Şimdi Ara

SPDIF jack sorunsali ? Sorunumu çozene benden duble çay

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
0
Favori
1.448
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Benim bilgisayarda ayni 3.5 mm kulaklik girisi gibi olan dijital Spdif out girisi var.

5+1 ses almam icin ses sistemi koaksiyel girisinde sikinti yok . Rca kablo jacki takinca giriyor.

Fakat bu rca normal kulaklik girisine girmez haliyle. Ben bu baglantiyi nasil bir jaackla yaparim. Resimde en soldaki spdif out cikisi
    SPDIF jack sorunsali  ? Sorunumu çozene benden duble çay

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• RCA ne yazık ki olmaz. 3.5mm optik kablo kullanmanız lazım.
    Ya bu linkteki gibi bir kablo olacak,

ya da normal bir optik kablonun ucuna linkteki gibi bir adaptör takacaksınız.

• aeronics kullanıcısına yanıt
    Dostum bendeki çıkış optik değil dijital. Yani 2 çeşit spdif var. biri optik diğeri dijital
  • zamisli Z kullanıcısına yanıt
    Arkadaşın paylaştığı ürünü kullanmanız gerekiyor, optik zaten dijital bir bağlantıdır. 3.5 mm içinde de optik var zaten.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
    Şimdi şöyle anlatayım. S/PDIF (Sony/Philips Digital Interface Format) dijital bir veri aktarım formatıdır. İki tipi vardır. Ya iki ucu RCA soket ile sonlandırılmış koaksiyel bir kablodur ya da optik kablodur. Optik kablonun uçları ya TOSLINK (Toshiba Link) konnektör ile (önceki mesajımdaki üstteki resmin üst tarafta kalan konnektör) ya da 3.5mm yuvaya takılabilen ama aslında içinde optik kablo olan mini-toslink konnektör ile sonlandırılabilir. Mini-toslink jacklar fiziksel olarak standart 3.5mm soketlerden 0.5mm kadar daha uzundurlar ama bunu gözle algılayabilir misiniz bilemem. Uç tarafına baktığınızda jackın ucunda bir delik olduğunu görebilirsiniz. İşte o deliğin içinde fiberoptik kablo bulunmakta.

• Dostum dedigini deniyecegim ama oncelikle oradan isik gelmesi lazim degil mi ? Bak burdan birkac resim kotacagim bi incelermisin..benim giriste eger 3.5 mm fiber jackli olsa tam veri giden yerin karsisinda demir gorunuyor resimde..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zamisli -- 21 Şubat 2018; 9:43:6 >

• Cvp verecek babayigit araniyor

• Laptop'ın marka ve modeli nedir acaba? Kullanma kılavuzunda ne tip kullanılması gerektiği büyük ihtimal yazıyordur.
    3.5mm phone şeklinde cak var. yukarda resmini koymuşlar ve ziyadesiyle açıklamışlar. oyle cayla kurtulamazsin bence gorunusu 3.5mm cak ama optik adaptor-uygunlastırıcı baglanti vazifesi vardir. basit olarak sase ucu bile yok. herneyse bu soketi optik cikis alacagin yere sokup algilanlandiginda kirmizi optik ışık yanacaktır.

Monster abra a5 v1 dostum. Ozelliklerinde dijital ses cikisi yaziyor spdif icin. Ozelliklerinde dts destegi falan diyor

• the_cantan kullanıcısına yanıt
    Dostum 3.5 girisli optik ucu biliyorum ama isik yanacak yrr yokki. Icine baksana jack girisinin . Karsisi demir . Nerden geliyor bu isik ? Yani ucu demir degilde sensor olmasi gerekmiyor mu jack yuvasinin icinde ?

• Baştan söylesene Creative ses kartlı bir dizüstü bilgisayarının olduğunu.
    Öncelikle Creative firmasının bu tutumunu yıllardır sürdürmekte. Gördüğün soketin arkasında gerçekten metal var. Çünkü o soket optik bir özelliği yok. Daha önceki mesajlarda gönderdiğim çözümlerin hiçbiri de işe yaramaz. O soket Creative firmasının "FlexiJ[simage][/simage]ack" adını verdiği bir soket. Bildiğin 3.5 mm kulaklık soketi. Bir ara kendi sitesinde 15-20$ civarında bir ücretle satıyordu uygun kabloyu ve de Creative'den başka da böyle bir yapı kullanan firma görmedim.
    Dijital çıkış alabilmek için:
    1. Bir ucu mono 3.5mm kulaklık jack'ı, diğer ucu RCA olan aşağıdaki gibi bir kablo edin.
    2. Mixer'den aşağıdaki ayarı aktif hale getir.
    3. Ses çıkışı olarak "SPDIF Output (Creative SB X-Fi)" seçeneğini aktif hale getir.
    4. Creative'in kendi konsolundan "FlexiJack Mode"'u "Digital IO"'ya getir.
    5. Bağlantıları düzgün yaptıktan sonra sistem çalışacaktır.
    Menüler işletim sistemi ve kurulu olan programlara göre değişiklik gösterebilir.

dostum öncelikle zaman ayırıp cvp verdigin için tesekkur ederim. Bu konuda bilgili olduğun ortada . İnan senin verdigin bu cvbı ustayım diyen veremedi ben mantıktan giderek şu şekilde yaptım. Aynı dediğin gibi . Tek fark aşağıdaki jackı kullandım ve de mono değildi. ( Mono olmaması sorun mu acaba ? )

Sonuç : youtubede falan denediğimde her kanaldan ayrı ses alamadım fakat 5 hoparlorlerde güzel ses geldi. Bunun yanında spdif menusunden dts testi yaptığımda her kanaldan ayrı ses geldi . Sonuç olarak işe yaradı anlamına geliyor diyebiliriz di mi ?

• ses sistemim via audio diye geçiyor ama ayarlardan aktif yapabiliyiroum spdif i
  • Bilgili olmaktan ziyade aynı duvara yaklaşık 12 yıl kadar önce tosladığım için
    Zamanında anakartımın tümleşik ses kartı sorun çıkartınca Creative X-Fi XtremeMusic ses kartı almıştım. Dijital çıkış almak istediğimde uğraştırmıştı. Ses kartı olduğu için ele alıp rahat rahat inceleme şansın oluyor malum. Bu nedenle başına gelmemiş birinin böyle birşeyi bilmesi imkan dahilinde değil desem yeridir çünkü daha önce de dediğim gibi tamamiyle standart dışı bir uygulama sözkonusu olan.
    Stereo olmasını bir sakıncası yok. Kutuplar doğru oturmuş ki zaten ses alabilmişsin.

Dijital çıkış nasıl bir hoperlör sistemine bağlı?
    Video 1 ve video 2 dosyalarını bir indirip dene. Tüm hoperlörler ayrı ses vermesi gerekir. Youtube'da 5.1 ses olmadığı için, eğer expand etmediysen sadece ön sol ve sağ hoperlörlerden ses gelmesi normaldir ancak anladığım kadarıyla expan edilmiş zaten.

youtube videolarında tüm hoparlorlerden guzel ses geliyor ama stereo yani sag sol olarak .. yolladıgın dosyyaları deniyorum şimdi bi sn
    hocam linkler çalışmadı.. bu arada ben koaksiyel in kısmına RCA bağladım. Philips htp3540 hometheatre var 5.1

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zamisli -- 22 Şubat 2018; 23:32:9 >
    Bu linktekilerden birini dene o zaman.
    oldu gibi ama emin olamadım sesleri karışık verdigi için. TEk TEk verseydi bnm karttaki "DTS SINA" gibi daha guzel olurdu . Var mı o şekilde bildigin tek tek kanallardan ses veren deneme sesleri ? ben yarın sesi biraz daha acarak deneyecegim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zamisli -- 23 Şubat 2018; 0:9:39 >
    SPDIF ile 6 kanal PCM ses iletilebilir. Bu nedenle hoperlör konfigürasyonunu 5.1 olarak ayarla ve sınamanı yap. Sesleri doğru alıyorsan anla ki sistemsel bir şey kalmamıştır.
    Asıl soru DTS ve Dolby sesleri bilgisayar mı çözecek yoksa sinema sistemi mi? Sinema sistemi çözecekse DTS ve Dolby'i by-pass ettirmen lazım. Yok laptop çözsün diyorsan hoperlör konfigürasyonunu 5.1 yapınca sorun çözülmüş olur.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.