Şimdi Ara

Su Arıtma, Atık Sorunu Çözümü (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
161
Cevap
14
Favori
6.963
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Bunu ogrendigimiz iyi oldu. Ben ilerde tank bozulunca. Bozuk tankta suyu biriktirip pompayla basmayi dusunuyirdum. Saglam tankin havasini bosaltip bile denemeyi dusunuyordum. Sagolun degerli bilgi icin

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Teknoline2002 T kullanıcısına yanıt
    Metal tank olan arıtma cihazlarının bozuk olanlarını hocam pompa takarak kullanmak sağlıklı değil. Nedeni basınçlı tankların hava bölümünün içi yani metal kısmı tehlikeli pistir orası ve paslanır ama suyun kaldığı üst kisimda özel bir plastik vardır ve su metale temas etmez. Tank bozulduğunda yani diyafram patlar ve suyu aşağıya iletirse suyunuza pas karışır.

• tersosmos kullanıcısına yanıt
    Bende plastik tank var bozuk. Atmayada kiyamiyorum degerlendirebilirmiyiz diye Onu dusunuyordum. Hava basiyirum 3 gun sonra bitiyor,siboptan ne su nede hava kaciriyor ama hava bosaliyor. Toplamda 1 sene kullanamadim. Onu yapacaktim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Teknoline2002 -- 11 Nisan 2021; 23:24:56 >
    Plastik tabklar da sorun olmaz hocam

• tersosmos kullanıcısına yanıt
    Ustadim, birde bu ozon cihazlari var. Benim sebilin bir ust modelinde bekoda kendj kendini temizleme özelligi var. Arastirinca icinde ozon jeneratoru var temini icin arastirdim ve cinde var cokda pahali degil.2 kere temizleme parasina cikar parasi. Ayni sekilde aritma cihazlari icin olanda var. Malum koku yapiyir sebiller zamanla ve sirkeyle temizliyorum 2 senede bir. Aritmayida uzun sure kullanmayinca ayni koku onda da oluyor. Bu ozon jeneratorleri gercekten temizliyormu ve sagliga zarari varmi. Cunku bazi damacana sularinda ozonsuz yazinca acaba sagliksiz mi diyor insan

• Msonel kullanıcısına yanıt
    evet mantıklı bir çözüm ancak basınç düşermi acaba diyorum?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yok basınçta bir değişim olmadı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Msonel -- 11 Nisan 2021; 23:47:17 >
    Ozonlama hakkında çok fazla bilgiye sahip değilim ama O3 olarak biliyorum. O3'ü araştırırsan daha faydalı olur.

• Arkadaslar krc72 bugun elime ulasti. C.tesi gunu krc72 nin calisma seklini elimle duymeye basarak ac kapa yapa manuel yapmistim ve basarili olunca almaya karar vermistim. tahminlerimde yanilmadim ve bosuna masraf olmadi. Eskiden 1 litre su almadan devreye girmezdi 1 buyuk su bardagi veya 1.5 kucuk su bardagi su alinca devreye giriyor. Ustelik tanki komple bosaltmakla veya 1 su bardagi su alincadaki atik orani birbirine cok yakin hatta 1 su bardagi su almak daha az atik verdiriyor

Tankli olarak testte (eskisine gore 1 litre az doluyor, sebebine gelince darbeli basinc uyguladigindan en son dolmaya yakin yuksek basinc sivicinin erken devreye sokuyor)
    Tank 7 litre doluyor ve 1 e 0.45 oran
    Bir bardak su alinca 1 e 0.40 oran

Bu testler tam 3 kez yapildi hepsinde ayni oran.
    10 saniye pompa calisiyor 15 saniye duracak sekilde yaparsam bu orana ulasiyorum
    Eger 8 saniye pompa calisacak 3 saniye dursun dersem bu sefer tank 7.5 litre doluyor oran nerdeyse 1 e 1 yaklasiyor.
    En son oranimiz 1 e 0.58 idi komple tank bosalirsa eger ama bardak bardak 1 e 0.8 lerdeydi. Bu dur kalk yaparak calisma sekli cok bariz ise yariyor
    1 e 0.40 tankli tanksiz 1 e 0.25

• Calisma seklinin videosuhttps://dosya.co/dg8p6eteinbd/20210412_233943.mp4.html

Burda videodaki calisma suresi bir buyuk su bardagi(resimlerdeki bardak) su alinca tekrar aritmasi icin gereken zaman . Bu video suresince bir buyuk su bardagi tekrar aritildi ve tanka doldu

Link: ##https://dosya.co/dg8p6eteinbd/20210412_233943.mp4.html##
    Video gorunmez ise Bastaki ve sondaki ## kopyalamadan tarayıcıya yapistirin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Teknoline2002 -- 13 Nisan 2021; 4:55:52 >
  • En alttaki resim ayni bardak tepelemesine dolarsa urettigi atik miktari
    Alttaki resim ise en alttaki resimdeki bardagin boş kisminin kapladigi hacimdeki su miktari yani bos miktardaki su atiktan bariz daha fazla yani 1 e 0.5 den bariz aşagida
    Su Arıtma, Atık Sorunu Çözümü

Yani bardagin ust kismini hacmi daha fazla . Min 1 e 0.40 oran belkide biraz daha asagisi Su Arıtma, Atık Sorunu Çözümü

Krcl72 deki ayarla pompanin calisma suresini degistirilerek optimum tasarruf deneyecegim. Pompanin durma suresi ideal olani ama calisma suresi atikta etkili. Ölçü kabiyla sifir hatayla test etmekte fayda var. Bundan sonraki testler tank tam doluyken yapacagim. Durum terse dondu doluyken daha az atik veriyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Teknoline2002 -- 13 Nisan 2021; 5:27:25 >

• Videoda su basinci 8.8 bara cikip 10 saniye calisiyor ve duruyor 15 saniye durma esnasinda 8.8 bardan 4.2 ye kadar dusme esnasinda membran giris ve cikislari kapatildigindan su zorunlu olarak basinc dusene dek membranin aritilmis su kismindan cikiyor ve basinc dusuyor. Manometre mebrandaki su basincini gosteriyor. Yani pompa durdugunda selenoid valf atik kismi kapattigindan o sira sifirr atik ama tank dolmaya devam ediyor. Bu dongu 1 bardak su icin videodaki sure kadar. Dedigim gibi zaman ayariyla bu atik daha da azalabilir denemelere devam bundan sonraki isin en kolay kismi. Cift membran ve girise selenoid kullanan daha once oldu ve ben de onlardan girerek denedim. Fakat atik cikisina selonoid koyup pompayi fasilali calistirmak benim düşüncem ve min atik duzeyine bu sekilde ulaşildi Tanklı 1 e 0.30-0.40 ve bardak bardak alimda

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Teknoline2002 -- 13 Nisan 2021; 5:34:0 >
  • Akliniza su soru gelebikir neden 4.2 barin altina inmiyor diye veya 8.8 ustune cikmiyir diye. Normalde tank tam dolu iken yani 8 litre su varken 9.2 bara cikiyor. Suan tank 1 litre az doldugu icin 8.8 de kaliyor. Bunu yuksek basinc sivicinin basincini yuksege ayarlarsam yukselir ve tank yine esskisi gibi 8 litre dolar. 4.2 nin altina dusmemesinin sebebi. Tank tam doluyken membrana 4.2 bar ters basinc uyguluyor ve membrandaki arta kalna basincli su ile esitlene dek 8.8 den dusuyor ve 4.2 de kaliyor ve bu dusme esnasinda atik kapali ve aritilmis su uretiliyor. 4.2 nasil duser derseniz tanktan aldiginiz su miktari nekadar fazla olursa o oranda duser tam bosken 0.5 bar olur. Sonra tank ddukca kademe kademe cikar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Teknoline2002 -- 13 Nisan 2021; 9:31:38 >
  • Hocam benim merak ettiğim konu şu, 2 tane 75 gpd membrana bile 300 lük flow takıldığında bu işin üstadları filtre ömrünün kısaldığını söylüyorlarsa siz membranı bu kadar zorlayınca ömrü çok azalmayacak mı?

• kir-pi K kullanıcısına yanıt
    Hocam benim flimtecin basina gelenlerden sonnra bu ona tiriviri gelir. 5 senelik membran 2 ayi gecgin cift membran. 1 hafta atik tikanmasindan kaynakli zorlandi yinede birsey olmadi ki bu membrani zorlamiyor. Zorlada bir yerlerden patlar su kacar. Tank olmasa zorlanir tanktan dolayi zorlanmiyor esneme payi var. Ayrica suan piyasada bms nin cift membran ariticisi var. Seri membran mi paralel mi orasiini bilemiyorum.

Yukarida paylastigim youtube videosundaki arkadaş 3 senedir kullaniyirum demiş ve bu kiside aritma isiyle ugrasiyor. Amaci mal satmak olsa ordan satis yapar ki bunuda yapmiyor. Paralel bagli olsa siz 300 atik baglarsaniz sikinti olabilir ama bu seri bagli iki membranda esit basinc dolatisiyla atik kisici 300 olmasi benim fikrim sikinti olmaz.

Eger tank olmasaydi bu sekil kullanirsaniz izaman membran gercrjtrn zorlaniyir. Pompada zorlaniyir ve pasolu kapaktan dahi su kaciriyor ama tank esnemesinden dolayi asiri basinci absorbe ediyor tank yokken manometre pompa durdugu zaman bile 8.8 altina dhsmuyor. Dikkat ettiyseniz benim sistemde tankttan dolayi 4.2 bara dusup guvenli basinca dusuyir

Üstaglara saygim sonsuz. Onlarin bukonudaki dusuncelerinden, yazdiklarindan, paylastigi videolardan anladigim. Kendilerinin bu sistemi uzun sure denemeyipte bu karara ulasmadigi. Ama kendi tecrube ve birikimlerine istinaden olabilir gibi kesin hukum icermeyen ifade kullandigi icin ben kendi adima denemekte fayda oldugunu dusundum. Eger biz denedik membran 2 ayakalmadan bozuldu deselerdi ozaman kafamda sirh isaretleri olurdu. Siz8nde cift membran varmi sikinti? yok sanirim. Ben bir iki tik daha ileri gittim hepsi o. Suana kadar sikinti yok. Hergun duzenli tds olcuyirjm zaten afaki bir fark sa birseyler yolunda gitmiyor derim

• Bu atık su konusunda çift mebran kullanarak atığı azalttığımı yazdığım konuda zamanında yanlış yaptığım, mebran ömrünün ciddi kısalacağı yorumları yapılmıştı ondan sordum. Ben çift membrana devam ediyorum, ayda bir 5-10 dk kadar mebran yıkama yapıyorum, tabi oradaki su da atık bidonunda biriktiği için boşa gitmiyor, klozetlerde kullanıyorum ben.

• Ben sizin kadar bu konuya takmadığım için TDS ölçümlerini ilk kurduğumda haftalık yaptım, baktım bir değişiklik yok, şimdi ayda bir yapıyorum zaten 3 aydır kullanıyorum sistemi, şimdilik bir sorun yok, zaten daha önce de yazmıştım, ilk mebranın atık su TDS si şebekeden aman aman fazla değil 20-30 TDS fazla çıkıyor, hatta ikinci membran çıkışı atık da şebeke suyuna göre 50-60 dan daha fazla olmuyor, zaten benim şebeke 380-400 geliyor. Atık çıkışı da 450 yi geçtiğini görmedim desem yeridir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kir-pi -- 13 Nisan 2021; 11:45:14 >
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.