Şimdi Ara

Sosyal bilimlerin her dalı,özellikle de felsefe okumak isteyenler (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
3
Favori
579
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • quote:

Orijinalden alıntı: La Haine

quote:

Orijinalden alıntı: Hümiyettin

Felsefeye başlangıç için hangi kitapları önerirsiniz ?

http://www.dr.com.tr/kitap/%C4%B1lkcag-felsefe-tarihi-kutulu-5-cilt-takim/prof-dr-ahmet-arslan/felsefe/felsefe-bilimi/urunno=0000000376907

Felsefeye direk Platon okumakla baslamaktansa bu kitaplarla baslamam icin bir neden soyler misin ? Ona gore gerekli olup olmadiklarina ve dedigim gibi Platon'dan once okuyup okumayacagima karar verecem. Az buz da degil iki bin kusur sayfa.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr.Pacino -- 17 Temmuz 2015; 4:07:47 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Ekonomi ve politika için ne tavsiye edersin ? İşin varlık felsefesi, din ... gibi konulara girmesini istemiyorum.

@GL4URUNG

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Photographer Boy -- 17 Temmuz 2015; 4:41:44 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mr.Pacino

quote:

Orijinalden alıntı: La Haine

quote:

Orijinalden alıntı: Hümiyettin

Felsefeye başlangıç için hangi kitapları önerirsiniz ?

http://www.dr.com.tr/kitap/%C4%B1lkcag-felsefe-tarihi-kutulu-5-cilt-takim/prof-dr-ahmet-arslan/felsefe/felsefe-bilimi/urunno=0000000376907

Felsefeye direk Platon okumakla baslamaktansa bu kitaplarla baslamam icin bir neden soyler misin ? Ona gore gerekli olup olmadiklarina ve dedigim gibi Platon'dan once okuyup okumayacagima karar verecem. Az buz da degil iki bin kusur sayfa.

Ben aldım okuyorum . Sadece Platon değil büyün ilkçağ filozoflarının hem eserlerimi hem o dönemin siyasi sosyal yapısını ve düşünce yapısını anlatıyor. Kuramlarını Ayrıntılı şekilde anlatıyor . Böylelikle daha iyi kavrayabilirsin diye düşünüyorum.

• La Haine kullanıcısına yanıt
    Cevabin icin sagol, belliki oyle gereksiz kitaplar degiller. Iki bin sayfayi sirf yunan felsefesi temeli olusturmak icin okumayi goze alirsam mutlaka edinirim bu kitaplari

• Photographer Boy kullanıcısına yanıt
    Platon,Cicero,Machiavelli,Hobbes,Locke,Hume,Smith,Ricardo,Montesquieu,Rousseau,Paine,Bentham,Mill,Proudhon,Engels,Marx,Marshall,Keynes Politika ve Ekonomi için belli başlı kişiler.Bu kişilerin sizin istediğiniz konulardaki kitaplarına bakabilirsiniz.Konular çok genel olduğu için daralta bildiğim kadar daralttım.
  • Kimse yazmamış ama felsefeye Giriş ve felsefe Tarihi için Sofi nin Dünyası kitabını okumak olmazsa olmazdır, en azından felsefeye akademik yaklaşmayıp, günlük hayatında dahil eden normal okuyucular muhakkak Sofi nin Dünyası romanı ile başlamalı. 90 dakikada felsefe diye bir kitap da yalınmış, o nasıldır bilmiyorum ama Sofi'nin Dünyası; romandan felsefeye geçiş için bir köprüdür.

Bundan sonra Platon tamam ama Platon un eserlerine de öyle güm diye dalınmaz, hiç verimli olmaz. Çünkü normal bir okuyucu ömrü boyunca roman, hikaye, makale vb. Okumuştur, Platon un eserleri ise diyologlar halinde yazılır ve bir anlatıcı yoktur. Eğer "Devlet" gibi kalın diyalog kitaplarından başlanırsa okuyucu adına zor geçer hem de verimli olmaz, sıkılma ihtimali vardır doğal olarak.

Mümkünse Platon'un 2-3 tane ince diyalog kitabı okunduktan sonra Devlet'e, ardından Devlet Adamı ve ondan sonra Şölen'e geçilmeli. Tabi bu üç büyük kitabı ard arda okumak da gerekli değil, aralarında yine Platon'un birkaç saatte bitirebileceğiniz ince diyalog kitaplarını da okuyabilirsiniz.

Ben Gorgias ile başlamıştım, ilk başlarda zorlansam da devamı gelmişti, ama ağır okumak şart. Birkaç ay sonra da 45-50 sayfalık Lysis'i okudum, dostluk üzerine güzel bir diyalog eseriydi onu da öneririm. Gorgias ile Devlet'in İş Bankası çevirisi var, onu da tavsiye ediyorum.

Felsefe Tarihi ile ilgili geniş ve uzun, A'dan Z'ye bir kaynak sayılacak, Ahmet Cevizci'nin "Felsefe'ye Giriş" ve "Felsefe Tarihi" kitapların öneririm, Felsefe Tarihi kitabı baya kalın ama en iyi yerli kaynak sayılır, ayrıca Meritokraside de mevcut,http://www.kitapyurdu.com/kitap/felsefe-tarihi-amp-thalesten-baudrillarda-karton-kapak/138235.html&manufacturer_id=1784

Yine Ahmet Cevizci yerli olarak felsefeye girişte yararlanabileceğiniz en iyi kaynaktır, sadece fizolofun kaleminden okumak olmaz; onu yorumlayan, inceleyen felsefe Tarihi profesörlerinin kitapları da okunmalı. Ayrıca mümkünse kitaplar da Felsefe profesörlerinin çevirilerinin yayınladığı yayınevlerinden okunmalı. Daha açıklayıcı olabiliyorlar dipnotlarla vs.

http://www.kitapyurdu.com/index.php?route=product/manufacturer_products&manufacturer_id=1784&page=1

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi J.Valjean -- 19 Temmuz 2015; 2:24:25 >

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.