Şimdi Ara

Teknoloji Fakültesi ? Mühendislik Fakültesi ? (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
383
Cevap
7
Favori
105.756
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bana hiçkimse bir mühendisin meslek liselinden çıkandan üstün olduğunu söylemesin.

Endüstriyel otomasyon teknolojileri - mekatronik dalından geçen yıl mezun oldun, sınava hazırlandım, ve sonuçlar açıklanana kadar kısa süreliğine bir firmada işe girdim. Bir tane makina mühendisi vardı. Benim statüm lise çıkışlı, mühendislik eğitimi almamış iken, üst kadememde mühendis vardı.

Peki ben ne yapıyorum, mühendis ne yapıyor?

-İşyerinde üretilen parçaları, montajları veya sıfırdan üretilmesi gereken materyalleri kafamda tasarlayıp, 3boyuta geçirmek, çalışmasını incelemek. Onaylıyorsam üretime geçmek. Kısaca lise çıkışı halimle solidworkste bu işleri yapıyorum.
    -Mühendis bey odasında akşama kadar bilgisayarında bilardo-tavla oynar. Canı sıkılırsa atölyeye iner, ürün ağacı çıkarırdı. Ha birde en iyi yaptığı şey atölyede alnının teriyle çalışan kişilerin en ufak hatasını gelip patrona ispiklemekti. Milletin ekmeğiyle oynamaya çalıştı, kendisi ekmeksiz kaldı o ayrı konu.

İşyerinde patron birşeyi danışacağında teknik ekibi toplar ve tek tek fikirleri alır. Bu bilgi alışverişinde mühendisin çözüm önerilerine patron bile bi taraflarıyla gülerdi. Saçmalığında ötesinde. Tornavida-pense tutmamış, atölye yüzü görmemiş, kafası sadece newtona, denklemlere çalışan bir kişi...

• -

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aksoy93 -- 30 Ağustos 2012; 8:29:40 >
  • Normal mühendislik ve Teknoloji fakültesi arasındaki puan farkını bir adaletsizlik olarak görüp "mat2-fizik2 bilmeyen adam mühendis mi olurmuş?" diyen arkadaşlar yukarıdak yazımı okumanızda fayda var.

Bu 2 fakülte arasında neden bu kadar puan farkı var?

Bizde haftanın büyük çoğunluğunun atölye veya staj olduğunu bilmeden abuk-sabuk konuşan mühendislere 12. sınıf ders programımı takdim edeyim.
     Teknoloji Fakültesi ? Mühendislik Fakültesi ?

Ben bu programla 1 sene boyunca eğitim aldım. Haftanın 3 günü sabah 8 akşam 7 sanayilerde staj yaptım. Resmi olarak mesai 4te biter, 8 saat görünüyor çünkü. Biz 7ye kadar günde 11 saat staj yaptık. Haftada 33 saat işletmede, kalan 20 saat okuldaders eğitimi, e tabi düz ve anadolu lisesinde dalın tm-mf-ts ne ise ona göre haftalık ders saaatin ona hazırlar şekilde düzenlenir.

Seçmeli dersin 2 saatini sınıf olarak hidrolik ve pnömatik aldık. Niye? Bu konuda hiçbir bilgimiz yok, temeli olsun diye.

• bu konuyu uzatmaya gerek yok bence tartışmayı uzatınca elimize bir şey geçmeyecek yukarıda teknoloji fakültesiyle mühendislik fakültesi arasındaki farkları yazdım. yok meslek lisesi daha iyiymiş yok genel lise daha iyiymiş tartışır durursunuz hiç bi işe de yaramaz çünkü herkes kendi okuduğu okulu savunur herkes kendine göre başettiği zorluklarla bitirdiği/bitireceği okulu savunur.
  • Selam arkadaşlar.Ben bu sene sınava 2. kez gireceğim ve mühendislik istiyorum.Bilgisayar veya elektrik elektronik.Şimdi teknoloji fakültesi olayını duyunca kafam karıştı biraz.

Benim hedefim Odtü ya da İtü.Bu yıl büyük ihtimalle kazanacağım.Sormak istediğim bu üniversitelerde teorik eğitim yanında iyi bir uygulamalı eğitim veriyorlar mı?Birkaç yerden araştırıp baktığımda zorunlu stajlar felan olduğunu gördüm.Bunlar gerçekten pratik için yararlı mı?

Teknoloji Fakültesi düşünmüyorum.Nedeni fizik ve matematiği gerçekten çok sevmem.Hatta bu sene Fizik bölümü yazmayı bile düşünüyordum.Ama bir yandan da iyi bir uygulama eğitimi almayı da istiyorum.

İşin açıkcası meslek liseli birinin gelip bana 'mühendissin ama bisikm bilmiosun' demesini istemem .Gerçi haklı da bir bakıma biz okulda rahat rahat eğitimimizi görürken (ama yeri geldi bizim de beynimizin skldii oldu) onlar pratik eğitim aldılar, alanlarında bayağı bir tecrübeleri oldu,12. sınıfı stajla geçirdiler.Bunlara kesinlikle saygı duyuyorum.

Yani bu konuda ne yapabilirim.Eğer Odtü'den mezun olursam gerçekten iyi bir mühendis olabilir ve iyi bir tecrübeye sahip olabilir miyim?Yoksa yukarıdaki arkadaşın da dediği gibi başkalarının bitaraflarıyla gülen bir mühendis mi olurum?

• meslek lisesinde gerçekten hedefi olan bi adam bu ünilere gitmez.çalışır yapar bir şekilde.ben teknik lise mezunuyum sözlim çok çok iyiydi.bu bölümlerde gelecek göremiyorum ben.o yüzden sözelden halkla ilişkiler bölümünü seçtim.18 bininci oldum sözelde.gerçekten içinde çalışma isteği bir hedefi olan insanlar meslek lisesindede olsa gelir bir yere
  • quote:

Orijinalden alıntı: infernova31

Selam arkadaşlar.Ben bu sene sınava 2. kez gireceğim ve mühendislik istiyorum.Bilgisayar veya elektrik elektronik.Şimdi teknoloji fakültesi olayını duyunca kafam karıştı biraz.

Benim hedefim Odtü ya da İtü.Bu yıl büyük ihtimalle kazanacağım.Sormak istediğim bu üniversitelerde teorik eğitim yanında iyi bir uygulamalı eğitim veriyorlar mı?Birkaç yerden araştırıp baktığımda zorunlu stajlar felan olduğunu gördüm.Bunlar gerçekten pratik için yararlı mı?

Teknoloji Fakültesi düşünmüyorum.Nedeni fizik ve matematiği gerçekten çok sevmem.Hatta bu sene Fizik bölümü yazmayı bile düşünüyordum.Ama bir yandan da iyi bir uygulama eğitimi almayı da istiyorum.

İşin açıkcası meslek liseli birinin gelip bana 'mühendissin ama bisikm bilmiosun' demesini istemem .Gerçi haklı da bir bakıma biz okulda rahat rahat eğitimimizi görürken (ama yeri geldi bizim de beynimizin skldii oldu) onlar pratik eğitim aldılar, alanlarında bayağı bir tecrübeleri oldu,12. sınıfı stajla geçirdiler.Bunlara kesinlikle saygı duyuyorum.

Yani bu konuda ne yapabilirim.Eğer Odtü'den mezun olursam gerçekten iyi bir mühendis olabilir ve iyi bir tecrübeye sahip olabilir miyim?Yoksa yukarıdaki arkadaşın da dediği gibi başkalarının bitaraflarıyla gülen bir mühendis mi olurum?

yok artık..hocam inanmayın böyle saçmalıklara..

teknoloji fakültesinde okuyan bir arkadaş derslere teknik öğretmen mezunlarının girdiğini ve mühendislik için yetersiz olduklarını yazmıştı..teknoloji fakültesinde mühendislik mezunu hoca çok az çoğu teknik öğretmen mezunu..

adam gibi mühendislik fakültesini bitiren biri de mesleğini öğrenir,kimseye de dalga geçtirmez.. buradaki 18-19 yaşına gelip velet kafasından kurtulamışların ego tatmini için yazdıklarına inanma...

• quote:

Orijinalden alıntı: 26birkan

meslek lisesinde gerçekten hedefi olan bi adam bu ünilere gitmez.çalışır yapar bir şekilde.ben teknik lise mezunuyum sözlim çok çok iyiydi.bu bölümlerde gelecek göremiyorum ben.o yüzden sözelden halkla ilişkiler bölümünü seçtim.18 bininci oldum sözelde.gerçekten içinde çalışma isteği bir hedefi olan insanlar meslek lisesindede olsa gelir bir yere

Katılıyorum dostum. Benimde en yakın arkadasım Endüstri meslekden mezun oldu sözeli iyiydi 15 bin yaptı. Bir diğer arkadaşım 2 yıllık elektronikde sınıf birincisiydi DGS ile mühendisliğe geçti.Bende biraz zorlayıp bişiler yaptım. Ha ne oldu meslek lisesinde okurken aynı sınıfda oldugum 35 kişiden 30 u gayret göstermedi şimdi onlar sanayide orda burda. 5 i ise biraz caba gösterdi şimdi iyi yerlerdeler. Yani calışınca her şey oluyor..

• Bence kıytırık ve tanınmamış bir üniversitede mühendislik fakültesi okunacağına sağlam bir üniversitede örneğin gazi - marmara-kocaeli gibi üniversitelerde teknoloji fakültesi okumak daha mantıklı ( bu arada gazi üniversitesi türkiyede mühendis yetiştiren en iyi 3. üniversite )
  • quote:

Orijinalden alıntı: jaws12

Bence kıytırık ve tanınmamış bir üniversitede mühendislik fakültesi okunacağına sağlam bir üniversitede örneğin gazi - marmara-kocaeli gibi üniversitelerde teknoloji fakültesi okumak daha mantıklı ( bu arada gazi üniversitesi türkiyede mühendis yetiştiren en iyi 3. üniversite )

Gazi uni en iyi muhendis yetistiren 3.universite mi ?

Odtu, itu, bilkent,bogazici,yildiz teknik

Gazi bunlarin hangisinden daha iyi acaba ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hangisine kaç puanla girildiği belliyken tartışmanın ne lüzumu var ki? Biz pratik bilerek onların önüne geçecez diyen Teknoloji fakülteli arkadaşlara sözüm : iyi bir mühendis zaten teorisyendir , üretkendir.Mühendis işin pratik kısmını sizlere bırakır.Şu zamanda artık İngilizce Mühendislik bitirmeyene bile teknisyen gözüyle bakılırken teknoloji fakültesi bitirene ne gözüyle bakılır düşünün , ona göre karar verin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cwr

quote:

Bence kıytırık ve tanınmamış bir üniversitede mühendislik fakültesi okunacağına sağlam bir üniversitede örneğin gazi - marmara-kocaeli gibi üniversitelerde teknoloji fakültesi okumak daha mantıklı ( bu arada gazi üniversitesi türkiyede mühendis yetiştiren en iyi 3. üniversite )

buyur kaynakhttp://forum.donanimhaber.com/m_64923711/tm.htm

• quote:

quote:

buyur dostum bu daha düzenli
    http://tr.urapcenter.org/2011_2/2011_7_t8.php

• quote:

quote:

quote:

Gösterdiğin kaynağa göre Gazi Boğaziçi,Bilkent ve Yıldız Tekniği geçmiş.Biraz saçma geldi bana sıralamalarda baktıkları özellikler biraz eksik galiba.Ayrıca bundan başka üniversite sıralayan kaynaklar da olabilir.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Gösterdiğin kaynağa göre Gazi Boğaziçi,Bilkent ve Yıldız Tekniği geçmiş.Biraz saçma geldi bana sıralamalarda baktıkları özellikler biraz eksik galiba.Ayrıca bundan başka üniversite sıralayan kaynaklar da olabilir.

birçok haber gazetesi bu kaynağı göstermiş tek bulabildiğim kaynak buydu mühendislik alanında . Banada saçma geldi aslında fırat üniversitesi birçok sağlam üniversiteyi geçmiş tarafsız bakmak gerekirse durum bu.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

birçok haber gazetesi bu kaynağı göstermiş tek bulabildiğim kaynak buydu mühendislik alanında . Banada saçma geldi aslında fırat üniversitesi birçok sağlam üniversiteyi geçmiş tarafsız bakmak gerekirse durum bu.

o araştırma makale sayısı,öğretim üyesi sayısı vs.. üzerine yapılmış sadece..

• quote:

Orijinalden alıntı: tlbam

buradaki 18-19 yaşına gelip velet kafasından kurtulamışların ego tatmini için yazdıklarına inanma...

burada herkes bir fikir one sunuyor hiç kimseye hakaret etme hakkınız yok başka fikirleri beğenmiyorsanız kendi fikrinizi söylersiniz ama hakaret edemezsiniz
  • o veya bu demeye lüzum yok dün yaşadığım bir olayı sizlerle paylaşacağım

Bir üniversitenin x konusu hakkında yaptığı sempozyuma katıldım.Sanayiden birçok firma ve kuruluş, x sektörüne ait dernek,oda geldi.İlk defa bu kişilerin ağzından TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ ismini duydum ve gerçekten Türkiye'de bazı şeylerin değiştiğini gördüm. Firmalar artık biz mezun olmuş diploma değil nitelikli eleman istiyoruz dediler.İşe aldığımız tüm mühendislere kurslar düzenlemekten bıktık dediler.Bu durum gittikçe yaygınlaşacaktır.Teknoloji Fakültesinde okuyan bir öğrenci olarak gurur ve mutluluk duydum.Arkadaşlar artık lütfen herkes inanmalı TEKNOLOJİ FAKÜLTELERİ GELECEĞİN MÜHENDİSLERİN YETİŞTİRMEYE BAŞLAMIŞTIR!
  • Merhaba
    bende gazi üniversitesinde bilgisayar mühendisliği (M.T.O.K) Okumak istiyorgibiyim daha doğrusu kararsızım :D yani arkadaşlar gazi üniversitesinde bilgisayar mühendisliği (M.T.O.K) okumakmı yoksa örn. fırat üniversitesinde bilgisayar mühendisliği okumakmı daha iyi olur sizce hangisini tavsiye edersiniz? ve mtok da sanayide bir dönem staj filan deniyor tanıtımlarda filan ama :D misal bilgisayar mühendisleri nasıl yerlerde nasıl bir staj görürler? ne bilem bir bir bilgisayar tamircisimi xD yoksa bir yazılım şirketinde mi? :D şimdiden teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: ysftsdln

Merhaba
    bende gazi üniversitesinde bilgisayar mühendisliği (M.T.O.K) Okumak istiyorgibiyim daha doğrusu kararsızım :D yani arkadaşlar gazi üniversitesinde bilgisayar mühendisliği (M.T.O.K) okumakmı yoksa örn. fırat üniversitesinde bilgisayar mühendisliği okumakmı daha iyi olur sizce hangisini tavsiye edersiniz? ve mtok da sanayide bir dönem staj filan deniyor tanıtımlarda filan ama :D misal bilgisayar mühendisleri nasıl yerlerde nasıl bir staj görürler? ne bilem bir bir bilgisayar tamircisimi xD yoksa bir yazılım şirketinde mi? :D şimdiden teşekkürler

Staj işi tamamen sana bağlı.Örneğin; stajını microsoft'tada yapabilirsin, dandik bir bilgisayar tamircisindede. Önemli olan bilgi birikimi ve pratiği geliştirmek. Bunları yaparsan zaten bilgisayar tamircisine kalmadan büyük yazılımcılarla çalışmaya başlarsın

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.