Şimdi Ara

Teknoloji Fakültesi ? Mühendislik Fakültesi ? (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
383
Cevap
7
Favori
105.750
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: VoLken7

quote:

Orijinalden alıntı: Mc_Leopard

quote:

Arkadaşlar teknoloji fakültesi bu kadar ağırınıza gidiyor madem mat-2 bilmeyen adam nasıl okuyacak diyorsunuz da.Özel Üniversitelerin mantığı nedir o zaman saçma saçma konuşuyorsunuz parası olan okusun o zaman

adam okan üniversitesinde mimarlık okuyacak 458 puan yapmak zorunda zengin çocuğu parayı bastırıp 221 puanla okuyor o zaman buda olmasın

bilkentte pc okuyacaksın 536 puan ohaaaa yapacaksın zengin adam kalkıp 415(yapılması da çok zor bir puan değil) puanla okuyacak.

anlamıyorum sayın Einstein'ler neyin mücadelesini veriyorsunuz.

Kusura bakmasınlar ama o zaman o mantıkla 536 puan yapan veya Odtü de İtü de okuyan adamlar eşşek o zaman parası olmayan okumasın koskoca istanbulda bile devletten çok özel üni var.Bu konuyu daha yeni okuyorum ama resmen saçmalamışlar Mat-2 Bilmeyen adam okumasın yok fen-2 bilmeyen adam okumasın soruyorum o zaman özel ünilere niye o puanlarla giriliyor

koç üni de 530a mühendislik okumak için yırtarsınız kendinizi adam 350puanla girer veya sabancı kalitelerini övmekle bitiremezsiniz beyler teknoloji fakültesi de belki kaliteyi düşümeyecek?

demek ki ben zengin olsam ilk sınavda 354 puan yapmşım 2.sınavda ortalama 15net yapsam her sınavdan hiç öyle 530 560 yapmadan 350 ile rahat rahat okuyup senle aynı okulu bitirip senle aynı yerlerde çalışacağım.

ee mantık ne özel üniversiteleri kaldırsınlar o zaman ve bu ülkede mat-2 ve fen-2 yapamayanlar yaşamasın bu ülkede insanların zekası bunla ölçülüyor da bizim mi haberimiz yok

Aman ağa sakin ol şimdi burayı Anti-Mtokcular basar . Çok tartışıldı bu konu . Tabiki haklısın kim ses cıkartabilirki buna.

• Yani teknoloji fakültesindende mühendislik fakültesinden mühendis olmuş gibi mühendis olumuyuz yani m.t.o.k olmayanından ? valla allah razı olsun kardeşlerim cevapbınızı bekliyorum
  • mtko benim bildiğim biraz daha teknisyen tarzı yetiştiriyor tam bir bilgim yok ama ne müh. ne teknisyen. arası bişi olsa gerek

üstte özel üni muhabbeti yapılmış arkadaşlar mezun olunca diplomada bildiğim kadarıyla nasıl girdiği fln yazıyor ayrıca öyle bir adam yani parasıyla mirmarlık okuyan bi adam o okulu 10 yılda anca bitiiririr bitirincede bi kuşa benzer heralde
  • matrax kareş bide teknoloji fakültesinde m.t.o.k olmayan var benim sorum bu işte bundan mezun olunca normal mühendismi oluoruz mühendislik fakültesinden mezun olmus gibi yoksa teknisyen tarzı bişimi
  • quote:

Orijinalden alıntı: m@TR@x

mtko benim bildiğim biraz daha teknisyen tarzı yetiştiriyor tam bir bilgim yok ama ne müh. ne teknisyen. arası bişi olsa gerek

üstte özel üni muhabbeti yapılmış arkadaşlar mezun olunca diplomada bildiğim kadarıyla nasıl girdiği fln yazıyor ayrıca öyle bir adam yani parasıyla mirmarlık okuyan bi adam o okulu 10 yılda anca bitiiririr bitirincede bi kuşa benzer heralde

Teknisyen sayılmaz. Tam olarak şöyle izah ediyim seni aydınlattmak için ;

Mühendislik fakültesinde ders ağırlıklı gösteriyorlar yani bildiğimiz o ağır mat ve fizik dersleri. Uygulamaya yönelik pek bi şey yok. Biraz staj yaptırıyorlar o kadar. Ama teoride adamları iyi yetiştiriyorlar.

Teknoloji fakültesindede temel olan mat fizik derslerini veriyorlar mühendislik fak. kadar ağıra girmiyorlar ama uygulamaya yöneliyorlar. Yani sürekli pratik gibi düşün ve diğerine göre sıtaj ağırlıklı oluyor .

yani şöyle diyebiliriz tek. fak den mezun olan adam iş hayatına daha çabuk adepte oluyor. Müh. fak daki adam da çok teori biliyor. Artık kişinin niteliğine göre kendini geliştirmesine göre önü açılıyor. Mühendislik fak den mezun olan adamı aselsanda proje tasarlayan proje üreten adam olarak tanımlasak, tek. fak den mezun olan adamıda ufak-orta ölcekli şirkette azami derecede (yani aselsan kadar kaliteli ve çok adetli olmayan) ürün tasarlayıp direk uygulayan-satan adam olarak tanımlasak yanlış olmaz sanırım.

• quote:

Orijinalden alıntı: LAPTOPÇU

matrax kareş bide teknoloji fakültesinde m.t.o.k olmayan var benim sorum bu işte bundan mezun olunca normal mühendismi oluoruz mühendislik fakültesinden mezun olmus gibi yoksa teknisyen tarzı bişimi

Hocam artık ikna ol . Teknoloji fakültesine gidip Mühendislik fakültesi diploması almayı bekleme

Mtok olsun olmasın teknoloji fakültesi bünyesinde öğrenim görürsen Diplomanda Kocaman TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ XXX MÜHENDİSLİĞİ yazar . bu seni yıldırmasın git otomotive gazide iyi okuldur.

• quote:

mtko benim bildiğim biraz daha teknisyen tarzı yetiştiriyor tam bir bilgim yok ama ne müh. ne teknisyen. arası bişi olsa gerek

Kardeşim caz yapma giriyor mu girmiyor mu önemli olan bu değil mi?
    ====>Evet giriyor.
    Parayla girdiği gibi parayla da ders geçiyorlar 10yılda bitmez buda 2 kendini kandırma.O burs kısmı da bildiğin gibi değil burs falan yazmaz.

Yani cidden soruyorum neyin peşindeler(bilmiyorum sende karşı mısın)

ayrıca o 212 midir nedir o puanla girmiş adam çalışarak da geçebilir insan beyni sonuçta.

Ama her sonuçta kendinizle çelişiyorlar.

• quote:

quote:

Kardeşim caz yapma giriyor mu girmiyor mu önemli olan bu değil mi?
    ====>Evet giriyor.
    Parayla girdiği gibi parayla da ders geçiyorlar 10yılda bitmez buda 2 kendini kandırma.O burs kısmı da bildiğin gibi değil burs falan yazmaz.

Yani cidden soruyorum neyin peşindeler(bilmiyorum sende karşı mısın)

ayrıca o 212 midir nedir o puanla girmiş adam çalışarak da geçebilir insan beyni sonuçta.

Ama her sonuçta kendinizle çelişiyorlar.

sen vakiıf ünilerini fazla küçümsüyosun o kadar basit değil o işler sonuç burslu okuyan ile aynı sınava giriyosun ve ordaki hocalar emin ol paraya doyuyolar ve öyle parayla fln geçmek hikaye vakıfın sahibi babası flnsa anca oda zor benim bilkent üni de ve tobb da tanıdıklarım var hiç bir fark olmadığınıı söylüyorlar paralı okuyanlardan da genelde ağır gelip bıraktığını söylüyolar

• quote:

matrax kareş bide teknoloji fakültesinde m.t.o.k olmayan var benim sorum bu işte bundan mezun olunca normal mühendismi oluoruz mühendislik fakültesinden mezun olmus gibi yoksa teknisyen tarzı bişimi

kardeş diyer üyelerde anlatmya çalışmış teknoloji fakültesinden mezun olan mühendis olamaz mühendis olmak için mühendislik fakültesi mezunu olman gerekir mühendis vari bişey olurmu diye sorarsan muhtemelen imza yetkin olmaz ama teknisyenlerdende biraz üstün olurusn
  • quote:

quote:

kardeş diyer üyelerde anlatmya çalışmış teknoloji fakültesinden mezun olan mühendis olamaz mühendis olmak için mühendislik fakültesi mezunu olman gerekir mühendis vari bişey olurmu diye sorarsan muhtemelen imza yetkin olmaz ama teknisyenlerdende biraz üstün olurusn

Hocam 2 mesaj önce bilmiyorum diyorsun şimdide olmaz diyorsun . Teknoloji fakültesinden mezun oluncada Mühendislik diploması alırsın + olarak uygulama pratiğin olur. Nasıl MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ MAKİNA MÜHENDİSLİĞİ diye diploma alıyorlar onlarda TEKNOLoJİ FAKÜLTESİ MAKİNA MÜHENDİSLİĞİ diploması alacak. Lütfen bilmeden gereksiz ve boş konuşmayalım . Ayrıca imza yetkisi olayı senin söylediğin gibi değil. Tabi nereden bileceksin sen değil biz takip ediyoruz TMMOB un durumunu.

• TEKNOLOJİ FAKÜLTELERİ MEZUNLARININ MÜHENDİS ÜNVANI

Üniversite tercihlerinin başlamasıyla birlikte adayları bir telaş ve heyecan sarmış bulunmaktadır. Mühendislik alanını seçecekler ise Teknoloji Fakültesi – Mühendislik Fakültesi arasında bir tercihte bulunma durumundadırlar. Zira iki fakülte bünyesinde de benzer mühendislik bölümleri olduğu gibi birbirinden tamamen farklı mühendislik bölümleri bulunmaktadır.

Ancak adaylara bu dönemde aldığımız bilgi kendilerine Teknoloji Fakültesi mezunlarına mühendis ünvanı verilmeyeceği, verilse dahi diğer mühendislerle aynı yetkilere sahip olamayacakları özellikle imza yetkilerinin olmayacağı gibi bir takım saçma sapan ve herhangi bir dayanağı bulunmayan karalama kampanyası yürütülmektedir. Bir takım mühendis odalarının da içerisinde olduğu bu kampanya tamamen kişisel menfaatleri korumaya yöneliktir.
    Teknoloji fakültesi mezunları diğer mühendislik mezunlarının aldığı teorik derslerin tamamını almakta ve bunun üzerine yoğun bir uygulama eğitimine tabi tutulmaktadırlar. Ayrıca birçok mühendislik fakültesinde olmayan 7. Yarıyıl işyeri eğitiminde öğrenciler ders almayıp eğitimini bizzat işyerinde sürdürecek ve daha mezun olmadan işe hakim olma becerisine ulaşacaktır. Bu bakımdan Teknoloji Fakültesi Mühendisleri diğer Mühendislik Fakülteleri mezunlarından bir adım önde olacaklardır.

Ülkemizde kimlerin Mühendis unvanına sahip olacağı kanunla sabittir. 3458 sayılı Mühendislik ve Mimarlık hakkındaki kanun kimlerin bu unvana sahip olabileceğini açıkça göstermektedir. Adı geçen kanun aşağıda verilmiş olup bu kanunda herhangi bir fakülte ismi özellikle telaffuz edilmemektedir. Hangi okulun mühendislik tahsili göstereceğine YÖK karar vermektedir. Teknoloji fakülteleri YÖK tarafından kurulmuş ve mezunları da bu çerçevede unvanlandırılmıştır. Dolayısı ile YÖK TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ MEZUNLARININ MÜHENDİS UNVANINA SAHİP OLACAĞINI en başından belirmiş ve açılan MÜHENDİSLİK bölümlerini kabul etmiştir. Dolayısı ile hem hukuki hem de pratik olarak Teknoloji Fakültesi mezunları diğer bütün mühendislerin sahip olduğu haklara sahiptirler.

Tercih aşamasında olan bütün adayların bu hususu dikkate almalarını ve karalama kampanyası yürüten menfaat düşkünlerine fırsat vermemelerini önemle hatırlatırım.

İlgili Kanun

(Resmi Gazete ile neşir ve ilanı : 28/VI 1938-Sayı: 3945)
    No.3458 Kabul tarihi 17-VI-1938
    (28 Haziran 2000 tarihinde yayınlanan 601 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile değiştirilmiştir.)
    Madde 1 - Türkiye Cumhuriyeti hududları dahilinde mühendislik ve mimarlık unvan ve salahiyeti ile sanat icra etmek isteyenlerin aşağıda yazılı vesikalardan birini haiz olmaları şarttır:
    a) Mühendislik veya mimarlık tahsilini gösteren Türk yüksek mekteblerinden verilen diplomalar;
    b) Programlarının yüksek mühendis veya mimar mektebleri programlarına muadil olduğu kabul edilen bir ecnebi yüksek mühendis veya yüksek mimar mektebinden diploma almış olanlara usulüne tevfikan verilecek ruhsatnameler;
    c) Türk Teknik Okulu mühendis kısmı ile programlarının buna muadil olduğu kabul edilen memleket dahilindeki diğer mühendis veya mimar mekteblerinden verilen diplomalar;
    d) Programlarının Türk Teknik Okulu Mühendis kısmı programlarına muadil olduğu kabul olunan bir ecnebi mühendis veya mimar mektebinden diploma almış olanlara usulüne tevfikan verilecek ruhsatnameler.
    Madde 2 - Yukarıki maddenin (b) ve (d) fıkralarında yazılı ecnebi memleketlerden mezun olanlara ruhsatname verilebilmek için çıktıkları mektebin asli talebesi olarak tahsil dereceleri geçirmiş ve mektebin bütün tedrisatını muntazaman ve fiilen takib etmiş ve mektebde cari usullere göre geçirilmesi lazım gelen bütün imtihanları bitirmiş bulunmaları şarttır.
    Madde 3 - Birinci maddenin (a) ve (b) fıkralarında yazılı vesikaları haiz bulunanlara (Yüksek mühendis) veya (Yüksek mimar) ve (c) ve (d) fıkralarında yazılı vesikaları haiz bulunanlara da (Mühendis) veya (Mimar) unvanı verilir. Bu unvanlar diploma veya ruhsatnamelere de derç olunur.

• TEKNOLOJİ FAKÜLTELERİ MEZUNLARININ MÜHENDİS ÜNVANI VE İMZA YETKİSİ
    Üniversite tercihlerinin başlamasıyla birlikte adayları bir telaş ve heyecan sarmış bulunmaktadır. Mühendislik alanını seçecekler ise Teknoloji Fakültesi – Mühendislik Fakültesi arasında bir tercihte bulunma durumundadırlar. Zira iki fakülte bünyesinde de benzer mühendislik bölümleri olduğu gibi birbirinden tamamen farklı mühendislik bölümleri bulunmaktadır.

Ancak adaylara bu dönemde aldığımız bilgi kendilerine Teknoloji Fakültesi mezunlarına mühendis ünvanı verilmeyeceği, verilse dahi diğer mühendislerle aynı yetkilere sahip olamayacakları özellikle imza yetkilerinin olmayacağı gibi bir takım saçma sapan ve herhangi bir dayanağı bulunmayan karalama kampanyası yürütülmektedir. Bir takım mühendis odalarının da içerisinde olduğu bu kampanya tamamen kişisel menfaatleri korumaya yöneliktir.

Teknoloji fakültesi mezunları diğer mühendislik mezunlarının aldığı teorik derslerin tamamını almakta ve bunun üzerine yoğun bir uygulama eğitimine tabi tutulmaktadırlar. Ayrıca birçok mühendislik fakültesinde olmayan 7. Yarıyıl işyeri eğitiminde öğrenciler ders almayıp eğitimini bizzat işyerinde sürdürecek ve daha mezun olmadan işe hakim olma becerisine ulaşacaktır. Bu bakımdan Teknoloji Fakültesi Mühendisleri diğer Mühendislik Fakülteleri mezunlarından bir adım önde olacaklardır.

Ülkemizde kimlerin Mühendis unvanına sahip olacağı kanunla sabittir. 3458 sayılı Mühendislik ve Mimarlık hakkındaki kanun kimlerin bu unvana sahip olabileceğini açıkça göstermektedir. Adı geçen kanun aşağıda verilmiş olup bu kanunda herhangi bir fakülte ismi özellikle telaffuz edilmemektedir. Hangi okulun mühendislik tahsili göstereceğine YÖK karar vermektedir. Teknoloji fakülteleri YÖK tarafından kurulmuş ve mezunları da bu çerçevede unvanlandırılmıştır. Dolayısı ile YÖK TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ MEZUNLARININ MÜHENDİS UNVANINA SAHİP OLACAĞINI en başından belirmiş ve açılan MÜHENDİSLİK bölümlerini kabul etmiştir. Dolayısı ile hem hukuki hem de pratik olarak Teknoloji Fakültesi mezunları diğer bütün mühendislerin sahip olduğu BÜTÜN HAKLARA SAHİPTİRLER

Tercih aşamasında olan bütün adayların bu hususu dikkate almalarını ve karalama kampanyası yürüten menfaat düşkünlerine fırsat vermemelerini önemle hatırlatırım.

İlgili Kanun

(Resmi Gazete ile neşir ve ilanı : 28/VI 1938-Sayı: 3945)
    No.3458 Kabul tarihi 17-VI-1938
    (28 Haziran 2000 tarihinde yayınlanan 601 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile değiştirilmiştir.)
    Madde 1 - Türkiye Cumhuriyeti hududları dahilinde mühendislik ve mimarlık unvan ve salahiyeti ile sanat icra etmek isteyenlerin aşağıda yazılı vesikalardan birini haiz olmaları şarttır:
    a) Mühendislik veya mimarlık tahsilini gösteren Türk yüksek mekteblerinden verilen diplomalar;
    b) Programlarının yüksek mühendis veya mimar mektebleri programlarına muadil olduğu kabul edilen bir ecnebi yüksek mühendis veya yüksek mimar mektebinden diploma almış olanlara usulüne tevfikan verilecek ruhsatnameler;
    c) Türk Teknik Okulu mühendis kısmı ile programlarının buna muadil olduğu kabul edilen memleket dahilindeki diğer mühendis veya mimar mekteblerinden verilen diplomalar;
    d) Programlarının Türk Teknik Okulu Mühendis kısmı programlarına muadil olduğu kabul olunan bir ecnebi mühendis veya mimar mektebinden diploma almış olanlara usulüne tevfikan verilecek ruhsatnameler.
    Madde 2 - Yukarıki maddenin (b) ve (d) fıkralarında yazılı ecnebi memleketlerden mezun olanlara ruhsatname verilebilmek için çıktıkları mektebin asli talebesi olarak tahsil dereceleri geçirmiş ve mektebin bütün tedrisatını muntazaman ve fiilen takib etmiş ve mektebde cari usullere göre geçirilmesi lazım gelen bütün imtihanları bitirmiş bulunmaları şarttır.
    Madde 3 - Birinci maddenin (a) ve (b) fıkralarında yazılı vesikaları haiz bulunanlara (Yüksek mühendis) veya (Yüksek mimar) ve (c) ve (d) fıkralarında yazılı vesikaları haiz bulunanlara da (Mühendis) veya (Mimar) unvanı verilir. Bu unvanlar diploma veya ruhsatnamelere de derç olunur.

• Bence her üniversiteye açılmalı teknoloji fakültesi bütün mühendislik dallarında hemde.

Zaten ülkede yeterince kaliteli mühendis yok, şirketler ODTÜ, İTÜ, MARMARA, BİLKENT, DEU, YILDIZ TEKNİK gibi üniversiteleri istemiyorlar. Vasat mühendisleri istiyorlar. Her yıl mezun olan mühendis sayısı çok az, dicle, fırat hele bilmem ne adını bilmediğim üniversitelerdeki mühendislik fakülteleri yetmeeez, teknoloji fakülteleri de açılsın bütün üniversitelere!! Zaten ülkemdeki gençlerin hepsi Atamızın nutkundan nasibini almış derecede ZEKİDİR! Her Türk genci bir mühendis, mimar, doktor, avukat olabilecek kapasitededir. Yeter ki okuma imkanı verilsin. Kurban olduğum Allahım kimseyi farklı yaratmamış zaten herkes eşit. IQ, EQ ve yaratıcılık zaten koca bir yalan yıllardır uyutulmuş insanoğlu, bir Mimar Sinan kimmiş, Einstein kimmiş ki eğer imkan verilse bütün gençlerimiz her bir şey olurmuş. Bizim gençlerimizden ara eleman olmaz, teknisyen olmaz, hemşire olmaz, işçi olmaz, illa mühendis avukat mimar doktor olur.

Memleketimde insanımız her işten anlar, ortaokul mezunu vekillerin bakanların çıkardığı yasaları tabulaştırır TMMOB'a b.k atarız.
    Biz her işi biliriz arkadaş. Her bir şeyden anlarız, yeter ki imkan verilsin. Biz Türk Milletiyiz. Aptal olanımız bunu kabullenmez, bilmeyen bilmediğini kabul etmez, ne okuyana saygı duyarız ne bizden zeki olana imreniriz, ne de bilenin elini öperiz. Bizim gücümüz buradan gelir. Bizden her şey olur ama tek bir şey asla olmaz!!!

• Çok şeyi bilmeden konuşuyorsun.birincisi Fırat Üniversitesi makine mühendisliği bölümü 1967 yılında eğitime başlamış bir bölüm ve okul daha sonra 1975 te kuruldu.Mühendislik eğitimi senin o yukarda yazdığın Marmara üniversitesinden daha iyidir. Gelelim konuya sen düz liseden çıkıp öss mantığındaki fizik matematik ile kendini bilim adamı olarak mı görüyorsun.Mühendislik fakültelerinde seni dünyanın en iyi mühendisli olarak mı yetiştiriyorlar sanıyorsun?Ben yıldız teknikte okuyorum bizim fakültenin ismi Makine Fakültesi ne olucak şimdi biz mühendis olamayacak mıyız?. Fakülte ismi önemli değil mühendislik okuyor mu okuyor tamamdır. Meslek çıkışlılar inan senden benden daha iyi mühendis olur sen tornavida tutmasını bile bilmiyorsun adamlar liseden beri o işin içinde.
  • Sen neyi bilip de konusuyorsun arkadaşım :) yıldız makinadaymış türkiyede ilk kaç bine girdin de kazandın orayı? Mühendisliği bitiren piyasa, senin gibilere mühendis olma imkanı verdi. 10 yıl öncenin Mühendislik kazanacak kapasitedeki bgünün öğrencileri bitirilen piyasa ve mühendis mezunu fazlalığından artık tıp fakültelerine gidiyor. Fıratın eğitimi Marmaradan iyiymiş! Sen hic fırat mezunuyla çalıştın mı? mühendislik piyasasında değişik okullardan mezun olanlarla çalıstın mı? Cevap vereyim çalışmadın ama ben çalıştım 4 yıllık yüksek mühendisim hangi okuldan mezun olanın ne kadar iyi olduğunu aşağı yukarı biliyorum. Meslek liseliler fen lisesi mezunu benden iyi mühendis olur diyosun daha muhendisliğin ne demek olduğunu bilmiyorsun. Mühendis tornavida tutacak adam değildir arkadaşım. Sen mezun olduğunda 1000TL + full akbil teklif ettiklerinde piyasada ne kadar fazla ve kalitesiz mühendis varmış diye ağlayıp sızlanıp sebebini tekrar kendine sorup bugün yazdığın cevabın ne kadar yanlış olduğunu anlayacaksın.
    Umarım bir an önce okulunu bitirirsin eğer gercekten bahsettiğin okuldaysan...

• neyi tartışıyorsunuz ki

sonuçta iş veren karar verir kimi işe alacağını

benim görüşüm kötü mühendislik eğitimi almış ve pratiğide olmayan adamı işe alacağına , teknoloji fakültesi eğitimi almış adamı işe alir (teori 10 numara olmaz ama pratiği olur en azından )diye düşünüyorum

()

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi {engineer} -- 9 Ağustos 2011; 11:29:51 >
  • Gülmekten karnıma ağrılar girdi bu kadar cahil olabileceğimizi tahmin bile etmezdim.
    Abim birincisi teknoloji fakülteleri ders olarak müh. derslerinin hepsini ama hepsini alırlar.İnanmıyomuyusun?Aç Sakarya Üni sitesini ikisininde ders programlarına bak.detaylı incele bakayım müh. fak. aldığı tek. fak. almadığı bir ders bulabilecekmisin?
    Gel gelelim ikinci mevzuya biri demişki teknisyen olarak çalışıyodu şuydu buydu saçmalamış amca.Amca 4 yıl müh. dersi alıp tek. olarak çalışacaksa myo mezunlarını ne olarak işe alalım.
    Üçüncü mevzu müh. fak. okuyanların kendini prof. zannetmesi.Çok acınası bir olay.Daha teknik resim çizmeyi bilmeyen müh. fak. öğrencileri ortalıkta cirit atarken milletn şu fakülte bu fakülte diye ayrım yapıp kendini yüksekte görüp egosunu tatmin etmesi çok acınası ve üzücü bir durum.Yazık memleket kimlere kalmış.
    Dört. abi fakülte ismine bakıcaksak yıldız teknik okuyanlar ayvayı yedi.YTU da müh. fak. yok.Makine Fak. , Elektrik Fak. fln var.O zaman bunlarda müh. değil teknisyen mi desek ne yapsak bi arkadaşın dediği gibi.
    Kaç yaşında adamlarsınız utanmıyomusunuz milletin aklını çelmeye kardeşim.Bilmediğiniz şeyler hakkında yorum yapmayın müh okuyup da bunu öğrenemeyen arkadaşım boşuna okuyosun sen.

• Ya arkaşaşlar kızmayın ama bazılarımız ordan burdan duyma fikirler atıyor ortaya.Yok imza atma yetkisi yokmuş falan.O zaman ne diye mühendis deniyorki.Ben Teknoloji fakültesi okuyorum ve imza atma yetkimde olacak.O ''Teknoloji fakültesi kafası fiziğe matematiğe basmayanlar için'' diyen arkadaşta fena sallamış.Gitsin baksın bi puanlarına.Sakarya üniversitesi Mühendislik fakültesi 440'larda Teknoloji fakültesi 418'lerde bişey.Fiziğe matematiğe kafası basmayan adam 418 nasıl yapsın.Ayrıca Teknoloji fakültesi mühendisleri Normal mühendislerden yakında daha üstün duruma gelecek.Çünkü hem imza atma yetkisi var hemde daha fazla uygulama bilgisi.Normal mühendisleri moralini bozmak istemem ama tahminimce bi 5-6 seneye mühendislik fakültesinin hiç bir değeri kalmaz.Bu sene Mtok lar fazladan hazırlık sınıfı okuyacaklar.Türkiye şu anda gelişmekte olan bir ülke.Özellikle teknolojik yönden.Teknoloji fakültesinin amacı zaten geliştirmek ve yeni ürünler ortaya sürmektir.Bu yüzden normal mühendislerden daha fazla uygulama görüyorlar.MTOK'ların açılması hele süper bir şey.Adamlar hem liseden teknik bilgiyi kapmışlar.Üstüne birde üniversite ekledinmi bu adam ilerde işinde kimseyi tanımaz.Bazılarıda neymiş efendim niye MTOK lar açıldı ben anadolu lisesi okudum ben giremiyorum mühendisliğe, meslek liseliler daha düşük puanla giriyomuş.Adam elektirik bölümü okumuşsa Elektirk Mühendisliği onun doğal hakkıdır.Hatta ek puan bile gelmelidir.Şirkete girdiğinde adam sana matematik fizik sorusu çözdürtmüyor.Teorik bilgi meslek hayatına atıldıktan sonra çok falza işe yaramıyor.Yani uzun lafın kısası Mühendislik fakültesi ile Teknoloji Fakültesi arasında bi fark yok.Hatta bence Teknoloji fakültesi daha iyi.Kat kat iyi.

• Kapatmamışlarmıydı bu çakma müh.leri yahu
  • Kapatmadılar.Çakma mühendislik falanda değil bu.Yakında her üniversitede de açılır bu Teknoloji fakülteleri.Zannediyorlar ki mühendis imzayı atar o kadar.Benim arkadaşlarımdan bir tanesi mühendilere proje çiziyordu.Mühendiste projenin uygun olup olmadığına karar verip imzalıyordu.Kaba taslak böyle görünüyor.Ancak iş takibi denilen bir konu var ki bu konu çok önemli.Buda biraz daha pratiği ve uygulama bilgisi olanlar için daha kolay bir iş.Ayrıca Teknoloji Fakültesini düşünüpte milletin yaln yanlış fikirlerinden dolayı tereddüt eden arkadaşlara bu bölümün kötü bölüm olmadığını söylemek isterim.Türkiyede sayısını dahi bilemedim kadar mühendis var.Bunların çoğu normal mühendis.Ancak bunların arasında uygulama bilgisi yüksek olan ise çok az.Kendilerini geliştirmeleri gerekir.Ona göre bir düşünün ve iyi bir karar verin.İleri görüşlü olan kazanır.

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.