Şimdi Ara

SWATCH Sistem51 İnceleme / AnaKonu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
166
Cevap
4
Favori
31.273
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Uzuuunca bir süredir beklenen saat Sistem51 sonunda Türkiye'ye geldi. Ben de Allah'a şükür uzun süreli bekleyiş sonrasında saati alabildim. İnternette bu saatle ilgili düzgün bir inceleme yoktu (En azından Türkçe inceleme sanırım bir veya iki tane vardı). Almayı düşünen arkadaşlara varsa kafalarındaki soruları yanıtlayabilmek için bir inceleme yazmaya karar verdim.

Ürün Avrupa'nın çoğu ülkesinde 130€ satılıyor. Bugünün kuru ile fiyatının 373TL civarında olması gerekiyordu. Fakat fiyat 315 TL.

31/07/2014 tarihi ile İstinyePark Swatch'da ürünü bulmak mümkün (Bu tarihten 4 gün önce stoklara girmiş sanırım). Bunun dışında websitesini kontrol ederseniz satışı yapan diğer mağazalara da ulaşabilirsiniz. Şu an Türkiye'de sadece İstanbul'daki iki mağazada satılıyor.

http://www.swatch.com/tr_tr/sistem51.html

Ürün klasik bir Swatch kutusu ile birlikte geliyor. Bence dış kutunun tasarımı hoş, saatin kişiliğini yansıtıyor.

Ben mavi renkli olanını aldım. Bunun dışında kırmızı, beyaz ve siyah renkleri de mevcut. Siyah modelin kayışı deri.

Bilindiği üzere Swatch bu modelinde çelik kasa kullanmak yerine plastik kasa kullanmış. Bence plastik olmasına rağmen ürün gayet kaliteli duruyor. Otomatik bir saate göre gayet hafif ve oyuncak gibi dandik bir plastik saat takıyormuş izlenimi vermiyor. Kolunuzda Swatch'un devrim niteliği taşıyan saatini taktığınızı hissedebiliyorsunuz.

Saat ne çok büyük ne de çok küçük. Boyutu ile ilgili kimsenin problem yaşayacağını sanmıyorum. Bir yerde okuduğum incelemede saatin gereğinden fazla yüksek olduğu belirtilmişti. Ben fazla kusur aramaya gerek olmadığını düşünüyorum. Hafif yüksekliği olabilir ama orantısız gözükecek kadar yüksek olmadığını düşünüyorum.

Aşağıda yanına 1 TL koyarak çektiğim resimlere bakarak da boyutu ile ilgili biraz bilgi edinebilirsiniz.

Akşam evde beyaz ışık altında çektiğim için renkler yanıltıcı olabilir. Flaşlı ve flaşsız resimlere de ulaşabilirsiniz. Daha aşağıda gün ışığında çektiğim iki resim daha paylaşıyor olacağım.

Saatin arkasındaki kısıma bakıldığı zaman, diğer otomatik saatlerin aksine hareketi algılayan kısım saatin arkasını tamamen kaplayan bir çember şeklinde ve tamamen dönüyor.

Yine başka bir forumda saatin çok ses çıkardığını okumuştum. Araç sürerken dahi sesin duyulduğu vs. yazıyordu. Aracınız sıfır desibel ses çıkarıyorsa saatin sesini duyabilirsiniz evet. Ama abartıldığı kadar fazla ses çıkarmıyor bence. Saati almadan önce biraz inceleyip biraz elinizde hareket ettirin. Arada kısa kısa sinek vızıltısı gibi ses çıkarıyor. Başka bir şeyle ilgilenirken ben genelde sesi duymuyorum, dikkatimi dağıtacak kadar fazla değil; ama yine de ses duyuluyor. Bu kısım aklınızda bulunsun.
    Benim için ses çok da problem değil ama rahatsız olurum diyorsanız almadan önce dediğimi yapın, saati dinleyin.

Bunlar da gün ışığında çektiğim iki fotoğraf;

Saatin otomatik ve 90 saatlik pil ömrüne sahip olduğu da göz önüne alınınca f/p oranı gayet iyi bir saat almış olacağınıza inanıyorum.
    Şahsi kanaatim Swatch çok iyi bir iş çıkartmış. Türkiye fiyatı da bu özellikte bir saate göre çok uygun.
    İçinizde benim gibi saat bağımlılığı olanlar varsa kaçırmamanız gerek diyorum.

Taksitli alın, Sistem51'inizin keyifini çıkartın diyorum.
    Şimdiden herkese hayırlı olsun.

Aşağıda burbank arkadaşımızın daha detaylı incelemesine ve saatin sapma değerlerine ulaşabilirsiniz:

quote:

Orijinalden alıntı: burbank

Swatch Sistem 51 (Blue)

SWATCH Sistem51 İnceleme / AnaKonu SWATCH Sistem51 İnceleme / AnaKonu

Mekanizma
    Swatch Otomatik (ETA ve Nivarox tarafından geliştirilmiş)
    Frekans: 21,600 vph (3 Hz)
    Taş Adedi (Jewels): 19
    Güç Rezervi: 90 saat
    Elle kurma var, hacking yok

Kasa
    Çap:42 mm
    Kalınlık: 13,5 mm
    Malzeme: Plastik (Sertleştirilmiş Köpük Tarzında-Şeffaf)
    Cam ve Arka Kapak: Plastik/Mika - arka kapak transparan

Kordon
    Yumuşak kauçuk (Plastik tokalı)

1983 yılında ilk 51 parçadan oluşan quartz saatini üretmesinin üzerinden geçen 30 yılın sonunda ilk 51 parçalık, tek zemberekte depolanan 90 saatlik güç rezervli mekanizması ile öne çıkan otomatik Swatch modeli.

Saatle ilgili çeşitli, yabancı kaynaklı inceleme yazılarında;
    - 20 metrelik üretim bandında el değmeden robotlar marifetiyle üretildiği, hatta regülasyonunun bile lazer ile +/- 7 sn olacak şekilde ayarlandığı, (İnşallah bu aralıklarda kalır diyelim, çünkü saate regülatör de konulmadığından sapma miktarını sonradan ayarlatmak pek mümkün görünmüyor, zaten açılıp servis yapılması da zor görünüyor) bu nedenle de regülatör gibi bazı parçaların kullanılmayarak parça sayısının minimumda tutulmasında fayda sağladığı, yine mekanizmada kullanılan Arcap isimli malzemenin (bakır, nikel ve çinko alaşımı) manyetik etkilere daha dayanıklı olmasının da mekanizmanın uzun ömürlülüğüne katkı sağladığı belirtilmektedir.

Güzel incelemelere 2 örnek;
    http://www.watchtime.com/wristwatch-industry-news/watches/the-150-swiss-mechanical-swatch-sistem51-hits-the-market/

http://www.hodinkee.com/blog/exclusive-hands-on-look-at-the-swatch-sistem51

Aşağıdaki linkte de, mekanizmanın detaylı teknik veri ve test inceleme sonuçları var. (Burada da farklı testlerde farklı sapma oranları gözlenmiş)

http://www.europastar.com/magazine/features/1004087135-swatch-group-stripping-down-the-sistem51.html

Gelelim benim izlenimlerime;

Fotoğraflarda göründüğünden daha güzel olduğunu ve ucuz plastik görünümü ve hissini vermediğini söyleyebilirim.

Çalışma sesi de eski köstekli cep saatlerini andırıyor ve çok rahatsız edici değil. Zaten saatsever özellikle mekanik saatin sesinin belirli bir ölçüde duyulmasından hoşlanır diye düşünüyorum... Bu modeldeki kauçuk kordonun çok konforlu olduğunu söyleyebilirim. Görünüm olarak da deri kordondan pek farkı yok.

Klasik yarım daire rotora göre farklı dizaynı olan ve saatin çeperine yaslanan çember şeklindeki Rotor biraz sesli dönüyor ama özellikle yere paralel biçimdeyken kendiniz sallamadıkça rahatsız edici şekilde fır fır dönmüyor. Akşam yatarken de kendim doğal olarak sağa sola dönerek deneme yaptım. Şahsen bana bu sessiz ortamda bile pek rahatsızlık vermedi. (Mekanizmanın performans ve dayanıklılığını artık zamanla göreceğiz)

Çapı 42 mm ile ideal ölçülerde, ayrıca ince bir saat te olmadığından dolgun ve tok duruyor. Tarih penceresi bu mavi kasalı modelde küçük ve kadranla aynı renkte. Kadran bütünlüğünü bozmayan tarzda yerleştirilmiş. Kadrandaki kopernik sisteme atıfta bulunulan dizayn oldukça albenili, ayrıca bazı taşların (jewels) konumlarını göstermek üzere konulan kırmızı noktalar da hoş detaylar olmuş.

SWATCH Sistem51 İnceleme / AnaKonu SWATCH Sistem51 İnceleme / AnaKonu SWATCH Sistem51 İnceleme / AnaKonu

Kasadaki mavi sert köpük malzeme oldukça güzel ve güneşe göre şeffaflaşarak parlıyor. Kordondaki açık mavi dikiş ve toka da güzel bir görünüm olmuş. Ayrıca kordonun iç tarafındaki gofret dizayn sayesinde hem konfor arttırılmış hem de saatin kola daha iyi tutunup kayması önlenmiş.

SWATCH Sistem51 İnceleme / AnaKonu SWATCH Sistem51 İnceleme / AnaKonu

Luminova maalesef yine biraz zayıf. Kollar ve kadrandaki indekslerde bulunan luminova fazla dayanmıyor.

Sistem 51'in 10 günlük sapma değerleri. 10 gün sonundaki 23 saniyelik sapmasıyla oldukça tatminkar görünüyor.

+ 5
    + 5
    + 6
    - 2
    + 6
    - 5
    - 2
    + 2
    + 4
    + 4

@kofteci arkadaşımızın çekmiş olduğu video:
    http://www.dailymotion.com/video/x22u1qy_swatch-sistem51-sutw400-beyaz-saat_tech

@Can-KSK arkadaşımızın TurkSaat Forumundaki Sistem51 konusu ve incelemesi;
    http://turksaat.net/forum/orijinal-saat-incelemeleri-%28reviews%29/swatch-sistem51-black-sutb400/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DhAk -- 25 Ağustos 2014; 9:20:17 >

• 1 ay sonra sistem51 türkiyede forumda swatch çalışanı bir üyemiz var o söylediydi.
  • ah düzgün bir kasaya koysalar şu makineyi
    plastik sevemiyorum bir türlü hele hele swatch gibi gürültü düzeyi yüksek makine üreten saat firmasında
    ha ben severim ama sessiz ortamda bildiğin yankılanıyor plastik saatlerinin sesleri çevreden laf yedirtir
  • siyahı çok güzelmiş ne kadar olur ki acaba fiyatı?
  • flood yapmak gibi olacak ama twitter da swatch türkiye hesabına yazdım cevap verdiler fiyatı 315 tl olacakmış ve yakın zamanda satışa çıkacakmış ülkemizde.
  • Arkadaşlar foruma bir süredir girmemiştim, cevaplarınızı şimdi görüyorum kusura bakmayın.
    Ne zaman geleceğini Swatch Türkiye ve International'a mail ile sormuştum yanıt gelmemişti.
    Mağazalara sorduğumda da Mayıs diyen de oldu, belki Türkiye'ye hiç gelmez diyen de oldu...
    Fiyatı da 300tl üzeri olacak diye duymuştum. 315 tl bence çok iyi bir fiyat.
    Mayıs bitti neredeyse, hala ürünle ilgili bir gelişme yok. İnşallah en kısa zamanda raflarda, sonra da bileklerimizde yerini alır :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zaman Ötesi

ah düzgün bir kasaya koysalar şu makineyi
    plastik sevemiyorum bir türlü hele hele swatch gibi gürültü düzeyi yüksek makine üreten saat firmasında
    ha ben severim ama sessiz ortamda bildiğin yankılanıyor plastik saatlerinin sesleri çevreden laf yedirtir

Aynen benim de ilk aklıma gelen bu oldu. Ben aslında yerine göre (scuba vb. modellerde) plastik severim ama bu modele olmamış sanki. Kadran ne kadar güzel, otomatik olması da hoş, ama sıradan bir plastik kasa ve kordon olayı bozmuş gibi..

Yalnız swatch'ların pilli olanlarının mekanizma sesi yüksek. Onu da özellikle ufak bir parça ilavesi ile yaptıklarını yazıyorlar web sayfalarında. Otomatik olanların diğer otomatik mekanizmalardan ses düzeyi anlamında pek farkı yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi burbank -- 28 Mayıs 2014; 16:12:40 >

• quote:

quote:

Aynen benim de ilk aklıma gelen bu oldu. Ben aslında yerine göre (scuba vb. modellerde) plastik severim ama bu modele olmamış sanki. Kadran ne kadar güzel, otomatik olması da hoş, ama sıradan bir plastik kasa ve kordon olayı bozmuş gibi..

Yalnız swatch'ların pilli olanlarının mekanizma sesi yüksek. Onu da özellikle ufak bir parça ilavesi ile yaptıklarını yazıyorlar web sayfalarında. Otomatik olanların diğer otomatik mekanizmalardan ses düzeyi anlamında pek farkı yok.

Kasa plastik olmasa fiyat daha da tuzlu olurdu diye düşünüyorum. Sesin fazla çıkması da benim için problem olmayacaktır, şahsen her türlü saat sesinden hoşlanırım; pek fazla sinirimi bozmaz :)

Benim için tek sıkıntı bir türlü burada satışa sunulamamış olması...

• quote:

Orijinalden alıntı: DhAk

Kasa plastik olmasa fiyat daha da tuzlu olurdu diye düşünüyorum. Sesin fazla çıkması da benim için problem olmayacaktır, şahsen her türlü saat sesinden hoşlanırım; pek fazla sinirimi bozmaz :)

Benim için tek sıkıntı bir türlü burada satışa sunulamamış olması...

Bu modelde fazla ses olmaz zaten. Ben pilli modelleri için söylemiştim. Bu arada ben de rahatsız olmuyorum pilli modellerinin tik tak sesinden. Tercih meselesi.

Yalnız kasa ve kordonun metal olmasının fiyatın yüksek olmasını gerektirmediğini düşünüyorum.
    Swatch'ın en metalli otomatiği olan body&soul modelinin fiyatı 300 - 400 TL arasında değişiyor.

http://www.cimri.com/swatch-yas100g-erkek-kol-saati

Bu saatle ilgili sitede bahsedilen 90 saatlik rezervli mekanizma nasıl birşeydir bilemiyorum ama eğer iyi bir eta mekanizma ise metal kordon ve kasa ile daha tuzlu da olsa alınabilirdi.

• Bu saatlerin ne özelliği var?
  • 90 saat power reserve özellikli otomatik mekanizma koymuşlar.

Onun dışında fonksiyonellik olarak soruyorsanız, saati göstermesi dışında bir özelliği yok.
  • Bir de tarih penceresi var. Kadranla aynı renk ve küçük yapmışlar. Bu anlamda başarılı olmuş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi burbank -- 30 Mayıs 2014; 9:01:28 >
  • Swatch maksimum profit adına güzelim teknolojiyi heba ediyor. Dandik plastik kasaya bu otomatik mekanizmayı koymak nasıl bir pazarlama stratejisidir anlaşılır gibi değil. Belki sonraki ürünlerde çelik kasaya da koyarlar diyeceğim ama hiç umutlu değilim. Aynı hatayı plastik krono'lu modellerde de yaptı. Çelik kasalı olanını bekledim ancak yapmadılar. 100 dolar pahalı olsun ama şunun çelik kasalı olanını da yapsa ne olur sanki?
  • quote:

Ben mağazasına girdiğim anda çıkmıştım dandik plastik kasaları görünce

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sistem51 modelini nedense çok beğendim, içindeki mekanizma olsun; tasarımı olsun çok hoşuma gitti benim. O yüzden malzemesini pek de önemsemiyorum aslında, sonuçta daha önce kullandığım Swatch'larda edindiğim izlenim malzemesi ne olursa olsun Swatch'un kaliteden ödün vermediği yönünde...
    Benim için tek sıkıntı ürünün hala Türkiye'ye gelmemiş olması ve neredeyse hiç kimsenin ne zaman geleceğine dair kesin bir bilgi verememesi.
  • Swatch saatler dandik gibi dursada hiçte oyle değiller, tecrübe ile sabittir.

Gshock model spor saatim olmasa, sistem51 Türkiye'ye geldiğinde bir tane satın alırdım çok güzel görünüyor.
    Özellille siyah-kırmızı olan

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben konuyu açalı bir aydan fazla, Swatch Sistem51!i duyuralu çok daha fazla süre geçti. Bu gidişle istesek de alamayacağız saati...
  • Haber var mı DhAk Bu saati bu kadar merak ettin, artık alınca Saat İncelemeleri bölümünde güzel bir incelemesini de yaparsın fotoğraflarıyla birlikte.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi burbank -- 26 Haziran 2014; 11:29:34 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Leonelle

Swatch saatler dandik gibi dursada hiçte oyle değiller, tecrübe ile sabittir.

Gshock model spor saatim olmasa, sistem51 Türkiye'ye geldiğinde bir tane satın alırdım çok güzel görünüyor.

Yine alabilirsiniz. Gshock ile Swatch otomatik farklı kategorilere giren modeller. Hem de bir otomatik saatiniz olur.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Leonelle

Swatch saatler dandik gibi dursada hiçte oyle değiller, tecrübe ile sabittir.

Yine alabilirsiniz. Gshock ile Swatch otomatik farklı kategorilere giren modeller. Hem de bir otomatik saatiniz olur.

Bir de Puma PU103461005 var, israftan başka bir şey olmaz şuan

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.