Şimdi Ara

Tarih kitapları önerir misiniz ?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
405
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Uzun zamandır aklımda.Sıkılmadan,anlatım dili ağır olmayan önerebileceğiniz kitaplar var mı ? Mesela Fatih Sultan Mehmed dönemi gibi yazılmış iyi kaynaklar

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Adolf Hitler'i anlatan Kavgam Kitabı var.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sağol hocam

• Öncelikle bu çok ucu açık bir istek. Şöyleki; uygarlık tarihi kitabı mı istiyorsun yoksa siyasi tarih mi? Ya da dönemin de anlatıldığı bir biyografi mi? Diğer yandan neyin tarihini okumak istiyorsun? Asya, Avrupa, Dünya ya da belli bir bölgenin tarihi gibi. Bir diğer konu hangi dönemi okumak istiyorsun?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Carpe Vita -- 27 Ocak 2019; 17:55:2 >
  • Carpe Vita kullanıcısına yanıt
    Mesela padişahları tek tek anlatacak.Dünya tarihindeki önemli isim ve olaylar

• Myhres7 M kullanıcısına yanıt
    Tüm padişahları tek tek anlatan bir kitap var mı bilmiyorum; ki varsa da gerek yok 36 padişahı öğrenmeye. Bazıları sadece birkaç hafta kalıyor tahtta çünkü. Ben çok Osmanlı tarihi kitabı okumadım. Derslerimizde daha çok 19. yy Osmanlı dönemi üzerinde durduk. Bülent Tanör'ün Osmanlı-Türk anayasal gelişmeleri adlı kitabı ders kitabımızdı. Bir de İlber Ortaylı'nın imparatorluğun en uzun yüzyılı kitabı. Senin ilacın biyografi kitapları. Halil İnalcık, İsmail Hakkı Uzunçarşılı, Bernard Lewis, Zinkeisen ve Jorga'nın kitapları Osmanlı ve Türk tarihi için en derli toplu, geniş eserlerdir. Bu yazarların kitaplarına bir bak; yorumları oku. Dediğim gibi Osmanlı pek bilmem; ancak bu kadar yardımcı olabilirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Carpe Vita -- 27 Ocak 2019; 23:0:36 >
    Hocam peki sizin önerebileceğiniz kitaplar var mı ? Osmanlı şart değil ne olursa artık

1- İnsanın Hikayesi - James C. Davis (Uygarlık tarihi kitabı. Oldukça basit ve anlaşılır. Bölümler kısa kısa ve iş bankası basmış kaliteli. Biraz popüler okuyucuya hitap ediyor gibi ama yazarın tarihçi olmasından dolayı bir çok yerde okuyamayacağınız bilgiler içermekte. Arkeoloji bölümünde ek kitap niteliğinde tüfek mikrop ve çelikle beraber.)

2- Tüfek, Mikrop ve Çelik - Jared Diamond (Uygarlık tarihi kitabı. Neden Avrupalılar Amerika'yı keşfetti de Amerikalılar Avrupa'yı keşfetmedi sorusunun cevabını veriyor. Klasiktir.

3- Modernleşen Türkiye'nin Tarihi - Eric Jan Zürcher (Tanzimattan 1990'lara Türkiye tarihi. Kolay okunur. Neredeyse tüm üniversitelerde türkiye tarihi dersinin kaynak kitabıdır. Sadece bu değil ama en önemlilerinden biridir.)

4- Erken Modern Dönemde Avrupa - Merry E. Wiesner Hanks ( Bunu bana İ.Ü.'de tarih okuyan biri tavsiye etmişti. Ders kitaplarıymış. Ayrıca bu kitap Cambridge'in History of Europe serisinin içindedir.)

5- Türk Devrimi ve Sonrası - Taner Timur (Marxist yaklaşımla erken cumhuriyet dönemi anlatımı. Ders kitabımızdı.)

Ayrıca popüler okuyucuysanız Oral Sander'in siyasi tarih kitaplarını da okuyabilirsiniz. Lise düzeyindedir; anlaşılması kolay. Özellikle ilk kitap.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Carpe Vita -- 27 Ocak 2019; 23:2:26 >
    Çoook sağol hocam.En kısa zamanda okumaya başlıyacam

Rica ederim hocam. Sonradan aklıma geldi; eğer savaşlar ilginizi çekiyorsa eski Yunandan 2000'lere kadar tüm savaşları askeri, ekonomik ve toplumsal yönleriyle anlatan ve Türkçeye çevrilmiş en iyi kaynak olan Cambridge Savaş Tarihi kitabını da öneririm. Şimdiden keyifli okumalar.
  • Adrew Marr’ın Büyük Dünya Tarihi kitabı var. Aynı isimli BBc belgeselinin kitabı. İlk medeniyetlerden başlayıp günümüze kadar geliyor. Ben çok beğendim. Geçen ay BKM’de %70 küsür indirimle 40 TL’den 9TL’ye düştüğünü görünce almıştım. Kargoda bedavaydı.

Şimdi baktım hala bu fiyat...

https://www.bkmkitap.com/buyuk-dunya-tarihi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Leingrad -- 28 Ocak 2019; 18:25:27 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Leingrad kullanıcısına yanıt
    Hemen bakıyorum eyvallah hocam

• Hocam sizin tam da istediğiniz gibi bir kitap okudum geçen hafta.

Bizans'ın düşüşü-Stefan zweig kitap çok kısa 80 küsür sayfa sanırım.Akıcı gidiyor bir günde okuyup bitirdim.Fatih'in istanbulu fethini yabancı yazarlardan merak ediyorsanız alın okuyun.Zaten kısacık ve nesnel yazmış baya.
  • Not aldım eyvallah hocam

• Roger Crowley tarafından yazılan, 1453 Son Büyük Kuşatma ve İmparatorların Denizi Akdeniz. Osmanlı'nın ağırlığını hissettirdiği dönemler için okuyabilirsiniz. Ben ikisinden de çok keyif almıştım.
  • feverfire kullanıcısına yanıt
    Eyvallah kardeşim listeye ekledim

• Fatih dönemi ile ilgili bahsettiğiniz nitelikte aşağıdaki eserleri inceleyebilirsiniz.

-Feridun Emecen, Fetih ve Kıyamet 1453

-Halil İnalcık, Fatih Devri Üzerinde Tetkikler ve Vesikalar I

-Selahattin Tansel, Osmanlı Kaynaklarına Göre Fatih Sultan Mehmet'in Siyasi ve Askeri Faaliyeti

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.