Şimdi Ara

Tarih İçin En İyi Üniversite

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
3.453
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • İyi bir tarihçi akademisyen olmak istiyorum. Sizce hangi üniversiteyi tercih etmeliyim, bu alanda en başarılı üniversite hangisidir?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• En iyi diye bir şey yok tabii ki. Ama ben kesinlikle İngilizce eğitim veren bir okula gitmeni öneririm.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Acikcasi internetten akademik basarisina gore arama yapmaya usendim. Tarihcilerin calisma alanlari farkli farkli oluyor, eger kafanda belirli bir alan var ise ve bu alanda yetkin bir hocasi var ise o universiteyi dusunebilirsin. Yok ben genel olarak prestijine bakarim diyorsa da; benim kendi gozlemlerime gore Koc ya da Bogazici en iyisi. Kendi gozlemim dedigim de, bu iki okuldan mezun cok iyi tarihciler taniyorum, o yani : )

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tarihçi

En iyi diye bir şey yok tabii ki. Ama ben kesinlikle İngilizce eğitim veren bir okula gitmeni öneririm.

Hocam İngilizcem yeterli değil fakat yeterli olmayanlar için hazırlıkta öğrettiklerini biliyorum. Hazırlık okurken sadece İngilizce mi görüyoruz yoksa farklı dersler de var mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mephalay

Acikcasi internetten akademik basarisina gore arama yapmaya usendim. Tarihcilerin calisma alanlari farkli farkli oluyor, eger kafanda belirli bir alan var ise ve bu alanda yetkin bir hocasi var ise o universiteyi dusunebilirsin. Yok ben genel olarak prestijine bakarim diyorsa da; benim kendi gozlemlerime gore Koc ya da Bogazici en iyisi. Kendi gozlemim dedigim de, bu iki okuldan mezun cok iyi tarihciler taniyorum, o yani : )

Boğaziçi veya ODTÜ düşünüyorum ama büyük ihtimal ile ODTÜ olacak gibi.
  • İşsiz kalırsın boşver
  • Tarih okuma. Tarihte iş imkanı az. Tarihe yakın bir bölüm oku, oradan master vs yap. En azından kendini garantiye alırsın tarih kariyeri yapamasan bile.

• Üniversitede ortalamamı yüksek tutup, ALES ve YDS sınavlarından da iyi puanlar alırsam neden işsiz kalayım? Her şey çalışmaya bağlı, bilip bilmeden yazmayın şuraya lütfen.

• quote:

Orijinalden alıntı: Methy

Üniversitede ortalamamı yüksek tutup, ALES ve YDS sınavlarından da iyi puanlar alırsam neden işsiz kalayım? Her şey çalışmaya bağlı, bilip bilmeden yazmayın şuraya lütfen.

Farkını gösterirsen aç falan kalmazsın, rahat ol. En basitinden daha birkaç ay önce bir hocam siyakat dahil iyi Osmanlıca okuyabilen adam arıyordu 3.500 lira maaşla. Nitekim daha henüz lisans okuyan bir arkadaşı aldırdık, çocuk gayet güzel işini yaptı ve kısa süre çıkacak bir kitap serisine önemli katkı yaptı.

Bu arada bir vatandaş yüzünden mesajım silinmiş. O mesajda hangi konuyla ilgilendiğine göre değişeceğini söylemiştim. Yani okuldan ziyade hocaya göre seçim yapmak, eğer kariyer olarak ilerletmek istiyorsan daha mantıklı. Çünkü açıkçası düzgün adamlar senin hangi okuldan mezun olduğuna veya ortalamana bakmıyor. Bunlar ilk değerlendirme için tabii ki önemli, sonuçta belirli standartları karşılaman gerekiyor. Ama yanına alacağı adamın not veya etiket dışında başka özelliklere sahip olmalarını istiyorlar. Bu da hem şahsi çabayla hem de iyi adamların yanında yetişmekle oluyor. O yüzden de örneğin, Türk tarihi çalışmak istiyorsan Odtü veya Boğaziçi gibi bazı okullardan uzak durmanı tavsiye ederim. Tabii ki Boğaziçi'nde, Odtü'de veya Koç'ta bazı iyi isimler var ama Marmara, Sakarya, İstanbul, Medeniyet gibi okullar varken kusura bakmasınlar ama, diğerlerinin diploması etiketten ibaret kalır. Bu arada yabancı dilde eğitim veren bölümleri şahsen hiç tavsiye etmediğim gibi özellikle Türk tarihi okumak isteyen adam için saçma ve gereksiz bulurum. Sen oraya tarihi ve tarihin nasıl yapıldığını öğrenmek için gideceksin. Bizim okulda İngilizce öğrenim gören çocuklarla konuşurken de aynı şeyi söylüyorum. İlginç şekilde bir çoğu da haklısın abi diyorlar. Bizim okulun İngilizce bölümü daha çok yabancılara yönelik hazırlanmış ki bana daha mantıklı geliyor. Herif Japonya'dan kalkmış gelmiş veya Bulgaristan'dan gelmiş. Onun için gayet iyi tabii ki.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kraven

quote:

Üniversitede ortalamamı yüksek tutup, ALES ve YDS sınavlarından da iyi puanlar alırsam neden işsiz kalayım? Her şey çalışmaya bağlı, bilip bilmeden yazmayın şuraya lütfen.

Farkını gösterirsen aç falan kalmazsın, rahat ol. En basitinden daha birkaç ay önce bir hocam siyakat dahil iyi Osmanlıca okuyabilen adam arıyordu 3.500 lira maaşla. Nitekim daha henüz lisans okuyan bir arkadaşı aldırdık, çocuk gayet güzel işini yaptı ve kısa süre çıkacak bir kitap serisine önemli katkı yaptı.

Bu arada bir vatandaş yüzünden mesajım silinmiş. O mesajda hangi konuyla ilgilendiğine göre değişeceğini söylemiştim. Yani okuldan ziyade hocaya göre seçim yapmak, eğer kariyer olarak ilerletmek istiyorsan daha mantıklı. Çünkü açıkçası düzgün adamlar senin hangi okuldan mezun olduğuna veya ortalamana bakmıyor. Bunlar ilk değerlendirme için tabii ki önemli, sonuçta belirli standartları karşılaman gerekiyor. Ama yanına alacağı adamın not veya etiket dışında başka özelliklere sahip olmalarını istiyorlar. Bu da hem şahsi çabayla hem de iyi adamların yanında yetişmekle oluyor. O yüzden de örneğin, Türk tarihi çalışmak istiyorsan Odtü veya Boğaziçi gibi bazı okullardan uzak durmanı tavsiye ederim. Tabii ki Boğaziçi'nde, Odtü'de veya Koç'ta bazı iyi isimler var ama Marmara, Sakarya, İstanbul, Medeniyet gibi okullar varken kusura bakmasınlar ama, diğerlerinin diploması etiketten ibaret kalır. Bu arada yabancı dilde eğitim veren bölümleri şahsen hiç tavsiye etmediğim gibi özellikle Türk tarihi okumak isteyen adam için saçma ve gereksiz bulurum. Sen oraya tarihi ve tarihin nasıl yapıldığını öğrenmek için gideceksin. Bizim okulda İngilizce öğrenim gören çocuklarla konuşurken de aynı şeyi söylüyorum. İlginç şekilde bir çoğu da haklısın abi diyorlar. Bizim okulun İngilizce bölümü daha çok yabancılara yönelik hazırlanmış ki bana daha mantıklı geliyor. Herif Japonya'dan kalkmış gelmiş veya Bulgaristan'dan gelmiş. Onun için gayet iyi tabii ki.

Türk Tarihi ile ilgilenmek istiyorum. Özel olarak tavsiye edebileceğiniz bir yer var mı?

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Kraven

quote:

Türk Tarihi ile ilgilenmek istiyorum. Özel olarak tavsiye edebileceğiniz bir yer var mı?

Durumunu bilmediğim için spesifik bir şey söyleyemem. Ama bu alanda yukarıda saydığım okullar en bilindik ve sayılan okullardır. Örneğin bizde Selçuklu çok kuvvetlidir, Osmanlı gayet iyidir, İslamiyet öncesi nispeten geridedir. Bir başka okulda Osmanlı çok kuvvetlidir, Selçuklu fena değildir. Diğerinde İslamiyet öncesi gayet iyidir, Osmanlı iyidir ama Selçuklu zayıftır. Yani alana ve hocaya göre değişiyor.

• quote:

Kardeşim tarih olsun, jeoloji olsun, felsefe olsun bunlar hep hobi bölümüdür; sana iş vaat etmez. Tarih okuyan herkes senin gibi düşünüyor ama 100 kişi mezun oluyorsa 80i işsiz kalıyor. Arşivlere kütüphanelere çok az sayıda alım yapıyorlar. Tarih öğretmeni olabilmek marsa roket göndermekten daha zor. Celal Şengör gibi aşırı idealist bir insan değilsen okuma bence. Okursan da akademisyen olmak dışında hiçbir seçeneğin yok. 4 yıl sonra inşallah kafanı duvarlara vurmazsın.
  • Kraven kullanıcısına yanıt
    Selçuklu kuvvetli dediğin hangi üniversite? Bir de genel olarak okuduğun üniyi(hangisiyse) önerir misin?

• quote:

Orijinalden alıntı: tom.watsis

Selçuklu kuvvetli dediğin hangi üniversite? Bir de genel olarak okuduğun üniyi(hangisiyse) önerir misin?

Yanlış anlaşılmaması, reklam vs. sanılmaması için önermiyorum. Bizzat tanıdığım hocaları söyleyebilirim. Medeniyet'te Cihan Piyadeoğlu, Sakarya'da Haşim Şahin bulunuyor. Kendi okulumu da başarılı buluyorum diyelim. Zaten bu saydıklarım arasında.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kraven -- 27 Şubat 2018; 20:25:11 >
  • Kraven kullanıcısına yanıt
    Bunun reklamı mı olur ya? Zaten kaç senelik yazarsınız burada, kim diyecek bu adam ünisinin viralini yapıyor.

Bu arada sizin ana okuma alanınız Kuruluş devri Osmanlı Tarihi değil mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 1151292116 -- 27 Şubat 2018; 20:40:26 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: tom.watsis

Bunun reklamı mı olur ya? Zaten kaç senelik yazarsınız burada, kim diyecek bu adam ünisinin viralini yapıyor.

Bu arada sizin ana okuma alanınız Kuruluş devri Osmanlı Tarihi değil mi?

Yok reklam falan olmayacağını biliyorum tabii ki. Yalnız direkt isim verdiğim zaman bunu yanlış anlamakta ısrar eden, başıma üşüşen, durduk yere başıma iş çıkarmakta inat eden bazı tipler olduğu için açıktan isim vermemeye başladım diyelim.

Alanım henüz tam belli değil, ama büyük ihtimalle klasik öncesi dönem olacak, yani kuruluşu da kapsayacak diyebiliriz. Fakat siyasi mi olacak, teşkilat mı olacak yoksa askeri mi olacak ona karar vermedim. Askeri olacak gibi duruyor. Henüz resmen akademisyen değilim yani. Ona daha birkaç senem var. Akademiye geç girince böyle oluyor.

• Tarih konusunda en iyi üniversiteler Ankara DTCF ve İstanbul Üniversitesi. Diğer hepsi bu ikisinden sonra gelir. DTCF Atatürk'ün imzasını taşıyor sırf bu bile yeterli bence. En önemli tarihçiler, yazarlar, edebiyatçılar hepsi ya İstanbul yada DTCF mezunudur. Örneğin İstanbul Ünİversitesi: Mehmet Fuat köprülü, Zeki Velidi Togan, Eckhard Unger, Ahmet Hamdi Tanpınar, Kurt Bittel... Ankara DTCF: Halil İnalcık, İlber Ortaylı, Ekrem Akurgal, Muazzez İlmiye Çığ... Müfredat olarak DTCF müfredatı bence çok daha iyi diğerlerinden ingilizce, almanca, fransızca, osmanlıca zorunlu dersleri var bunların haricinde italyanca, yunanca, latince, akada, farsça, çince gibi pek çok seçmeli derslerde var. İsteyen incelesin: http://www.dtcf.ankara.edu.tr/wp-content/uploads/sites/67/2018/07/tarih2018-19.pdf

• Böyle bir konu açtığımı bile unutmuşum..

Tarihe ilgim devam ediyor ama hobi olarak kaldı, Türkiye şartlarında yapılacak meslek olduğunu düşünmüyorum.

• Normalde üniversite için Amerika değil Avrupa derim. her türlü eğitim için de. Ancak tarih söz konusu olduğunda Amerikan üniversitelerinin olağanüstü bir kaynak zenginliği ve üstünlüğü söz konusu. Princenton ve Chicago dan bahsediyorum.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.