Şimdi Ara

SSD'ye geçmeli mi? SSD ile ilgili herşey! (50. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7.547
Cevap
73
Favori
549.956
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4849505152
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Gamlı Baykuş

biosumda ahci yi bulamıyorum

Aynen ya sony vaio kullanıyorum biosda Ahci yookk...
    http://nonpasaran-windows7.blogspot.com/2010/03/ahci-windows-7de-kurulumdan-sonra_31.html
    buradan bir şeyler yaptım ama olmadı...
  • Hocam peki bu ahci mod bios ta yok yada ben bulamadım ... Ne yapabilirim

MODEL: SONY VAİO VPCEB2S1EBQ

BİOS TA BUDUR...

Brand American Megatrends Inc.
    Version R0300Y8
    Date 07/20/2010

SSD corsair F80 FİRMWARE NEREDEN NASIL GÜNCELLEYEBİLİRİZ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MEDUSAL -- 7 Aralık 2010; 20:58:17 >
  • Sony'nin yayınladığı en son bios sürümüne sahipsin şu an.

Fakat benim vaio, recovery'den sonra sata-ahci driver diye bir driver yüklüyor. Belki sendede yüklüdür.

Bilgisayarına ait programların linkini veriyorum. Burada sata driver diye geçen şeyin bahsettiğim ahci driver olma ihtimali yüksek.

http://support.vaio.sony.eu/computing/vaio/downloads/preinstalled/index.aspx?l=tr_TR&m=VPCEB2S1E_BQ

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bdllh -- 7 Aralık 2010; 23:43:53 >
  • Hocam sende bu mod aktif mi yani bu modu mu kullanıyorsun ssd de
  • arkadaslar gercekten ssd hakkında baya bi bilgi sahibi oldum. yazın pcyi topladıgımda param yetmedi mecburiyetten caviarblack sata2 almıstım. almaz olaydım. 2 ay sonra bozuldu cok sukur. garantiden caviarblack sata3 gonderdiler. paketini acmadan ses yapıyor-uyutmuyor psikolojim bozuldu bahanesiyle iade için geri gönderdim. insallah alırlar.

iadeden sonra zaten hemen dusuk kapasiteli bi ssd alıyım diyodum. zaten pcye bisi yuklemiyom. oyun oynuyom sadece. w7 bi tane oyun cok bile. ama bu ahci mod kafamı karıstırdı. sorun yasayan baya arkadas var. hafta sonu askere gidecem. 5 aydan donerim. donene kadar belki ahci ile sorunlar duzeltilir diye tahmin ediyorum.

sorun yasamayanlarda varda acelem yok zaten askerden sonra uygun bisi alıyım diyorum. mayıs 15te gelirim. insallah fiyatlar biraz daha duser.

i7 930
    x58a-ud3r
    d3n9k3
    hd5770 1gb
    tsst dvdr
    cblack 1tb
    toughpower tx 675w
    aerocool vs-9
  • quote:

SSD'ye geçmeli mi? SSD ile ilgili herşey!

diz üstüme ssd yi taktım sonuçlarda herhangi bir anormallik var mı ?

Benim değerler biraz seninkine göre düşük ... 285 - 275 YAKALAYAMADIM.....

• quote:

Orijinalden alıntı: MEDUSAL

quote:

diz üstüme ssd yi taktım sonuçlarda herhangi bir anormallik var mı ?

Benim değerler biraz seninkine göre düşük ... 285 - 275 YAKALAYAMADIM.....

Benim ki. F120 hocam. Acaba sistemdeki ufak tefek donanimsal farklardan olabilir mi ?
  • F80 HOCAM BENİMKİ...
    İ3 350M
    6GB DDR3
    ATİ 5650

FİRMWARE UPDATE NASIL YAPIYORUZ BİLGİNİZ VAR MI ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MEDUSAL -- 8 Aralık 2010; 2:19:34 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: KiLLeR©

quote:

Orijinalden alıntı: leop

Sahin abi cok sevdigim birisidir bu forumda ona coktan mesaj attim zaten de iste bneim de sorun kredi karti ve taksitle almak durumunda olmam

ona msnden yazdim uzun bi yazi bakalim onun sartlarina uyarsa o corsairi alabilirim olmazsa allah kerim

Gittigidiyor üzerinden taksitli alabilirsin. Biraz uğraştırır sizi ama buda bir seçenek.

Gördüm de yazayım dedim; aman bu embesillere daha fazla para kaptırmayın. Her şey para GG'de. Sanalpazar'a gidin, hem satıcıdan kesilen komisyon %5, hem de peşin fiyatına 10 taksit var. Karta göre değişir taksit sayısı fakat her şekilde en mantıklı seçenek. Bonus'a 10 taksit var mesela. Yeter ki GG'deki mankafalara para kaptırmayın. İlan vermek de ücretsiz :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: bdllh

Sony'nin yayınladığı en son bios sürümüne sahipsin şu an.

Fakat benim vaio, recovery'den sonra sata-ahci driver diye bir driver yüklüyor. Belki sendede yüklüdür.

Bilgisayarına ait programların linkini veriyorum. Burada sata driver diye geçen şeyin bahsettiğim ahci driver olma ihtimali yüksek.

http://support.vaio.sony.eu/computing/vaio/downloads/preinstalled/index.aspx?l=tr_TR&m=VPCEB2S1E_BQ

sony vaio support un bana attığı mail bir şey daha öğrenmiş olduk...

Bizimle iletisime gectiginiz icin tesekkur ederiz.

AHCI mode yeni VAIO modellerinde otomatik aktiflestirilmis olup kilitlidir herhangi bir sekilde
    kullanici bunu degisteremez. Ayrica bu modun degistirilmesi icin herhangi bir BIOS guncellemesi
    veya yamasi mevcut degildir.

Kurmak istediginiz sistem veya problemle ilgili bize daha aciklayici bilgiler sunarsaniz en iyi
    sekilde yardimco olmaya calisiriz.

Saygilar
    Sony VAIO-Link Teknik Destek

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MEDUSAL -- 8 Aralık 2010; 15:43:07 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: MEDUSAL

Hocam sende bu mod aktif mi yani bu modu mu kullanıyorsun ssd de

Sorununun hallolduğuna sevindim. Ben daha ssd alamadım. Ama almayı düşünüyorum.

Benim biosta varmı yokmu hiç bakmadım ahci moda.

Bu arada corsairden memnunmusunuz? Sistemin açılış kapanış hızı olsun, programların çalışmalarındaki farklılıklar olsun vb...

Özellikle sony'lerdeki program yoğunluğundan dolayı açılış hızını çok merak ediyorum.
  • Açılış hızı baya iyi zaman ölçmedim ama güncellemeler ve vaio update yaptıktan sonra ben win 7 de hoş geldiniz yazısını bir daha görmedim ...
  • ben güncelleştirmeleri yapamıyorum donanım değişikliği yüzünden diz üstü ile gelen işletim sistemi kabul etmiyor keyi .

güncelleştirmelerde ssd için önemli güncelleştirmeler mi var var ise linklerini verir misiniz ? sadece onları yükleyeyim .ne kadar acı bir şey hem lisanslı işletim sistemi sahibi olmak ve onu kullanamamak ...

bir de defrag ne derecede etkiliyor ssd nin ömürünü? ortak ağda kullanıyorum ve tehditlere karşı açık şu an ama antivirüsümde de otomatik defrag var ve kapatamıyorum
  • bios mod yap hacı
  • quote:

bir de defrag ne derecede etkiliyor ssd nin ömürünü? ortak ağda kullanıyorum ve tehditlere karşı açık şu an ama antivirüsümde de otomatik defrag var ve kapatamıyorum

Virüs programına neden defrag koymuşlar anlayamadım. Bir yolunu bulup kapatırsan çok iyi olur. Ssd'deki hücre koruma teknolojisi yazmak için sürekli en az eskimiş hücreyi ararken, defrag hdd mantığı ile hücreleri yer gözetmeksizin birleştirmeye çalışacak. Win7 ssd'ler için dafrag özelliğini kendiliğinden kapatıyor (yinede kontrol etmekte fayda var) ama 3.parti yazılımlar içindeki defrag eklentilerine engel olacağını sanmıyorum, kapatmanın bir yolunu bulursan çok iyi olur.
  • quote:

ben güncelleştirmeleri yapamıyorum donanım değişikliği yüzünden diz üstü ile gelen işletim sistemi kabul etmiyor keyi .

güncelleştirmelerde ssd için önemli güncelleştirmeler mi var var ise linklerini verir misiniz ? sadece onları yükleyeyim .ne kadar acı bir şey hem lisanslı işletim sistemi sahibi olmak ve onu kullanamamak ...

ssd corsair firmware 2,0

http://forum.corsair.com/forums/showthread.php?t=90759
  • ben de adata s599 aldım ama mikrop adamlar firmware falan yayınladıkları yok
  • Başından sonuna kadar okuduğum ve çok faydalandığım böyle bir topiği açan ve içeriğini bilgi ve önerileriyle dolduran bütün arkadaşlara sonsuz teşekkürler.Bende bu okuduklarımdan sonra ssd almaya karar verdim ama şöyle bir çekincem var; Ben Microsoft Fligth Simulator kullandığım bilgisayarım için bir ssd disk almayı düşünüyorum ama Flight simulatörün performansına bir katkısı olurmu diye düşünüyorum.Eğer sadece simulatörün açılışını 3-5 saniye kısaltacaksa açıkçası bu kadar parayı vermeme gerek yok diye düşünüyorum ama simde frame artışı gerçekleşecekse ve performans artacaksa işme yarayacaktır.Bu konuda beni aydınlatırsanız çok mutlu olurum.Tekrar herkese teşekkürler.Sistemim aşağıdaki gibidir;

Asus P6T anakart, i7 920 (oc 3.8 ) işlemci ,8 gb ddr3 ram,gtx 275 ekrankartı,(500 + 500) Raid0 hdd
  • Oyunlarda frame artışı olmaz. Sadece yükleme süreleri kısalır. ne kadar kısalacağı oyundan oyuna değişiyor. Bazılarında uzun yüklenme süresi 1-2 snye kadar düşerken bazılarında daha az değişiklik oluyor..
  • Arkadaşlar acaba film arşivi yapmak için varmıdır harici SSD
  • 
Sayfa: önceki 4849505152
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.