Şimdi Ara

Superpower 2 [ANA KONU]

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
0
Favori
3.136
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • BU KONUDA TEMEL AMACIM OYNAMAYANLARA OYUNUN TANITIMINI YAPIP OYNAMALARI İÇİN TEŞVİK ETMEK, OYNAYANLARI DA BİR ARAYA GETİRİP MULTİPLAYERDA OYNAYABİLMEK.

Strateji tutkunlarının mutlaka seveceği bir oyun olan Superpower 2'nin ana konusunu açmış bulunmaktayım. Öncelikle bir-iki konu açılmış fakat çok detaysız ve özensiz olduğu için gerçek bir ana konuya ihtiyaç olduğunu düşündüm.

Superpower 2 eski bir oyun fakat yıl olmuş 2017 ve hala oynayanlar olduğunu düşünürsek çok iyi bir oyun olduğunu anlayabiliriz.

Steam sayfasındaki kısa açıklaması:
    "SuperPower 2, oyuncuların tüm ülkeleri kontrol etmesine olanak tanıyan tek küresel jeopolitik simülasyon oyunudur. Oyuncular ülkeleri 3 ana alanda kontrol ediyor: siyasi, ekonomik ve askeri, ama bu sefer güzel bir gerçek zamanlı 3D ortamda."

Oyun içi ekran görüntüleri:
     Superpower 2 [ANA KONU]
     Superpower 2 [ANA KONU]
     Superpower 2 [ANA KONU]
     Superpower 2 [ANA KONU]
     Superpower 2 [ANA KONU]
     Superpower 2 [ANA KONU]
     Superpower 2 [ANA KONU]
     Superpower 2 [ANA KONU]
     Superpower 2 [ANA KONU]
     Superpower 2 [ANA KONU]
     Superpower 2 [ANA KONU]

Campaign Mod: Bu mod oyun içinde yer alan singleplayer bir moddur. Bu modda siyasi, ekonomi ve askeri alanlarından biri seçilir. Bu alanlar da kolay, orta, zor olmak üzere üçe ayrılır. Seçimimizi yaparak oyuna başlıyoruz. Belirtilen görevi yaptığımız takdirde oyunu başarıyla bitirmiş oluyoruz. Örneğin "Siyasi" alanda Türkiye'yi AB birliğine girdirmeye çalışabiliriz, "Askeri" alanda yeniden Sovyetler Birliği'ni kurma görevini seçebiliriz.

Oyuna genel açıdan baktığımızda siyasi, askeri, ekonomi olarak 3 alanda inceleyebiliriz.

SİYASİ:

Başlamadan önce karşımıza bir ekran geliyor ve bu ekranda yönetmek istediğimiz ülkeyi ve ülkede mevcut olan partilerden birini seçiyoruz. Dilersek askeri, ekonomi, siyasi alanlarından seçtiklerimizi bilgisayarın otomatik yönetimine bırakabiliyoruz. Oyun içinde ülkelerle çeşitli anlaşmalar yapabiliyoruz.
    Bu antlaşmalardan bazıları:
    -Ekonomik Yardım Antlaşması
    -İlhak etme ( İşgal ettiğimiz toprakları kendi ülkemizin bir parçası haline getiriyoruz.)
    -Serbest Bölge Antlaşması ( İşgal ettiğimiz ülkenin topraklarını ülkeye geri veriyorsunuz)
    -Ekonomik ambargo
    -Silah Ambargosu
    -Silah Antlaşması ( Karşıdaki ülkenin envanterinde bulunan silahları ülkemiz için üretebilmek.)
    -Savaş İlanı
    -Ortak Pazar Anlaşması
    -İttifak Antlaşması
    -Askeri Geçiş İzni
    -Kültürel Değişim Antlaşması ( İlişkiler gelişiyor)
    -İnsani Gelişim Antlaşması vb. birçok antlaşma türü mevcut.
    Bunun yanında halihazırda NATO, AB gibi birçok antlaşma da bulunuyor.
    Ülkemizin yönetim biçimini değiştirebiliyoruz:
    -Tek Partili Demokrasi
    -Çok Partili Demokrasi
    -Komünizm
    -Teokrasi
    -Monarşi
    -Askeri Diktatörlük
    (Bunun dışında hatırlayamadıklarım olabilir. Yorumda belirtebilirsiniz)

Eğer yönetimimiz tek ya da çift partili demokrasi ise belirli aralıklarla seçimler tekrarlanır ve halkın size desteğine göre seçilir ya da kaybedersiniz. Eğer seçimleri kaybederseniz oyun biter.
    Peki halkın desteğini nasıl alabiliriz?
    Yine siyasi alanda açıklamak gerekirse kanunlarda değişiklikler yaparak halkın oyunu artırabiliriz. Mesela konuşma özgürlüğü gibi hakları yasal bir kanun haline getirirsek halkın oyu artar. Ya da ülkenin çoğunluğunun mensup olduğu dini "Resmi" yaparsak halkın oyu yine artar. Bunun yanında ekonomik gelişmeler de halkın size olan oyunu etkiler. Eğer "Propaganda"ya yatırım yaparsak bu bizim için olumlu gelişmeler sağlar. Ayrıca vergileri fazla artırmamak da oy için önemlidir. Tabi ben bunlarla uğraşamam diyorsanız direk yönetim biçimini değiştirip diktatör olabilirsiniz.

Diğer özellikler:
    -Başkenti değiştirebilirsiniz.
    -Gelecek seçimi iptal edebilirsiniz.
    -Sıkı yönetim ilan edebilirsiniz.
    -Dinleri resmi ya da yasadışı hale getirebilirsiniz.
    -İstediğiniz dili ülkenizin resmi dili haline getirebilir, yine istediğiniz dili yasaklayabilirsiniz ( Yasakladığınız dili tercih eden halkın oyunu kaybedersiniz, ayrıca yasakladığınız için ülkelerle ilişkiniz geriler.)
    -Çocuk işçi çalıştırabilirsiniz ( Diğer ülkelerle ilişkiniz düşer)
    -Aynı cinsle evlenme gibi hakları yasal yapabilirsiniz.
    -Kürtajı yasaklayabilirsiniz.

ASKERİ:

Bu alanda dört tip birimimiz var:
    -Kara
    -Hava
    -Deniz
    -Nükleer

Kara birimlerinde piyade, piyade aracı, hava savunma aracı, mobil savunma aracı, tank, obüs üretebilirsiniz.
    Hava birimlerinde taşıma helikopteri, atak helikopteri, saldırı uçağı, bomber üretebilirsiniz.
    Deniz birimlerinde firkateyn, saldırı denizaltısı, devriye gemisi, Corvette (ne anlama geldiğini ben de bilmiyorum :( ) ve uçak gemisi üretebilirsiniz.
    Nükleer birimlerde ise nükleer başlıklı füzeler üretebiliyoruz.
    (Bu saydığım birimler dışında unuttuklarım olabilir. Yorumda belirtebilirsiniz.)

Oyuna başladığımızda hali hazırda birimlerimiz oluyor fakat daha sonrasında araştırma yaparak teknoloji seviyemiz arttıkça yeni tasarımlar yapabilir ve bunları üretebiliriz.
    Dilersek Silah Antlaşması olan ülkelerden de sipariş verebiliriz. Ayrıca pazardan da birim satın alabiliriz.

Ülkelerin tepkisini oldukça çeken iki riskli seçenek vardır:
    -Nükleer araştırma
    -Savunma sistemi araştırması
    Bu iki seçenek oldukça maliyetlidir ve ayrıca diğer ülkelerle ilişkimizi düşürecek seçeneklerdir. Fakat nükleer silahlarımızın olması bizi daha güçlü bir ülke yapar.

Steam Edition'da normal kara birimleri denizden geçirmek için deniz birimlerine ihtiyacımız var. Bazı arkadaşlar bu konuda sıkıntı yaşayabiliyor. Deniz birimlerinizin arasında mutlaka uçak gemisi yani "Aircraft Carrier" olması gerekir. İlk önce işgal edeceğiniz ülkeye deniz birimlerinizi ulaştırıp bombardımana tutmalısınız. Sonrasında kara biriminizi hareket ettirebilirsiniz.

Nükleer kısmı biraz açalım. Ürettiğiniz füzeleri istediğiniz ülkeyi seçip vurabiliyorsunuz. İsterseniz de özel konum seçebiliyorsunuz. Ayrıca askeri birimleri yok edebilmenin yanında sadece sivil halkı katletmek için de füzeleri kullanabilirsiniz.

EKONOMİ:

Ekonomi oyunun olmazsa olmaz kısmıdır. Burayı hallederseniz önünüz açıktır. Her alanda güçlü olursunuz. Ne demiş Napolyon "Para,para,para"

-Bu bölümde vergileri düzenleyebilirsiniz. Çok artırırsanız halk sizden nefret etmeye, isyan etmeye başlar.
    -Kendi kaynaklarınızı düzenleyebilirsiniz. Kaynak üretimi yapabilir, vergisini artırabilir, ayrıca global vergiyi de düzenleyebilirsiniz.
    -Kaynaklar arasında tek yasaklı olan "İlaçlar" bölümüdür. Aslında bu uyuşturucudur. Bunu dilerseniz yasal hale getirebilirsiniz :)
    -Kaynaklarınızı özel sektöre ya da devlete devredebilirsiniz. Ekonominiz gelişmemişse özel sektör daha faydalı olacaktır.
    -Ülkelerle ticaret yapabilirsiniz. Mesela teknoloji satın alabilir ya da satabilirsiniz. Ülkelerden toprak satın alabilir ya da satabilirsiniz. Sattığınız zaman, ticaret yaptığınız ülkeyle ilişkileriniz bayağı bir şekilde gelişir.
    -Önemli olan gelir-gider ilişkisini düzenleyebilmektir. Geliri her zaman giderden fazla tutmaya çalışın. Giderler; devlet, telekomünikasyon, çevre, turizm, araştırma, propaganda, devlet vb. hizmetlerdir. Bu hizmetleri artırabilir ya da azaltabilirsiniz. Bu da doğrudan halkın oyunu etkiler.
    -Devlet hizmetini artırırsak yolsuzluğu önleyebiliriz.
    -Araştırma hizmetini artırırsak teknoloji seviyesi daha hızlı bir şekilde gelişir.

Ben şahsen oyunu yapılan modlarla oynamanızı tavsiye ediyorum. Örneğin Realism2016 modunu deneyebilirsiniz. Bu modda IŞİD'den tutun Taliban'a kadar kadar birçok terör örgütü ve yeni sınırlarıyla birçok ülke bulunmakta. Ayrıca ülkeler normalde asker basmazlar fakat bu modla ülkelerin asker basması da eklenmiş. Böylece oyun daha zevkli geçmiş oluyor.

Modlar için :http://www.superpower2.co.uk/full-mods.html
    Oyunun Steam sayfası:http://store.steampowered.com/app/282400/?l=turkish

OYUNU OYNAYANLAR MULTİPLAYER OYNAMAK İÇİN LÜTFEN YORUMA BELİRTSİN. İLETİŞİME GEÇİP OYNAYABİLİRİZ.

• Hiç yorum yok mu yoksa ben mi yanlış görüyorum?

İndirip kurayım dedim yazın iyi gider diye ancak Realism 2016 modunu kuruyorum, dataya atıyorum, dataya atmayıp magicbox ile açmaya çalışıyorum ne yaparsam yapayım cannot connect to server / sunucuya bağlanılamadı hatasını yok edemiyorum. Yani custom game / oyun kur dediğimde bekliyor ve ana menüye atıp dediğim uyarıyı veriyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.