Şimdi Ara

Termal Macun Önerisi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
6.524
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 2 kişi ortak girmeyi düşünüyoruz, ikimizinde gtx1060, i7 7700hq'lü msi laptop var. En az 2 kullanımlık hatta mümkünse 4 kullanımlık boyutunda bir termal macun arıyoruz.

Bütçe 90 lira ne önerirsiniz ?

Aklımızda Mastergel maker var ama sadece 1.5 ml olması çok az gibi geldi yetmez diye düşündüm. Öbür seçeneğimiz de Artic MX-4 8gram hem 8 yıl ömrü falan varmış iyi olur baya diye düşünüyoruz. Mastergel maker baya övülüyor öte yanda.

• kmesne kullanıcısına yanıt
    Cooler Master Mastergel Nano partikül modelimi şiddetle tavsiye ederim. Diğer regular ya da Pro versiyonlarından daha iletken.
    70₺’e almıştım şırıngayla.

Şu an şırıngası da değişmiş yeni versiyon olmuş ama içerik aynı.

https://www.hepsiburada.com/coolermaster-mastergel-maker-nano-partikullu-termal-macun-r2-mgz-ndsg-n15m-r2-p-HBV00000NA4HD?magaza=Adeks%20Store&wt_gl=cpc.6802.shop.elk.it-ssc&gclid=EAIaIQobChMIh-L71fy66QIVibLVCh221AlcEAQYAiABEgLg4fD_BwE

Edit: “Maker Nano”, mx4’ten daha iyi. Testlerde de bu şekildedir. Fakat arada fiyat farkı var. İmkanın varsa Cooler Master Mastergel Maker Nano Partikül tavsiye ederim.

Edit 2: iletkenlik değerleri;
    Cooler Master Maker Nano partikül=11
    mx4=8.5

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EBÖB -- 17 Mayıs 2020; 16:20:44 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• EBÖB E kullanıcısına yanıt
    2 bilgisayara işlemci ekran kartı yani 4 kere yeterli gelecek mi peki ?
    Ben laptop işlemcisi
    + ekran kartına ve
    1 masaüstü işlemciye uyguladım.

Aradan 1 sene geçti şimdi masaüstünün
    ekran kartına da uyguladım daha var içinde.

Yani 4 kez macunlama işlemi yaptım hâlâ içinde var.

Mesajını ilk an gördüm, şırıngayı soymakla uğraştın bu kadar oldu. Yapışkanı güçlü tamamını sökemedim.

edit: fotoları ekledim. Termal Macun Önerisi

Termal Macun Önerisi

Termal Macun Önerisi

Termal Macun Önerisi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EBÖB -- 17 Mayıs 2020; 16:37:35 >

Hocam fotoları yukarı ekledim. 4 kez uygulama yapıldı. Kalan macun bu kadar.

Hocam burası bir forum olduğu için özelden geçen konuşmamızı da paylaşma gereği duydum. Herkes bilgilensin. Tekrar sorulmasın diye. Sizin için bir sakıncası varsa silebilirim yorumu.

quote:

Hocam laptop için gpu ve cpu hariç bir yere sıkmamıza gerek var mı sizce ? bir de bazıları da yetmez yazmışlar şimdi alıp yarıyolda kalmak istemedik.

Son olarak cpu ve gpunun üzerinde bazen jelatin gibi bir şey oluyormuş onu çıkarmak gerekiyor mu yoksa koruyucu bi özelliği mi var

Örnek olsun diye foto attım. Ortadaki Nvidia yazan yere sürülür macun. Ve o jelatin o kısmı kapatmıyor diye biliyorum. Sizinki de böyledir diye düşünüyorum.

Sarı jelatin macunun taşması ile oluşacak sorunu engellemek için kullanılır.

Bu arada macunu doğru sürmek ve gerekli oranda sürmek en önemlisi. 4-5 video izlemenizi tavsiye ederim.

Macunun amacı ayrı bir tabaka oluşturmak değil.
    Soğutucu bakır ile işlemci arasında kalan minik boşlukları doldurmak içindir.

Termal Macun Önerisi

Termal Macun Önerisi

kesinlikle yok ben de normalde forumda cevap yazmıştım sanıyordum mesaj atmış ama sonra uğraşmak istemedim
  • Çinden gd900 alın hocam bir çok macuna taş çıkartır :)
    https://hizliresim.com/60ip3S

Hocam sağ üstteki dikdörtgen yer de soğutma tabakasına bağlı oraya da sürmek gerekiyor mu? Şu gri metalik, şeffaf sarı veya mat siyah bantlardan çıkarmam gereken var mı?

Nereleri temizlemeliyim

Bu arada soğutucu tabakadaki 3 vidayı sokemiyorum aşırı sıkmış servis.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Pm’den cevap verildi ancak herkes görsün diye tekrar atıyorum.
    –––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
    PM//
    Kusura bakmayın geç gördüm.

Kırmızı işaretlediğim kısımlar
    köşelerindeki 4’er vida sökülüp macunlanacak ortası.

Sarı şeffaf bant kablo için yapıştırılmış olabilir altındaki siyahlı kırmızılı kablo için.

Gri dediğin bantlar 2 köşedeki bakır üzerinde işaretlediklerim mi? Onlar sünger gibi görünüyor bant. İse bilemiyor ne sebeple olduğunu.
    Bir ihtimal, o kısımdaki bakır boru; kasa kapandığında temas edeceği yer hassas akşam ise ısının oraya temasını engelleyebilir.

Mat siyah dediğin bantları göremedim.

Bu arada laptopun markası modeli nedir acaba?
    Çift fanlı ve bu kadar kapsamlı bakır bloklu ilk kez görüyorum. Güzel soğutma sağlar. //PM

Termal Macun Önerisi

Onlar matkapla sıkmıştır.
    Hocam siz de elektrikli ufak el matkabı ile deneyin.

EDİT: imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EBÖB -- 22 Mayıs 2020; 22:43:59 >

Msi ge72vr 7rf laptop Hocam açamadım bu arada vidaları ağızları bozulmuş tornavida dönüyor çivi dönmüyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Hocam vidalar yıldız mı ? Eğer ki yıldız ise ve aşınmışsa yıldız yuvası; düz uçlu tornavida ile açmayı deneyin.
    1 kaç saat önce vidaları açarken ben de kafalarını sıyırttım bozuldu. Düz uç ile açtım.

• Bence En iyi Termal macunlar
    1-Thermal Grizzly Kryonaut (n11’de 169 tl aldım test ettim)https://urun.n11.com/overclock-urunleri/thermal-grizzly-kryonaut-125-wm-k-1-gr-P442301950
    2-Noctua HT-1
    3- Cooler Master Mastergel Maker

n11 de aynı mağazada diğerleride varmış yakında getirecekleriniz söylediler.
    Onlarıda test edicemkryonaut

• Cooler Master Mastergel Nano
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.