Şimdi Ara

Standart Üniversite Öğrencisi İçin: Laptop vs iPad (Max Bütçe:6000)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
791
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar, aylardır bakınıp bir sonuca varamamamdan mütevellit eskiden çokça uğradığım bu foruma bir danışayım dedim.

Felsefe Öğrencisiyim, çok bir program kullanma ihtiyacım yok ama word kullanımı benim için önemli.

Genelde internette gezinip bir şeyler okumanın dışında, dizi film ya da belgesel izlemek istiyorum

Tablerle çalışmayı seviyorum, tarayıcımda şu an bile 10'dan fazla sekme var

Alacağım bilgisayarın ekranı güzel olmalı

Kasası sağlam olmalı

Klavye ışıklandırması olmasını istiyorum ama çok önemli bir ihtiyaç değilmiş gibi geliyor

Beni uzun yıllar götürebilmeli ya da 2 yıl sonra satarken makul bir fiyata satabilmeliyim

Hafif ve Pilinin uzun gitmesi de beni oldukça memnun edecektir.

Oyun olarak çok bir isteğim yok. Yapacağım en fazla şey en düşük ayarlarda gta oynamayı denemek olur(büyük ihtimalle hotline miami ayarındaki oyunların ötesine geçmem ama çıta burada dursun).

Öte yandan bir tablet sahibi olmam bir çok işimi halledip sadece oyun ve kullanma ihtimalim olabilecek bazı programları (telefona rom atmak veya latex öğrenmek istemek gibi) kullanmamı engelleyebilir gibi geliyor. Öte yandan tabletin bir laptop ikamesi olabilecek seviyeye eriştiğinden şüpheliyim.

Gelelim seçeneklerime:
    https://www.trendyol.com/apple/macbook-air-intel-core-i5-5350u-8gb-128gb-ssd-macos-sierra-13-3-tasinabilir-bilgisayar-mqd32tu-a-p-2166330

İşlemcisinin eski olup fiyatının fazla olması dışında her işimi görebilecek bir potansiyelde bir bilgisayar. Fakat işlemcisi 5 yıllık ve 7bin liraya yeni airlar varken almak saçma duruyo
    https://www.trendyol.com/acer/swift-3-sf314-41-r0a0-amd-ryzen-3-3200u-4gb-128gb-ssd-windows-10-home-14-fhd-nx-hfdey-005-p-34431391

İşlemcisi zayıf olsa da kasası ve çoğu özelliğiyle beni tatmin edebileceğini düşündüğüm bir bilgisayar. Aynısının ryzen 5 li modeli 4200 liraya satılıyor. Markasından ötürü uzun yıllar sorunsuz çalışacağindan şüpheliyim
    https://www.trendyol.com/lenovo/thinkpad-e495-t-amd-ryzen-5-3500u-4gb-1tb-128gb-ssd-freedos-14-fhd-ips-20ne001rtx-p-32934393?boutiqueId=316717&merchantId=109239

Uzun yıllar çalışabileceğine güvendiğim bir seri, kaliteli işlemci, klavye aydınlatması yok :( .
    https://www.trendyol.com/dell/inspiron-5490-s210f82n-i5-10210u-8gb-256gb-ssd-2gb-mx230-14-linux-p-37680619

Kaliteli ekran, uzun pil ömrü, ryzen 7 seviyesinde performans,kasanın bazı yerlerinin plastik oluşu beni gıcık ediyor açıkçası.

-iPad Pro

En iyi ekran, Laptop işlemcileriyle yarışan işlemci, yeni. Tek sıkıntısı tablet olması ve iPados un yeniliklerine rağmen bazı noktalarda beni yüzüstü bırakabilme potansiyeli ve yüksek fiyatı.

-iPad 10.2

Laptoplardan daha iyi ekranı olduğunu düşünüyorum ama bu konuda farklı bir fikri olan varsa belirtsin. Benim kullanımım açısından pro modeli çok büyük bir farklılık yaratır mı diye düşünüyorum. Pek bir fikrim yok ama aydınlatmak isteyen varsa çekinmesin. Buna logitechin yaptığı bir touchpad klavye combo kılıfı var. İhtiyacımı giderebileceğini düşünüyorum.

Bu süreçte çok fazla alternatif üzerine düşündüm. Hepsini boşver şu daha iyi dediğiniz önerilere de sonuna kadar açığım. Büyük ihtimal manas destanı gibi uzadı
    Okuyanlara ve yardımcı olanlara şimdiden çok teşekkürler

• Ryzen işlemcileri çok araştırma karşılaştırma fırsatım oldu..
    Ryzen 3=i3 ile aynı performansı daha ucuza sunuyor..

Ryzen 5= ise i5 ten daha güçlü ama bir i7 degil buna göre karar verin..

ipad tabletler yaklaşık 6-10 saat pil ömrü var.
    ama? eskisi gibi Apple zorunlu güncelleme yapıp 2 güncelleme sonrası cihazı pili yavaşlaması çöp yapacaksa ben 3000-5000 veremem o tablete idda değil ispat edildi bu skandal hala varmı yok mu bilmiyorum...
  • quote:

Orijinalden alıntı: ibo83

Ryzen işlemcileri çok araştırma karşılaştırma fırsatım oldu..
    Ryzen 3=i3 ile aynı performansı daha ucuza sunuyor..

Ryzen 5= ise i5 ten daha güçlü ama bir i7 degil buna göre karar verin..

ipad tabletler yaklaşık 6-10 saat pil ömrü var.
    ama? eskisi gibi Apple zorunlu güncelleme yapıp 2 güncelleme sonrası cihazı pili yavaşlaması çöp yapacaksa ben 3000-5000 veremem o tablete idda değil ispat edildi bu skandal hala varmı yok mu bilmiyorum...
    Cevabın için teşekkür ederim. Apple konusuna gelince sanırım o skandaldan sonra bu tarz konularda kendilerine çeki düzen verdiler. Reddit başlığında bir sürü memnun kullanıcı gördüm. Öte yandan ipad aldığım takdirde alacağım laptopun taşınabilirliği ne kadar önemli olur onu bilememeye başladım
  • İkinci el bir macbook düşünebilirsin. Hem isteklerini karşılıyor. Hem de maclerin ikinci el satışı oldukça fazla satarken adam bulamama derdin olmaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-F5C4619C1

İkinci el bir macbook düşünebilirsin. Hem isteklerini karşılıyor. Hem de maclerin ikinci el satışı oldukça fazla satarken adam bulamama derdin olmaz.
    Benim de aklıma gelmedi değil. Fakat hangi modeline baksam bilemedim. Sizin öneriniz var mıdır spesifik olarak. 2011 macbook prolara bakıyordum bir dönem fakat çok eski olmaları bana sıkıntı yaşatır diye vazgeçtim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Just Smile and Wave

Benim de aklıma gelmedi değil. Fakat hangi modeline baksam bilemedim. Sizin öneriniz var mıdır spesifik olarak. 2011 macbook prolara bakıyordum bir dönem fakat çok eski olmaları bana sıkıntı yaşatır diye vazgeçtim.

Alıntıları Göster
    Hocam geçende bulunduğum facebook grubun’dan bir arkadaş 6000’e 8gb ram 256gb i5 2017 macbook pro almıştı ikinci el. Bir bakının sahibinden gibi sitelere birde ikinci el macbook alınırken nelere dikkat edilmeli araştırın bir.

Bu arada yeni macbooklarda ram eklenebiliyor mu sonradan bilmiyorum 2011 modellerinde ram değiştirilebiliyordu. 8gb ram ileriki yıllarda az kalabilir sanki

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-F5C4619C1 -- 31 Mayıs 2020; 0:0:3 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-F5C4619C1

Hocam geçende bulunduğum facebook grubun’dan bir arkadaş 6000’e 8gb ram 256gb i5 2017 macbook pro almıştı ikinci el. Bir bakının sahibinden gibi sitelere birde ikinci el macbook alınırken nelere dikkat edilmeli araştırın bir.

Bu arada yeni macbooklarda ram eklenebiliyor mu sonradan bilmiyorum 2011 modellerinde ram değiştirilebiliyordu. 8gb ram ileriki yıllarda az kalabilir sanki

Alıntıları Göster
    2014 ten sonraki modellere eklenemiyor diye biliyorum ama yine de bakayım. Şu an kullandığım bilgisayar 4gb rame sahip ve 5 sene sonra 8 gb ram beni şu anki gibi kotarırsa benim için pek de bir sıkıntı olmaz
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.