Şimdi Ara

SSD'ye geçmeli mi? SSD ile ilgili herşey! (51. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7.546
Cevap
73
Favori
550.055
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4950515253
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ssd ve arşiv aynı cümlede. Arşiv için hdd'ye güvenmiyorsan yüksek kapasiteli optik medyaya (ör. blueray) yönelmen daha doğru olmaz mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: lekera41

Arkadaşlar acaba film arşivi yapmak için varmıdır harici SSD

senin galiba ssdlerden hiç haberin yok
    ssdleri arşiv için degildir, sistem içindir ve performans amaçlıdır.
    Türkiyede 256gb lıları 1500tlden civarlarında ne arşivinden bahsediyorsunuz.
    400gblık modelleri bile ABDde $1,719 yani kurla çarparsan 2550 lira.

Arkadaşlar herkezin tüm cevaplarına teşekkürler
    Asus N61jq moddelini kullanıyorum
    İ7 1.6ghz ,Ati 5730, 4gb DDR3 ram, 500gb 5400rpm hdd var sizin tavsiyelerinize göre 128gb veya 256gb lık hangi marka model tavsiye edersiniz.
    Alırken neye dikkat etmeli.Yurt dışından alıncak.
    Bilgileriniz için şimdiden teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi meego -- 12 Aralık 2010; 20:44:21 >
  • f120 den memnunum .475 e tr den almıştım .
  • 4x 60 gb vertex 2 raid 0 sonuöları..kurcalamaya devam ediyorum..daha iyi sonuçlar çıkarsa buraya koyacağım..

SSD'ye geçmeli mi? SSD ile ilgili herşey!
  • Ben de dün akşam bir tane X25-M 80GB SATA II SSD sipariş ettim. Ben sipariş ettiğimde stoklarda vardı fakat şu anda bitmiş görünüyor. Eğer ben ettim diye bitmişse ne ala, yok biz bunu bulamıyoruz diye ban geri dönerlerse yakarım Vatan'ı.

Neyse dün akşam sona eren KDV bizden kampanyası gördüm, ne zamandır aklımdaydı, sistemi yeniledim. Yanına da bir tane SSD söyledim. Şimdi beklemedeyim.

Bu arada kaça aldın derseniz,

Intel Core i5 650 Soket 1156 3.2GHz 4MB Cache 32nm İşlemci 224,00 USD 1 400,44 TL

Corsair 4GB DDR3 1333MHz CL9 Tek Modül Ram 93,00 USD 1 166,26 TL

AEROCOol
    VS-9 550W MidT ATX SİYAH KASA 109,00 USD 1 194,86 TL

GIGABYTE
    GA-H55M-D2H Intel H55 Soket 1156 DDR3 2200MHz (O.C.) VGA&HDMI Anakart 103,00 USD 1 184,13 TL

INTEL
    X25-M 80GB SATA II SSD (Okuma 250MB / Yazma 70MB) 229,00 USD 1 409,38 TL

Bu fiyatları 1.18'e böldünüzde,

i5 650 339TL
    Corsair 4Gb 140TL
    AEROCOOL VS-9 550W 164TL
    GIGABYTE GA-H55M-D2H 156TL
    INTEL X25-M 80GB 347TL

SSD ile ilgili forumları okudum. Önce AHCI modunu biostan açıp sonra Win7x64 Ultimate kuracağım. Umarım AHCI için driver falan istemez.
    İster mi???
    Sonra da incelemelere başlayacağım.

Beklemedeyim. SSD ilk geldiğinde hizalama diye bir şey yapmaya gerek var mı? PCLABS'ta anlatıyordu birşeyler.
    Ne dersiniz?

Saygılar

• windowsu kurduktan sonra ahci için Intel Rapid Storage driverlarını indirmelisin.Link için;

http://downloadcenter.intel.com/detail_desc.aspx?agr=N&ProductID=&DwnldID=15251

burada STOR_allOS_9.6.0.1014_PV.exe adlı dosyayı indirip bilgisayarına kurabilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Thule -- 14 Aralık 2010; 16:07:59 >
  • Uzun araştırmalar sonucu Gigabyte P35 DS3R anakartta kullanmak üzere OCZ nin 120 GB lık Vertex2 modelinden sipariş verdim. Benzer konfigürasyon ile kullanan var mı? Ve sizce performans nasıl olur?
  • Arkadaşlar biraz önce Vatan'da %25 + 6 taksit ( sadece bugün ) kampanyasını gördüm. Siparişim elime ulaşmamıştı iptal ettim. Koştum gittim mağazaya elden aldım. Mağaza tıklım tıklım. 149TL daha ucuza geldi toplamda.

Intel 80GB SSD ise 306TL'ye geldi. Bence kaçırmayın.

quote:

Orijinalden alıntı: oner7

Ben de dün akşam bir tane X25-M 80GB SATA II SSD sipariş ettim. Ben sipariş ettiğimde stoklarda vardı fakat şu anda bitmiş görünüyor. Eğer ben ettim diye bitmişse ne ala, yok biz bunu bulamıyoruz diye ban geri dönerlerse yakarım Vatan'ı.

Neyse dün akşam sona eren KDV bizden kampanyası gördüm, ne zamandır aklımdaydı, sistemi yeniledim. Yanına da bir tane SSD söyledim. Şimdi beklemedeyim.

Bu arada kaça aldın derseniz,

Intel Core i5 650 Soket 1156 3.2GHz 4MB Cache 32nm İşlemci 224,00 USD 1 400,44 TL

Corsair 4GB DDR3 1333MHz CL9 Tek Modül Ram 93,00 USD 1 166,26 TL

AEROCOol
    VS-9 550W MidT ATX SİYAH KASA 109,00 USD 1 194,86 TL

GIGABYTE
    GA-H55M-D2H Intel H55 Soket 1156 DDR3 2200MHz (O.C.) VGA&HDMI Anakart 103,00 USD 1 184,13 TL

INTEL
    X25-M 80GB SATA II SSD (Okuma 250MB / Yazma 70MB) 229,00 USD 1 409,38 TL

Bu fiyatları 1.18'e böldünüzde,

i5 650 339TL
    Corsair 4Gb 140TL
    AEROCOOL VS-9 550W 164TL
    GIGABYTE GA-H55M-D2H 156TL
    INTEL X25-M 80GB 347TL

SSD ile ilgili forumları okudum. Önce AHCI modunu biostan açıp sonra Win7x64 Ultimate kuracağım. Umarım AHCI için driver falan istemez.
    İster mi???
    Sonra da incelemelere başlayacağım.

Beklemedeyim. SSD ilk geldiğinde hizalama diye bir şey yapmaya gerek var mı? PCLABS'ta anlatıyordu birşeyler.
    Ne dersiniz?

Saygılar

• Arkadaşlar bende ssd almaya niyetlendim. Araştırmalarım sonucu vertex2 90gb(475TL) ve agility2 120gb(525TL) arasında kaldım. 120gb benim için daha iyi olacak tabiki. Malum notebookda 2. bir harddisk takamıyoruz.

Size danışmak istediğim nokta vertex 2 ile agility 2 arasındaki tek fark İOPS. Sizce normal bir kullanıcı için 10000 İOPS ile 50000 İOPS arasında bir fark hissedilirmi? Şu an kullandığım harddisk 61 İOPS değer veriyor.

Eğer hissedebileceğim bir fark oluşmayacaksa agility 2 modeline yöneleceğim. Yorumlarınızı bekliyorum.

• forumun 2. el kısmını inceleyin bazen iyi fırsatlar çıkıyor.mesela benim aldığım ssd 470 tl tuttu ve sıfır .satan kişi alacak niyetine almış ssd yi :) sonuçta corsair f120 sahibiyim :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: bdllh

Arkadaşlar bende ssd almaya niyetlendim. Araştırmalarım sonucu vertex2 90gb(475TL) ve agility2 120gb(525TL) arasında kaldım. 120gb benim için daha iyi olacak tabiki. Malum notebookda 2. bir harddisk takamıyoruz.

Size danışmak istediğim nokta vertex 2 ile agility 2 arasındaki tek fark İOPS. Sizce normal bir kullanıcı için 10000 İOPS ile 50000 İOPS arasında bir fark hissedilirmi? Şu an kullandığım harddisk 61 İOPS değer veriyor.

Eğer hissedebileceğim bir fark oluşmayacaksa agility 2 modeline yöneleceğim. Yorumlarınızı bekliyorum.

50.000 IOPS bir notebook kullanıcısı için hiçbir fark oluşturmaz.

Bu kadar yüksek IOPS değerinden ancak Workstation veya Server tipi bir PC kurarsanız faydalanabilirsiniz (database vs. )

• Bende aynı düşünüyordum. O zaman ben agility2 araştırmaya başlayayım yavaş yavaş
  • mac boook pro 13 e ssd dusunuyorm en az kac mb olmlaii?
    optik surucu yerine de normal hdd takacam sistemim ssd de oldugu icin diger hdd den veri aktaraimi yaparke bir faydasi olurmu ssd nin
  • quote:

Orijinalden alıntı: One-Turk

mac boook pro 13 e ssd dusunuyorm en az kac mb olmlaii?
    optik surucu yerine de normal hdd takacam sistemim ssd de oldugu icin diger hdd den veri aktaraimi yaparke bir faydasi olurmu ssd nin

nasıl yani ben de istesem optik sürücümü çıkarıp oraya hdd takabilir miyim ? hiç kullanmıyorum dvd mi ?
  • Arkadaşlar,

Ben sonunda windows'u kurdum. Önce windows puanı 7.4 olarak verdi. AHCI modunu açınca 7.8 oldu. Ve AHCI modunu açınca onboard ekran kartı değerleri de arttı, neden bilmiyorum.

Fakat şunu söyleyeyim, mükemmel bir durum, başka türlü birşey bu SSD olayı.

Hız testi yapmadım, fakat büyük dosya kopyaladım (2GB) ortalama yazma hızı 70mb/sn gibiydi yani ürün de zaten bunu vaadediyor. Problem yok.

Maksimum puanın 7.9 olduğu scalada 7.8 olması mükemmel bir durum. Eskiden pc'nin en yavaş parçası olan harddisk şu anda en hızlı parçası.

Saygılar
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gamlı Baykuş

quote:

nasıl yani ben de istesem optik sürücümü çıkarıp oraya hdd takabilir miyim ? hiç kullanmıyorum dvd mi ?

aynen oyle bende dvd cok cok nadir kullaniyorum. bi konuda paylasmistim ebayden 2 parca gettitiriyosun 1. optik surucu seklinde harddisk yuvasi. 2. optik surucun icin external kasa usb den calistiriyosun gerek duydugunda. 20 dolar maliyeti var eger uygun bir ssd bulursam 1tb sata hd varsa onu takacam veyaa en yuksek ne warsa arsif amacli. ssd e de sistemi yukleyecem

• Biraz saçma gelebilir ama SSD yi önceden XP de bir süre kullanmak ömrünü azaltır mı?

Ben önce XP de kullandım sonradan win 7 ye geçtim !
  • quote:

quote:

quote:

aynen oyle bende dvd cok cok nadir kullaniyorum. bi konuda paylasmistim ebayden 2 parca gettitiriyosun 1. optik surucu seklinde harddisk yuvasi. 2. optik surucun icin external kasa usb den calistiriyosun gerek duydugunda. 20 dolar maliyeti var eger uygun bir ssd bulursam 1tb sata hd varsa onu takacam veyaa en yuksek ne warsa arsif amacli. ssd e de sistemi yukleyecem

bu yöntem laptopçulara yararlı olabilir. masaüstünde ssd+normal şeklinde çift harddisk kullanılabiliyor ama laptoplarda böyle bişey yok. 64gb alsan yetmeyecek. 256 ların da fiyat olarak yanına yaklaşılmıyor. eğer bu yöntemle çift hdd takılabiliyorsa laptopa ssd almak isteyenler için çok iyi bence. zaten optik sürücüler gün geçtikçe daha az kullanılır oluyor.

• quote:

quote:

quote:

Hocam o bir konuda paylastiklarinizi buraya da koyabilir misiniz ? Gercekten cok isime yarayacak cunku bu olay

• quote:

Orijinalden alıntı: orheeen

Biraz saçma gelebilir ama SSD yi önceden XP de bir süre kullanmak ömrünü azaltır mı?

Ben önce XP de kullandım sonradan win 7 ye geçtim !

Cevap verebilecek arkadaş var mı?
  • 
Sayfa: önceki 4950515253
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.