Şimdi Ara

Su Arıtma, Atık Sorunu Çözümü (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
8 Misafir - 8 Masaüstü
5 sn
161
Cevap
14
Favori
6.921
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    5-10 dak cok uzun sure 30 saniye yeter hadi 1 dak olsun

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Net atik sonuçları ,
    üzerinde ml. Yazan kaplarla arıtılmış su alıp aynı kapla atik su alınarak ölçüm yapildi

Giriş tds değeri 253
    Çıkış tds değeri 717 (yarim metre boruyla direk alınan atıktan numune değeri)
    Arıtılmış su 40

Tanksiz direk alinirsa 1 e 0.26
    Tankli olarak 1 bardak su alinirsa 0.37-0,47 ikisinden biri (ikisinden biri olmasinin sebebi basinc sivici her zaman ayni basincta kapamamasindan yani bir bardak su alirken bazen bir bardaktan fazla aritmasindan kaynakli. 10 kez bu sekilde olcum yapildi bazen arka arkaya 0.37 bazende arka arkaya 0.47)
    Tank komple başlatılırsa 7.25 litre su aldım ve 2.75 litre atik verdi. Orani 1 e 0.38 oran yakaladık kesin olarak. Tam tank boşaldığında atik tds orani 990 lara kadar cikiyor. 7.25 litre Aritilmis su tds 40 cikiyor.pompanin Dur kalk calismadan onceki atik degeri 550 idi . Gozlemlemeye devam ediyorum. Suan atik miktari min bukadar iniyor dahada assgi bu sistemle inmesi imkansiz. 6 saniye calisip 20 saniye duruyor pompa. En az atik bu ayarla mumkun oldu. Bu saatten sonra tek yapacagim tds değerlerinde degisme olacak mi yani membran zarar goruyormu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Teknoline2002 -- 17 Nisan 2021; 17:55:50 >

• Tank tam bosaldigindaki biriken atigin 990 lara cikmasinin sebebi. Pompa 5 saniye calusip 20 saniye durmasi. Ve pompa durduktan sonra atik cikisi kapandigindan mrmbranda kalan suyun buyuk oranda aritilmasi ve mebran icinde kalan az miktarda suyun yuksek yogunlukta mineral icermesinden kaynakli pompa tekrar calistiginda atik cikisi acildigindan yuksek mineralli su atiktan atiliyor ve boylelikle yuksrk yogunluklu su atilmis oluyor.Aksam atik suyun tadina bakacagim muhtemelen cok sert ve acı bir su olmustur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Teknoline2002 -- 17 Nisan 2021; 18:5:0 >
  • Akşam oldu atık suyun tadı nasılmış? 🤗

• Msonel kullanıcısına yanıt
    Hocam 990 tds suyu 1 cay bardağı icemedim. Cok sert bir icimi ve acimtrak bir tadi var. Cesme suyu yaninda erikli su gibi kalir.

• 😂👍🏻

• Teknoline2002 T kullanıcısına yanıt
    Cesaret edip tadına bakmak bile büyük olay, şahsen dilimin ucuyla bile bakmam tüm lezzeti alır götürür yaw :)
    1 e 0.38 efsane bir oran, tek soru işareti membran ne kadar dayanacak
  • kayıboyu11 kullanıcısına yanıt
    Zehir değil sonuçta sadece yoğun mineral var suda, tek bakacagimiz bu saatten sonra membran bozulup bozulmayacagi. Eger membrani bozarsa cift membran oturu degil bu en son yaptigim pompanin dur kalk yapmasi bozacak. Zaten ikinci membran eski bozulursa yenisini alip bir sans daha veririm

• Gecen hafta cikis tds degerlerindeki anormal artis kafami karistirmisti. 900 leri gecmisti. Bir nebze de bu artiş aritilmis suyada yansimisti. Nedense bu tds artislari sistemde bir degisiklik yaptigimda oluyor. Daha onceleride olmustu artilmis tds degeri 100 lere cikmisti dedim membran bozuldu. Ama 1kac gun sonra duzene girmisti. Bu seferde bu en son dur kalk sisteminden sonra da yasadim. Bugun tekrar olctum cikis tds degerini 450 lere dustu ve aritilmis su degeride eski haline dondu. Acaba nembran sisteme adaptemi oluyor zamanla.

• Gizli damacanali su sebillerinde eger aritma cihaziniza selenoidle bağlarsaniz su aritmayi tanksiz kullanip ve suyu musluktan degilde sebilin muslugundan alirsak max oranda atik tasarrufu saglariz.

• Bu işin kuralı meğer pompaymış, basıncım iyi diye kasılıp duruyordum hatta ilk taktığımda shut off fışır fışır ses çıkarıyordu sonradan ses kesilmişti meğer basınç azalmış komşumla ölçtüğümüzde 4 bar gösterdi, pompayı takınca 9 bar civarı idi ve yine fıslamaya bsşladı, arıtma hızı kesinlikle artıyor atıkta azalıyor, vakit darlığından kabaca ölçüm yapabildik 2.8-3 litre civarı arıtılmış su karşılığı 5 litre atık oluki ciddi bir düşüş benim için ama kesşnlşkle ölçüt değil daha hassas ölçüm yapıp burdan paylaşacağım, komşumla aynı sistemi kullanıyoruz onda fazlalık permeatepump var bende yok kıyas yapma şansımız olacak
    Sistem güzel oldu ama ilave her parça kaçak riskini artırıyor tek çekincem bu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kayıboyu11 -- 25 Nisan 2021; 21:11:50 >
    Bende 7.2 bar varken pompa taktım hocam. Bence yüksek basınc sivicinin ayarini biraz dusur. Satoftan önce kapatsin

• Shut-off tan ziyade pompalı cihazlarda selenoid valf kullanırsanız daha faydalı olur
    Geldiği gibi taktık, tankı tam boşaltıp ne basıyor göreyim hele
  • ÜmitATMACA kullanıcısına yanıt
    Selenoid girişte var hocam, şimdilik çıkışta yok pompa durunca bir bardak kadar atık inceden devam ediyor sonra kesiyor
    Işte bende o bir bardak suda arıtılmış olarak tanka doluyor. Pompa durdugu anda atında duruyor

Hocam o kadar atıktan sonra bir bardağı gözüm görmüyor, zaten suyumu genelde toplu alıyorum sürahilere ve çaydanlığa, sık aç kapa yapmamaya çalışıyorum pompadan sonra bir litreden fazla almadan devreye girmiyor zaten, önceden kafasına göre takılıyordu bir bardak alınca bile açtığı oluyordu.
    Ama henüz ciddi takip edemedim ne desem yalan olur
  • Pompa taktıktan sonra ilk kez bugün atık ve tank kapasitesi ölçümü yapabildim

Tank dolu iken ilk boşaltmada 5.3 litre su çıktı

Sonraki ilk doldurma 22 dakika sürdü ve tanktan 6.13 litre temiz su aldım atık ise 9.65 litre oldu

İkinci tank dolumu 23 dakika sürdü ve 6.10 litre temiz su 10.07 litre atık su ölçtüm

Doğrudan çeşmeden 1 litre su alarak yaptığım ölçümde atık 1.35 oldu

Çeşme TDS 207

Atık TDS 311

Arıtılmış TDS 37

Ölçümler sırasında arıtılmış su alırken vanayı kapattım daha hassas sonuç olması için

Çok yakın değerler olduğu için üçüncü kez tankı boşaltıp ölçme gereği duymadım, her iki ölçümün ortalaması 1.61 litre atık oranı şuan benim için yeterli ilerki zamanlarda kaşıntım tutarsa bi macera belki yaparım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kayıboyu11 -- 29 Nisan 2021; 15:33:20 >

• Atık kesildikten sonra bu kadar daha akıyor sonrası tamamen kesiyor, girişte selenoid valf var çıkışa gerek duymuyoruz bu yüzden

Su Arıtma, Atık Sorunu Çözümü

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kayıboyu11 -- 29 Nisan 2021; 15:32:53 >
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.