Şimdi Ara

Stability AI CEO’su: Yapay zeka tüm zamanların en büyük “balonu” olabilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
1
Favori
316
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Stability AI CEO’su: Yapay zeka tüm zamanların en büyük “balonu” olabilir
    Stability AI CEO'su Emad Mostaque, yaptığı bir açıklamada yapay zekanın (AI) geleceğinin pek de parlak olmadığını dile getirdi. Yapay zekayı finansal bir balon olarak gören Mostaque ve Stability AI, OpenAI dışında diğer popüler üretken yapay zeka araçlarından biri olan Stable Diffusion'ın arkasındaki şirket konumunda.

AI, tarihin en büyük balonu olabilir

Açık kaynaklı yapay zeka şirketi Stability AI'nın CEO'suna göre yapay zeka tüm zamanların en büyük balonu olacak. Stability AI CEO'su Emad Mostaque katıldığı bir görüşmede yapay zeka hakkında şunları söyledi: "Bence bu tüm zamanların en büyük balonu olacak. Ben buna ‘dot AI’ balonu (2000 yılındaki dot-com balonuna ithafen) diyorum ve henüz başlamadı bile." Mostaque, yapay zekanın henüz çok erken aşamalarda olduğunu ve bankacılık gibi sektörlerde kitlesel ölçekte benimsenmeye hazır olmadığını da sözlerine ekledi.

Ayrıca Bkz.İsrail, askeri amaçlar için yapay zekalı silah sistemleri kullanacak

Üretken yapay zeka, büyük miktarda veri kullanarak kullanıcı istemlerine yanıt olarak sıfırdan insan benzeri metin ve görsel içerik üretme becerisiyle birçok akademisyenin, yönetim kurulu yöneticisinin ve hatta öğrencilerin dikkatini çekiyor. Yapay zeka aslında yeni bir şey değil ancak ChatGPT ile başlayan üretken yapay zeka çağı, Google Bard, Microsoft Bing, Dall-E, Stable Diffusion ve Midjourney gibi araçlarla hızla ilerliyor.

“Bankalar yapay zekayı benimsemeli”

Mostaque, yapay zeka için gereken toplam yatırım miktarının muhtemelen 1 trilyon dolar olacağını, çünkü "bilgi altyapısı olarak 5G'den daha önemli olduğunu" söyledi. Ayrıca UBS gibi bankaların "büyük bir pazar" olduğu için teknolojiyi benimsemeleri gerektiğini öne sürdü. Mostaque, yapay zekanın finansal hizmetler gibi büyük sektörlerde geniş ölçekte kullanılmak için henüz hazır olmadığını ancak faydalarını görebildiklerini belirtiyor.

Mostaque, işletmelerinde yapay zekayı uygun şekilde kullanmayan şirketlerin borsa tarafından "cezalandırılacağını" söyledi. Aslında bunun örneğini yakın bir zamanda gördük: Google, Bard’ın bir tanıtım videosunda yanlış bilgi vermesinin ardından tek bir günde 100 milyar dolar kaybetmişti.

Kaynak:https://www.cnbc.com/2023/07/17/ai-will-be-the-biggest-bubble-of-all-time-stability-ai-ceo.html

• 4 saatimi google ai a harcadım.
    bilgilerin %100 doğru olduğunu söylemem ama
    %90 küsür üzeri yorumlar tutarlı
    dahası uzmanı olmadığım bir çok konuda
    sorular sordum ve cevap aldım.

1 metreküp beton kaç kilo direnci vardır.
    gibi yani ölçümlene bilir şeylerin anlaşılmaz mühendislik terimleriyle değilde
    daha anlaşılır bir şekilde öğrenilmesini sağlayan bir aradil protokolü gibi

dahası dna analizi yapabilirmisin diye soru sorduğumda
    metin analizi üzerine bir algoritma olarak geliştirildiğini ifade etti.

bulunduğum bölgenin genel bilgisini verip
    kiralık konut ve iş yeri fiyatları hakkında bilgi istediğimde
    veri analizi metrekare ortalaması anlamıyla
    doğru bir veri sentezlemesi yaptığını öğrendim.

altın ve gümüş fiyatlarını sorduğumda
    verdiği fiyatlar güncel fiyat değildi.
    bu bilgiler hatalı olduğunu söylediğimde
    bilgileri güncelleyip tekrar bana sundu
    bu sefer doğruydu.

yıllık bazda artışların % oranında karşılaştırılmasını istedim
    daha basit bir cevap beklerken çok fazla yorum içeren bilgiyle karşılaştım.

dahası en çok ve en büyük kamu ihalelerini alan firmaları listele dediğimde
    aldığım bilgiler doğru çıktı.

yapay zeka size sadece bilgileri güzel bir şekilde derliyor.
    istediğiniz hesap işlemlerini söylerseniz orantısallığını hesaplıyor.

daha ne istiyorsunuz ki !?

• İf elseyi yapay zeka diye millete iteliyorlar. Örneğin volvo 2004 yılında kamera kullanarak kör noktadan gelen araçları tanımlayarak gelen objenin araçmı olup olmadığını anlayıp içeride uyarı işareti yakıyordu.

şimdi aynı şey olsa bunu yapay zeka diye pazarlarlardı

• aliveli90 kullanıcısına yanıt
    If elseyi ittirme diye birşey yok.
    Bahsi geçen şeyin yani "yapay zekanın" bir zeka taşıdığını düşünmüyorum(tasarlanan modeller gözlemci ve karar verici mekanizmalar içermiyor.) ancak makine öğrenmesinin sonucu olan dil modelleri ve görsel modellerin çalışma mantığının programlama ile alakası yok.

OpenAI'ın "nasıl çalıştığını bilmiyoruz" söyleminin altında yatan bu. Makine öğrenimini programlıyorlar (ki hepsi tek bir elden çıkmıyor) fakat öğrenilen model,datanın nasıl çalıştığı hakkında tam bir fikirleri yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Seto-Kaiba -- 17 Temmuz 2023; 22:17:09 >

Hocam ben işin uzmanı değilim ama yapay zekanın if-else ile pek alakası yok, temeli YSA(Yapay Sinir Ağları) 'ya dayanıyor, son zamanlarda üst başlık olarak yapay zeka adı ile "moda" olmuş olsa da YSA'nın tarihi 1980 lere kadar iniyor, hatta 1940 lara kadar indirenler var ancak mühendislik değeri taşıyan çalışmalar 1980 lerde başlamış, çok temel bir YSA örneği aşağıdaki gibi. Bağlamak gerekirse, Volvo'nun teknolojisini bilmiyorum ama YSA ile kodlanmış olabilir, saygılar.

• Henüz cevap vermek için erken sürekli gelişen bir sistem akvaryum misali herkes bi taş koyuyor içine yavaş yavaş doluyor

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Eleman bir AI şirketinin başında fakat AI'ye balon diyor. Kalk oradan bırak ben oturayım bakayım madem balonsa. Sevmiyorum şu Güney Asya'yı.

• V4LKyR V kullanıcısına yanıt
    Ben komple Dünya'yı sevmiyorum ama yapacak bir şey yok.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • çok da Stabil bir açıklamam olmamış sanki.

• Bencede çok gereksiz bir şekilde arşa çıkartılıyor birileri tarafından.

• Gerçek yapay zeka olmayan basit formüllerle çalışan şeylere bile AI demeye başladılar, özellikle finans/trading alanında AI diye temelde sabit formüllerle

çalışan scriptleri satmaya çalışan çok. Hani bu bile tartışmalı ama en azından bir makine öğrenme altyapısı olsun.

Volvo kör nokta için araçlarında radar kullanıyor

• Başlık ve haber tutarsız ? " çünkü "bilgi altyapısı olarak 5G'den daha önemli olduğunu" söyledi." "işletmelerinde yapay zekayı uygun şekilde kullanmayan şirketlerin borsa tarafından "cezalandırılacağını" söyledi. " Balon bunun neresinde ???
  • tbbtl T kullanıcısına yanıt

Yeni modeller radar kullanıyor eski modeller kamera ile çalışıyordu. Bundan 20 yıl önce

Stability AI CEO’su: Yapay zeka tüm zamanların en büyük “balonu” olabilirwww.hurriyet.com.tr
    Kör noktalara kameralı çözüm
    https://www.hurriyet.com.tr/gundem/kor-noktalara-kamerali-cozum-38618059

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aliveli90 -- 19 Temmuz 2023; 12:6:23 >
  • Haklı. Daha 40 fırın ekmek yemezi lazım yapay zekanın.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.