Şimdi Ara

Su Ürünleri Mühendisliği okunur mu? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
49
Cevap
1
Favori
19.161
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: zayef-

eşitağırlığın işletmesi gibi bişey

komik bi yorum daha geldi işte mühendislik arkadaşım anlayabiliyormusun mühendislik ağır dersler yani işletmeyide bilioruz elmayla armutu kıyaslama
  • quote:

Orijinalden alıntı: TwiNChiL

quote:

Orijinalden alıntı: zayef-

eşitağırlığın işletmesi gibi bişey

komik bi yorum daha geldi işte mühendislik arkadaşım anlayabiliyormusun mühendislik ağır dersler yani işletmeyide bilioruz elmayla armutu kıyaslama

Bence işletmeden kötüdür işletme en azından her yerde iş bulabiliyor hiç olmadı muhasebeci olursun.Su ürünleri balık çiftliklerinden başka nerede çalışıyor?Egede 150-300 civarı kontenjan vardı.Diyelim 150 kişi aynı yıl mezun oldu bunları işe alacak çiftlikler nerede?1 yılda 1000 kişi mezun olsa+önceki yıllarda mezun olanlar nerede çalışacaklar kaçı mesleğinde iş bulacak?Kpss açından işletmenin 100 kat gerisindedir.Her yıl devlet kadrolarına binlerce iibf mezunları alınırken su ürünlerine 3-5 kişi kontenjan veriyorlarsa yine iyidir.

• öncelikle twinchil teşekkür ederim yanıtladığın için:D evet bizde de aynı sizin gibi 3.sınıftan 4.sınıfa geçişte....

bu arada bazı arkadaşlar tam çalışma alanlarını bilmiolar galiba sadece çiftliklerden ve kpssden bahsetmişler...
    - su ürünleri işleme fabrikalarında (örnek firmalar;nordzee, fjoord, pakyürek, dardanel ton, pınar v.b.)
    - çipura, levrek, orkinos ve yeni gündeme gelen balık türlerini yetiştiren balık çiflikleri
    - balık kuluçkahaneleri.
    - ağ ve su ürünleri yan ürünlerini üreten tesisler
    - yem fabrikaları
    - alabalık tesisleri
    - mikro alg (yosun v.b. ) üreten tesislernde iş bulabilirizz...
    aynı zamanda kendimizi,ticaret yada işletme alanında da geliştirirsek şirketlerde ihracattan sorumlu departmanlarda çalışabiliriz...

ayrıca aldığımız derslerden bazıları da malzeme bilgisi,mühendislik mekaniği,akışkanlar mekaniği,deniz meteorolojisi,limnoloji,mukavemet,su omurgasızları,plankton bilgisi,balık sistematiği,balık fizyolojisi,av araçları yapım tekniği,genel mikrobiyoloji,oseonoloji,besin kimyası,su ürünleri işleme teknolojisi,su ürünlerinde kalite kontrol,iç su balıkları yetiştirirciliği,balıkçı gemileri donanımı,deniz canlıları yetiştiriciliği,su ürünleri ekonomisi vs vs vs...

• "Arkadaşım bilmiyorum ne derece araştırma yaptın bu meslek ve üniversite hakkında. Ben de isteğimle gelmedim. Ek kontenjanda geldim ve ne sinop üni hakkında ne de su ürünleri hakkında pek bi bilgim yoktu. Yalnızca sana şunu söyleyebilirim Su Ürünleri dendiğinde Türkiye genelinde en kaliteli eğitimi veren 3. okuldur Sinop Su Ürünleri Fakültesi. Buradan mezun olmakla kendi dalında Türkiyenin en iyi 3. eğitimini veren okuldan mezun oldum diyerek ilk üç haricindeki meslektaşlarına göre 1-0 önce başlayabilirsin hayatına. FKB dalında eğitim veren bi okuldur sonuçta ki balıkçılık diyerek geçilmemelidir asla.. Maddiyat ve iş alanındaki korkuna gelince. Herşeyin başı çalışmak. İleride işsiz kalacağından mı korkuyosun, o zaman çok çalış kardeşim. Ver ALES'i hakkınca okulda kal, yolun açık olsun profesör ol.. Yapamadın mı onu, üzülme. Çok çalış KPSS için, yap 80-90 arası bi puan, atan devletin herhangi bi bölümüne mühendis olarak. ( Canlı örnek vereyim, eşi öğretmen olan ve Tarım ve Köy İşlerinde mühendis olan bi tanıdığımla ilgili. Eşi 950-1000 Ytl civarında maaş almakta, kendisi de su ürünleri mühendisi olarak 1850 Ytl maaş almakta. En düşük hesapla aylık ailevi gelir 2800 Ytl.. Bu bana yetmez diyosan orası beni aşar. ) Hadi o da olmadı, memur da olamadın. Al devletten kredini, aç çiftliğini.. Hakkını vererek işlet. Bak sonra gelen paraya.. Onu da yapamadın diyelim, bankaya gir mühendis olarak, kredi isteyen mühendisin evrağına at imzayı, al paranı.. O iş de mi sarmadı seni, git yerleşim planı üzerine çalışan sektöre, çiz iki kata varan ev-ofis-bina-çiftlik-havuz planını, masa başında paranı kazan. O da olmazsa özel sektördeki firmalardan birinde çalış... Tüm bunlar bi su ürünleri mühendisinin yapabileceği işler.. Hala işsiz kalırım diye düşünüyosan, bırak kardeşim okulu, ek kontenjan açılsın. Hiç yerleşemeyen biri yerleşsin, onun ekmeğine mani olma..
    Saygılar."
    ayrıca bu yazıyı da dolaşırken buldum paylaşmak isterim....

• Migros da balık reyonunda çalışabilirsin
  • Bence geleceğin bölümlerinden biri, ilerki dönemlerde su yüzünden savaşlar cıkabileceğini düşünürsek suyun olumlu kullanılması konusunda eğitim almış insanların değeri cok önemli olacaktır. Bu yorumu yaptım ama git desen gitmem
  • balık mühendisi
  • Çok iyi bir üniversitede okumadıktan sonra bölüm vs çok önemli değil.Bu aşamadan sonra araya torpil ve kendini geliştirmek gelir.Yabacı dil adabanın,bilgisayar abanın,çevre abanın kendinizi geliştirin.
  • bölümümüz hakkında birsey bilmeden , uzerinde gereksiz insanların yorum yapması hoş olmuyor , bilmiyorsanız susun adam sansınlar bari.. migrosta tezgahtar olurmuş da balık mühendisiymişte.. peh

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BLADEEEE -- 18 Eylül 2009; 2:48:41 >
  • Bence boşu boşuna 4 sene okuma en iyi ünilerden mezun olanlar bile iş bulamıyor
  • japonyada, norveçte, kanada da tıp ile aynı düzeyde bir meslektir. türkiyenin 3 tarafı denizlerle çevrili olmasına karşın bu kapasitesinin sadece %5 ini kullanıyor. 2011 yılından itibaren türkiyede 35m üzerindeki tüm balıkçı gemilerinde su ürünleri mühendisi bulundurma zorunluluğu gelicek. bu yasalaştı.
    gelecek 5-6 yılda türkiyede su ürünleri mühendisi ihtiyacı katlanacak.

sen kimsin derseniz ben sinop su ürünleri fak. 2. sınıf öğrencisiyim.

ayrıca okulu 4 senede bitirmediğin takdirde hiçbir mühendislikte iş bulamazsın. kendini geliştirmeyen aynı şekilde evinde oturup iş bana gelsin derse babayı alır.

abuk sabuk mesajlar atıp bilgisi olmadığınız şey hakkında yorum yapmayın !!!!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eL1te -- 21 Eylül 2009; 16:24:02 >
  • boğaziçi'nde olsa üzerine para verseler gitmem desem :) kriterlerime uygun değil :)
  • öncelikle yapılan yorumlara dikkat edelim.Bilip bilmeden görmeden ,alaycı,küçümseyici yorumlar yapmayalım.Bugün dünyanın refah seviyesi en iyi ülkesi Norveç' de su ürünleri mühendislerinin durumu nedir araştıralım.Orada diplomalı balıkçı geçmiyor aquaculture engineer olara geçiyor tabi. adamlar konuya verdikleri önem ile sektörde bir numara zaten.Ben ege üniversitesi su ürünleri mühendisliğinden mezunum.Türkiye' de mesleğin kıymeti pek bilinmese de dünyada çok çok geçerli bir meslek. 3 tarafı denizlerle çevrili bir ülkede sektörün gelişmemiş olması gerçekten üzücüdür.Balık mühendisi,diplomalı balıkçı,migrosta balık reyonu görevlisi vs.şeklinde konuşanlar dönüp kendilerine bir baksınlar.İşletme ile karşılaştırmak elma ile armudu karşılaştırmaktan kötüdür.Sanılanın aksine dersler inanılmaz derecede zordur.Girmesi kolay çıkması zordur.Ders müfredatını bir inceleyin.Sonuçta kendini geliştirmek önemlidir.Bana çok şey kattı.Üniversite mezunu olmanın yanında erasmus ile Portekiz' e gidip 6 ay eğitim gördüm.İyi seviye de ingilizce ve Portekizceye sahip oldum. Askerde avantaj.Bu size kalmış adam gibi çalışırım diyorsanız gidin yok yan gelip yatarım diyorsanız 7 sene de bitiremezsiniz sonra bazılarına söz söyleme hakkını verirsiniz ki hiç gitmeyin daha iyi derim..Odtüden,hacettepeden mezun olup çöpçülük yapanlar çıkmıştı televizyonlarda.Konu hakkında merak edenler olursa cevaplandırabilirim.

• quote:

Orijinalden alıntı: romantic707

öncelikle yapılan yorumlara dikkat edelim.Bilip bilmeden görmeden ,alaycı,küçümseyici yorumlar yapmayalım.Bugün dünyanın refah seviyesi en iyi ülkesi Norveç' de su ürünleri mühendislerinin durumu nedir araştıralım.Orada diplomalı balıkçı geçmiyor aquaculture engineer olara geçiyor tabi. adamlar konuya verdikleri önem ile sektörde bir numara zaten.Ben ege üniversitesi su ürünleri mühendisliğinden mezunum.Türkiye' de mesleğin kıymeti pek bilinmese de dünyada çok çok geçerli bir meslek. 3 tarafı denizlerle çevrili bir ülkede sektörün gelişmemiş olması gerçekten üzücüdür.Balık mühendisi,diplomalı balıkçı,migrosta balık reyonu görevlisi vs.şeklinde konuşanlar dönüp kendilerine bir baksınlar.İşletme ile karşılaştırmak elma ile armudu karşılaştırmaktan kötüdür.Sanılanın aksine dersler inanılmaz derecede zordur.Girmesi kolay çıkması zordur.Ders müfredatını bir inceleyin.Sonuçta kendini geliştirmek önemlidir.Bana çok şey kattı.Üniversite mezunu olmanın yanında erasmus ile Portekiz' e gidip 6 ay eğitim gördüm.İyi seviye de ingilizce ve Portekizceye sahip oldum. Askerde avantaj.Bu size kalmış adam gibi çalışırım diyorsanız gidin yok yan gelip yatarım diyorsanız 7 sene de bitiremezsiniz sonra bazılarına söz söyleme hakkını verirsiniz ki hiç gitmeyin daha iyi derim..Odtüden,hacettepeden mezun olup çöpçülük yapanlar çıkmıştı televizyonlarda.Konu hakkında merak edenler olursa cevaplandırabilirim.

+1

• bna kalırsa türkiyenin ihtiyacı olan mesleklerden ama mühendislik apayrı bi olay, su ürünleri bilimleri die geçmesini isterdim..burdaki amacım mesleğin kalitesinden bahsetmek,ilerde insanlık için kayda değer birşeyler yapmak, sadece iş bulup bulamama mevzusu değil..unutmayalım ki bu ülkenin sadece mühendislere, doktorlara, mimarlara ihtiyacı yok; berberlere, terzilere, şoförlere de ihtiyacı var
  • Fakültenin isminin Türkiye' de yanlış olduğu doğrudur.Mühendislik deyince tabi akıllara sadece bilgisayar,makina,inşaat gibi bölümler gelmektedir.Mühendis,mühendislik hesaplamaları yapandır.Zaten su ürünleri yetiştiriciliği dünyada aquaculture engineering diye geçer.Denizel canlıların yaşama şartlarını, yaşama alanlarını ,ortam koşullarının nasıl olması gerektiğini ne kadar yem verilmesi gerektiğini, yumurtadan ne kadar süre sonra çıkacağını,ağ kafes uygulamalarını hep mühendislik bilgilerin ile yaparsın.Tabi ki makina ya da inşaat mühendisliğinden daha farklıdır.Bence uygulama alanında daha bile zordur diyebilirim çünkü canlı ile uğraşıyorsunuz ,tıpkı yeni bir bebeğiniz olması gibi.Ona bebek gibi kadar iyi bakmak zorundasınız yoksa ölür.Kötü sonuçlar ortaya çıkar.Evet sadece mühendise ihtiyacı yok ama okuyan kesimin içinde su ürünleri mühendisine ihtiyaç var.çünkü kısaca dünyada ve Türkiye' de hayvansal kökenli protein ihtiyacı çok fazla ve karasal kaynaklar tükenmekte ya da yetmemektedir.Bu ihtiyacak ancak su ürünlerinden sağlanabilir.Hatırlatırım bir zamanlar kuş gribi,tavuk gribi çıktı kimse tavuk yumurta yemedi,deli dana çıktı et yemedi insanlar.3 tarafı denizlerle çevrili ülkemizde bu kadar az üretim yapılması zaten düşündürücüdür.Mesleği küçümseyenler de ağızlarına balık ya da midye(sokakta satılan değil ) koymasın lütfen çünkü o balıklar ya balıkçıların (diplomalı) ya da su ürünleri mühendislerinin ellerinden geçiyor
    saygılar.

• Arkadaslar ben 2 sinifta biraktim zararin neresinden donsem kardir dedim istanbul universitesindeydim
    Kimseye aldanmayin gerekirse 5 sene hazirlanin gitmeyin o bolume ne akademik olarak bi geleceginiz olur ne ozel sektorde biseler yapabilirsiniz hayatinizda gorebileceginiz en vasat ogrenci topluluguyla derslere girersiniz benim zamanimda zamanimda derken 2 yil once okuyan insanlar avaraj 23 yasindaydi o kadar caresiz olanlarin girdigi bir bolum ben 17 yasindayken ilk tercihimde girip hayatimi kararttim su an mezun olan insanlarla halen gorusuyorum birisi is var sigorta yok para yok diyo digeri hic is yok diyo
    yok vasatsaniz kendinizle ilgili hic bi umidiniz yoksa gidin arkadaslariniza katilin yok ben piril piril daha gencim hayallerim var derseniz uzak durun gidin bolumu kurup obunu acmayanlarin birde yuzune tukurun
    Bu bolumun bir odasi bile yoktur yuz karasidir utanc vesilesidir surekli asagilanirsiniz hazirlikta bile sapsal bi haraket yapanlara sen su urunlerimi okuyosun diye alayli konusulur kiz arkadasiniz kuzeniniz sokaktaki adam bile dalga gecer
    Size size derken ilk tercihinde burayi yazmayi dusunup aa denizi dogayi seviyorum ailem balik kulturunden geliyo diye masum dusuncelerle yazicaksaniz yalvaririm tekrar deneyin !!! Ben hayatimin en buhranli donemlerini o fakulteyi okurken yasadim 2 sene ozurlu insan gibi hiseettim psikolojim kendime guvenim asindi
    Hic alakam olmadigi halde buraya sirf gencleri uyarabilmek icin girip uye oldum
    su an nerdemiyim cok ama cok daha iyi biryerde hayalerimin pesindeyim ,,,

Ayni paragrafi baska bi basligin altinda yazmistim burayada fit oldugunu gorunce aynen kopyaliyorum soyle bi goz ucuyla bakinca gordum yok norvec mis yok 4 senelik fakulteymis diplomaymis iste siz okuyun gorun bu bolumu secen okuyan insanlarin ideallerinin hayattaki amaclarinin ne kadar mutavazi oldugunu .
    Bana uymadi biraktim sizinde bi takim buyuk hayalleriniz varsa yazmayin bu bolumu en azindan arkadas toplumunda utanmadan bolumunuzu soyler 4 yilinizi cope atmazsiniz bu bolume giden insanlar bu bolumu ilk tercih olarak yazip hayal mi etmisler yoksa kendilerine osym tercih piyangosundan bir bolum cikmis yada tutturmuslar tutturduklari seyide kendilerine ait sanip buralarda savunup birnevii bunyelerini tatmin ediyorlar ben okurkende cok vardi bunlardan Okuyanlar gercegi kendinize soylemekten cekinmeyin geleceginiz yok akademisyende olsaniz kassanizda yurt disinada gitseniz geleceginiz yok (cok aziniz disinda ) yuzlesin mezun olunca yem cuvali (dalgiclar ) Dalis tupu tasicaksiniz parasizliktan buldugunuz ilk ise basvurucaksiniz birakin migrosa muduru kasiyer olursaniz sansli sayacaksiniz
    Ben 3.50 uzeri ortalamayla bolumu birakirken bunlari yapan yasayan insanlari gordugum icin biraktim

Bari sansi olan genc insanlari bu bataga cekmeyin durust olun hem kendinize hem cevrenize

Alin size bolumu bilen 2. yil icinde okumus birinden cevap saygilar

• OKUNMAZ!

İmza: Su Ürünleri Mühendisi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi L.J -- 20 Nisan 2011; 1:20:24 >
  • su ürünleri fakültesi mezunum şu an denizcilik lisesinde öğretmenlik yapıyorum. bu da bizim iş alanımıza giriyor.ayrıca tuzlada bı ıkı ay kurs alıp denizcilik belgesi de alabilirsin.denizcilik işletmelerinde ve de kaptan olarak da iş yapabilirsin.dalış seversen dalıcı olarak iş bulabilirsin.

tamam iş bulma olayı çok zor..ama hangi meslekteki insanlar hemen iş bulabiliyor ki? yada hangisi kendi mesleğinde iş yapıyor? türkiyenin bu şartlarında iş bulmak çok çok zor.

ales e girip okulda kalayım desen sınavdaki dolapları geçtim kadro oalyında da bi sürü alengirli işler dönüyor.ah arkam anlıycan..

kpss desen hepsinden beter 4-5 kişilik kadroları var evet su ürünleri muh olarak ama memur olarak gireyim desen bile kpss nın foyasıda ortaya çıktı..

açıkçası devletin hiçbir sınavına güvenim kalmadı benim..allah herkesin yardımcısı olsun inşallah.bu kadar insan mezun veriyorlar ama iş yok..o kadar üniversite açacağına iş alanı yarat fabrika aç..kaç tane su ürünleri fabrikamız var büyük gelişmiş olarak? geliştirmek büyütmek devletin elinde..devlet yapacak ki insanlarımıza iş olanağı olsun..

• bu sene ordayım insallah liseyi 5 senede bitirdim su ürnleri kaç yılda biter bilemem ama şöyle yaydıra yaydıra bi 6yıl okuyasım var
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.