt su yetmiyor 55 civarlarinda girdigimde bu termosifon is degil devir daim olmadigi icin 100 lt de yetmez onun disinda banyo da mutfakta sular sicak.
    kullananlar memnun mu? su soğuma olayı nasıl oluyor? 65 litre yeterli olur sanırım. yıkanırken 50 litre su harcıyorum. sonlara doğru soğuyacakmı bu meret şimdi.
  • x571 X kullanıcısına yanıt
    Hocam sıcak suyu bir yandan verirken bir yandan da soğuk suyu aldığı için soğumaya başlıyor ne kadar hacim fazla olursa soğuması o kadar geç olur. Soğumaya başlayınca termostat açıyor ama banyoya girerken sıcaklık ayarını yükseltin daha çabuk ısıtmaya çalışsın.
  • Arkadaslar bir sorum olacak normalde banyo yaparken 80lt su harciyorum ben(sicak-soguk toplam 80lt) bunun icin kac ltlik termosifon yeterli olur
  • quote:

Orijinalden alıntı: frood

Arkadaslar bir sorum olacak normalde banyo yaparken 80lt su harciyorum ben(sicak-soguk toplam 80lt) bunun icin kac ltlik termosifon yeterli olur
    Hey Arkadaşlar Baymak 80 lt termosifonumuz var min eko ve max seçenekleri var şuanda sadece max seçeneğinde çalışabiliyor kendim ne yapabilirim.
  • Fark ettim ki termosifon banyo esnasında soğuk su almaya devam ediyor ve hali hazırda sıcak olan suyu soğutuyor. Anladığım kadarıyla sıcak su kendi deposunda birikiyor, elektriği ve soğuk su alışını kapatsam depodaki su iki kişiyi yıkar büyük olasılıkla, fakat soğuk su alan vanayı nasıl kapatabilirim?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PÜSKÜLLÜ MORUK -- 22 Ekim 2019; 14:5:37 >
  • bende 65lt termosifon kullanmaktayım sürekli açık sıcaklığı min ile eco arası konumda tutuyorum sürekli sıcak suya ihtiyaç duyuluyor, bir kişi yıkanıp çıktıktan sonra 15-20 dk sonra ikinci sefer sıcak su hazırlanmış oluyor ama kısa süreli duşlarda iki kişiye yeterli ancak sıcaklık seviyesiyesi Eco'ya alınırsa daha konforlu kullanım sağlanmakta tüketimi çok az bir miktar arttırmakta,

bana kalırsa soğuk su girişini asla ellemeyin asla kapatmayın, sizin veya evde başka birisinin boş anına denk gelir çalıştırıp ısınmasını beklerler içindeki su seviyesi bitmiş veya yetersiz olursa infilak eder, bu hususlar her termosifonun kullanım kılavuzunda açıkça belirtilmiştir basınçlı termosifonlar susuz çalışmaya gelmez, varsın 20-30 lira fazla yaksın canınızı tehlikeye atmayın
    https://www.ntv.com.tr/video/turkiye/bomba-degil-termosifon,1PJho61mw0-mLfZjDhq6ew
    https://www.youtube.com/watch?v=YJUrlTNUcDo
    http://www.hurriyet.com.tr/gundem/termosifon-bomba-gibi-patladi-5237878

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.