Şimdi Ara

stok programı tablo oluşturma

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
5.317
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaşlar veritabanı ile alakalı bi proje aldım. depolar olacak ürünler depolara depolanacak. depolar arası transfer yapılabilecek ayrı olarak ürün alınıp satılabilecek. fiyat da tarihe baglı olarak değişecek mesela ilk 10 gün yumurta 5 lira iken sonraki 20 gün 4 liraya düşecek gibi.

şimdi
    ürünler tablosu : (PK)ürünNo, ürünAdi, birimi, birimfiyatı, üreticikodu
    depolar tablosu : (PK)depoNo, DepoAdi
    hareket tablosu : (PK)hareketNo, (FK)ürünNo , (FK)depoNo

bundan sonrasını yapamıyorum nasıl bağlayacağım fiyatı nasıl oluşturacağım bilmiyorum.

• accesss mi mysql mi
  • quote:

Orijinalden alıntı: ahmetaltanizmir

accesss mi mysql mi

mssql de yapacağım ama sorun mimari de programı kullanabilirim.
  • CREATE TABLE ürünTransfer ( transferNo INTEGER,  
    ürünNo INTEGER ,
    miktar INTEGER,
    FOREIGN KEY (transferNo)REFERENCES transferler,
    FOREIGN KEY (ürünNo)REFERENCES ürünler)

CREATE TABLE ürünler (ürünNo INTEGER,
    ürünAdi CHAR(50),
    birimFiyatı MONEY,
    detay CHAR(MAX),
    PRIMARY KEY (ürünNo))

CREATE TABLE transferler (transferNo INTEGER,
    transferDurumKodu INTEGER,
    depoNo INTEGER,
    tarih DATETIME,
    PRIMARY KEY (transferNo)
    FOREIGN KEY (depoNo)REFERENCES depolar)

CREATE TABLE depolar (depoNo INTEGER,
    depoAdi CHAR(MAX),
    PRIMARY KEY(depoNo))

şeklinde yapsam olur mu. transfer durum kodunu giriş mi çıkış mı yoksa depolar arası hareket mi diye kullanacağım ancak depolar arası hareket yapmam için 2 alan lazım bana hem gelen deponun hem de giden deponun nosunu tutacak. aralarındaki bağlantıyı kuramıyorum.

• şimdi kendim uğraşıcam biraz yapabilirsem dönücem
  • TABLOLAR

Depo
    ---------
    DID
    DAd
    DKapasite
    DAdres

Musteri
    ----------
    MID
    MAd
    MSoyad
    MAdres

Urun
    -------
    UID
    UAd

DepoMusteri
    --------------
    DID
    MID
    UID
    Tarih
    Adet

DepoDepo
    ------------
    DID (Giden)
    DID (Gelen)
    Adet
    Tarih

UrunDepo
    ------------
    UID
    DID
    Adet
    Tarih

UrunFiyat
    ------------
    UID
    TarihBaslangic
    TarihBitis
    Fiyat

Fikir vermesi açısından hızlıca yazdım bişiler.
    Kolay gelsin..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Thook

TABLOLAR

Depo
    ---------
    DID
    DAd
    DKapasite
    DAdres

Musteri
    ----------
    MID
    MAd
    MSoyad
    MAdres

Urun
    -------
    UID
    UAd

DepoMusteri
    --------------
    DID
    MID
    UID
    Tarih
    Adet

DepoDepo
    ------------
    DID (Giden)
    DID (Gelen)
    Adet
    Tarih

UrunDepo
    ------------
    UID
    DID
    Adet
    Tarih

UrunFiyat
    ------------
    UID
    TarihBaslangic
    TarihBitis
    Fiyat

Fikir vermesi açısından hızlıca yazdım bişiler.
    Kolay gelsin..

tesekkür ederim bende onu düşünüyordum depodepo urundepo demissiniz ya onları böyle mi baglayacagız acaba diye. kafamdaki birkac soru işareti gitti.

• bol bol sp ve trigger yazman lazımki prof bir is olsun, sen daha nasıl tablo acıcagına karar vermeden nasıl bu işleri alabiliyorsun keske sendeki cevre bende olsa :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Anadolu Parsı

arkadaşlar veritabanı ile alakalı bi proje aldım. depolar olacak ürünler depolara depolanacak. depolar arası transfer yapılabilecek ayrı olarak ürün alınıp satılabilecek. fiyat da tarihe baglı olarak değişecek mesela ilk 10 gün yumurta 5 lira iken sonraki 20 gün 4 liraya düşecek gibi.

şimdi

bundan sonrasını yapamıyorum nasıl bağlayacağım fiyatı nasıl oluşturacağım bilmiyorum.

İşi alıyorsun fakat yapmayı mı bilmiyorsun ? Vay arkadaş. Bakkalın mütahitliğe kalkışması gibi bir durum bu.

Neyse çok konuşmadan yardımcı olayım.

Öncelikle arkadaşların yazdıklarına baktım senin dediğine baktım.

Şimdi bu depo ne deposu öncelikle ? Toptan satış deposu ise tamam fiyat olsun fakat bir malzeme stok tutmak için yapılıyorsa fiyatın anlamı yok.

Öncelikle Stoğ'unu tutacağımız Ürünlerimiz kesin olacak. Bunun yanında bence Ürünleri Kategorilemek kesinlikle şart ve Kategorinin de bir Alt Kategorisi olması gerekir.

Örnek vermek gerekirse ;
    Id 1 KatId null KatAdi Et
    Id 1001 KatId 1 KatAdi Kuşbaşı gibi.

Depolarımız olacak bu depolar arasında Stok Hareketi olmazsa olmazlar arasın da zaten. Örnek ; 'TRANSFER EDİLDİ' vs. Peki nasıl : Örnek ; ANADEPODAN RESTORANT 'TRANSFER EDILDI' gibi. Tek Depo için falan ise 'STOK YOK','STOK AZ' vs. yapılabilir.

Ayrıca bunlara bakan kesinlikle Personel olacak. Stok sayımını yapan , başka bir depoya aktaran ve bunun bilgisini veren bir Personel olması gerekir.

Bunların yanında ayrıca başka şeyler de yapılabilir. Bunlar sana örnek olsun biraz. + bir bilgi daha vereyim sana(bu işi alıp nasıl yapacağını bilmediğin için bunu da bilmiyorsundur diye) veriyorum.

Her tablo da CreatedDate koy. Yada koyma ilerde Update olarak koyabilirsin. Her zaman , her yerde , her istenilen bir durumda , yapılacak bir rapor için çok ama çok işine yarayacak bir kolon olacak.

Bu sayede View yaparken yada bir sorgu çekerken Ay,Yılın Çeyrek Bölümü gibi kolaylıklar sağlayacak sana. Onların da örneklerini verdirtme artık bana.

• quote:

Orijinalden alıntı: fsh77

bol bol sp ve trigger yazman lazımki prof bir is olsun, sen daha nasıl tablo acıcagına karar vermeden nasıl bu işleri alabiliyorsun keske sendeki cevre bende olsa :)

Kesinlikle katılıyorum hocam. Ah yok işte yok yani. Açılıyoruz pazara 1-2 iş geliyor fiyat verdiğin de kabul etmiyorlar.

1-2 iş tecrübesi yaşamanı öneririm. Yaşadım fakat oralardan da pek iş çıkmaz çünkü çalıştığım firmada yazılımlarını yaptığım sektör de parçalanmış adeta. Daha da kimse ye kolay kolay ekmez çıkmaz gibi o sektörden.
  • quote:

Orijinalden alıntı: zjnan

quote:

Orijinalden alıntı: Anadolu Parsı

arkadaşlar veritabanı ile alakalı bi proje aldım. depolar olacak ürünler depolara depolanacak. depolar arası transfer yapılabilecek ayrı olarak ürün alınıp satılabilecek. fiyat da tarihe baglı olarak değişecek mesela ilk 10 gün yumurta 5 lira iken sonraki 20 gün 4 liraya düşecek gibi.

şimdi

İşi alıyorsun fakat yapmayı mı bilmiyorsun ? Vay arkadaş. Bakkalın mütahitliğe kalkışması gibi bir durum bu.

Neyse çok konuşmadan yardımcı olayım.

Öncelikle arkadaşların yazdıklarına baktım senin dediğine baktım.

Şimdi bu depo ne deposu öncelikle ? Toptan satış deposu ise tamam fiyat olsun fakat bir malzeme stok tutmak için yapılıyorsa fiyatın anlamı yok.

Öncelikle Stoğ'unu tutacağımız Ürünlerimiz kesin olacak. Bunun yanında bence Ürünleri Kategorilemek kesinlikle şart ve Kategorinin de bir Alt Kategorisi olması gerekir.

Örnek vermek gerekirse ;
    Id 1 KatId null KatAdi Et
    Id 1001 KatId 1 KatAdi Kuşbaşı gibi.

Depolarımız olacak bu depolar arasında Stok Hareketi olmazsa olmazlar arasın da zaten. Örnek ; 'TRANSFER EDİLDİ' vs. Peki nasıl : Örnek ; ANADEPODAN RESTORANT 'TRANSFER EDILDI' gibi. Tek Depo için falan ise 'STOK YOK','STOK AZ' vs. yapılabilir.

Ayrıca bunlara bakan kesinlikle Personel olacak. Stok sayımını yapan , başka bir depoya aktaran ve bunun bilgisini veren bir Personel olması gerekir.

Bunların yanında ayrıca başka şeyler de yapılabilir. Bunlar sana örnek olsun biraz. + bir bilgi daha vereyim sana(bu işi alıp nasıl yapacağını bilmediğin için bunu da bilmiyorsundur diye) veriyorum.

Her tablo da CreatedDate koy. Yada koyma ilerde Update olarak koyabilirsin. Her zaman , her yerde , her istenilen bir durumda , yapılacak bir rapor için çok ama çok işine yarayacak bir kolon olacak.

Bu sayede View yaparken yada bir sorgu çekerken Ay,Yılın Çeyrek Bölümü gibi kolaylıklar sağlayacak sana. Onların da örneklerini verdirtme artık bana.

staj yapıyorum şuan projem benim staj projem okulda trigger ın t sini ögretmediler. veri tabanı dersini de almadığım için bilmiyorum.

• Merhaba,

Benim önerim.

1- bir tane STOKKART tablosu
    2- depo stoğu takibi içİN STOKDEPO tablosu
    3- fiyat aralığına göre STOKFIYAT tablosu (sütun isimleri FIY_BAS_TAR, FIY_BIT_TAR,STOKKODU) eğer müşteri bazlı fiyatlandırma yapacaksan CARIKOD kolonu da ekleyebilirsin.
    4- satış işlemi olacaksa işlem tiplerini tutacağın (STOKHAREKETTIP) tablosu olsun. Bunun içinde her bir hareket türüne bir ID ver. örneğin TRANSFERCIKIS=0, TRANSFERGIRIS=1, SATIS(CIKIS)=10, SATINALMAGIRIS=11, URETIMCIKIS=20, URETIMGIRIS=21, IADE(CIKIS)=30, IADEGIRIS=31, SAYIMFAZLASI=100, SAYIMEKSIGI=101 operasyonun detaylarına göre bunu çoğaltabilirsin.
    5- Kullanıcıları tutacağın KULLANICI isimli bir tablo olsun.
    6- Bir tür LOG tablon olsun. Hangi kullanıcının hangi tarihte hangi depoda hangi işlemi tipi ile ne kadar miktarlık bir hareket yaptığının kaydını tutmak izlenebilirlik ve geri kontrolleri yapmanı sağlar.
    7- satış işlemi olacaksa STOK tablosunun aynısından STOKSEVK diye bir tablon olsun. sattığın her satır kaydı buraya insert etmeni öneririm. Programın ve bu işi yaptığın yerin boyutuna göre süreç detaylandıkça farklı tablolar da oluşabilir.

Bu konuda tecrübeli biri olarak sana tavsiyelerim şimdilik bu kadardır. İyi çalışmalar.

• quote:

Orijinalden alıntı: fsh77

bol bol sp ve trigger yazman lazımki prof bir is olsun, sen daha nasıl tablo acıcagına karar vermeden nasıl bu işleri alabiliyorsun keske sendeki cevre bende olsa :)

sp de trigger de yazması gerekmiyor. özellikle trigger olayını pek tavsiye etmem şahsen. ne axapta'da ne de sap'ta ne trigger ne de sp kullanılmamıştır. tek bir tane bile yoktur. ben de kendi yazdığım hiçbir programda kullanmadım. trigger tam bir baş belasıdır.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.