Şimdi Ara

Teknoloji Fakültesi ? Mühendislik Fakültesi ? (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
382
Cevap
7
Favori
105.757
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Benim gördüğüm çoğu meslek lisesi öğrencisi tembel.Neredeyse hiç birşey öğrenmeden mezun olanları çok fazla.Genel liselerdede durum böyle.Yukarda birileri demiş iş verenler karar vericek diye.Evet aynen öyle olucak.
    Ama şöyle birşey var.Boğaziçi ODTÜ İTÜ gibi üniversitelere giren kişilerle teknoloji fakültesi mezunları kıyaslanmayacaktır.

bide bence fiizk matematik yapamayan mühendis OLMAZ.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Burakhelvaci

Ya arkaşaşlar kızmayın ama bazılarımız ordan burdan duyma fikirler atıyor ortaya.Yok imza atma yetkisi yokmuş falan.O zaman ne diye mühendis deniyorki.Ben Teknoloji fakültesi okuyorum ve imza atma yetkimde olacak.O ''Teknoloji fakültesi kafası fiziğe matematiğe basmayanlar için'' diyen arkadaşta fena sallamış.Gitsin baksın bi puanlarına.Sakarya üniversitesi Mühendislik fakültesi 440'larda Teknoloji fakültesi 418'lerde bişey.Fiziğe matematiğe kafası basmayan adam 418 nasıl yapsın.Ayrıca Teknoloji fakültesi mühendisleri Normal mühendislerden yakında daha üstün duruma gelecek.Çünkü hem imza atma yetkisi var hemde daha fazla uygulama bilgisi.Normal mühendisleri moralini bozmak istemem ama tahminimce bi 5-6 seneye mühendislik fakültesinin hiç bir değeri kalmaz.Bu sene Mtok lar fazladan hazırlık sınıfı okuyacaklar.Türkiye şu anda gelişmekte olan bir ülke.Özellikle teknolojik yönden.Teknoloji fakültesinin amacı zaten geliştirmek ve yeni ürünler ortaya sürmektir.Bu yüzden normal mühendislerden daha fazla uygulama görüyorlar.MTOK'ların açılması hele süper bir şey.Adamlar hem liseden teknik bilgiyi kapmışlar.Üstüne birde üniversite ekledinmi bu adam ilerde işinde kimseyi tanımaz.Bazılarıda neymiş efendim niye MTOK lar açıldı ben anadolu lisesi okudum ben giremiyorum mühendisliğe, meslek liseliler daha düşük puanla giriyomuş.Adam elektirik bölümü okumuşsa Elektirk Mühendisliği onun doğal hakkıdır.Hatta ek puan bile gelmelidir.Şirkete girdiğinde adam sana matematik fizik sorusu çözdürtmüyor.Teorik bilgi meslek hayatına atıldıktan sonra çok falza işe yaramıyor.Yani uzun lafın kısası Mühendislik fakültesi ile Teknoloji Fakültesi arasında bi fark yok.Hatta bence Teknoloji fakültesi daha iyi.Kat kat iyi.

pembe hayaller bunlar

• Görücez bakalım pempe hayalleri.Adamlar durup dururken açmadı bu fakülteyi.Tamam Boğaziçi, ODTÜ gibi üniversitelerle kıyaslanamayabilir(İTÜ ile belki kıyaslanabilir diye düşündüm.Nedenide dershanedeki kimya hocamız normalde Kimya mühendisi ve İTÜ'çok fazla iyi değil dedi.Ama ne kadar doğru ne kadar yanlış bilemem).Bu üniversiteler çok iyi üniversiteler o yüzden.Konuyu ele alırken, örneğin Sakarya üniversitesi mühendislik fakültesiyle-teknoloji fakültesini kıyasladım ben.Ayrıca meslek liseleri tembel olabilir ama meslek ve atölye derslerini çoğu meslek lisesi yapar.Zaten Teknoloji fakültesine gidenler ya teknik-meslek yada anadolu-meslektir.Endüstri-mesleklerden fazla bir hayır gelmez.Bu doğrudur.Ama hepsi için geçerli değil.Aralarında istisnalarda vardır.Sakarya'da bir arkadaşım Samsun'da anadolu lisesi okuyordu.Daha sonra sınavda aldığı puanla Sakarya üniversitesi Teknoloji fakültesine yerleşti.Hem de Mühendislik fakültesine puanı yettiği halde.Daha öncede söyledim şimdide söylüyorum.Türkiyede haddinden fazla mühendis var.Ancak bunların hepsi mühendislik fakültesi mezunu.Teknoloji fakültesi mezun daha vermedi.Mezun verdiğinde az teknoloji mühendisi olacak ve bununla birlikte iş imkanları çok olacak.İş rekabeti Teknoloji mühendislerine göre az.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Burakhelvaci -- 8 Eylül 2011; 22:06:36 >

• quote:

Orijinalden alıntı: blackwar19

Benim gördüğüm çoğu meslek lisesi öğrencisi tembel.Neredeyse hiç birşey öğrenmeden mezun olanları çok fazla.Genel liselerdede durum böyle.Yukarda birileri demiş iş verenler karar vericek diye.Evet aynen öyle olucak.
    Ama şöyle birşey var.Boğaziçi ODTÜ İTÜ gibi üniversitelere giren kişilerle teknoloji fakültesi mezunları kıyaslanmayacaktır.

lan bana tembelmi dıyon

hiçte öyle degıl canım :D taktir teşekkür aldım sende oda yok sen torpille girdin o kadar

• quote:

Orijinalden alıntı: Mert_Jeksin

quote:

Benim gördüğüm çoğu meslek lisesi öğrencisi tembel.Neredeyse hiç birşey öğrenmeden mezun olanları çok fazla.Genel liselerdede durum böyle.Yukarda birileri demiş iş verenler karar vericek diye.Evet aynen öyle olucak.

lan bana tembelmi dıyon

hiçte öyle degıl canım :D taktir teşekkür aldım sende oda yok sen torpille girdin o kadar

Sen ayrısın üstün başarı bursluysa bilkent ee'ye girdin.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Mert_Jeksin

quote:

lan bana tembelmi dıyon

Sen ayrısın üstün başarı bursluysa bilkent ee'ye girdin.

olum sen çalıstın girdin ben çalışmadım girmedım aradaki farkı buldugun zaman muhendis olabılırsın

• Arkadaşlar Avrupada teknoloji fakültesi mezunlarının ara mühendis olmasının sebebi fakültenin mezunlarına "teknoloji mühendisi" ünvanı vermesidir.
    Tükkiyede ise Teknoloji fakültesi, mezunlarına "mühendis" ünvanı vermektedir. O yüzden türkiyede teknoloji fakültesinden mezun olumuş biri, mühendis ünvanı veren başka fakültelerden mezun olan biri ile yasal olarak eşittir ve aynı haklara sahiptir.Yalnız özel sektörde ayırırlar kayırırlar orasına karışmam.
    Ayrıca benim gibi bilinçsizce (mf-4) tercih yapan arkadaşlar varsa endişelenmesin yatay geçiş hakkınız var. Ben busene her ihtimale karşı mühendislik fakültesine yatay geçiş yaptım.
  • Yurdum insanı manzaralarını izlemeye doyamıyorum.Avrupada teknoloji fakültesi falan yok kim uyduruyorsa tebriklerimi kendisine iletirim.Evvela sanayi nin kalbi almanyaya bakarsanız mühendislik fakültesi diye bişey yok.bütün fakülteler numara ile isimlendirilir ve teknoloji meknoloji yok.Sonra kardeşim birisi açsın Allah rızası için baksın bu sene sakarya üniversitesi müh. fak. ve tek. fak. puanlarına.müh fakültesi 403 puanla kapatmış teknoloji fakültesine 413 puanla giren var.Adam sizin dediğinize göre salak müh. fak. gelebiliyorken tutmuş tek. fakültesine girmiş.Ne enterasan bi durum.Sonra teknoloji fakültesi mühendislik fakültesinin gördüğü bütün ama bütün dersleri görür ilave olarak birde uygulama görür.Sen şimdi niye yaygara yapıyosun embesil müh. fakültesi okuyan.Çünkü mezun olduğunda bi bok bilmiyosun.Hiç elin makineye değmemiş.Adamlar CNC ya kıçı kırık CNC görmüyolar sadece teori yaz babam yaz.Hesaplamamı matematik mi fizikmi hepsini aynı hocalardan teknoloji fakülteside görüyo.İnanmıyomusun gir kardeşim sitelere bak ara üniversiteleri sor.Hatta git bi makine mühendisliği hocasına sor.Ya sorun kardeşim ben sordum ya.Adam onların dersinede giriyorum tek farkı onlar uygulama gördüğü için mezun olduklarında işe adapte olmaları daha kolay dedi ya.Ne bu çekememezlik.Müh. fakültesi okuyan embesiller diploma notunuz kaç.hnginiz tam diploma puanı getirdiniz.hiçbişey bilmiyosunuz.hemde hiçbişey.ben bunları nerden biliyorum.Sakarya Üniversitesi İKY bölümünde okuyorum.Kardeşim 390 puan aldı.Sakarya Üni Müh. Fak. Makine müh 2. öğretim geliyodu.Gittim hocalara danıştım sonra direk şüphesiz teknoloji fakültesine gönderdim.Okuyan kardeşlerime başarılar dilerim siz kimselerin lafına bakmayın.Onların bu lafları sizleri gaza getirsin.Çalışın onları ezebildiğiniz kadar ezin ve bu laflarını onlara yedirin.

• http://vimeo.com/25501857 Alın hepsini izleyin açın gözünüzü cahiller.
  • ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi crz46 -- 16 Temmuz 2012; 4:07:19 >
  • Teknoloji fakülteleri de mühendis yetiştiren fakültelerdir. Fakat bir takım kendini bilmez ego tatmini içinde yanıp tutuşan, kendisini diğer insanlardan üstün görüp kendinde onlara hakaret etme, onları küçük görme vasfını bulan insanların yüzünden geleceğine yön vermek isteyen arkadaşlar yanlış bilgilendirilmiş oluyorlar. Teknoloji fakültesindeki mühendisliklerle diğer fakültelerdeki mühendislikler arasında hak ve yetki konusunda hiç bir fark yoktur. Ne kadarda bazı arkadaşlar ve TMMOB' i bunun aksini iddia etseler bile kanunla sabitlenmiştir. Hukuk ve mantık çerçevesinde düşünüldüğünde hiç bir kurum veya kuruluş (odalar ve dernekler) yasaları ve kanunları ben uygulamıyorum diyemez. Bu yüzdendir ki teknoloji fakültelerinden mezun olan arkadaşlarda tüm haklara ve yetkilere sahip olacaklardır. Kimlere mühendislik ünvanı verileceği ise kanunla belirtilmiştir. Yine aynı karalama kampanyası yapan arkadaşlardan bazıları fakülte isminin teknoloji fakültesi olduğundan imza yetkisi olmayacağını söylemişler. Kanunda hiçbir şekilde fakülte ismi belirtilmemiştir. Kaldı ki mühendislik bölümlerinin bulunduğu bütün fakülteler aynı isimli değillerdir. Bunlar mühendislik-mimarlık fakültesi, mühendislik fakültesi, inşaat fakültesi vb. , mühendislik ve teknoloji fakültesi gibi. Bu yüzden bir daha söylüyorum TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ mezunları da hak hukuk çerçevesi dahilinde mühendislerin tüm haklarına ve yetkilerine sahiplerdir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Temel Mühendis

quote:

Orijinalden alıntı: snadboy

mr.alimm sana bu üslubun dolayısıyla alim diyesim pek gelmiyor ya neyse. Sen de emo gibi teknoloji fakülteleri kuruldu ekmeğimden olacağım diyee yanıp tutuşan bir mühendissin anlaşılan :) sizi anlıyorum kuyruğunuza bastılar acı çekiyorsun. Tamam da acını kendine sakla be güzelim :) buna neden karşınız anlayamıyorum. Madem siz ve sizin gibiler söylediğin gibi fizik matematik adamısınız neden bu fakülteleri kendinize rakip görüyorsunuz. Eğer dediğiniz gibiyse zaten onlar size rakip olamaz değil mi :) ama bunun böyle olmadığını sen de biliyorsun. Acıyorum size zavallısınız.. Teknoloji fakültesi mezununun imza yetkisi, odaya kayıt vs her türlü mühendislik yetkisi vardır arkadaşım. İki müh arasındaki fark sadece görev icabıdır. Biri teorik işlerde görev biri uygulamada. Yukarıda arkadaşların gönderdiği linklerde de gayet açık anlatılıyor bu durum. Ama bu tırsaklar pastalarından pay gidecek hatta pastadan pay kalmayacak korkusuna mahkemeye verdiler bu fakülteleri evet. O yüzden şimdilik tercih yapmaman doğru olabilir. Danıştay davalarını ellerine geri verdikten sonra rahat rahat tercih edebilirsin ;)

şu meslek liselilerden de kendilerini sürekli mühendis rakibi görmelerinden de bıktım..

senin kafa yapında düşünürsek o zaman herkes tıp okuyabilsin iyi olan piyasaya tutunur doktorların korkmasına gerek yok yani öyle mi?

danıştayda bu saçma sapan mühendisliğe bi güzel ret cevabını çakınca göreceksiniz..

yıllardır anlamadınız ama işin cevabı aslında şu:Meslek lisesinin amacı teknisyen yetiştirmektir,mühendis değil..

son olarak büyük puntolarla önemli bişey ekleyeyim:

Teknoloji mühendisliği,mühendis altıdır,imza yetkisi yoktur...ve de Danıştay kararıyla kaldırılacaktır

birilerini pembe rüyalarından uyandırdıysak affola..

Haha mesajlari okuduktan sonra hele ki senin bu iddiali mesajindan sonra cok guldum. Gunumuzde :

1) teknoloji fakultelerinin muhendislerinin de imza yetkisi var
    2) hergecen gun yeni universitelere yeni mtok bolumler aciliyor
    3) fizik kimya mat gibi derslerin ikinci asamalarini gormeyenler veya yeterince iyi olmayanlar icin bir yil hazirlik dersi okutuluyor.
    4) tekno fakultesi ogrencileri yuksek lisans , cift anadal, yandal , ogrenci degisim programlari gibi cesitli seylerden de faydalanabiliyorlar

Ha bu arada meslek liselerini asagilayan kucuk gorenlere sesleniyorum. Ben de anadolu teknik lise ogrencisiyim. Meslek derslerinin yaninda anadolu liseleriyle mufradatimiz bire bir ayni. Anadolu liselerini rakip gormekten bahsetmissiniz ne yazikki dersanemdeki cogu anadolu lisesi ogrencisi arkadasim benim netlerime ulasmaya calisyor :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Akif95 -- 28 Mayıs 2012; 22:16:08 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• kimsede çıkıp demiyorki bu ülkede mühendislikmi var
  • puanlamada teknoloji fakültesi mühendisliği geçiyor bazı bölümlerde. Marmara mekatroniğin (teknoloji fak.) puanı marmara makine mühendisliğinden yüksek...
  • Videoda herşey gayet güzel açıklanmış

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu sene mtok bilgisayar mühendisliği açıldı mı?
  • yeni tercih donemi yaklaşırken ben de gazi üniversitesi teknoloj fakültesi inşaat mühendisliğinde okuyan bir birey olarak birşeyler yazmak istedim. öncelikle teknoloji fakültelerinden çıkan öğrencilerin mühendislik fakültesinden çıkan öğrencilerden hukuken hiç bir farkı yoktur. Ünvan mühendistir ve diplomada da mühendis yazar. Bahsedilen dava da sonuçlanmış olup teknoloji fakülteleri lehinedir. Müfredata gelicek olursak teknoloji fakülteleri müfredatında mühendislik fakültelerinde olan bütün dersler mevcuttur üstüne bir de malzemeyi tanıma açısından ve bir çok bakımdan yararlı olan uygulama dersleri mevcuttur. Kafaları karıştıran m.t.o.k olayı ise şöyledir bölümün iki adet kontenjanı vardır. m.t.ok kontenjanı ve normal kontenjan. Normal kontenjandan genel liselerden gelen öğrenciler girer ve direk 1. sınıftan başlarlar. mtok dan ise teknik lise öğrencileri girer ancak okulun yaptığı intibak atlama sınavına girerler ki bu bir fen lisesi öğrencisinin okulda gördüğü matematik fizik bilgisini sorgular. geçebilirlerse 1. sınıftan başlarlar. geçemezlerse 1 sene intibak eğitimi görürler ve tekraR sınava girerler.geçtikleri taktırde 1. sınıfa başlarlar geçemezlerse tekrar intibak okurlar 2. kere de sınavı veremezlerse teknoloji fakültesinde okuma hakları kalmaz ki geçme notları 70 puandır.yani mtok puanının düşük olması kaliteyi düşürmez sadece tercih sırasına bakmaktadır. genel lise kontenjanında ise zaten puanlar yüksektir. ayrıca teknoloji fakültesi öğrencilerinin 72 iş günü staj yapma zorunluluğu vardır ve artı olarak da 7. dönem böyünca iş yeri eğitimi adı altında maaşlı olarak okulun ayarladığı bir şirkette eğitim görürler. bu da iş imkanı açısından çok önemlidir daha okul bitmeden kendinizi gösterebileceğiniz bir ortama girersiniz azminizi kanıtlarsanız iş arama zahmetine girmeden iş hayatına atılabilirsiniz zaten teknoloji fakülteleri bir ihtiyaçtan doğmuştur düşünülenin aksine tek amaç meslek liselieri mühendis yapmak değildir bir çok şirket sadece kağıt üzerinde eğitim görmüş mühendislerden yakınmaktadır neden çünkü bu adam işe girer girmez faydalı olamaz en az birkaç yıl tecrube etmesi gerekir teknoloji fakülteleri ise bu tecrübeyi okul yıllarında kazandırarak hayatımızdan 4 yıl çalınmasını engellerler ben genel lise kontenjanından 450 puanla girdim bölümüme. benim bunları yazma amacım herhangi bir tartışma yaratmak değildir asla. yeni tercihte bulunacak arkadaşlar için bir fikir oluştursun diye yazdım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi halilibo92 -- 23 Ağustos 2012; 11:53:44 >

• quote:

Orijinalden alıntı: halilibo92

yeni tercih donemi yaklaşırken ben de gazi üniversitesi teknoloj fakültesi inşaat mühendisliğinde okuyan bir birey olarak birşeyler yazmak istedim. öncelikle teknoloji fakültelerinden çıkan öğrencilerin mühendislik fakültesinden çıkan öğrencilerden hukuken hiç bir farkı yoktur. Ünvan mühendistir ve diplomada da mühendis yazar. Bahsedilen dava da sonuçlanmış olup teknoloji fakülteleri lehinedir. Müfredata gelicek olursak teknoloji fakülteleri müfredatında mühendislik fakültelerinde olan bütün dersler mevcuttur üstüne bir de malzemeyi tanıma açısından ve bir çok bakımdan yararlı olan uygulama dersleri mevcuttur. Kafaları karıştıran m.t.o.k olayı ise şöyledir bölümün iki adet kontenjanı vardır. m.t.ok kontenjanı ve normal kontenjan. Normal kontenjandan genel liselerden gelen öğrenciler girer ve direk 1. sınıftan başlarlar. mtok dan ise teknik lise öğrencileri girer ancak okulun yaptığı intibak atlama sınavına girerler ki bu bir fen lisesi öğrencisinin okulda gördüğü matematik fizik bilgisini sorgular. geçebilirlerse 1. sınıftan başlarlar. geçemezlerse 1 sene intibak eğitimi görürler ve tekraR sınava girerler.geçtikleri taktırde 1. sınıfa başlarlar geçemezlerse tekrar intibak okurlar 2. kere de sınavı veremezlerse teknoloji fakültesinde okuma hakları kalmaz ki geçme notları 70 puandır.yani mtok puanının düşük olması kaliteyi düşürmez sadece tercih sırasına bakmaktadır. genel lise kontenjanında ise zaten puanlar yüksektir. ayrıca teknoloji fakültesi öğrencilerinin 72 iş günü staj yapma zorunluluğu vardır ve artı olarak da 7. dönem böyünca iş yeri eğitimi adı altında maaşlı olarak okulun ayarladığı bir şirkette eğitim görürler ben genel lise kontenjanından 450 puanla girdim bölümüme. benim bunları yazma amacım herhangi bir tartışma yaratmak değildir asla. yeni tercihte bulunacak arkadaşlar bir fikir oluştursun diye yazdım.

teşekkürler bilgi için

• elimden geldiğince tercih yapacak arkadaşlara tecrübelerimi aktarmaktan memnun olurum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: LAPTOPÇU

sa kardeş yani böle diosun normal mühendislik değil ölemidir ikiside meslekler için ben anadoludan girip normal mühendis çıkamıyorum ordan ouf :D

iki kontenjanı var teknoloji fakültesinin zaten tercih klavuzunda alt altadır. brinde misal inşaat mühendisliği yazar birinde inşaat mühendisliği (m.t.o.k) yazar sen eğer genel liseden tercih etmek istiyosan ilk söylediğimi tercih edersin mezun olduğunda mühendis ünvanın olur yani mühendislik fakültesinden çıkan adamla aynı ünvana sahip olursun ve tabi aynı yetkilere senin karın ise ekstradan uygulama eğitimi almaktır ki bu da çok iyi bir şeydir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi halilibo92 -- 23 Ağustos 2012; 13:07:06 >
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.