Canlı Yayın
Apple yeni iPad’leri tanıtıyor - Türkçe Simultane Çeviri ile Canlı Yayın
Şimdi Ara

SSD oyun performansı ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
1
Favori
16.859
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ssd almak istiyorum ama 300 tl vermek yerine ekran kartına yatırım yapmak daha dogru geliyor
    Ssd lerin oyunları daha hızlı açması , yüklemesi dısında oyun performansını etkileyen bi yönü varmıdır ?

Şimdiden tesekkürler..

• Baska bir yönü yok. Oyunların yüksek ayarları için önemli olan ekran kartı ve işlemcidir daha cok. SSD daha hızlı girmenizi sağlar ancak bunu hdd ye Raid yaparakta sağlayabilirsiniz.
  • Raid le o kadar farketmiyor. Denediğim için biliyorum. Erişim süresi pert bir kere. Pert derken, raid yapmak onu değiştiremediği için pek bir esprisi yok. SSD özellikle Starcraft 2 de baya fark ediyor. Oyuna giriş, map seçerken maplere erişim ve yükleme ekranlarında bariz fark ediyor. Neticede akıllıca olan ekran kartına yatırım yapmak.
  • 30gb SSD ler işimizi görür mü? Pc'nin açılışı olsun. Ya da oyunlarda.
  • PC nin açılışı ve oyunların yüklenmesinde ilk baştaki loading kısmında bence ssd ile hdd raid0 arasında aşırı bir fark yok. SSD nin fark yarattığı nokta tepki süresi tabi ki. 30gb SSD az ve performansları cok yüksek olamayabiliyor (50-150mb yazma-okuma). 60gb olanlarda ocz vertex 2 sata3 mesela ya da corsair force serisi, 275tl civarı (275-285mb yazma okuma). 30gb iş görmez bence yazma okuma bağlamında. Tepki süresi farklı tabi ki.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HiqhWoltage -- 16 Haziran 2011; 12:15:42 >
  • sağolasın boşa almaya değmez o zaman.
  • quote:

Orijinalden alıntı: HiqhWoltage
    PC nin açılışı ve oyunların yüklenmesinde ilk baştaki loading kısmında bence ssd ile hdda arasında aşırı bir fark yok. SSD nin fark yarattığı nokta tepki süresi tabi ki. 30gb SSD az ve performansları cok yüksek olamayabiliyor. 60gb olanlarda ocz vertex 2 sata3 mesela ya da corsair force serisi, 275tl civarı. 30gb iş görmez bence.

Hocam kusura bakma ama, pc açılışında ve oyun yüklemelerinde AŞIRI bir fark VAR .
  • quote:

Orijinalden alıntı: aydinpurcek

quote:

Orijinalden alıntı: HiqhWoltage
    PC nin açılışı ve oyunların yüklenmesinde ilk baştaki loading kısmında bence ssd ile hdda arasında aşırı bir fark yok. SSD nin fark yarattığı nokta tepki süresi tabi ki. 30gb SSD az ve performansları cok yüksek olamayabiliyor. 60gb olanlarda ocz vertex 2 sata3 mesela ya da corsair force serisi, 275tl civarı. 30gb iş görmez bence.

Hocam kusura bakma ama, pc açılışında ve oyun yüklemelerinde AŞIRI bir fark VAR .

Katılıyorum. Samsung 128 GB SSD kullanıyorum ve önceki 7200 Rpm. diskime göre arada dağlar kadar fark var.
  • HDD raid0 demeyi unutmuşm. HDD raid0 ve SSD kullanıyorum bende. Tabi ki fark var.
  • bende tam yazacaktım aşırı bir fark var diye benden önce davranmışlar
    basit bir örnek vermem gerekirse 1.5 ay kadar önce sistem diskim seageta barracuda 2.5'' 7200 rpm 16 mb cache olan hdd idi..
    crysis 2 oyununun bölüm yüklenme süresi yaklaşık tahminen 13 saniye felandı..ocz vertex 2 ile bu süre6-7 saniyelere indi..diğer programlara erişim süreleride 3 kat civarı hızlandı desem abartmış olmam
  • Öyle evet. Kaliteli bir SSD nin ciddi derecede hızlı yazma okuma ve erişim süresi var.
  • Genel anlamda konu SSD'lerin tercih edilebilirliğinden ziyade konu saibinin amacına hangisinin hizmet edeceği. Eğer ki konu sahibi SSD'ye vereceği 300TL'yi ekran kartında ne gibi bir değişiklik yaparak kullanacağını belirtirse daha mantıklı öneriler gelebilir.
    Ayrıca SSD'leri genel anlamda değerlendirirsek,
    SSD sessizdir.
    SSD Disk-Birşeştiricisi kullanımına uygun değildir ancak normal kullanımda uzun ömürlüdür.
    SSD yeterince hızlı HDD'lerden çok daha fazla okuma-yazma süresine sahip olmadığı gibi en büyük avantajı da erişim süresidir.
    SSD pahalıdır.
    SSD düşük kapasitelidir.
    Son olarak Sata3 SSD'ler alıma uygun (Çok yüksek bütçeler hariç) değildir. Çünkü performans olarak parasının karşılığını vermez. SSD'ye geçmek için en uygun zaman PCI-E slotlu SSD'lerin yaygınlaşmasını beklemek olacaktır.
  • Soru aslında Hard Disk performansının oyunlara olan etkisi ne kadardır olsa çok daha iyi olurdu.

Hard Disk performansının oyunlara olan etkisi ne kadardır?

Cevabım:Oyunlara göre değişir.

Mesela bazı oyunlar levelları tek seferde yüklüyor ve yükleme ekranı dışında neredeyse hard diske hiç erişmiyor. Bu oyunlarda harddisk hızınız sadece yükleme sürelerini etkiler. Mesela Max Payne 3 gibi. Çalıştığı sırada Ram'de 2 gb'tan fazla yer işgal ediyor ancak oyundaki fps hızı genelde hep aynı.

Ama bazı oyunlar var ki (Batman Arkham City)oyun sırasında hdd'nizin ışığı neredeyse hiç sönmüyor. Level yüklendikten sonra bile bazı nesneleri yüklemek için hdd'nize erişiyor. Mesela oyunda fps oranları uçuyorken bir anda takılma yaşıyorsunuz ve takılma anında hdd'nizin ışığı yanıyor. Oyunu bir de eski bir harici diskten çalıştırıyorsanız o zaman ne dediğimi daha iyi anlarsınız.

Tabii yükleme sürelerindeki performansınıza da cpu,ram ve gpu'nuzun büyük etkisi var. O sırada oyun sadece hdd'nize yüklenmiyor.

• Bana 120 gb uygun bir ssd önerir misiniz yeni bir oyun bilgisayarı topluyorum da

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ccc1ccc

Bana 120 gb uygun bir ssd önerir misiniz yeni bir oyun bilgisayarı topluyorum da

Buyur kardeşim en uygunu ve performanslısı:

http://www.vatanbilgisayar.com/Solid%20State%20Disk/sandisk-sdssdx-120g-g25-120gb-extreme-sata-30-ssd-%28okuma-550mb--yazma-510mb%29/productdetails.aspx?I_ID=58904

Şu anda kampanya da varmış şansına.. 280 liraya alabiliyorsun..

• quote:

Orijinalden alıntı: Carnage86

Soru aslında Hard Disk performansının oyunlara olan etkisi ne kadardır olsa çok daha iyi olurdu.

Hard Disk performansının oyunlara olan etkisi ne kadardır?

Cevabım:Oyunlara göre değişir.

Mesela bazı oyunlar levelları tek seferde yüklüyor ve yükleme ekranı dışında neredeyse hard diske hiç erişmiyor. Bu oyunlarda harddisk hızınız sadece yükleme sürelerini etkiler. Mesela Max Payne 3 gibi. Çalıştığı sırada Ram'de 2 gb'tan fazla yer işgal ediyor ancak oyundaki fps hızı genelde hep aynı.

Ama bazı oyunlar var ki (Batman Arkham City)oyun sırasında hdd'nizin ışığı neredeyse hiç sönmüyor. Level yüklendikten sonra bile bazı nesneleri yüklemek için hdd'nize erişiyor. Mesela oyunda fps oranları uçuyorken bir anda takılma yaşıyorsunuz ve takılma anında hdd'nizin ışığı yanıyor. Oyunu bir de eski bir harici diskten çalıştırıyorsanız o zaman ne dediğimi daha iyi anlarsınız.

Tabii yükleme sürelerindeki performansınıza da cpu,ram ve gpu'nuzun büyük etkisi var. O sırada oyun sadece hdd'nize yüklenmiyor.

Geç bi cevap olucak ama çok güzel açıklamışsınız.

Arkham cityde özellikle belli alanlar arasında geçiş yaparken resmen oyun takılıp yükleme yapıyodu. Bence kötü birşey çünkü hem oyun ortasında takılıyor hemde grafik dokuları geç yükleniyodu. Max payne 3 ü ise kat ve kat güzel grafiklere sahip olmasına rağmen inanılmaz akıcı oynamıştım ki elimde çok üstün olmayan bi laptop vardı.

Ben ise bu konuyu bugün laptopumun çok ısınmasıyla buldum. Hdd nin oyun performansına etkisi varmı merak ediyordum. Ama hala bazı sorularım var.

Fm oynuyordum biraz önce. Yavaş işlemeye başladı oyun ve pc çok ısındı. Bende task managerı kurcaladım biraz. Cpu % 20 lerin üstüne çıkmıyor ama ram %80 üstünde ve anlayamadığım kısımsa task managerdaki disk bölümü. Sürekli %90 100 arasında. Bu neyi işaret ediyor? Hdd ilemi alakalı.

Fm farklı bi oyun sonuçta grafiğe dayanmıyor ama cpuda rahat neden bu kadar sorun çıkarıyor olabilir? Rami 4 ten 6 ya çıkarmayı planlıyorum artık ram yetmemeye başladı sanki. Birde macun sıkıcam bilgisayara ama task managera girince aklıma hdd de takıldı.

• Arkham City config dosyaları ayarları ile ilgili blogumda yazı yayınlamıştım:

http://carnage86.wordpress.com

Bahsettiğim ayarlar Unreal Engine 3 kullananan tüm oyunlar için geçerlidir.

fm serisini uzun süredir oynamamakla birlikte rahmetli Pentium 4'ümde FM 2005'i çok yavaş oynadığımı ve o zaman için fena sayılmayacak bir sistemde neden bu kadar yavaş çalıştığına şaşırdığımı ve bu sorunu çözemediğimi hatırlarım.

Forumda mutlaka FM oynayan kullanıcılar vardır. Onların önerisi daha çok yardımcı olacaktır. Ama en azından ayarlar kısmında hangi ayarların bulunduğunu ve config dosyalarında nelerin bulunduğu burada paylaşırsanız belki size yardımcı olabilirim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Carnage86

Arkham City config dosyaları ayarları ile ilgili blogumda yazı yayınlamıştım:

http://carnage86.wordpress.com

Bahsettiğim ayarlar Unreal Engine 3 kullananan tüm oyunlar için geçerlidir.

fm serisini uzun süredir oynamamakla birlikte rahmetli Pentium 4'ümde FM 2005'i çok yavaş oynadığımı ve o zaman için fena sayılmayacak bir sistemde neden bu kadar yavaş çalıştığına şaşırdığımı ve bu sorunu çözemediğimi hatırlarım.

Forumda mutlaka FM oynayan kullanıcılar vardır. Onların önerisi daha çok yardımcı olacaktır. Ama en azından ayarlar kısmında hangi ayarların bulunduğunu ve config dosyalarında nelerin bulunduğu burada paylaşırsanız belki size yardımcı olabilirim.

Aslında batmani çok sorun etmiyordum. Sonuçta o grafikleri yüklediği alanlar çok genişti yani binanın içinde filan takılmadığı için oyunun optimizasyonu müthişti diyebilirim.

Yazınızıda okudum gayet güzel ve detaylı. O gibi ayarları şuana kadar sadece gta 4 te uygulamıştım ( 5 te uygulamam umarım ) ve gerçekten çok farkettiriyor. İnsan düşünüyor yapımcılar bu kadar basit ayarları neden patchlerle filan düzeltmiyorlar diye.

Fm yi biraz araştırdım. Oyun inanılmaz çok veri işliyor. Ben şuana kadar en kral oyunun bile 3 gb ram yediğini görmemiştim. Hele birde açılan lig oyuncu sayısı filan arttıkça laptop yürüyen fırın oluyor. Programlardan filan anlamam ama fm oyundan çok gelişmiş bir program gibi işliyor. Nette oyunla ilgili bi sorun olmadığı işlemcinin çok ısınınca güvenlik için performansı otomatik olarak düşürdüğünü okudum. Isı değerlerine baktım grafik kartı 60 ın üstüne çıkmazken işlemci 85-90 civarıydı. Sorunum büyük ihtimal bunla alakalı. Bende alüminyum gövdeli büyük fanlı bi soğutucu sipariş verdim umarım işe yarar. Fanı çok iyi olmasa bile alüminyumun mutlaka yararı olur diye düşünüyorum.

• pc nin acılışı yada oyunların loading gibi sürelerini kısaltır, başka bi performansa etkisi olmaz
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.