Şimdi Ara

Tabletlerin satış aldatmacası 16gb rom! 32gb rom!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
4.158
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • öncelikle şunu belirtmek isterim ki yeni nesil tablet rüzgarında binlerce model tablet piyasaya sürüldü.. yaptığım araştırma sonucunda şunu gördüm ki ortada büyük bir kandırmaca var..

cihazların barındırdığı nand flash diskler rom büyüklüğü gibi lanse ediliyor ve bu doğru değil.. rom miktarı yani büyüklüğü memory size adı altında antutu da görünüyor ve 1gb boyutunu aşan çok az tablet var.. çoğu tablet 512mb romla satılıyor..

nand flash programların "sd karta taşınması" ile ilgili bölüm, kurulum alanı 16gb veya 32gb değil.. kimse bundan bahsetmiyor.. yani binlerce uygulama yüklemek mümkün değil.. sd karta taşınamayan uygulamalar yüzünden bir süre sonra cihazlar hafıza uyarısı vermeye başlıyor.

zaten çipsetler rockchip yada amlogic çözünürlük artıkça perişan oluyorlar puanları geriliyor.. bundan da bahseden yok.. tıpkı ekran kartlarında olduğu gibi bir çelişki..

hani 1gb ekran kartı diye pazarlanıyordu ve kimse bit değerine bakmıyordu aynı şekilde 16gb rom diye pazarlanıyor ama kimse bu 16gb tın ne kadarının kurulum alanı olduğuna bakmıyor..

tabletlerin aldığı skorlar havalarda uçuşuyor amenna ama bu tabletlerin program kurulum alanları niye yazmıyor özellik tablosunda anlamış değilim.. ve neden bu kadar küçükler.. neden 1gb neden 5 gb değil?

örnek veriyorum ainol novo 7 fire nin kendi sitesindeki antutu sonuçları.. alt alta sırasıyla rom 802mb ram 809mb nand da 10gb civarı.. hani 16gb rom!

Tabletlerin satış aldatmacası 16gb rom! 32gb rom!

• 16 gb rom demek işletim sistemi dahil hiçbir şey kurulmamış halidir hocam.

işletim sistemi ve ona gömülü programlar vs kurulunca toplamda 12 gb gibi bir alan kalıyor.

Programların kurulduğu bölüm dediğin gibi 1 gb oluyor. Zaten buraya kurulan programın hepsi değil o yüzden az bir alan. Tablete kurduğun oyunlara bakarsa 200-300 kb lık bölüm bu 1 gb lık romda görünür ama geri kalan ... mb lık bölüm de 12-13 gb lık bölümde görünür. Aslında bir aldatmaca yok ama eksik bilgi var. Kullandığın bilgisayarda, flash bellekte, cd de, dvd de bile durum böyledir. Mesela windows 320 gb lık harddisk olan bir bilgisayarda 20 gb a yakın bir bölümü kendisi kullanır.
  • onu bende biliyorum hocam 1gb dolunca ben bu geri kalanı kullanabiliyor muyum? kullanamıyorum.. bu bir aldatmacadır.. ben pcmin 320gb diskinin tamamına kurulum yapabiliyor muyum evet tablette yapamıyorum adamlar beni sınırlıyorlar 1gb ile ki 300 kb oyun kalmıycak çok yakında..
  • quote:

Orijinalden alıntı: RVoyager

onu bende biliyorum hocam 1gb dolunca ben bu geri kalanı kullanabiliyor muyum? kullanamıyorum.. bu bir aldatmacadır.. ben pcmin 320gb diskinin tamamına kurulum yapabiliyor muyum evet tablette yapamıyorum adamlar beni sınırlıyorlar 1gb ile ki 300 kb oyun kalmıycak çok yakında..

o bir gb lık bölümü kontrol et o zaman. Oyunların bazıları direkt oraya kuruyor bütün bölümünü. Onları sd karta taşırsan sorun kalmaz. Ben 16 gb lık tablete 100 ün üzerinde uygulama kurdum hala da yer vardı. Bunu da dediğim gibi hepsini sd karta taşıyarak yaptım. 300 kb ortalamayla 1 gb lık bölüme kaç tane uygulamanın sistem dosyası sığar sen hesap et hocam

Ayrıca 320 gb lık pc nin hepsine kurulum yapamıyorsun. Yukarda dediğim gibi 20 gb lık bir bölüm windows ve kullandığın pc nin markası neyse onun driverları sistem dosyaları vs için ayrılıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cmengn -- 24 Kasım 2012; 15:04:22 >

• quote:

Orijinalden alıntı: cmengn

quote:

onu bende biliyorum hocam 1gb dolunca ben bu geri kalanı kullanabiliyor muyum? kullanamıyorum.. bu bir aldatmacadır.. ben pcmin 320gb diskinin tamamına kurulum yapabiliyor muyum evet tablette yapamıyorum adamlar beni sınırlıyorlar 1gb ile ki 300 kb oyun kalmıycak çok yakında..

o bir gb lık bölümü kontrol et o zaman. Oyunların bazıları direkt oraya kuruyor bütün bölümünü. Onları sd karta taşırsan sorun kalmaz. Ben 16 gb lık tablete 100 ün üzerinde uygulama kurdum hala da yer vardı. Bunu da dediğim gibi hepsini sd karta taşıyarak yaptım. 300 kb ortalamayla 1 gb lık bölüme kaç tane uygulamanın sistem dosyası sığar sen hesap et hocam

Ayrıca 320 gb lık pc nin hepsine kurulum yapamıyorsun. Yukarda dediğim gibi 20 gb lık bir bölüm windows ve kullandığın pc nin markası neyse onun driverları sistem dosyaları vs için ayrılıyor.

hocam siz yanlış anlamışsınız.. windowsun kurulumunun kapladığı alan yada androidin kapladığı alandan değil .. 10gb veri alanının sadece 1gb tının rom alanı olmasına kızıyorum ben.. sınırlamasınlar ben hepsini kullanayım diyorum.. 1gb alanı doldurdum ben sonra silmeye başladım programları nand da 10gb yatıyor ben program siliyorum

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: cmengn

quote:

hocam siz yanlış anlamışsınız.. windowsun kurulumunun kapladığı alan yada androidin kapladığı alandan değil .. 10gb veri alanının sadece 1gb tının rom alanı olmasına kızıyorum ben.. sınırlamasınlar ben hepsini kullanayım diyorum.. 1gb alanı doldurdum ben sonra silmeye başladım programları nand da 10gb yatıyor ben program siliyorum

Ben de ona takıldım hocam yaa

Ben o kadar uygulamayı nasıl yükledim o zaman?? Ben her uygulama yükledikten sonra hemen uygulamalara girip onu sd karta taşıyordum. Sen de taşıdığın halde mi böyle??

• haddi hesabı yoktu ne bulduysam yükledim 16gb ya ama sonra bir baktım olay çok farklı.. herkesi uyarayım dedim "dahili dp brm" ne kadar dikkat etsinler ..
  • Aldatmaca diyerek firmaları karalamayın
    rom (read only memory) sadece okunabilir bellek demek. bios yazılımları gibi firmware gibi yazılımları barındırır tabletinizede uygulama yükleyebildiğinize göre dosya kopyalayabildiğinize göre sadece okunabilir değildir rom değil yani tabletinizin depolaması. tableteki depolama bölüm flash bellektir. nor değil nand türü flash bellektir. Bunlar işin teorik tarafı pratiğe gelince
    bilgisayarınızda sanal bölüm oluşturduğunuzu düşünün c-d gibi. c işletim sistemini, d yedek bölümü yaparsınız c yi küçük tutarsanız, c diskiniz dolduğunda ne yapmanız gerekir, yükleme sırasında dizin opsiyonu veren programları yüklerken d diske yüklersiniz. tablettede durum aynıdır.
    sd kartı taşı dersiniz taşır. eğer taşınmıyorsa bunu yazılımın geliştiricisi kapatmıştır. onunda yöntemi var rootlanır link2sd gibi uygulamalarla programların alayını ikincil bölüme alırsınız.
    haa neden 1 gb peki çok az değilmi? değil, neden çünkü 1gb yüklenebilir alanı olan tabletler hesaplı tabletlerdir android işletim sistemi olan bir tablete oyun uygulama yüklediğinizde yazılımın bir bölümü sürekli çalışacak zaten genelde 1gb olan ramin bir bölümümünü kaplayacaktır. 1gb ramli tablete 300 tane uygulam yüklersenizde tabletin dokunmatiği dahi çalışmayacak derecede yavaşlayacaktır. bunu önlemek için uygulama yüklenebilir alanı 1 gb ile sınırlandırıyor tablet üreticileri.
    burda önemli olan konu ne? maliyet eğer 1gb uygulama yüklenebilir alanı olan bir tableti markalı tabletlerden çok çok daha ucuza alabiliyorsanız, performansıda yeterliyse sizin için kaçırmayın alın yani bilinmeyen markalar tu kaka demeyin direk.
    he bide unutmadan o bilinmeyen markaların piyasayı istila etmesi sebebiyle samsung lenovo hp gibi devlerde ucuz tabletlerini piyasaya sürmek zorunda kaldı. bu tüketiciler için olumlu birşey yoksa bir tablet almak için 1000 tl ödemek zorunda kalcaktık. şimdi bakalım diğer markaların hamlesi ne olacak kaliteyi yükseltmekmi performansı arttırmakmı yoksa fiyatı dahada aşağıya çekmekmi bunuda bekleyip göreceğiz.

özetle aldatmaca yok ortada insanları hatalı bilgi vermeyin.

• birader 2 sene olmuş.. sen hala orda mısın? yalnış bilgi yok alanı açtılar eskiden kurulum alanları 1gb ile sınırlıydı.
  • çoğu ucuz ürünün hala 1gb uygulama yüklenebilir alanı var

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ceyar -- 12 Mayıs 2015; 11:44:40 >
  • Uygulamaları Sd karta nasıl taşırız. Dolayısıyla 1gblık kurulum alanını nasıl arttırabiliriz?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.