Şimdi Ara

STOK FOTOĞRAFÇILIĞI BİLGİ PAYLAŞIMI (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
144
Cevap
22
Favori
42.540
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar Türkiye de yaşıyorsak stock fotoğrafçılığı yapıyorsak hala paypal üzerinden para alamama devam ediyor mu?
  • quote:

Baslagic olarak dreamstime.com ile baslayabilirsiniz kolay kabul ediyorlar tesvik olur. Kendinizi gelistirdikce istockphoto.com, shutterstockphoto.com gibi sitelere gecis yaparsiniz. Yanliz bu vakit alan bir surec. Eger sabirli olabilirseniz 1000 fotograf civari yukleme yapabilirseniz full taklit olsa bile ayda 500-1000$ civari geliriniz olur. Ihtiyaciniz olan 2 tane flash ( 3. de olsa iyi olur arka plan aydinlatmasi icin. yongnuo serisi ucuz yollu dayanikli cozum olabilir ), beyaz fon (ben genelde beyaz resim kartonundan yapiyorum birlestirerek) ve bol bol photoshop :).

Başlangıç olarak dreamstime olabilir ama biraz görselleri zor kabul eden bir site. Ve yüklemeye kota koyan bir site.

Bence başlangıç olarak hem satış olarak hem de türkçe olması nedeniyle fotolia sitesinden başlanması daha uygun olur. Hem yüklemeye kota koymuyor. Hem satış anlamında da daha çok satıyor. eleştirilecek yanı verdiği komisyon biraz diğer sitelere göre düşük olabilir. Ama çok satış olunca onun pek önemi kalmıyor

aşağıdaki sitelerle bu işe başlanabilir. Sırayla yazıyorum.

1.Fotolia
    2.123rf
    3.depositphotos
    yukarıdaki üç sitenin de türkçe dil desteği mevcuttur.

4. Bigstockphoto
    5.dreamstime (biraz zor görsel kabul ediyor ama satış üzerinden verdiği miktar iyi)
    6. Canstockphoto

eğer pasaportunuz varsa shutterstock sitesini tavsiye ederim.
    Ayrıca istock sitesini de unutmayalım.

stok fotoğrafçılığı üzerinden kazandığınız paraları her hangi bir komisyon ödemeden paypal üzerinden kendi banka hesabınıza geçirebiliryorsunuz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Nehars

quote:

Orijinalden alıntı: ktinte

quote:

Baslagic olarak dreamstime.com ile baslayabilirsiniz kolay kabul ediyorlar tesvik olur. Kendinizi gelistirdikce istockphoto.com, shutterstockphoto.com gibi sitelere gecis yaparsiniz. Yanliz bu vakit alan bir surec. Eger sabirli olabilirseniz 1000 fotograf civari yukleme yapabilirseniz full taklit olsa bile ayda 500-1000$ civari geliriniz olur. Ihtiyaciniz olan 2 tane flash ( 3. de olsa iyi olur arka plan aydinlatmasi icin. yongnuo serisi ucuz yollu dayanikli cozum olabilir ), beyaz fon (ben genelde beyaz resim kartonundan yapiyorum birlestirerek) ve bol bol photoshop :).

Başlangıç olarak dreamstime olabilir ama biraz görselleri zor kabul eden bir site. Ve yüklemeye kota koyan bir site.

Bence başlangıç olarak hem satış olarak hem de türkçe olması nedeniyle fotolia sitesinden başlanması daha uygun olur. Hem yüklemeye kota koymuyor. Hem satış anlamında da daha çok satıyor. eleştirilecek yanı verdiği komisyon biraz diğer sitelere göre düşük olabilir. Ama çok satış olunca onun pek önemi kalmıyor

aşağıdaki sitelerle bu işe başlanabilir. Sırayla yazıyorum.

1.Fotolia
    2.123rf
    3.depositphotos
    yukarıdaki üç sitenin de türkçe dil desteği mevcuttur.

4. Bigstockphoto
    5.dreamstime (biraz zor görsel kabul ediyor ama satış üzerinden verdiği miktar iyi)
    6. Canstockphoto

eğer pasaportunuz varsa shutterstock sitesini tavsiye ederim.
    Ayrıca istock sitesini de unutmayalım.

stok fotoğrafçılığı üzerinden kazandığınız paraları her hangi bir komisyon ödemeden paypal üzerinden kendi banka hesabınıza geçirebiliryorsunuz.

bu 3 siteye aynı fotoğrafı gönderebiliyormuyuz bilginiz varmı ayrıca ilk kullanıcılılar için rutin prosedürler nedir ?
    ben bir fotoğarf gönderdim kabul edildi ama vergilendirme ile alakalı email göndermişler bu konuda bilgi alabilirsem sizden inanın çok faydalı olucak

Vergi formunu doldurmazsanız %30 kazancınızdan kesilir. doldurursanız türkiye ABD arasındaki anlaşma kadar kesilir. Vergiyi kesen ABD. Türkiyede bildiğim kadarı ile konu ile ilgili kesinti yok. Her fotodan sonra o mesaj gelecek. Fotolarınız satılmaya başlamadan çok da dikkate almayın. Zaten ilk foto satışlarınız öyle kolay olmuyor :)

• quote:

Orijinalden alıntı: Nehars

aynen öyle kolay alınacağını zannetmiyorum :) galiba sistemde yeni fotoğrafçılara destek çıkacak tarzda değil daha çok eski fotorğafçılara göre dizayn edilmiş gibi ama stock fotoğrafçılık çok farklı bir şey kolay kolay seçilmeyişinden belli özellikle amatör fotorğafçıların yapabileceği şey değil :)

Aynen öyle. En çok zorlayan yer de "istock". Fotoğrafınız çok kaliteli bile olsa sıradan kurgular giremiyor. Zorlukları bi yana uğraşması zevklidir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PhotoTech -- 8 Nisan 2013; 20:09:52 >
  • Aslında fotoğraflarınız kabul olduğu sürece zorlamaz. Google translate ile halledilir. Ama satış için anahtar kelimeler girmek lazım onlar zorlayabilir. Bir de fotoğraflarınız kabul olmadığı zaman uzun uzun açıklıyorlar. O kısımları anlayamazsanız hatanızı görmek zorlaşabilir. Şahsen bende ingilizce var ama kendimi geliştirmeden istock a girmeyi düşünmüyorum. 20 fotoğrafı fotolia a sokarsam istock a en iyi 3 tanesinbi göndercem. Şartları çok ağır oranın.
  • Arkadaşlar fotolia ve bazı sitelerin türkçe dili mevcut olmakla beraber görselinizin kelimelerini ingilizce girmenizi tavsiye ederim. Çünkü fotoğrafları satan görselliğidir ama onları ortaya çıkaranda kelimelerdir.
    Yapacağınız işlem çok basit yüklediğiniz görselin benzer görsellerini arayın. Onlar hangi kelimeleri daha çok kullanmışlar ona göre seçim yapıp kelimeleri yükleyebilirsiniz. kolay gelsin
  • vektör çizimleri için illustrator ile corel draw programını kullanmayı bilmek lazım. Stok piyasası için vektörel görsel önemli bir ayrıntıdır. Öğrenmenizi tavsiye ederim.
  • photoshop piksel tabanlı olduğu için grafik tasarımda illustrator ü vektör tabanlı olduğu için tavsiye ederim. Fotoğraf işlemek için photoshopu tavsiye ederim. vektör grafik ve tasarımlar jpeg tasarımlara göre daha çok satılırlar.
    İllustrator de eğitim almanızı tavsiye ederim. Yoksa da internetten programı anlatan videoları tavsiye ederim. ama bu biraz ilk başta zor gelebilir anlamak için. Nakite çevirmek için 50 dolar ve üstü olması gerekiyor.
  • Az da olsa hortlatayım
  • merhaba daha önce fotolia dan paypal hesabına para aktaran var mı? ben credit leri aktaralı 4 gün kadar oldu hala para hesabıma geçmedi bu normalmidir.
  • istock sitesine bir haftadır fotoğraf yüklüyorum. henüz bir hareket yok. portfolyo mu görmek isteyen aşağıdaki linke bakabilir.

http://www.istockphoto.com/portfolio/jedi71#287c416
  • Güzel konu bende ilgileniyorum ama zor iş
  • fotolia dan hesaba geçmesi en geç 20-25 gün sürer. Bazen 15 günde olduğu oluyor. Genellikle 25 günü geçmez.
  • yazmayı unutmuşum para 2 hafta önce hesabıma geçti teşekkürler
  • Ben de fotolia'ya iki buçuk senedir vektör yüklüyorum. İllustrator programını kendi kendime biraz uğraşarak idare edecek düzeyde öğrendim. 350 civarı vektörü kabul ettiler ama hala satışlarım çok az. 23 dolar civarı bir credit kazanabildim henüz. Ama kendi kendime hırs yaptım 50 crediti geçmeden bu işi bırakmayacağım diye.
  • bu arada görsellerime bakmak isteyenler için portfolyom:http://tr.fotolia.com/p/203688294
  • Uğraşmanız güzel bir şey. Size naçizane tavsiyem en çok satanlar bölümüne bakarak ona göre kendinizce orjinal bularak yükleme yapmanızı tavsiye ederim. O zaman satışlarınız daha çok artacak.
  • Evet haklısınız. Fakat biraz da sabretmek gerekiyor herhalde. Zamanla yüklediğim görseller ön sayfalara yaklaştı.
    Bir de acaba bu stok işinin memurluk için bir sakıncası var mı? Bu konuda bilgisi olan varsa cevap verirse sevinirim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ne yazık ki bu işin dolandırıcılarıda türemiş. Yurtdışında orjinal resim 5$ iken tr de bulunan bazı uyanıklar lisansın yoksa 200$ kardeşim diye mail atıyorlar sağa sola. İşin hukuki boyutu takip edilebilirliği nedir tam olarak bilmiyorum ancak , Türkiye gibi ülkelerde millet tuttuğunu öpüyor.
  • Bu sitelerdeki vergi formu olayını başarıyla halledebilen var mıdır? Doldurmasak gerçekten de %30 kesiliyor mudur acaba? Bu konuya kimse değinmemiş malesef. Eğer gerekliyse, bunu başarmış bir arkadaşın yardımlarını bekliyorum.
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.