Şimdi Ara

Tarihçiyim Soruları Alayım (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.657
Cevap
94
Favori
42.306
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
26 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Ottoman_PoweR

quote:

Orijinalden alıntı: kaTil13

fsm den önce gemileri karadan yürüten var mı?

Teee Vikingliler ve Persliler için de söylentiler var. Umur Bey ve II. Murad'ın da kullandığı söylenir.

Ekleme: Tarihçi kardeş yardımcı olmaya çalışıyorum. Bende tarihçi adayıyım.

bide italyada mı ne fatihten 1-2 hafta önce bi prensesi kurtarmak için yürütülmüş

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • padişaharın oğlan çadırı ve divan edebiyatında ki aşkı anlatırmısınıziayrıca yavuz sultan selim haremini kadından çok yaşı küçük erkeklerle doldurduğu doğru mu dönemin ahlak yapısı nasıldı acaba
    yanlış anlaşılmasın meraktan soruyorum.
    bide idda var oğlan çadırı var dedim bi eleman o yok dedi iş yerinde bakamıyoruz bunlara
  • Tapınak Şövalyeleri hakkında bilgi verir misin?

• Tapınak Şövalyeleri Haçlı Seferleri sırasında kurulmuştur. Onbinlerce destekçisi vardı o dönemde. Ancak Fransa Kralı'nın rahatsızlık duyması nedeniyle ortadan kaldırılmıştır. Beyaz üzerine kırmızı haç sembolleridir. Fakir şövalyeler tarafından kurulmuştur. Yanlış hatırlamıyorsam 9 şövalye. Kudüs ve civarında Müslümanlar'a karşı savaşmışlardır. Ayrıca buraya ziyarete gelen Hristiyanları da korumuşlardır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: aydin177

padişaharın oğlan çadırı ve divan edebiyatında ki aşkı anlatırmısınıziayrıca yavuz sultan selim haremini kadından çok yaşı küçük erkeklerle doldurduğu doğru mu dönemin ahlak yapısı nasıldı acaba
    yanlış anlaşılmasın meraktan soruyorum.
    bide idda var oğlan çadırı var dedim bi eleman o yok dedi iş yerinde bakamıyoruz bunlara

Divan edebiyatında bir erkeğin bir erkeğe yazdığı şiirler bolca mevcuttur. Ancak Yavuz hakkında çıkan oğlancı iddiaları gerçeği yansıtmıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tarîhçî

Tapınak Şövalyeleri Haçlı Seferleri sırasında kurulmuştur. Onbinlerce destekçisi vardı o dönemde. Ancak Fransa Kralı'nın rahatsızlık duyması nedeniyle ortadan kaldırılmıştır. Beyaz üzerine kırmızı haç sembolleridir. Fakir şövalyeler tarafından kurulmuştur. Yanlış hatırlamıyorsam 9 şövalye. Kudüs ve civarında Müslümanlar'a karşı savaşmışlardır. Ayrıca buraya ziyarete gelen Hristiyanları da korumuşlardır.

Osmanlılar ortadan kaldırmamış mıydı?

• Okullarımızda okutulan tarih ne kadar doğru ?
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: erenmemo

Tarihçisin hangi yazarları okursun yani görüşünü anlamak için sordum.

Şimdi ben akademisyenlik için uğraşıyorum. Alanım da Orta Çağ.

Okuduğum yazarlar:

Jean Paul Roux
    İbrahim Kafesoğlu
    Haşim Şahin
    Mustafa Demir
    Ali Sevim
    Erdoğan Merçil
    Hakkı Dursun Yıldız

Görüşümü öğrenip ne yapacaksın merak ettim.

yoo bir şey yapacağımdan değil bende çok tarih okurum. çok severim merak ettim.Mustafa armağan mehmet çelik yavuz bahadıroğlu ilber ortaylı vb. yazarları okurum bende genelde . Ama tarih tarihdir hepsini okumak lazım herkesn görüşü farklı oluyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Tribettin

Okullarımızda okutulan tarih ne kadar doğru ?

%75 yalan, yanlış bilgiler.

quote:

Orijinalden alıntı: S. Hawking

quote:

Tapınak Şövalyeleri Haçlı Seferleri sırasında kurulmuştur. Onbinlerce destekçisi vardı o dönemde. Ancak Fransa Kralı'nın rahatsızlık duyması nedeniyle ortadan kaldırılmıştır. Beyaz üzerine kırmızı haç sembolleridir. Fakir şövalyeler tarafından kurulmuştur. Yanlış hatırlamıyorsam 9 şövalye. Kudüs ve civarında Müslümanlar'a karşı savaşmışlardır. Ayrıca buraya ziyarete gelen Hristiyanları da korumuşlardır.

Osmanlılar ortadan kaldırmamış mıydı?

Hayır dostum alakası yok.

• quote:

quote:

quote:

Okuduğum yazarlar:

Jean Paul Roux
    İbrahim Kafesoğlu
    Haşim Şahin
    Mustafa Demir
    Ali Sevim
    Erdoğan Merçil
    Hakkı Dursun Yıldız

yoo bir şey yapacağımdan değil bende çok tarih okurum. çok severim merak ettim.Mustafa armağan mehmet çelik yavuz bahadıroğlu ilber ortaylı vb. yazarları okurum bende genelde . Ama tarih tarihdir hepsini okumak lazım herkesn görüşü farklı oluyor.

Mustafa Armağan gibi birisiyle İlber Ortaylı gibi bir ustayı nasıl beraber okuyabiliyorsun?

• Atatürk'ün bursa nutku gerçek mi ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gamer1905

quote:

Bak dostum dediğimi anlamıyorsun sanırım. Göçebelik budur. Her mevsim farklı bir yerde yaşamak. Her gün farklı bir yere göç eden bir toplum yok zaten. Olamaz da. Kişi başına 120 koyun ve 100 at düşüyor. Bunlarla her gün göç etmek mümkün değil zaten.

Evet toplumda öyle algılanıyor. Lakin tekrarlıyorum: Göçebelik her gün göç etmek değil. Her gün farklı bir yerde yaşamak değildir.

evet hocam anlaşamıyoruz͵verdiğin bilgiler için teşekkürler eyvallah

Edit:Mustafa armağan hakkındaki görüşlerine aynen katılıyorum eğer tarihle ilgili kitap okunacaksa Ilber ortaylı͵Halil inalcık okunmalı.

hocam alese hazirlikta hangi yayinevinin kitaplarini önerirsin ?

• Ermeni soykırımı doğru mu? Bu konuyla ilgili kesin kanıt var mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: saveyourself

Ermeni soykırımı doğru mu? Bu konuyla ilgili kesin kanıt var mı?

Doğru değil. Kesin kanıtlar var. Fakat Ermenistan kaynak açılmasına izin vermiyor. Kesin vardır diyor.

quote:

Orijinalden alıntı: WADE46

Atatürk'ün bursa nutku gerçek mi ?

Gerçek hocam.

quote:

quote:

quote:

Bak dostum dediğimi anlamıyorsun sanırım. Göçebelik budur. Her mevsim farklı bir yerde yaşamak. Her gün farklı bir yere göç eden bir toplum yok zaten. Olamaz da. Kişi başına 120 koyun ve 100 at düşüyor. Bunlarla her gün göç etmek mümkün değil zaten.

Evet toplumda öyle algılanıyor. Lakin tekrarlıyorum: Göçebelik her gün göç etmek değil. Her gün farklı bir yerde yaşamak değildir.

evet hocam anlaşamıyoruz͵verdiğin bilgiler için teşekkürler eyvallah

Edit:Mustafa armağan hakkındaki görüşlerine aynen katılıyorum eğer tarihle ilgili kitap okunacaksa Ilber ortaylı͵Halil inalcık okunmalı.

hocam alese hazirlikta hangi yayinevinin kitaplarini önerirsin ?

Yedi İklim iyidir.
    İrem Yayıncılık iyidir.

Tavsiyem çıkmış soruları çöz.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Okuduğum yazarlar:

Jean Paul Roux
    İbrahim Kafesoğlu
    Haşim Şahin
    Mustafa Demir
    Ali Sevim
    Erdoğan Merçil
    Hakkı Dursun Yıldız

Mustafa Armağan gibi birisiyle İlber Ortaylı gibi bir ustayı nasıl beraber okuyabiliyorsun?

İstanbul Üniversitesi Tarih bölümü için ne düşünüyorsun?Sence tercih edilmeli mi yoksa başka önerdiğin üni var mı?Akademisyen olarak kalmak zor mu?

• Türk mitolojisi hakkında ne düşünüyorun...?
  • quote:

Orijinalden alıntı: HeRosTratuS1905

quote:

quote:

quote:

quote:

Okuduğum yazarlar:

Jean Paul Roux
    İbrahim Kafesoğlu
    Haşim Şahin
    Mustafa Demir
    Ali Sevim
    Erdoğan Merçil
    Hakkı Dursun Yıldız

İstanbul Üniversitesi Tarih bölümü için ne düşünüyorsun?Sence tercih edilmeli mi yoksa başka önerdiğin üni var mı?Akademisyen olarak kalmak zor mu?

Eğer gerçekten bir tarihçi olmak istiyorsan üniversite fark etmez. Önemli olan kendini yetiştirmendir. Ancak akademisyen olmak istiyorsan kendini muazzam geliştirmek zorundasın.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: 2n2

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Whitfield

quote:

Orijinalden alıntı: Whitfield

Hitler'in Alman sevgisi mi yoksa Yahudi nefreti mi daha fazlaydı? Bana göre Yahudi nefreti ama

N'oldu niye bu soruyu atladınız arada

Hocam çok soru geliyor o yüzden atlayabiliyorum bazen kusura bakma.

Hitler'in Alman sevgisinden çok Yahudi nefreti vardı. Daha ergenlik döneminde iş bulmaya çalıştığını ancak bulamadığını, devletin her türlü üst kademesinde ve iş verenlerinin çoğunun Yahudi olduğunu Kavgam adlı eserinde belirtir. Bu yüzden asıl amacı Alman devletinin yükseltmekten çok Yahudileri ülkeden def etmek olmuştur.

Hitlerin Yahudileri öldürmesinde ki amaç İsrail topraklarına yahudileri göndermek miydi? Yahudi lobisi fark ettirmeden Hitler'i kullandı mı?

İsrail toprakları Rotschild ailesi tarafından, Filistin devletinin borçları karışılığında mı satın alındı?

2. Dünya savaşının çıkış sebebi Milliyetcilik kavramını ortaya çıkararak imparatorlukların yıkılması mı ?

Kurtuluş savaşından önce İstanbul işgal edilmişti. Fakat biz savaşı kazanınca neden işgal güçleri hiç bir direniş göstermeden İstanbul'dan ayrıldılar ?
    Aynı kuvvetler Çanakkale'yi geçmek için ellerinden geleni yapmışlardı. Sonra geçtiler ama hiçbir şey yapmadan geri gittiler tek bir mermi bile atmadılar neden?

Hitler döneminde bir Yahudi devleti yoktu. İsrail toprakları da yoktu.

Sadece komplo teorisi.

II. Dünya Savaşı'nın çıkış sebebi Hitler'in Polonya'ya saldırmasıdır. O dediğin neden I. Dünya Savaşı.

Anlattığın şeylerde kronolojik olarak bir bilgi yanlışı var. Ayrıca Çanakkale'yi geçemediler. Direniş olmamasının sebebi ise Mondros ile elimizin kolumuzun bağlanması.

Teşekkürler ama aklıma yatmayan şeyler var o yüzden soruyorum..

Hitler döneminde yahudi devleti yoktu... Peki Balfour Deklarasyonu hakkında ne diyeceksiniz ?

İsrail topraklarının satın alınması veya başka türlü ele geçirilmesi Balfour Deklarasyonu sayesinde olmadı mı?

Yahudilerin avrupa topraklarını bırakarak orta doğuda ki topraklara göç etme zamanı 2. Dünya savaşı'nın sonrasına denk gelmesi rastlantı o zaman ?

"Direniş olmamasının sebebi ise Mondros ile elimizin kolumuzun bağlanması" demişsiniz ben işgal güçleri neden İstanbul'da direnmedi diye sormuştum...

• quote:

Orijinalden alıntı: Deadman87

Türk mitolojisi hakkında ne düşünüyorun...?

Türk Mitolojisi çok geniş ve köklü. Herkes Yunan ya da Mısır Mitlerini bilir. Lakin Türk Mitleri ile ilgilenen pek az. Bunun nedeni Milliyetçi kesimin bunları aşırı sahiplenmesi ve çarpıtması da olabilir.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: HeRosTratuS1905

quote:

quote:

quote:

quote:

Okuduğum yazarlar:

Jean Paul Roux
    İbrahim Kafesoğlu
    Haşim Şahin
    Mustafa Demir
    Ali Sevim
    Erdoğan Merçil
    Hakkı Dursun Yıldız

Eğer gerçekten bir tarihçi olmak istiyorsan üniversite fark etmez. Önemli olan kendini yetiştirmendir. Ancak akademisyen olmak istiyorsan kendini muazzam geliştirmek zorundasın.

Akademisyen olmayı çok istiyorum.Hemen atanan öğretmenlikler gelmesine rağmen FEF Tarih'e gideceğim.İnsanlar deli misin Tarih okursan aç kalırsın diyor ama kararlıyım,Tarih okuduktan sonra Uluslarası İlişkiler master düşünüyorum ne diyorsun?

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.