Şimdi Ara

Tarihçiyim Soruları Alayım (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.656
Cevap
94
Favori
42.306
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
26 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Tarîhçî

Bak dostum dediğimi anlamıyorsun sanırım. Göçebelik budur. Her mevsim farklı bir yerde yaşamak. Her gün farklı bir yere göç eden bir toplum yok zaten. Olamaz da. Kişi başına 120 koyun ve 100 at düşüyor. Bunlarla her gün göç etmek mümkün değil zaten.

Evet toplumda öyle algılanıyor. Lakin tekrarlıyorum: Göçebelik her gün göç etmek değil. Her gün farklı bir yerde yaşamak değildir.

evet hocam anlaşamıyoruz͵verdiğin bilgiler için teşekkürler eyvallah

Edit:Mustafa armağan hakkındaki görüşlerine aynen katılıyorum eğer tarihle ilgili kitap okunacaksa Ilber ortaylı͵Halil inalcık okunmalı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _Türkolog_ -- 17 Haziran 2013; 11:34:41 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: akıldakalıcı

Dersim İsyanı hakkında çok şey söyleniyor. Siz ne diyorsunuz ?

Binlerce insan öldürüldü. Yüzlerce asker öldürüldü. Zulümdür katliamdır.
  • Bende takip edeyim son senem kaldı zaten Tarihçi osmanlıca okuyamadığım matbu yazıda kelimeler var yardım edebilirmisin?
  • quote:

Orijinalden alıntı: katyusha

amerikayi ilk bulanin vikingler oldugunu soyluyorlar ?

kizilderililere turk diyorlar.batiya goc edenlerin haricinde doguya gidenlerin de oldugu onlarinda amerikata girdigi?

Amerika'ya ilk giden Vikingler'dir doğru.

Kızılderililer ile ilgili bilgiyi ilk sayfada verdim.
  • quote:

quote:

İsyanı başlatan kimdir ? İsyanın başladığı sıralar da Türkiye dış politikada ki gündeminde hangi devlet ve hangi meseleler baştaydı ?
  • takip
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tardis*

Bende takip edeyim son senem kaldı zaten Tarihçi osmanlıca okuyamadığım matbu yazıda kelimeler var yardım edebilirmisin?

Oy oy Osmanlıca Osmanlıca ile aram berbattır ama pm'den atarsan yardımcı olmaya çalışırım.
  • Tarihçisin hangi yazarları okursun yani görüşünü anlamak için sordum.
  • quote:

quote:

quote:

İsyanı başlatan kimdir ? İsyanın başladığı sıralar da Türkiye dış politikada ki gündeminde hangi devlet ve hangi meseleler baştaydı ?

Dostum Cumhuriyet Tarihi ile aram pek yok. Malum Orta Çağcıyım. Cumhuriyet Tarihçisi bir arkadaşım var. Her senesini ezbere bilir. Detaylı bilgi alıp mutlaka döneceğim sana.

• dunyanin en barbar irki sizce kimdir?bizim tarihci sirplar diyip duruyor ama

edit: teton tarikatinin kurulusundan yuzeysel olarak bahseder misiniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-82BEAE867 -- 17 Haziran 2013; 11:40:10 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Dostum Cumhuriyet Tarihi ile aram pek yok. Malum Orta Çağcıyım. Cumhuriyet Tarihçisi bir arkadaşım var. Her senesini ezbere bilir. Detaylı bilgi alıp mutlaka döneceğim sana.

Birde şapka kanunu durumlarını sorar mısınız ? Çok uzun konular ama umarım zahmet olmaz

• quote:

Orijinalden alıntı: erenmemo

Tarihçisin hangi yazarları okursun yani görüşünü anlamak için sordum.

Şimdi ben akademisyenlik için uğraşıyorum. Alanım da Orta Çağ.

Okuduğum yazarlar:

Jean Paul Roux
    İbrahim Kafesoğlu
    Haşim Şahin
    Mustafa Demir
    Ali Sevim
    Erdoğan Merçil
    Hakkı Dursun Yıldız

Görüşümü öğrenip ne yapacaksın merak ettim.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: enduluslucoban

quote:

Türkler müslümanlığı kılıç zoru ile mi kabul ettiler ?

Kuteybe b. Müslim ve Haccac b. Yusuf'un katliamlar yaptığı söylenir. Bir çok Türk'ü öldürdükleri de doğrudur. Ancak gerçek geçiş kültür etkileşimi ile olmuştur. Kılıçtan geçirilenlerin hepsi Müslümanlığa karşı savaşmışlardır.

Bazı iddialara göre Cengizhan, Hülagü han vs Emevilerin yaptığı katliamların öcünü almak için İslam dünyasına kinli olduğu söyleniyor. Doğrumudur ?

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Whitfield

quote:

Hitler'in Alman sevgisi mi yoksa Yahudi nefreti mi daha fazlaydı? Bana göre Yahudi nefreti ama

N'oldu niye bu soruyu atladınız arada

Hocam çok soru geliyor o yüzden atlayabiliyorum bazen kusura bakma.

Hitler'in Alman sevgisinden çok Yahudi nefreti vardı. Daha ergenlik döneminde iş bulmaya çalıştığını ancak bulamadığını, devletin her türlü üst kademesinde ve iş verenlerinin çoğunun Yahudi olduğunu Kavgam adlı eserinde belirtir. Bu yüzden asıl amacı Alman devletinin yükseltmekten çok Yahudileri ülkeden def etmek olmuştur.

Hitlerin Yahudileri öldürmesinde ki amaç İsrail topraklarına yahudileri göndermek miydi? Yahudi lobisi fark ettirmeden Hitler'i kullandı mı?

İsrail toprakları Rotschild ailesi tarafından, Filistin devletinin borçları karışılığında mı satın alındı?

2. Dünya savaşının çıkış sebebi Milliyetcilik kavramını ortaya çıkararak imparatorlukların yıkılması mı ?

Kurtuluş savaşından önce İstanbul işgal edilmişti. Fakat biz savaşı kazanınca neden işgal güçleri hiç bir direniş göstermeden İstanbul'dan ayrıldılar ?
    Aynı kuvvetler Çanakkale'yi geçmek için ellerinden geleni yapmışlardı. Sonra geçtiler ama hiçbir şey yapmadan geri gittiler tek bir mermi bile atmadılar neden?

• ermeni katliamları ile ilgili ne düşünüyorsun sence gerçekten kim yaklı
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guthrath

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: enduluslucoban

quote:

Türkler müslümanlığı kılıç zoru ile mi kabul ettiler ?

Kuteybe b. Müslim ve Haccac b. Yusuf'un katliamlar yaptığı söylenir. Bir çok Türk'ü öldürdükleri de doğrudur. Ancak gerçek geçiş kültür etkileşimi ile olmuştur. Kılıçtan geçirilenlerin hepsi Müslümanlığa karşı savaşmışlardır.

Bazı iddialara göre Cengizhan, Hülagü han vs Emevilerin yaptığı katliamların öcünü almak için İslam dünyasına kinli olduğu söyleniyor. Doğrumudur ?

Doğruluk payı yok. Aralarında 500 senelik bir fark var. Moğollar okuma yazma bilmez. Dolayısıyla tarih öğrenimi de görmezler.

@katyusha

Töton bildiğim kadarıyla Haçlı seferleri sırasında bir hastane olarak kuruluyor. Ancak daha sonra güçleniyorlar ve Alman Tarikatı haline geliyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tarihçi -- 17 Haziran 2013; 11:46:46 >

• atila nasıl öldü ? eceliyle mi yoksa suikast yoluylamı ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Man Of War

atila nasıl öldü ? eceliyle mi yoksa suikast yoluylamı ?

Attila İldiko isminde bir Cermen kızı ile evlendi. Evlendiğinde yaşlıydı. İldiko'nun ağlama seslerini duyan nöbetçiler içeriye girdiler. Attila bir kan yığını içinde yatıyordu. Vücudunda herhangi bir kesik izi yoktu. Muhtemeldir ki zehirlendi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 2n2

quote:

quote:

quote:

Hitler'in Alman sevgisi mi yoksa Yahudi nefreti mi daha fazlaydı? Bana göre Yahudi nefreti ama

N'oldu niye bu soruyu atladınız arada

Hocam çok soru geliyor o yüzden atlayabiliyorum bazen kusura bakma.

Hitler'in Alman sevgisinden çok Yahudi nefreti vardı. Daha ergenlik döneminde iş bulmaya çalıştığını ancak bulamadığını, devletin her türlü üst kademesinde ve iş verenlerinin çoğunun Yahudi olduğunu Kavgam adlı eserinde belirtir. Bu yüzden asıl amacı Alman devletinin yükseltmekten çok Yahudileri ülkeden def etmek olmuştur.

Hitlerin Yahudileri öldürmesinde ki amaç İsrail topraklarına yahudileri göndermek miydi? Yahudi lobisi fark ettirmeden Hitler'i kullandı mı?

İsrail toprakları Rotschild ailesi tarafından, Filistin devletinin borçları karışılığında mı satın alındı?

2. Dünya savaşının çıkış sebebi Milliyetcilik kavramını ortaya çıkararak imparatorlukların yıkılması mı ?

Kurtuluş savaşından önce İstanbul işgal edilmişti. Fakat biz savaşı kazanınca neden işgal güçleri hiç bir direniş göstermeden İstanbul'dan ayrıldılar ?
    Aynı kuvvetler Çanakkale'yi geçmek için ellerinden geleni yapmışlardı. Sonra geçtiler ama hiçbir şey yapmadan geri gittiler tek bir mermi bile atmadılar neden?

Hitler döneminde bir Yahudi devleti yoktu. İsrail toprakları da yoktu.

Sadece komplo teorisi.

II. Dünya Savaşı'nın çıkış sebebi Hitler'in Polonya'ya saldırmasıdır. O dediğin neden I. Dünya Savaşı.

Anlattığın şeylerde kronolojik olarak bir bilgi yanlışı var. Ayrıca Çanakkale'yi geçemediler. Direniş olmamasının sebebi ise Mondros ile elimizin kolumuzun bağlanması.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tarihçi -- 17 Haziran 2013; 11:53:12 >

• Evrim teorisi hakkındaki görüşün nedir ?
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.