Şimdi Ara

Tarayıcıların cache dosyalarının yerini değiştirme. Opera, Chrome, Explorer, Firefox

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
17
Favori
8.904
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Öncelikle bu konu SSD kullanan arkadaşları yakından ilgilendirir. SSD'lerimizin aynı hücreye üst üste veri yazılma olayı sınırlıdır ve çok fazla yazıp silme olursa ufaktan SSD'miz yavaşlayabilir. Cache dosyaları siz fark etmeseniz bile çok sisteme çok falza dosya yazar ve düzenli olarak bunları siler. Biz tarayıcımıza ufak bir ayar çekerek bu cache dosyalarını 2. diskimiz varsa ona veya bilgisayarımızda başka bir nedenle kaydetmek istediğimizi yere aktaracağız.

Opera;

Masaüstüne atacağımız ve sürekli kullanacağımız kısayolun özelliklerine giriyoruz.

Hedef yazan yerdeki yazıyı silmeden bir boşluk bırakıp --disk-cache-dir="d:\cache" --disk-cache-size=104857600 kodunu ekliyoruz. İsterseniz d:\cache bölümüne başka adres yazabilirsiniz. Oradaki adrese klasör açarak cache dosyalarını orada tutuyor. Sadece bu kısayolu kullanmanız gerekiyor.

Tarayıcıların cache dosyalarının yerini değiştirme. Opera, Chrome, Explorer, Firefox

Chrome;

Hedef yazan yerdeki yazıyı silmeden bir boşluk bırakıp yanında --user-data-dir="D:\Google\Chrome\UserData" kodunu ekliyoruz. İsterseniz D:\Google\Chrome\UserData bölümüne başka adres yazabilirsiniz. Oradaki adrese klasör açarak cache dosyalarını orada tutuyor. Sadece bu kısayolu kullanmanız gerekiyor.

Explorer;

İnternet Seçeneklerine giriyoruz, Genel>Ayarlar>Klasör Taşı diyerek oradan cache dosyalarının nerede muhafaza edilmesini istiyorsak orayı seçiyoruz.

Mozilla;

Adres çubuğuna about:config yazıyoruz açılan pencereyi okeyleyip config menüsüne girince boş bir yere sağ tıklayarak yeni bir satır açıyoruz ve adını browser.cache.disk.parent_directory yapıyoruz ve değer olarak örnek olarak D:\FirefoxCache gibi cache dosyalarımızın kaydedilmesini istediğimiz bir adres giriyoruz.

Not; Opera ve Chrome yöntemlerinde uygulama yaptığımız kısayolu kullanmamız gerekiyor. Aksi takdirde yine cache dosyaları sisteme yazılır.

Bilgilerin bir kısmı yabancı sitelerden derlenmiştir. Sıkıntı çektiğiniz nokta olursa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ø -- 27 Ağustos 2014; 19:35:32 >

• Faydalı bir konu tşk.
  • SSD kullanan arkadaşlara yardımcı olacaktır. Teşekkürler
  • Daha fazla kişiye ulaşmasını için 1 kere yukarıya çekiyorum.
  • Cok yarali bilgiler ben ssd aldigimda yeni format atmistim o zaman format atarken bi kez dondu sonra masa ustunde arada genellikle tarayici kullanirken donma yapiyor ne yapmam lazim oyunlarda vs problem yok ama tarayici kullanirken donma yasiyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • classcocuq C kullanıcısına yanıt
    Tarayıcı cache dosyalarını atacağı yeri bulurken sıkıntı yaşıyor olabilir. Mesela Cache dosyalarını 2. diske yönlendirdin ve bu diski sadece tarayıcı açınca kullanıyorsun ve yeni çalışmaya başlıyor o sırada donma oluyordur. Birde 2. diskin sata ve güç bağlantılarını iyi kontrol etmek gerekiyor, bir keresinde bendede olmuştu ve sata ve güç bağlantısını yeniden yapınca düzelmişti.
  • ø kullanıcısına yanıt
    Yok ilk acildiginda degil meslaa kullanirken durduk yere oluyor ikinci bi sayfa actigimda yada baska linke tikladigimda oluyor bazen ama ilk acildiginda hic donma olmuyor

Kasayı açabiliyorsan 2. diskin sata kablolarını ve güç kablosunu çıkar ve tak. Hatta varsa yedek sata kablonla bir daha bağla.
  • ø kullanıcısına yanıt
    4 gun once falan kasayi komple acip temizlemistim o zman hepsini sokup yeniden takdim ama gene nafile ssd yi nasil test edebiliriz bu konu ile alakali bazen de tam start verecegi zaman yapiyor oda ayda bi anca

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi classcocuq -- 6 Nisan 2015; 9:52:26 >
    Belkide bu durumla alakalı değildir. Çünkü bu şartlarda normalde donma yapmaması lazım.
  • ø kullanıcısına yanıt
    Peki bu ssd yi nasil test edebiliriz performansi artdirmak adina ne yapmak lazim ben ssd nin icine kurulumu yapiyorum ne baska bi ayar vs yapmiyorum varmi boyle bi ayar acaba

Bende bir şey yapmıyorum valla. Ama Samsung ise Magic programıyla bir şeyler yapılıyor galiba. Bu tür konularda Dahili Bileşenler bölümünden yardım alabilirsin.
  • ø kullanıcısına yanıt
    Anladim tesekkur ederim marka kingston

• Yandex için nasıl yapabilirim acaba?
    Tarayıcımın pc yi çok kastığını düşünüyorum da.
  • tugaykavuk kullanıcısına yanıt
    Yandex Chrome tabanlıdır, Chrome sistemiyle yapabilirsin.
  • teşekkür ederim, hemen deniyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ø

Yandex Chrome tabanlıdır, Chrome sistemiyle yapabilirsin.

hocam konu için çok teşekkürler.
  • Beyler yardım eder misiniz? Şimdi bilgisayarıma format atmadan önce operayı ve chromu C'den D'ye taşıdım kopyala yapıştır yaparak. C'ye format attım D'den chromu aldım ve arama geçmişi yer işaretleri şifreler v.b şeyler duruyor ama operada bulamadım. Operada nereye baksam bulamadım ne geçmiş var, ne şifreler, nede yer işaretleri yardımcı olursanız sevinirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Emre-Dylan

Beyler yardım eder misiniz? Şimdi bilgisayarıma format atmadan önce operayı ve chromu C'den D'ye taşıdım kopyala yapıştır yaparak. C'ye format attım D'den chromu aldım ve arama geçmişi yer işaretleri şifreler v.b şeyler duruyor ama operada bulamadım. Operada nereye baksam bulamadım ne geçmiş var, ne şifreler, nede yer işaretleri yardımcı olursanız sevinirim.

Hedefi eski haline getirmeyi dene.

• quote:

Orijinalden alıntı: ø

quote:

Orijinalden alıntı: Emre-Dylan

Beyler yardım eder misiniz? Şimdi bilgisayarıma format atmadan önce operayı ve chromu C'den D'ye taşıdım kopyala yapıştır yaparak. C'ye format attım D'den chromu aldım ve arama geçmişi yer işaretleri şifreler v.b şeyler duruyor ama operada bulamadım. Operada nereye baksam bulamadım ne geçmiş var, ne şifreler, nede yer işaretleri yardımcı olursanız sevinirim.

Hedefi eski haline getirmeyi dene.

Nasıl yapacağım onu anlamadım hocam

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.