Şimdi Ara

TAYLAND BİLİNMEYEN YÖNLERİ, SORULARINIZ, MERAK ETTİKLERİNİZ BU BAŞLIKTA TOPLANIYOR (732. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
16.223
Cevap
276
Favori
813.097
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
52 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 730731732733734
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar bu tayland'da evlenmek için 400000 baht bankaya para yatırıyoruz bu parayı sonradan çekebiliyor muyuz 2 ay sonra Teşekkür ederim Saygılar?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ekremx

Arkadaşlar bu tayland'da evlenmek için 400000 baht bankaya para yatırıyoruz bu parayı sonradan çekebiliyor muyuz 2 ay sonra Teşekkür ederim Saygılar?
    Taylandda evlenince otomatik oturma izni alınıyormu hemen

• Dolar 4.5 i geçerse tatili iptal edecegım . geçen sene aynı parayla tam tamına Bin tl eridi . Yani 2017 nisanda 30000 baht 3 bin lira iken şimdi 2 bin.

• quote:

Orijinalden alıntı: uyguna_iphone

Dolar 4.5 i geçerse tatili iptal edecegım . geçen sene aynı parayla tam tamına Bin tl eridi . Yani 2017 nisanda 30000 baht 3 bin lira iken şimdi 2 bin.
    dostum bende snein gibiyim ama yapıcak birşey yok şuan yılda iki defa 20-30 gün arası gidiyorken belki gelecekti 15 er günlüğüne gidicem bilmiyorum. Ama sana bir tavsiye veriyim paran hazırsa bende 4,25 den aldım doları bu gün 4,445 den bozdum hem 1 haftada ne geçti elime yada neden bozdum dersen nacizane kendi görüşüm yıllardır yaptığım olay olduğu için burdan yaklaşık 870 tl kar ettim tahminime göre böyle giderse ki mecbur gidicek , mecburen faizleri dış müdahele ile azaltıcaklar çünkü faizi artırırsa daha büyük bir canavar olan enflasyon farkı daha büyük bir sorun olucak, Neyse tahminime göre dolar maximum 4,8 i bulucak ama seçim ikinci etapa kalırsa 5 i bulur o ayrı neyse ben şuan borsadaki enerji firmalarından birnin hisessini aldım borsa düşükken lakin daha düşebilir ama ben tam sınırları zorlamayı sevmiyorum. İşin özü seçimden sonra kesinlikle dolar düşücek borsa çıkıcak tam o vakit satıcam hisseleri ve bir miktarda burdan gelen karla insallah 5500-6000 dolar falan yapıcam. Bunlar benim kendi görüşlerim tabiki nacizane tavsiyem ben ekonomist değilim ama sürekli dolar ve hisse al sat yapan biriyim. . tabiki bunlar kendi düşüncelerim ekonomist arkadaşlar varsa daha iyi bilirler.tabi ki bunu niye yazdım dolara hala içerleyen arkadaşlar olduğu için yazdım tabiki bende içerliyorum ama şuan elimizden gelen birşey yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Juvencus -- 15 Mayıs 2018; 16:25:1 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Juvencus

dostum bende snein gibiyim ama yapıcak birşey yok şuan yılda iki defa 20-30 gün arası gidiyorken belki gelecekti 15 er günlüğüne gidicem bilmiyorum. Ama sana bir tavsiye veriyim paran hazırsa bende 4,25 den aldım doları bu gün 4,445 den bozdum hem 1 haftada ne geçti elime yada neden bozdum dersen nacizane kendi görüşüm yıllardır yaptığım olay olduğu için burdan yaklaşık 870 tl kar ettim tahminime göre böyle giderse ki mecbur gidicek , mecburen faizleri dış müdahele ile azaltıcaklar çünkü faizi artırırsa daha büyük bir canavar olan enflasyon farkı daha büyük bir sorun olucak, Neyse tahminime göre dolar maximum 4,8 i bulucak ama seçim ikinci etapa kalırsa 5 i bulur o ayrı neyse ben şuan borsadaki enerji firmalarından birnin hisessini aldım borsa düşükken lakin daha düşebilir ama ben tam sınırları zorlamayı sevmiyorum. İşin özü seçimden sonra kesinlikle dolar düşücek borsa çıkıcak tam o vakit satıcam hisseleri ve bir miktarda burdan gelen karla insallah 5500-6000 dolar falan yapıcam. Bunlar benim kendi görüşlerim tabiki nacizane tavsiyem ben ekonomist değilim ama sürekli dolar ve hisse al sat yapan biriyim. . tabiki bunlar kendi düşüncelerim ekonomist arkadaşlar varsa daha iyi bilirler.tabi ki bunu niye yazdım dolara hala içerleyen arkadaşlar olduğu için yazdım tabiki bende içerliyorum ama şuan elimizden gelen birşey yok.

Alıntıları Göster
    üretimin olmadıgı tuketımın bol oldugu bır ulkede doların ve dıgerlerının dusmesı mumkun degıl...her 2 3 yılda bır secımmı olurmus...secım ekonomısı az uz bır rakam degıl.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • ekremx kullanıcısına yanıt
    Evlenmek icin herhangi bir para gostermenize gerek yok. Tayland da ewlenmeniz size watabdaslik yada vize oturma izni kazandirmiyor. Ewlendikten sonra Taylandda yasamak istiyorsaniz aile wizesi almabiz gerekiyor bunun icin de ewlilik belgeniz we doger belgelerle beraber baswuruyorsunuz. Baswurmadab once 2 3 ay boyunca hesabinizda 400 bin baht olmasi gerekiyor 1 yillik vizebizi aldiktab sobra parabizi geri cekip kullanabilirsiniz. Ama gelecek sebe tekrar zamani gelince tekrar 400 bin gostermeniz gerekiyor.kisaca her sene 2 3 ay boyunca hesabinizda 400 bin olmasi gerekiyor. EWLENMEK konusunda herhangi bir para gostermeniz gerekniyor. Detayli bilgi we yardim isterseniz daha ayrintili yazarim

• Merhaba kardeşim detaylı olarak anlatırsanız çok sevinirim Saygılar. Burada hayırlı bir işe kalkisacaz Her şeyin hayırlısı

• Hocam phuket için hesap yaptım, 14 gece konaklama için benim standartlarımda (ki standartlarımın yüksek olduğunu düşünmüyorum) bir adam için, tamı tamına bu günün kuru ile 15.786 TL gerekiyor. Hatta bunu gün gün hesapladım.

Geçen seneye göre neredeyse 2 kat arttı maliyetler.

3 Yıl üst üste taylanda gittim. O tatillerimde ne yaptıysam masraf olarak aynılarını yazdım.

Durum maalesef bu, 16.000 TL

TAYLAND BİLİNMEYEN YÖNLERİ, SORULARINIZ, MERAK ETTİKLERİNİZ BU BAŞLIKTA TOPLANIYOR
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozzo27

Hocam phuket için hesap yaptım, 14 gece konaklama için benim standartlarımda (ki standartlarımın yüksek olduğunu düşünmüyorum) bir adam için, tamı tamına bu günün kuru ile 15.786 TL gerekiyor. Hatta bunu gün gün hesapladım.

Geçen seneye göre neredeyse 2 kat arttı maliyetler.

3 Yıl üst üste taylanda gittim. O tatillerimde ne yaptıysam masraf olarak aynılarını yazdım.

Durum maalesef bu, 16.000 TL

hocam 14 gece için 16.000tl biraz fazla değilmi günlük neredeyse 1000tl gibi bir masraf çıkarmısın. tayland'da günde 1000tl harcamak ayrı bir beceri ister. bende bundan önce 4 kez gittim. en son gittiğimde günde 100tl ile gezdim neredeyse.
  • muhendisgsm kullanıcısına yanıt
    Valla hocam kusura bakma da ne yedin ne içtin sen orda bende onu anlamadım.

Günde öğle ve akşam olmak üzere whooper menü yiyordum, 265 baht * 2

buradan hareketle sizin gününüz bitti o zaman.

yani tatile gidiyorum ve orada katatürk gibi lezzetli ama girince 600-700 baht yiyeceğiniz yerler yerine 2 adet hamburger bence bir tatil için lüks değil. Günün kuru ile 75 tl yapıyor yani yapmayın hocam. Belli ki siz survivor tarzı tatil yapmışsınız, yani asıl günlük 100 tl ye anlam veremiyorum.

Kaldı ki benim 16000 içinde 2000 tl ye yakın otel, 2000 tl de bilet var.

bir masaj olmuş 300 baht, günde 2 kere yaptırsan ki ben günde 3 ortalama ile gidiyordum 5 yaptığım gün de 2 saat yaptırdıgım gün de vardı.

siz şuan gitseniz, sabah kahvaltı yapmasanız, öğlen bir whooper menü yeseniz, akşam da bir whooper menü yeseniz, bir de taylanda gitmişken bari şu geleneksel thai masajı yaptırayım deseniz 111 tl yapıyor. bence siz kendi ayırdığınız bütçedeki kendi başarınızı alkışlamanız lazım tebrik ediyorum.

özel olarak günde 2000 thb zaten uçuyor, onun dışında her gün motor kirası 350 baht 150'lik pcx alıyorum, buna 110 bahta da bir şişe yakıt alsan, kata noidir vs gitsen, denize gireyim desen şezlong kiralasan 200 baht, saatlerce susuzluktan öldüm desen bir coconat alayım açlığa da iyi gelir desen 70 baht, sonra akşama doğru bir yemek yiyeyim desen lükse kaçmadan bir avm gidip içine girip burger yesen bahsettiğim gibi 265 baht, akşam disko gideyim arkadaşımla viski içeyim desen 3500-4500 baht, (2 ye bölelim bunu arkadaşla dedim), gece 3-4 kadar içtin sonra insanız acıkıyorsun bir türk döneri patlatayım desen 300 baht, yani bunun gün başına bir masaj ekle vs dediğim yapıyor. Bu olmadı başka bir gün diskoya gitmedin adaya gittin keza öyle. hatta benim gibi misafirinle adaya gitmek istersen 1500 oluyor sana 3000.

yani demem o ki ben survivor tarzı bir tatile gitmiyorum ki günlük 100 tl de bu zamanlar için komik rakamlar. bir arkadaşımız vardı, orada motor kiralamış turistik yerler yerine sürekli kimsenin pek de bilmediği yerel bölgelerde geziyordu. o arkadaşımız bile sanıyorum 100 den fazla harcamıştır. ki o bildiğin survivor idi.
  • ozzo27 kullanıcısına yanıt
    2000TL otel mantıklı hatta 14 gün için bedava ben bile o kadar düşük otel bütçesi çıkaramıyorum :) Gerçi genelde kahvaltı dahil 4* otelleri tercih ediyorum belki ondandır.

sabah kahvaltısnı otelden yiyiorum öğlen atıştırmalık için sabah otelden kahvaltıdan muffin kek çörek alıyorum, içeçeklerin hepsini 7eleven marketlerden hallediyorum, akşam yemeklerini de genelde lokal halkın yediği sokak satıcılarından alıyorum 150-200 baht harika tavuk balık ızgaralar oluyor.

dolayısıyla günlük yemek masrafı içeçekler dahil 500baht geçmiyor. hadi arada meyva yedin dondurma aldın 1000baht diyelim, üzeri olmaz. onun dışında sadece masaja tuktuğa para harcarsın ama yine 16.000 den 2k otel 2k uçak çıksan 12.000 kalır günde 1000tl yakın para eder.

alkol kullanmadığım için gece hayatına para harcamıyorum bar disco girişleri ve orada harcananlar belki de fiyatı arttırıyor olanilir. zira disko git viski iç 3500-4000baht demişsin. o hesapla 16.000 tl de tutar üzerine de çıkar.

birde ben genelde tayland gittiğimde fazla turistik yerlerde konaklayıp yiyip içmiyorum örneğin phuket'de kalmıyuorum karşısında krabide kalıyorum hem denizi daha güzel hemde fiyatlar neredeyse yarı yarıya. tabi tüm bu söylediklerim gece hayatı olmayan versiyon için geçerli.

zaten kültür turizmi dışında eğlence öncelikli gidiliyorsa bunun içinde de her akşam bar disko kızlar olursa o zaman o paralar bile gayet iyi kalır bence
    Üstadım dolar şuan 4.48 iptal etcem gitmicem . Döner 300 baht diosun 40 tl diosun burda 5 tl en baba tavuk .

gidecek misin peki? bu maliyetler beni yurtiçine mahkum etti..
  • Hayır maalesef gitmeyeceğim, bu aralar hem ekonomi berbat, dolar olmuş 4,5 hemde ben ev aldım ve sıkışığım. Ama gitmeyi çok özlüyorum, havasını kokusunu vs. Çok alıştım diyebilirim.

@adnanoktarrr hocam pahalı oldu, türk lirası karşısında en çok değer kazanan para baht olmuş, bilenler varsa yeşillendirsin.

Onun dışında ben hep en kötü 100 thb = 8 TL ile hesap yaparken bugün 100 thb olmuş sana 14 TL. 1 aya kadar yüzde yüz artmış olacak.

Yani hem dolar hem baht tl karşısında değer kazanıyor. Hal böyleyken fakirleşiyoruz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozzo27

Hayır maalesef gitmeyeceğim, bu aralar hem ekonomi berbat, dolar olmuş 4,5 hemde ben ev aldım ve sıkışığım. Ama gitmeyi çok özlüyorum, havasını kokusunu vs. Çok alıştım diyebilirim.

@adnanoktarrr hocam pahalı oldu, türk lirası karşısında en çok değer kazanan para baht olmuş, bilenler varsa yeşillendirsin.

Onun dışında ben hep en kötü 100 thb = 8 TL ile hesap yaparken bugün 100 thb olmuş sana 14 TL. 1 aya kadar yüzde yüz artmış olacak.

Yani hem dolar hem baht tl karşısında değer kazanıyor. Hal böyleyken fakirleşiyoruz.
    bende 14 gün uçak hotel hariç 3 bin lira hayali yapıodum :) Daire var ucuz 1000 lira havuzu fitnesi mutfak olanakları var kendim pişirir yerim kalan parayı içkiye eglenceye ama galiba zor

• kardeşim selam, daha önce 2 kez gittim oraya, ve 2 sinde de 14 günden az kaldım ve bütçemi çok tasarruflu kullandım..söyleyeceğim şu ki (başka bir başlık altında gördüm)belirttiğin bütçeyle orada 14 gün mümkün değil..alkol,gece hayatı önceliğinse hiç ama hiç mümkün değil..günde 100 - 150 tl ile geçineceğin bi yer değil orası..saygılar
  • Ben iptal ettim dostlar haziran için. Baktımki bu iş mantık sınırlarını aşıyor.
    Phukette holiday inn express te kalırdım, mart nisan gibi 10 geceliğine 1.600lira civarında bir para verirdim. Yanıma 1500 dolar alırdım, uçak biletimi katardan 1.300 liraya alırdım hatta 2016da 1100liraya almıştım. 7binliraya gerçekten gönlümce para harcar eğlenirdim. Şimdi herşey neredeyse 2 katına geliyor. Kaldıki phuket zaten ucuz biryer değildi. En son geçen kasımda gittim, dolar 3.8 gibiydi ve yine psikolojik olarak yorucuydu maliyet hesabı fakat şuanda yoruculuğu bırakın ne işin var kardeşim boşver diyorum kendi kendime.
  • quote:

Orijinalden alıntı: okan

Ben iptal ettim dostlar haziran için. Baktımki bu iş mantık sınırlarını aşıyor.
    Phukette holiday inn express te kalırdım, mart nisan gibi 10 geceliğine 1.600lira civarında bir para verirdim. Yanıma 1500 dolar alırdım, uçak biletimi katardan 1.300 liraya alırdım hatta 2016da 1100liraya almıştım. 7binliraya gerçekten gönlümce para harcar eğlenirdim. Şimdi herşey neredeyse 2 katına geliyor. Kaldıki phuket zaten ucuz biryer değildi. En son geçen kasımda gittim, dolar 3.8 gibiydi ve yine psikolojik olarak yorucuydu maliyet hesabı fakat şuanda yoruculuğu bırakın ne işin var kardeşim boşver diyorum kendi kendime.
    yaw abi sizi okurken bende soğuyucam şimdi bu sefer bendede bütçe sınırlı çünkü otel hariç 29 gün 24000 tl miz anca olucka belkide 23000 büyük ihtimal bizde gönlümüzce yapamıyacağız tatilimi biletimi almasaydım şunu 15 güne düşürürdümde bileti dğeiştiremiyoruz haliyle
  • Her şey TL nin değer kaybetmesine bağlanıyor ama durum bundan biraz daha farklı. Geçen seneye göre TL Baht karşısında %25, dolar ise %10 civarı değer kaybetmiş.

Ek olarak Tayland da hayat pahalılaşıyor. Uçak biletleri, konaklama, yeme içme vs. tüm aktivitelere zam gelmiş durumda. Yani paramız geçen seneye göre hiç değer kaybetmemiş olsaydı bile bu seneki tatil %25-30 daha pahalı olacaktı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Juvencus

yaw abi sizi okurken bende soğuyucam şimdi bu sefer bendede bütçe sınırlı çünkü otel hariç 29 gün 24000 tl miz anca olucka belkide 23000 büyük ihtimal bizde gönlümüzce yapamıyacağız tatilimi biletimi almasaydım şunu 15 güne düşürürdümde bileti dğeiştiremiyoruz haliyle

Alıntıları Göster
    Bende ağustos ayına koh samui almıştım ama iptal etmiyorum zira muhtemelen bu dolar kuru ve ekonomik göstergelere bakılırsa bu son uzakdoğu tatilim olablir

seneye bu kuru ve günleri çok arayabiliriz en azından şimdi yapayım da bir daha yapamazsak son hatıra olarak fotoğraflara bakarım :)
  • 
Sayfa: önceki 730731732733734
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.