Şimdi Ara

Sosyal bilimlerin her dalı,özellikle de felsefe okumak isteyenler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
3
Favori
576
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Gerçekten ciddi,önemli ve ağır alanlara girip bilgi edinmek,bakış açılarını genişletmek,basit tatminler değil hayatlarının en çözümsüz zor sorularına cevap bulmak isteyenler basit,tekil tavsiyelerden yola çıkmayın.Öncelikle sosyal bilimlerin hatta bütün bilimlerin kaynağı olan felsefe okursanız işiniz çok kolaylaşır.Bütün sosyal bilimler,felsefe dahil okurken kronolojik sıraya dikkat edin.Platon okumadan Kant,Kant okumadan Hegel okumayın.İstisnasız her dönemde sizinle aynı sorunları yaşayan aynı dertten muzdarip birçok kişiyle tanışınca yalnızlığınızda asgari düzeye iner.Her filozofu okumasanız da en azından belli başlı kişileri okuyun.Başlangıcı bir felsefe tarihi kitabıyla yapabilirsiniz.Ben felsefe tarihi kitabı okumadığım için tavsiye veremiyeceğim.Felsefe de biraz altyapı kazandıktan sonra diğer sosyal bilimlere geçersiniz.Sosyal bilimlerin görece yeni dallarını ve kişilerini anlamak için okuyacağınız kitaplar yerine bunların kökenlerini okuyun.Psikoloji de Freud,Jung,Adler vb. Kant,Schopenhauer,Nietzsche vb. okunmadan tam anlamıyla anlaşılmaz.Sosyoloji de Durkheim,Weber,Foucault vb. Rousseau,Comte,Spencer vb. okunmadan tam anlaşılmaz.Diğer bilimleri de yazardım ama çok uzayacağı için burda bırakıyorum.Yani demek istediğim işe temelden başlayın.Bu konularla ilgili sorunuz varsa sorabilirsiniz.

• Konu takibimde...

Öneri olursa özelden de yazabilisiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maktül -- 13 Temmuz 2015; 4:06:55 >
  • Felsefeye başlangıç için hangi kitapları önerirsiniz ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hümiyettin

Felsefeye başlangıç için hangi kitapları önerirsiniz ?

http://www.dr.com.tr/kitap/%C4%B1lkcag-felsefe-tarihi-kutulu-5-cilt-takim/prof-dr-ahmet-arslan/felsefe/felsefe-bilimi/urunno=0000000376907
  • quote:

Sosyal bilimleri ve felsefeyi ders haline büründürüp okumayın.Kronolojik sırayı takip edin derken bütün herkesi sırayla okumayı kastetmiyorum.Bu yüzden giriş için Schopenhauer ın felsefe tarihinden kesitler kitabını okumak yeterlidir.Zaten Schopenhauer kitabı eleştirel tarza yazdığı için okuyanın da kafasında gelecek okumaları şekillenir.Eski yunan da çok fazla takılıp kalmayın.Platon diyaloglar,devlet,sokratesin savunması.Aristo metafizik,atinalıların devleti,politika ile heraklitos fragmanlar ve jean brun stoa felsefesi'ni okuyup modern batı felsefesine geçmeniz sizi hem sıkmaz hemde isteklerinize daha çabuk ulaşmanızı sağlar.Eski yunan okurken Say yayınların dan çıkan Çin felsefesi tarihini okursanız aynı dönemde iki uç noktadaki düşünce dünyasına değişik bir şekilde bakırsınız,tavsiye ederim bunu.

• GL4URUNG kullanıcısına yanıt
    Bana sırayla şunları oku diyebileceğiniz kitaplar var mı ? Ben de bu konulara oldukça meraklıyım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: La Haine

quote:

http://www.dr.com.tr/kitap/%C4%B1lkcag-felsefe-tarihi-kutulu-5-cilt-takim/prof-dr-ahmet-arslan/felsefe/felsefe-bilimi/urunno=0000000376907

Bu şekilde tarihi bir anlatım okumak yerine o tarihi süreci yaşamayı tercih ederim. O yüzden felsefenin ilk yıllarına ait kişilerin kitaplarından öneriniz var mı ?

A. Schopenhauer'in Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar kitabını okumuştum. Platon'un Devlet'ini de okuyacağım. Ciltlerce felsefe tarihi okumak yerine o kişilere ait kitapları okuyarak hem felsefe tarihi içinde bir gezinti, hem de filozofların fikirlerini başkasının anladığından öğrenmek yerine kendim okuyarak anlamaya çalışırım ve katıldığım veya katılmadığım düşünceleri daha iyi anlarım.

Önerileriniz için teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: maktül

Bana sırayla şunları oku diyebileceğiniz kitaplar var mı ? Ben de bu konulara oldukça meraklıyım.

Yukarıdaki mesaja attağım cavaptaki sıraya siz de uyup okuyabilirsiniz.Modern batı felsefesine geçtikten sonra eğer felsefe dışında başka bir dala daha fazla ilgi duyarsanız ona göre son dönem den okunması gereken kişileri de o dala uygun olarak tavsiye ederim.
    Schopenhauer-Felsefe Tarihinden Kesitler kitabıyla başlayacağım.
    Teşekkürler.

• quote:

A. Schopenhauer'in Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar kitabını okumuştum. Platon'un Devlet'ini de okuyacağım. Ciltlerce felsefe tarihi okumak yerine o kişilere ait kitapları okuyarak hem felsefe tarihi içinde bir gezinti, hem de filozofların fikirlerini başkasının anladığından öğrenmek yerine kendim okuyarak anlamaya çalışırım ve katıldığım veya katılmadığım düşünceleri daha iyi anlarım.

Önerileriniz için teşekkürler.

Rica ederim

• quote:

Orijinalden alıntı: maktül

Schopenhauer-Felsefe Tarihinden Kesitler kitabıyla başlayacağım.
    Teşekkürler.

Rica ederim.Kolay gelsin

Hocam merhaba. Say yayinlarinin kitapları var. Aristoteles,nietzsche gibi filozofların eserlerini tek kitap haline getirmişler. Mesela Aristotelesin fizik metafizik gibi kitapları var ama biraz kısa gibi geldi galiba biraz sadelestirmisler.
    Benim sorum bu kitaplar hakkında bilginiz var mı? Çeviri ve metinler ne derece tatmin edici. Eğer kaliteli kitaplarsa çok güzel kaynaklar gibi duruyor dışardan. Yardım ederseniz sevinirim

• Ben sadece Batı felsefesi ile değil foğu felsefesine de başlamak istiyorum.Başlangıç olarak Platon-Devlet'i aldım.Ondan sonra ne ile devam etmemi önerirsiniz?Doğu felsefesini de içine alan bir sıralama tavsiye edebilir misiniz?

• I am the Danger kullanıcısına yanıt
    Say yayınlarının kitaplarını neredeyse gözüm kapalı alırım.Özellikle Schopenhauer ve Nietzsche kitapları.Aristo'nun kitapları hem kitap olarak değil bölüm olarak yayınlanıyor hem de artık tam sadeleştirmeye uğruyor ki bence iyi de yapıyorlar.Çünkü Aristo metafiziğinin bazı bölümleri modern felsefeye çok uzak kalıyor.Alırsanız memnun olursunuz,tavsiye ederim.
  • Ahmet Aydoğanın çevirdiği say yayınlarından çıkan doğu bilgeliği dizisini okuyabilirsiniz.Ardından Çin felsefesi için Konfüçyusun Konuşmalar ve erdemin ardından git kitablarını Çin halkının zihniyeti kitabıyla beraber okursunuz.En son da Lao tzu'nun Tao te ching kitabını okursunuz.Hint felsefesi için Vedalar Upanişadlar vb. gibi dini metinleri okumalısınız.Ancak hint felsefesi hakkında pek fazla tavsiye veremem,kusura bakmayın.
  • Benim de merak ettiğim bir konuydu, teşekkürler. Kronolojik sırayla okumak en iyisi galiba.

Çok teşekkür ederim.

• olasılıksız238 kullanıcısına yanıt
    Rica ederim.Aynen
  • Rica ederim.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.