Şimdi Ara

SuperOnline İzmir Ping Sorunu (13. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
828
Cevap
8
Favori
36.512
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: janis

İki arkadaş istanbul ‘da , birimiz Beylikdüzü diğerimiz Bahçeşehir’de ikamet ediyoruz. İkimizde 50 mb SOL Fiber kullanıyoruz. İkimiz de aynı ip bloğundayız 176.42.xxx.xxx şeklinde olan. Örneğin twitch’e yada google’a tracert attığımızda ikimizde 39,40 yada 41 ms gibi aynı değerleri alıyoruz. Peki bu allahın belası düzende her şey aynıyken neden COD Warzone’da birimiz 50 ms alırken diğerimiz 60 alıyor? Neden her daim 10 ms fark oluyor aramızda ? Ama sadece warzone oyununda oluyor bu. Hadi çözün bakalım. Hepimiz bu şerefsizlerin yüzünden ya ekonomist olduk ya yazılımcı yada network uzmanı olduk.
    DNS farklıysa hostname farklı IP adresine bağlanıyor olabilir, sonuç olarak farklı latency çıkar. Aynı IP ise Superonline'ı tebrik etmek lazım.
  • İki gün önce, TTNet Fiber - 100 Mbit'den Superonline Fiber - 100 Mbit'e geçiş yaptım (İzmir). 3 yıl önce inşa edilen bir sitede, apartmana kadar fiber kablonun geldiği bir sistem. Superonline henüz 2 ay önce hizmet vermeye başladı. Dolayısıyla altyapının iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Benim de ilk dikkatimi çeken, Turkcell'in İzmir sunucusuna yüksek gecikmeyle bağlanması oldu. PC'de kabloyla 13-14 ms, telefon uygulamasında 15-16 ms. TTNet kullanırken, TTNet'in İzmir sunucusuna 2 ms'de ulaşabiliyordum.

Ayrıca, bağlantıda zaman zaman problem oluşuyor. Linklere tıkladığımda bazen tepki vermiyor. Linki açması 5-10 saniyeyi bulabiliyor veya refresh'le açıyor. Modeme reset atmam bir işe yaramadı. (ZTE markalı.)

Oyunlarda ise, Battlefield V'de problem yok gibi görünüyor. Ping de TTNet'den kötü değil. Ama kardeşim bazı oyunlarda lag yaşadığını söyledi.

TTNet'le, aynı apartman kablosu ve site altyapısıyla 22 aydır pek bir sorun yaşamamışken, Superonline'da böyle bir başlangıç yapmayı beklemiyordum. (TTNet'in arayıp, 100 Mbit sınırsızı 65 TL'ye devam ettirmeyi teklif etmesi de işin tuz biberi oldu. Süreci aceleye getirince teklifleri kaçırmış olduk.)

Superonline müşteri hizmetlerini aradığımda (sağolsun ilgililer), problemin network ekibine iletilmesi için web sitesi üzerinden talep oluşturmam gerektiği söylendi. Oradan süreci başlatmayı deneyeceğim.

Son olarak, tracert sonucunu paylaşayım. Konu sahibiyle aynı IP'ye attım. Sizce sonuç nasıl?

1 <1 ms <1 ms <1 ms 192.168.0.1 [192.168.0.1]
    2 <1 ms <1 ms <1 ms csp1.zte.com.cn [192.168.1.1]
    3 9 ms 9 ms 9 ms host-212-57-0-45.reverse.superonline.net [212.57.0.45]
    4 2 ms 2 ms 2 ms 10.40.21.181 [10.40.21.181]
    5 2 ms 1 ms 1 ms 10.58.19.65 [10.58.19.65]
    6 1 ms 1 ms 1 ms 10.58.19.49 [10.58.19.49]
    7 3 ms 2 ms 3 ms 10.58.19.58 [10.58.19.58]
    8 14 ms 14 ms 16 ms 10.38.218.81 [10.38.218.81]
    9 14 ms 14 ms 14 ms 10.38.219.34 [10.38.219.34]
    10 14 ms 14 ms 14 ms 10.36.6.2 [10.36.6.2]
    11 57 ms 56 ms 57 ms ffm-b4-link.telia.net [62.115.149.0]
    12 50 ms 50 ms 49 ms fastly-svc068849-lag003125.c.telia.net [62.115.188.59]
    13 51 ms 50 ms 51 ms 151.101.2.167

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Castle Bravo -- 18 Nisan 2020; 20:33:22 >

• Castle Bravo kullanıcısına yanıt
    hocam ttnet 100mbps 65 tl nasıl teklif etti ya, bana superonlinedan 20-30 tl daha pahalı fiyat söylemişlerdi 50 mbps için.
  • Ben superonline 8mb internete 75 lira ödüyorum üstelik neverwinter gibi mmorpg oyunlarında 500 pingden aşağı düşmüyor ben bulaştım siz bulaşmayın sözleşme zamanı günde 5 er kere arayıp işlerini hallediyorlar sonra sen sağ ben selamet hiçbir şikayete geri dönüş yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Castle Bravo

İki gün önce, TTNet Fiber - 100 Mbit'den Superonline Fiber - 100 Mbit'e geçiş yaptım (İzmir). 3 yıl önce inşa edilen bir sitede, apartmana kadar fiber kablonun geldiği bir sistem. Superonline henüz 2 ay önce hizmet vermeye başladı. Dolayısıyla altyapının iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Benim de ilk dikkatimi çeken, Turkcell'in İzmir sunucusuna yüksek gecikmeyle bağlanması oldu. PC'de kabloyla 13-14 ms, telefon uygulamasında 15-16 ms. TTNet kullanırken, TTNet'in İzmir sunucusuna 2 ms'de ulaşabiliyordum.

Ayrıca, bağlantıda zaman zaman problem oluşuyor. Linklere tıkladığımda bazen tepki vermiyor. Linki açması 5-10 saniyeyi bulabiliyor veya refresh'le açıyor. Modeme reset atmam bir işe yaramadı. (ZTE markalı.)

Oyunlarda ise, Battlefield V'de problem yok gibi görünüyor. Ping de TTNet'den kötü değil. Ama kardeşim bazı oyunlarda lag yaşadığını söyledi.

TTNet'le, aynı apartman kablosu ve site altyapısıyla 22 aydır pek bir sorun yaşamamışken, Superonline'da böyle bir başlangıç yapmayı beklemiyordum. (TTNet'in arayıp, 100 Mbit sınırsızı 65 TL'ye devam ettirmeyi teklif etmesi de işin tuz biberi oldu. Süreci aceleye getirince teklifleri kaçırmış olduk.)

Superonline müşteri hizmetlerini aradığımda (sağolsun ilgililer), problemin network ekibine iletilmesi için web sitesi üzerinden talep oluşturmam gerektiği söylendi. Oradan süreci başlatmayı deneyeceğim.

Son olarak, tracert sonucunu paylaşayım. Konu sahibiyle aynı IP'ye attım. Sizce sonuç nasıl?

1 <1 ms <1 ms <1 ms 192.168.0.1 [192.168.0.1]
    2 <1 ms <1 ms <1 ms csp1.zte.com.cn [192.168.1.1]
    3 9 ms 9 ms 9 ms host-212-57-0-45.reverse.superonline.net [212.57.0.45]
    4 2 ms 2 ms 2 ms 10.40.21.181 [10.40.21.181]
    5 2 ms 1 ms 1 ms 10.58.19.65 [10.58.19.65]
    6 1 ms 1 ms 1 ms 10.58.19.49 [10.58.19.49]
    7 3 ms 2 ms 3 ms 10.58.19.58 [10.58.19.58]
    8 14 ms 14 ms 16 ms 10.38.218.81 [10.38.218.81]
    9 14 ms 14 ms 14 ms 10.38.219.34 [10.38.219.34]
    10 14 ms 14 ms 14 ms 10.36.6.2 [10.36.6.2]
    11 57 ms 56 ms 57 ms ffm-b4-link.telia.net [62.115.149.0]
    12 50 ms 50 ms 49 ms fastly-svc068849-lag003125.c.telia.net [62.115.188.59]
    13 51 ms 50 ms 51 ms 151.101.2.167
    izmir için bu adreste alınan ping normal görünüyor. fakat eskiden böyle değildi. routing problemli artık. örneğin ip ye göre frankfurtta iyi ping alıp fransada değer yükseliyor. veya tam tersi fransa ping iyi iken diğer serverlar patlıyor. önceden pingler 40 50 iken şimdi 50-60 a yükseldi ortalama.
    web sitelerinde gecikme varsa farklı dnsleri deneyin derim. 1.1.1.1 level3 dns ve google arasında denemeler yapmak lazım.

• superegoid S kullanıcısına yanıt
    elle ip atamayı denedin mi? router çok kazma hatta ping değerini arttıranda o... hele HG255s daha beter ZTE router almışlar o bir tık iyi gözüksede oda çöp...
  • nofearl N kullanıcısına yanıt
    adres farkıda etken aradaki mesafe her iki routerda farklı ya oda etki ediyor daha kötüsü ont ile router arasındaki kablodanda etkileniyordur...
  • quote:

Orijinalden alıntı: detanaoq

elle ip atamayı denedin mi? router çok kazma hatta ping değerini arttıranda o... hele HG255s daha beter ZTE router almışlar o bir tık iyi gözüksede oda çöp...
    PlayStation a manuel ip atadım..o ip ye dmz ve port açtım..oyunun verdiği portlar..lan kablosuyla bağlanıyorum..aşağı yukarı 9metre kadar Cat6 kablo..50mbps fiber internet var.. PlayStation tarayıcısında hız testi yaptığımda netfix in hız testinde 40 civarı ping çıkıyor..

Okla speed testte Turkcell sunucu üzerinden en düşük 10 ping gördüm.. ortalama 25-30 arası ping çıkıyor..

Sonuç olarak pes 2020 online oyununu tamamen kağnı gibi ağır oynuyorum..hep bir saniye kadar bir gecikmeyle oynuyorum..işin tuhafı karşımdaki her zaman benden hızlı..hep hızlı..

Ne yaptıysam olmadı.

PlayStation ekranında bazen "kullandığınız yönlendirici (modem) ip parçası paketlerini desteklemiyor olabilir, bu durum PlayStation ağ özelliklerini sınırlıyor olabilir" diye uyarı çıkıyor..

Ne demektir anlayan çıkmadı..kime sorduysam olmadı..

Superonline network ekibinden birine ulaşmak cumhurbaşkanına ulaşmaktan zor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi superegoid -- 22 Nisan 2020; 4:39:26 >

9 metre CAT kablo kullanacağınıza PowerLine adaptör ile işi çözseydiniz ağ sorunları fazla yaşamazdınız. Hata mesajından sorunun modem kaynaklı olabileceğinden bahsettiğine göre network ekibine ulaşmış olsanız bile dahili ağınızdaki bir sorun olduğundan onlar bu işe karışmaz. PowerLİne adaptörlerde paket kayıplarını önleyen algoritmalar kullanılmaktadır. Ping ise en fazla 1-2ms fark eder genelde. Tabi her markanın powerLine adaptörü kullanılmaz. Kendim TP-Link kullanıyorum. Daha önce başka bir markanın ürününü kullanırken TV+ cihazını diğer odada PowerLİne üzerinden bağladığımda çalışmıyordu. TP-Link alıp takınca hiçbir ayar vs ile uğraşmadan sorunsuz çalıştı.
    Kullandığınız ethernet kablosu sağlam da olmayabilir. Ayrıca belirli bir mesafeyi geçince düz değil çapraz çakılmaları gerekebiliyor. Veya bazı cihazlar özellikle çapraz ya da düz bağlantı gerektirebiliyor. PS4 için uygun (çapraz veya düz) ethernet kablosu kullandığınızdan da emin olun. bunları kontrol edip düzelttikten sonra da sorun devam ediyorsa PowerLine yöntemine geçin.

modem ZTE ise kesin ondan ZTE kullananların ortak sorunu olmuş... tenda range extender dene hem ucuz hemde wifi performansını arttırma şansın olur...https://www.hepsiburada.com/tenda-a15-ac750-kablosuz-ag-genisletici-p-HBV00000BGRU9
    client router seçeneğini kullanınca farkıgörürsün...
  • detanaoq kullanıcısına yanıt
    Bende de ZTE var ancak böyle bir sorun yok. Router'ın tüm portları dolu ve PowerLine ile dağıttığım yerlerdeki portlar da dolu olmasına rağmen ne doğrudan router'a bağlı olan cihazlarda ne de PowerLine üzerinden bağlı olan cihazlarda böyle sorunlar olmuyor. ZTE, SoL'nın verdiği en iyi router. Ancak 2-3 günde bir kapatıp açmak gerekiyor. Cihaz içinde kullanılan bileşenler çok kaliteli olmadığından uzun süreli kullanımda şişiyor. Kapatıp açınca 2-3 gün sorunsuz gidiyor. Tek dikkat edilmesi gereken nokta bu. Huawei router'lar zaten çok kötü. Şifreyi alabilen kullanıcılar için seçenek çok tabi ki. Telefon ve TV+ kullanan abonler için başka router kullanma şansları da olmadığından, onlar tek seçenek ZTE router kalıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: superegoid

PlayStation a manuel ip atadım..o ip ye dmz ve port açtım..oyunun verdiği portlar..lan kablosuyla bağlanıyorum..aşağı yukarı 9metre kadar Cat6 kablo..50mbps fiber internet var.. PlayStation tarayıcısında hız testi yaptığımda netfix in hız testinde 40 civarı ping çıkıyor..

Okla speed testte Turkcell sunucu üzerinden en düşük 10 ping gördüm.. ortalama 25-30 arası ping çıkıyor..

Sonuç olarak pes 2020 online oyununu tamamen kağnı gibi ağır oynuyorum..hep bir saniye kadar bir gecikmeyle oynuyorum..işin tuhafı karşımdaki her zaman benden hızlı..hep hızlı..

Ne yaptıysam olmadı.

PlayStation ekranında bazen "kullandığınız yönlendirici (modem) ip parçası paketlerini desteklemiyor olabilir, bu durum PlayStation ağ özelliklerini sınırlıyor olabilir" diye uyarı çıkıyor..

Ne demektir anlayan çıkmadı..kime sorduysam olmadı..

Superonline network ekibinden birine ulaşmak cumhurbaşkanına ulaşmaktan zor.

Alıntıları Göster
    Kablo imkan varsa her zaman iyidir, milleti dinleme. İstanbul dışındaki illerde + statik ip kullaniyorsan ping değerleri uçuyor. Tabi statik İp kullanmıyorsan da CGN'e düşüp gene sorun çıkabiliyor.

Ben statik ip zorunlu olduğum için 10-15ms fazlalıkla kullanıyorum, oyun oynamadığım için dert etmiyorum. Statik yoksa CGN olmamasına gayret edebilirsin konuları var.

Biraz para harcamak istersen şifreni bulup, daha iyi bir router alıp rahat edebilirsin.

Bana özelden mesaj yazmışsınız ancak özel mesajları okuyamıyorum ve yanıt veremiyorum. O nedenle sorununuzu buradan yazarsanız yanıtlayabilirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: zulu123

Bana özelden mesaj yazmışsınız ancak özel mesajları okuyamıyorum ve yanıt veremiyorum. O nedenle sorununuzu buradan yazarsanız yanıtlayabilirim.
    Ben kişisel olduğu için, konuyu bölmemek adına özelden yazmıştım..tabii ki burdan da yazabilirim..

Bana bi adaptörden bahsetmiştin..ben şu anda evimin holünde bulunan modemden, 12 metre Cat6 lan kablosuyla salondaki PlayStation a ethernet kablosuyla bağlıyım..

1- 12 metre ethernet kablosu ping yükselmesine neden olur mu (YouTube da videolar var.60m kabloyla test yapıyorlar, en ufak bir ping ve hız değişimi olmuyor)

2- bu senin dediğin adaptörden alıp, birini modemin yanında prize taksam, diğerini PS4 ün yanındaki prize taksam, ondan da PS4 e daha kısa bi ethernet kabloyla bağlasam fayda olur mu(wifi yle bağlanmak istemiyorum)

3- Huawei model modemi isteğim üzerine zte marka, deck özelliği de olan modemle değiştirdiler.. dediklerine göre ellerindeki en iyi modemmiş..

Ama daha önce de yazdığım gibi, PS4 ağ ayarları sekmesinde, alt yazı olarak ( yönlendiriciniz ip parçası paketlerini desteklemiyor olabilir, bu durum sisteminizin ağ özelliklerini sınırlıyor olabilir) diye uyarı geçiyor..hatta DonanımHaber sitesinde bi arkadaş konu açmış bununla ilgili..

SuperOnline İzmir Ping Sorunu

https://forum.donanimhaber.com/resimli-kullanilan-yonlendirici-ip-parcasi-paketlerini-hatasi--109957563

Ben modem değiştirebiliyor muyum..sanırım Superonline modem değiştirtmiyor..

Bütün bu oyun ağırlığı, modemden kaynaklanıyor olabilir mi.lan kablosu çapraz düz konusu çok karışık..bu bahsettiğin adaptörü alıp, ondan lan kablosuyla çıkış yapsam halledermiyim..

Son olarak bir arkadaş wifi arttırıcı gibi bir alet tavsiye etmiş, zte modem sıkıntılı demiş..

Hangi yöntemi tavsiye edersin..

Ve o ip parçası paketleri uyarısıyla ilgili ne düşünüyorsun..

Ben de Balçova da oturuyorum ve gerçekten bu ping den canım çok sıkkın.. çözümsüzlüğe inanamıyorum..

Yani hiçbir çözümü olmamasına gerçekten inanamıyorum..

4- bir online oyunda karşındakinin internet bağlantısının kötülüğü beni ne kadar etkiler..ben kusursuz bağlantıya sahip olsam da karşımdaki sıkıntılıysa, ben de sıkıntı yaşar mıyım;))

Çok teşekkürler..

İşte bu yüzden özelden yazmıştım;))

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi superegoid -- 23 Nisan 2020; 15:54:5 >

• quote:

Orijinalden alıntı: zulu123

Teknik birikimimin üst düzey olduğunu düşünmüyorum yazacaktım, birikiminin çıkmış.. düzeltilmiyor da..
    1. Kullandığınız ethernet kablosunun kalitesine ve tipine bağlı olarak değişir.
    2. PowerLine adaptörler biraz maliyetlidir ancak ofsi ve ev içinde kablo çekmeden interneti taşımada oldukça başarılıdırlar. En son modelleri almaya çalışmakta fayda var. Kapsiteleri daha yüksek. Sorununuzu tam olarak çözüp çözmeyeceğini ancak deneyerek görebilirsiniz. PS4 ile ilgili çok ilginç sorunlar yaşandığını okuyorum. Aynı internet hizmeti ile PC'de sorunsuz oyun oynayabiliyorken PS4 sıkıntı yapabiliyor. Elimde PS4 olmadığı için test etme şansım da yok. Ancak alacağınız PowerLine adaptör seti her durumda size ciddi esneklik sağlayacaktır. PS4 yanındaki adaptör ile PS4 arasındaki kısa ethernet kablosu sorun olmaz ve en iyi bağlantı şekli de bu zaten. Adaptörün kablosuz özelliğini diğer cihazlar (telefon, notebook vs.) için kullanabilirsin yine de.
    3. ZTE modem Superonline kullanıcıları için en iyi router'dır. Oğlum Ankara'da Superonline ve ZTE modeme doğrudan kısa ethernet kablosuyla bağlı PS4 kullanıyor. Evine gittiğimde bir sıkıntı görmedim ve herhangi bir sorun olduğundan da bahsetmedi.
    4.O anda o sunucuda online oyun oynayanlardan birisinde sorun varsa tüm oyunu etkiler. O nedenle belirli bir ping değerini aşan oyuncuları sunucular otomatik olarak oyundan atar diğerlerini etkilemesin diye.

Ping sorunu sadece Balçova'nın değil İzmir'in genel sorunu. Konunun başından itibaren göz gezdirdiyseniz hangi aşamalardan geçtiğimi görmüşsünüzdür. Ancak Şubat ortasından itibaren biraz düzelme oldu. Sabit IP alıp iptal ederek en stabil IP grubunu yakalamaya çalışıyordum. Sonunda çok iyi bir IP geldi. IP'min barındığı sunucu Gebze civarında olduğundan yurtiçi pingi ortalama 16ms görünüyor. Ancak yaptığım testlerde yurtdışı süper olmasa da kabul edilebilir seviyelerde çıkıyor. BF5 oynarım genelde ortalama 45-55ms arasında oynayabiliyorum. Nperf ile ölçüm yaptığımda down ve up grafiklerinde tek bir dalgalanma görünmüyor. Test sonuna kadar ok gibi gidiyor. Bu da son derece stabil bir bağlantıya işaret ediyor. Sabit IP kesinlikle öneririm ancak sabit IP grupları içinde de stabil olmayanları var. 24 saat arayla alıp iptal ederek deneyip düzgün IP geldiğinde o IP'de kalarak IP sorununu çözebilirsiniz.

Son olarak da; SuperOnline müşteri hizmetleri mevcut ISS'lerin içinde en sağlıklı çalışanı. O nedenle ISS değiştirmeye falan çalışırsanız bir sorun çıktığında dert sahibi olursunuz. Sorununuzla ilgili müşteri hizmetlerine danışın. Hattımı bir kontrol edebilir misiniz, böyle bir hata alıyorum diye belirtin. Bağlantıda bir sorun varsa tespit edebliyorlar ve müdahale ediyorlar. Onların müdahale imkanları yetmiyorsa arıza kaydı açıyorlar.

• zulu123 Z kullanıcısına yanıt
    Powerline kullanma imkanım olmadı ama evdeki wifi ağının yetersizliğinden ötürü ciddi ciddi almayı düşündüm. Fakat biraz araştırma yapınca okuduklarım doğruysa evde tek faz varsa tüm prizler arası kullanılabilir. çoklu fazlarda da iki powerline adaptörü aynı faz bağlantısı üzerinden haberleşebilir. Tek faz kullanımı ile de evde belirli seviyenin üstünde güç tüketen cihazların powerline ile aynı faz üzerinden beslenmemesi gerekiyor sanırsam?

Kablo kullanımı belirli seviyenin üstünde olmadığı sürece ve kablolar sürekli olarak yerde ezilmediği sürece kablo kadar verimli olabileceğini sanmıyorum?

Şu kriz geçsin evden host gibi dışardan kullanılabilecek cihazlar için sabit ip aklımda vardı. Sizin bu stabiliteye etkisini okuyunca daha da ısındım ne diyeyim ( Powerline'lara da baya farklı hiç kullanmadığım bir cihaz olduğundan sıcak bakıyordum lakin uygun fiyatlıların bant limiti 300-500 mbps arasında kablo ile bile. TP-Link'in galiba 2000 MBPS'liği var en son 2-3 hafta önce baktığımda 600 küsür TL'ydi fiyatı artmadıysa. ( Ki sadece kablolu bağlantı imkanı var ayrıca bir access pointer almak gerekecek )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bilgisayar Bağımlısı -- 23 Nisan 2020; 18:25:28 >

• Bilgisayar Bağımlısı kullanıcısına yanıt
    Benim kullandığım model "TP-Link TL-WPA8630P KIT AC 1200 Mbps Priz Girişli Gigabit Wi-Fi Powerline Kit". Ethernet, Wi-Fi ve kendi üzerinde prizi ile son derece kullanışlı. PowerLine adaptörlerin ilk yatırım maliyeti basit cihazlara göee biraz yüksek. Ancak kullanmaya başlayınca gerçekten verdiğin parayı değiyor. Evimde 3 faz var. Tüm prizlerde çalışıyor. Tek sınırlaması kesinlikle uzatma kablo veya 3'lü prize takmayacaksınız. Doğrudan prize takmanız gerekiyor. Aksi takdirde performans ciddi seviyede düşüyor. Bir de alırken ne kadar yüksek kapasiyeli alırsanız o kadar iyi.
  • zulu123 Z kullanıcısına yanıt
    Bizim dairede her oda da adsl jackı var bunlar cat3 diye geçiyor sanırsam şu hastalık geçerse duvarların içerisindeki kabloları ve bu adsl jack girişlerini cat6'ya uygun şekilde değiştirmeyi düşünüyorum. Şimdi üşenmeyip laptopla router'in yanına gidip test ettim değerlerim şaka gibi kablolu vs kablosuz arasında. Kendi router cihazımı kullanıyorum zamanında superonline'nin router cihazından sinir krizi geçirip alel acele aldım vatanbilgisayardan hata etmişim galiba router yan oda da ama buna rağmen performans farkı inanılmaz. 802.11n destekli cihaz olmasından ötürü bu absürt düşüş oluyor galiba fotoğrafları paylaşıyorum;

Kablolu

Kablosuz

Redmi Note 7 Üzerinden Superonline Kablosuz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bilgisayar Bağımlısı -- 23 Nisan 2020; 19:0:8 >

• Bilgisayar Bağımlısı kullanıcısına yanıt
    Bant genişliği en yüksek değere (40 MHz) ayarlayın, bir de bulunduğunuz yerdeki en boş kanala geçin. Normalde 75mbps'ye kadar sorunsuz aktarması lazım 802.11n cihazların.
    Ev içi kablolama için Cat6 gayet yeterli olur. Fakat mesafelere göre jakların düz veya çapraz çakılması gerekiyor. Google'dan kontrol edip kaç metreden sonra çapraz olması gerektiğini öğrenmeniz ve router'dan o mesafeyi geçen kablolarda o yöntemi kullanmanız gerekiyor. Yoksa ciddi performans kayıpları yaşanabiliyor. Bunlarla uğraşamam diyorsanız adres PowerLİne adaptörler :). İlk seti kit olarak aldıktan sonra istediğiniz kadar uç cihaz alıp bağlayabilirsiniz. Eklediğiniz cihazın Powerline Key değerini ana cihaza eklemeniz yeterli. Farklı marka bile olsa her cihazın bir Powerline Key'i var ve bunu girdiğinizde ana cihaz anında tanıyor ve kullanmaya başlıyorsunuz.
  • 
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.