Şimdi Ara

Sorular (9. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.036
Cevap
386
Favori
171.084
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
89 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: rockxmetalever

İyi günler. Bende var olan İngilizcemi geliştirmek istiyorum. Tavsiyeleriniz nelerdir? Konuma beklerim.http://forum.donanimhaber.com/m_111159271/f_//tm.htm#111159271 Bir de ingilizce seviyemi nasıl tespit edebilirim?

Çok fazla ve farklı becerilere dönük kaynak kullanıyorsunuz.Öğrenme sürecinde bu kadar fazla kaynak kullanmak öğrenme sürecinizi uzatacaktır.Bu uyguladığınız yöntemle abartmıyorum 2 sene de bile advanced seviyesine gelmeniz zor görünüyor.Neden?Çünkü bir kere Vosscren'den çeviri yapıyorum diyorsunuz.Ama bir yandan da gramer çalışmıyorum diyorsunuz.Peki gramer olmadan nasıl çeviri yapıyorsunuz.Gramer bilmeden çeviri yapmak doğru değil.İyi gramer bilenler bile çeviri de zorlanıyor.Ama çeviri ve gramer yöntemini deneyen eğitmenler de var ama o daha farklı.
    Bir kere Effortless English setini kullanmayı bırakın.Bu yöntem çok çok fazla zaman isteyen bir yöntem.Bu arada ben bu yöntemi orjinal alıp denedim.Yıllar önce açtığım konuları görebilirsiniz.Bu yöntem büyük orada reklam kokuyor.Bakın tam olarak reklam demiyorum.Peki bu yöntem bu kadar kaliteli ve başarılıyla neden diğer dillerde set çıkarmıyorlar.Normalde başarılı olan bir ürün daha fazla satılması için daha farklı alanlara da el atar ama bu sadece İngilizce.

Şimdi bana İngilizce öğrenme amacınızı söylemeniz gerekiyor?
    Ne için öğreniyorsunuz?
    Sınav için mi hobi için mi,gazete,kitap okumak film izlemek için mi
    Yurtdışında gezmek için mi?
    Amaç nedir?
    Amaca göre yorum yapabilirim.
    Ve daha önce hangi seviyede kaldınız onu bilmek gerek.
  • ÖNEMLİ GÜNCELLEME
    Daha önce Rusça seviyelendirilmiş sesli hikaye kitapları bulmakta zorlandığımı söylemiştim.Uzun bir araştırma yaptım.2 tane ücretsiz ve çok kaliteli site buldum.Hem hikayelerin pdf içeriği hem de mp3 olarak sesli içeriği indirilebiliyor.

154 tane sesli ve yazılı hikaye var.
    http://www.gorodfm.ru/skazki/

400 tane sesli ve yazılı hikaye var.
    http://deti-online.com/skazki

Rusça dil bilgisi bittikten sonra sadece bu iki sitedeki hikayelere çalışılsa büyük ilerleme kaydedilir.Ben hikaye kitap seti almayı düşünüyordum.Ama bu kadar çok kaynak görünce vazgeçtim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: rat.planet

quote:

İyi günler. Bende var olan İngilizcemi geliştirmek istiyorum. Tavsiyeleriniz nelerdir? Konuma beklerim.http://forum.donanimhaber.com/m_111159271/f_//tm.htm#111159271 Bir de ingilizce seviyemi nasıl tespit edebilirim?

Çok fazla ve farklı becerilere dönük kaynak kullanıyorsunuz.Öğrenme sürecinde bu kadar fazla kaynak kullanmak öğrenme sürecinizi uzatacaktır.Bu uyguladığınız yöntemle abartmıyorum 2 sene de bile advanced seviyesine gelmeniz zor görünüyor.Neden?Çünkü bir kere Vosscren'den çeviri yapıyorum diyorsunuz.Ama bir yandan da gramer çalışmıyorum diyorsunuz.Peki gramer olmadan nasıl çeviri yapıyorsunuz.Gramer bilmeden çeviri yapmak doğru değil.İyi gramer bilenler bile çeviri de zorlanıyor.Ama çeviri ve gramer yöntemini deneyen eğitmenler de var ama o daha farklı.
    Bir kere Effortless English setini kullanmayı bırakın.Bu yöntem çok çok fazla zaman isteyen bir yöntem.Bu arada ben bu yöntemi orjinal alıp denedim.Yıllar önce açtığım konuları görebilirsiniz.Bu yöntem büyük orada reklam kokuyor.Bakın tam olarak reklam demiyorum.Peki bu yöntem bu kadar kaliteli ve başarılıyla neden diğer dillerde set çıkarmıyorlar.Normalde başarılı olan bir ürün daha fazla satılması için daha farklı alanlara da el atar ama bu sadece İngilizce.

Ne için öğreniyorsunuz?
    Amaç nedir?

Öncelikle bu iş için para harcayamam. Yani lütfen kurs yahut ücretli yöntemler önermeyin. Bu aralar sadece Memrise ve Effortless English kullanıyorum. Grammer konusunu sona bırakmak istiyorum ama eğer sona bırakmamam gerekiyorsa bana sıkılmayacağım (Grammer konusunda problemim sıkılmak.) bir kaynak önerir misiniz? Dizi ve film izlemek, müzik dinlemek, haberleri takip edebilmek, (kitap okumak beni aşar gibi) güzelce konuşabilmek ve anlayabilmek için İngilizce öğrenmek istiyorum.
    Seviyemi bilemiyorum ama bunun için bir test filan var mıdır? Bir de çevremde maalesef İngilizce yeterince bilen yok. Nasıl öğrendiklerimi pratik yapabilirim?

Bu arada Amerikan İngilizcesine daha yatkınım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rockxmetalever -- 22 Ekim 2015; 16:34:26 >
  • Effortless english gerçek iyi pazarlanan bir ürün ama gerçekten faydalı ve işe yarıyor , yalnız bunu takviye olarak düşülmeli ekstra olarak başka kaynaklarda kullanmak lazım ,aynı sistemde yani
    TPRS (Teaching Proficiency through Reading and Storytelling).

http://leicht-deutsch-lernen.com/lessons Almanca
    http://www.unlimitedspanish.com/ İspanyolca
  • Merhaba hocam pm kapatmışsınız sanırım özel mesaj atamadım da burdan yazayım dedim.

ben englishclass101.com uyeliğimi bugün aldım. şimdi 8 dolarlık olanı aldım her ay çekmeye çalışmazlar değil mi? paypal'dan ödemelere kapatmam gerekir mi veya englishclass101.com'dan yapmam gereken ekstra bir işlem var mıdır?
  • quote:

quote:

quote:

Ne için öğreniyorsunuz?
    Amaç nedir?

Öncelikle bu iş için para harcayamam. Yani lütfen kurs yahut ücretli yöntemler önermeyin. Bu aralar sadece Memrise ve Effortless English kullanıyorum. Grammer konusunu sona bırakmak istiyorum ama eğer sona bırakmamam gerekiyorsa bana sıkılmayacağım (Grammer konusunda problemim sıkılmak.) bir kaynak önerir misiniz? Dizi ve film izlemek, müzik dinlemek, haberleri takip edebilmek, (kitap okumak beni aşar gibi) güzelce konuşabilmek ve anlayabilmek için İngilizce öğrenmek istiyorum.
    Seviyemi bilemiyorum ama bunun için bir test filan var mıdır? Bir de çevremde maalesef İngilizce yeterince bilen yok. Nasıl öğrendiklerimi pratik yapabilirim?

Bu arada Amerikan İngilizcesine daha yatkınım.

Zaten bu konuyu bunun için açtık.Olabildiğince masrafsız olarak bu işten kurtulmak için.
    İşte daha önce de belki yüzlerce kez yazdığım gibi yine aynı sorun.
    Arkadaşlar TÜrkçe dil bilgisini bilmediğiniz için İngilizce dil bilgisi ve başka dillerin dil bilgisi size çok sıkıcı gelecektir.
    Kendi dilinizi bilmiyorsunuz demiyorum.Kendi dilinizin dil bilgisi kurallarını bilmediğiniz için yabancı dilin dil bilgisi kuralları ile karşılaştıramıyorsunuz.Farkları anlayamıyorsunuz.O zaman sıkıcı gelecektir.Bu iş çaresi Türkçe dil bilgisine çalışmaktır sonrasında çalışmak ilerlemenizi kolaylaştıracaktır.Anasayfada bunları detaylı yazdım.Okumanızı öneriyorum.
    Amacınızın güzel yani akıcı konuşmak olduğunu yazmışsınız.
    Sizin detaylı olarak İngilizce dil bilgisi bilmenize gerek yok.Temel bilgileri bilseniz yeterli.O nedenle detaylı bir kitaba veya siteye çalışmayın.Genel olarak özet anlatan binlerce Türkçe anlatımlı dil bilgisi sitesi bulabilirsiniz.Hepsi ücretsiz zaten.Bu temel yapıları öğrendikten sonra bolca dinleme ve dinlediklerinizi olabildiğince tekrar etmek zorundasınız.Yani dinleyeceğiniz şey canlı yayın gibi tekrar etmesi mümkün olmayan şeyler yerine sesli kitaplar,hikayeler olabilir.Bunun için 1 numaralı site Lit2go.En alt seviyeden en üst düzey seviyeye kadar dinleme ve dinlediklerini okuyabilirsiniz.Ama her hikayeyi olabildiğince çok tekrar ederek dinleyin.Cümlede geçen her kelimenin telaffunuzu artık öğrenene ve doğru telaffuz edene kadar tekrar etmeyi bırakmayın.Buyrun en alt seviyeden başlayarak dinleme yapın.
    http://etc.usf.edu/lit2go/readability/flesch_kincaid_grade_level/0/
    Ve bunu günlük yapmanız gerek.Her gün olabildiğince çok vakit ayırmaya çalışın.Ara vermeyin.Ara vermek yabancı dil için en büyük kötülüktür.
    Önce siz dinlediklerinizi telaffuz etmeyi öğrenin.Konuşmanız yavaşa yavaş gelişsin.O zaman pratik yapmak için siteler de öneririz.

Şunu asla unutmayın.Uzun süre dinlemeden asla iyi düzeyde konuşamazsınız.Zaten yurdışına dil eğitimi için gidenlerin amacı da bolca dinleme ve konuşma pratiği yapmaktır.Konuşma pratiği en son iş.Başarılar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ninoİnfeliz

Effortless english gerçek iyi pazarlanan bir ürün ama gerçekten faydalı ve işe yarıyor , yalnız bunu takviye olarak düşülmeli ekstra olarak başka kaynaklarda kullanmak lazım ,aynı sistemde yani

Ben işe yaradığı konusunda aynı fikirde değilim.
    Aklıma gelen en temel soru şu:Maden bu adam böyle süper bir yöntem buldu neden kendi başka dilleri öğrenmiyor?Sitesinde böyle bir bilgi bulamadım.
    Özellikle Amerika'da buna benzer sürekli yeni dil öğrenme yöntemleri çıkıyor.Bir çoğu sadece reklam gibi gözüküyor.
    Bu seti takviye olarak ancak dinleme ve pdf içeriklerini okuyarak çalışabilirsiniz.Eğer setin önerdiği yöntemle çalışırsanız normalde uyguladığınız yönteme yine ters geliyor.Biri bilinçaltı yöntemi biri bilinçli dil edinimi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: nikola125

Merhaba hocam pm kapatmışsınız sanırım özel mesaj atamadım da burdan yazayım dedim.

ben englishclass101.com uyeliğimi bugün aldım. şimdi 8 dolarlık olanı aldım her ay çekmeye çalışmazlar değil mi? paypal'dan ödemelere kapatmam gerekir mi veya englishclass101.com'dan yapmam gereken ekstra bir işlem var mıdır?

Evet pm kapattım.Çok fazla mesaj geliyor ve kimin yazdığını karıştıyorum.Buraya yazılınca diğer arkadaşlar da okuyor.
    Evet paypal'dan her ay para çekmemeleri için sürekli para çekme özelliğini iptal ediyorsunuz.
    Şu sitedeki anlatıma bakarak iptal edebilirsiniz.
    http://editorturk.com/62-paypalda-otomatik-odemelerin-subscription-iptal-edilmesi/
  • quote:

quote:

Merhaba hocam pm kapatmışsınız sanırım özel mesaj atamadım da burdan yazayım dedim.

Evet pm kapattım.Çok fazla mesaj geliyor ve kimin yazdığını karıştıyorum.Buraya yazılınca diğer arkadaşlar da okuyor.
    Evet paypal'dan her ay para çekmemeleri için sürekli para çekme özelliğini iptal ediyorsunuz.
    http://editorturk.com/62-paypalda-otomatik-odemelerin-subscription-iptal-edilmesi/

Teşekkürler benim seviyem Upper intermediate ve Advanced arası fakat önceki dersleri de indirmem fayda sağlar mı yoksa vakit kaybı mı olur?
  • quote:

quote:

quote:

Teşekkürler benim seviyem Upper intermediate ve Advanced arası fakat önceki dersleri de indirmem fayda sağlar mı yoksa vakit kaybı mı olur?

Önceki dersleri indirip çalışmanızın 3 tane farklı faydası olur.
    1.Bilmediğiniz kelimeler çıkabilir.Onları öğrenirsiniz.
    2.Bilmediğiniz ifadeler çıkabilir.Zaten bu derslerde birçok ifade var.Onları öğrenirsiniz.
    3.Dinleme çalışması yapmış olursunuz.Zaten konuşmalar çok anlaşılır.

Yabancı dilde bir şeylere çalışmayı vakit kaybı olarak görmeyin.Yaptığınız her tekrar size artı fayda sağlar.Unutmamak için tekrar yapmak güzeldir.Ben 3 dilde podcast101 dersleri bitirmeme rağmen her 3 ayda bir o dile ait tüm dersleri tekrar dinliyorum.Öyle çalıştıktan sonra bilgisayardan silmiyorum.
  • quote:

quote:

Effortless english gerçek iyi pazarlanan bir ürün ama gerçekten faydalı ve işe yarıyor , yalnız bunu takviye olarak düşülmeli ekstra olarak başka kaynaklarda kullanmak lazım ,aynı sistemde yani

Aklıma gelen en temel soru şu:Maden bu adam böyle süper bir yöntem buldu neden kendi başka dilleri öğrenmiyor?Sitesinde böyle bir bilgi bulamadım.
    Özellikle Amerika'da buna benzer sürekli yeni dil öğrenme yöntemleri çıkıyor.Bir çoğu sadece reklam gibi gözüküyor.
    Bu seti takviye olarak ancak dinleme ve pdf içeriklerini okuyarak çalışabilirsiniz.Eğer setin önerdiği yöntemle çalışırsanız normalde uyguladığınız yönteme yine ters geliyor.Biri bilinçaltı yöntemi biri bilinçli dil edinimi.

İyide hocam bu yöntem gerçekten tutmuş yıllardır devam ediyor , ama gel gelelim mucizevi bir etkisi yok tabi kendiside ispanyolcayı bu sistemde çalıştıgını söylüyor ,zaten her anlayarak dinlediginiz şey sizin o dilde hakimiyetinizin gelişmesini sağlar, tek başına bence kesinlikle yeterli değil tabi ben power english ile 2 aylık bir çalışma yaptım english class derslerinede çalışıyorum ve auidobook okuyorum çalışmam bu şekilde şuan gelişim kaydettigimi hissediyorum bakalım tabi siz daha tecrübelisiniz bittirdikten sonra yorumlarımı yazacağım
  • quote:

quote:

quote:

İyide hocam bu yöntem gerçekten tutmuş yıllardır devam ediyor , ama gel gelelim mucizevi bir etkisi yok tabi kendiside ispanyolcayı bu sistemde çalıştıgını söylüyor ,zaten her anlayarak dinlediginiz şey sizin o dilde hakimiyetinizin gelişmesini sağlar, tek başına bence kesinlikle yeterli değil tabi ben power english ile 2 aylık bir çalışma yaptım english class derslerinede çalışıyorum ve auidobook okuyorum çalışmam bu şekilde şuan gelişim kaydettigimi hissediyorum bakalım tabi siz daha tecrübelisiniz bittirdikten sonra yorumlarımı yazacağım

Zaten setin temel amacı İngilizce akıcı konuşmayı sağlamak.Bunun için sık cümle tekrarları yaptırıyor ve yapıları zihninize kazımaya çalışıyor.Bizim ülkede bir modadır gidiyor o da bilinçaltı modası.Bilinçaltı ile İngilizce,Uykuda İngilizce,Bilinçaltı ile Matematik.Hatta en son bilinçaltı ile okuma falan çıkmıştı.Bu tarz sistemlerin başarısı tartışılır.Size 1 haftada İngilizce konuşturan sistemler de var.(Farklı aksanlarda birçok hoca konuşuyor vs.)İlginç teknikler çıktı dil öğreniminde.Ama insanların kafası her yeni teknik sonrası daha da karışıyor.Bu sistem normalde gramer vermiyoruz grameri unutun diyorlar ama halbuki cümleyi ezberlerken gramer de ezberlemiş oluyorsun.Ben önce deneme amaçlı indirdim sonrasında satın aldım bu sistemi.Sitesindeki kullanıcı yorumlarına bakarsan en ufak bir eleştiri göremezsin.
    Şuan bu ezberleme yöntemlerinin en ciddi olanı Glossika.Ben de geçen gün tesadüfen bulup inceledim.
    Mesela Rusça için 3 kitap 1000 sayfa içerik. ve 120 saat sesli dersi var.3000 tane cümle ezberletiyor.Effortles gibi grameri boşverin diyor ama tek farkı ilk zamanlar çalışmak yerine bu sistemi bitirdikten sonra çalışın diyor.Effortles onu da demiyor.Ama işin içine girince gramer bilmenin ne kadar önemli olduğunu bir süre sonra fark ediyorsun.Neredeyse birçok dilde böyle içerikleri var.Cümleleri ve telaffuzlarını ezberleterek öğretiyor.İlginç geldi.Diğerlerine göre daha ciddi bir şey.Ama kullanmadığım için kesin bir yorum yapamam.Ben yeterince faydasını görmedim.Umarım siz ilerleme sağlarsınız.
  • Önce bilinç altı olayını açıklamak istiyorum yeni bilgi önce beyinden geçer daha sonra aşarı fazla tekrarla karşlılaşınca omuriligi geçer reflexs kazanır
    Örnek: Bisiklet sürmek, dans etmek, şarkı söylemek, limon görünce ağzın sulanması.

Anadilimizde aynı şekilde sürekli aynı kalıplara maruz kalarak ögreniyoruz ,şuan burda konuştugumuz şeyler geçmişteki yaşanan anılarımızdan deneyimlerimizden geliyor

Glossika yı bende gördüm ve demosunu denedim sistem işe yarabilir ama ben çok başarılı olacagını sanmıyorum Effortless ile farkını söylersek Effortless'de bir hikaye anlatılıyor ve zihninizde ona göre durumlar canlanıyor hikayenin akışına göre farklı durumlara göre nasıl bir yaklaşım ve sorulan sorularla ve cevaplarla bu zihnimizdeki canlanan durumdan daha efektif bir ögrenim yöntemi çıkıyor
    glossika ise dümdüz bir şekilde cümle ezberletiyor , oysaki bana göre dil ögrenimi fiziksel ve bazı soyutsal davranışları konuşmalarla ilişkilendirmek ve effortless de grammeri dinliyerek ögrenin diyor ki zaten dinlemedikçe grammer kurallarını konuşma dilinde paratikte kullanmak imkansız gibi, neyse sanki effortlessin satış direktörü gibi konuştum

sizinde belirttiginiz gibi hocam herkezin agırlık vermesi gereken nokta listening tabi bunuda efektif çalışmak gerekiyor ..
  • Hocam grammar için english grammar in use (mavi) nasıl iyi değilse ne almalıyım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • rat.planet kullanıcısına yanıt
    Öncelikle uyduruk bir İngilizce öğrenmek istemiyorum. Şimdi düşündüm de kitap da okuyabilirim aslında. Her kitap var ve audiobook da cabası. Ayrıca ileride Almanca da öğrenmek istiyorum. İngilizce ile aynı dil ailesinden olduğu için İngilizce iyi bilirsem Almanca daha rahat öğrenilebiliyormuş. Öğrenci olduğum için belki ileride sınavlara da girebilirim.

En önemlisi İngilizce seviyemi nasıl öğrenebilirim?

Şuan Effortless English ve Memrise kullanıyorum önerilerinizi bekliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rockxmetalever -- 22 Ekim 2015; 23:12:59 >
  • Konuyu favorilerime ekledim, gerçekten konuşacak pratik yapacak birini bulmak bir hayli zor ve konuşulmayınca unutuluyor.
  • Hocam öncelikle konunuzu çok beğendim ve baştan sona bütün mesajlarınızı okudum. Bu bilgileriniz sayesinde birçok arkadaş gibi bende yararlanmak istiyorum. Sizin de söylediğiniz gibi ara verip çalışmak kötü bir durum. Ne yazık ki bende bu katogari arasındayım. Ama yine de zararın neresinden dönsek kârdır bizim için. Mesajlarınızdan çıkarttığım kadarı ile dinlemek işine fazla önem vermeyerek gerçekten çok şey kaybetmişim. Bundan sonra sizin düşüncelerinizle beraber hareket etmeyi planlıyorum. Şu an için düşündüğüm dil İngilizce ve yukarıdaki bir arkadaşın da söylediği gibi tam olarak seviyemi bilmiyorum onu da söylemek isterim. Yeterince zamanım var bu dili benim istediğim seviye de öğrenmek için. Şu an uluslararası ticaret ve lojistik 4. sınıftayım. Ingilizcemi hem mesleğim için hemde normal gazete,kitap ve film izlerken bir sıkıntı çekmeyip anlamak için öğrenmek (özellikle ekonomi haberleri hakkında) istiyorum. Ayrıca yurtdışı seyahatlerinde akıcı bir şekilde herhangi bir kişiyle konuşup sohbet amaçlı konuşmak için. Söylediğim gibi seviyemi bilmiyorum ve seviyemi öğrendikten sonra nasıl bir yok izlemem gerekir? (Şu an ki fikrim ortalama olarak pre-intermediate) Size zahmet maddeler halinde yazarsanız belki diğer okuyacak arkadaşlarda yararlanıp o sıralamayı takip edebilir. Buradaki bütün yardımlarınız ve emekleriniz için size çok teşekkür ederim.

• quote:

Orijinalden alıntı: nebulla

Hocam grammar için english grammar in use (mavi) nasıl iyi değilse ne almalıyım

Bakın daha önce bu kitap serisinin sitede öneri yazarken hiç olumsuz ifade kullanmadım.Çünkü gerçekten kaliteli ve sistemli bir kitaptır.
    Daha önce de yazdığım gibi çok pahalı bir kitap serisi.
    Yani bir kitap serisi için bu kadar para vermek ne bileyim biraz bana tuhaf geliyor.Tamam sonuçta dil öğreniyoruz ama bir gramer kitap seti fazla para.
    Ben genelde ithal kitapların kalitesine olumsuz yorum yapmıyorum.Çünkü gerçekten güzel kitap serileri yapıyorlar.Ama ithal olduğu için fiyatları çok pahalı.
    Onun yerine Türkçe anlatımlı kitaplar öneriyorum.
    Fono İngilizce Gramer,Ekrem Uzbay'ın kitabı,Murat Kurt'un kitabı piyasadaki iyi kitaplar.Anlatım Türkçe.
  • quote:

Öncelikle uyduruk bir İngilizce öğrenmek istemiyorum. Şimdi düşündüm de kitap da okuyabilirim aslında. Her kitap var ve audiobook da cabası. Ayrıca ileride Almanca da öğrenmek istiyorum. İngilizce ile aynı dil ailesinden olduğu için İngilizce iyi bilirsem Almanca daha rahat öğrenilebiliyormuş. Öğrenci olduğum için belki ileride sınavlara da girebilirim.

En önemlisi İngilizce seviyemi nasıl öğrenebilirim?

Şuan Effortless English ve Memrise kullanıyorum önerilerinizi bekliyorum.

Önce böyle bir karar verdiyseniz sizin için dil bilgisi(gramer) şart.Bu işin kaçışı yok.
    Önce kendi dilinizin dil bilgisini bilmelisiniz.Sonra o dilin dil bilgisine çalışın.Anasayfada detaylıca yazdım.
    Aynı dil ailesinden dilleri öğrenirken en önemli husus bir dilde yetkin olmadan(yani kısaca buna advanced diyebiliriz.Aslında bu konu bile tartışmalı.)aynı dil ailesinden dilleri öğrenmek sizin öğrenme sürecinizde olumsuz durumlar yaşamanıza neden olacaktır.Peki hangi alanlarda zorluk yaşayacaksınız?
    Gramer-Her iki dilin gramer kaidelerini karıştırabilirsiniz.
    Vocabulary-Kelimeler birbirine benzediği için o dilde olmayan kelimeleri kullanabilirsiniz.
    Reading-Eğer bolca okuma çalışması yapmazsanız bu beceri de de zorlanacaksınız.
    Fluency-Belki de en çok akıcı konuşmada zorlanacaksınız.Aynı dil ailesinden dilleri öğrenirken her iki dilde akıcılığı yakalamak en son gerçekleşecek olan becerilerden biri sayılabilir.Aslında en son ve en zor beceri writing yani yazma becerisidir.

Anlayacağınız neredeyse tüm becerilerde zorlanabilirsiniz.Bunu yaşamamak için önce İngilizce'de advanced seviyesine gelmenizi öneriyorum.Eğer advanced seviyesindeyken bile eksikleriniz olduğunu(kelime bilgisi anlamında değil,gramer anlamında)düşünüyorsanız Almanca'ya başlamayın.Önce eksiklerinizi kapatın.Sonra Almanca'ya başlayın.Niye mi?
    Size yaşadığım bir olayı anlatayım.
    Ben İtalyanca'yı ve İspanyolca'yı advanced seviyesinde biliyorum.Fakat tek tük eksiklikler,unutmalar o kadar çalışmama rağmen oluyordu ilk zamanlar.Sonrasında forumları okurken İspanyolca bilenlerin Portekizce öğrenmesi çok kolay gibi yazıları okuyunca Portekizce öğrenmeyi düşündüm.Ayrıca Coğrafi Keşifler'e katılanların anılarını vs okumak için.Sonrasında öğrenmeye başladım.Orta seviyeye kadar geldiğimde bilgilerim karışmaya başladı.Diğer 2 dillerle benzerlikler kuruyorum fakat kelime ve gramer anlamında çok karıştırıyordum.Bu durumu düzeltmek için çok sıkı çalıştım.Portekizce şuan advanced halen olamadım.Upper-İntermediate çıkıyor.Fakat sürekli okumama ve dinlemem rağmen yine de ara sıra kelime anlamında karıştırabiliyorum.Yani anlayacağınız şu dil şu dile çok benziyor şunu öğrenmek çok basitleşiyor sözlerine artık asla inanmıyorum.Her dili kendi mantığı içinde düşünmek gerekiyor.Hatta benzerlikler sizin extra çalışmanızı gerektiriyor.Ben böyle bir zorluk yaşadım.Fakat Almanca'da İngilizce'ye benziyor ama ALmanca bilmediğim için bu benzerliğin oranını bilmiyorum.O nedenle tam bir şey söylemek zor.Ama işinizin kolay olmadığını söyleyebilirim.

Bu arada size tavsiyem Effortless ve Membrise'i hemen bırakın.
    İngilizce seviyenizi Google'da ingilizce seviye tespit sınavı online yazıp aratın.O sitelerdeki soruları çözerek anında öğrenebilirsiniz.
    Ana sayfadaki sistemle çalışırsanız sıkıntı olmaz.O zaman ayağı yere basan bir İngilizce öğrenmiş olursunuz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sahapo

Hocam öncelikle konunuzu çok beğendim ve baştan sona bütün mesajlarınızı okudum. Bu bilgileriniz sayesinde birçok arkadaş gibi bende yararlanmak istiyorum. Sizin de söylediğiniz gibi ara verip çalışmak kötü bir durum. Ne yazık ki bende bu katogari arasındayım. Ama yine de zararın neresinden dönsek kârdır bizim için. Mesajlarınızdan çıkarttığım kadarı ile dinlemek işine fazla önem vermeyerek gerçekten çok şey kaybetmişim. Bundan sonra sizin düşüncelerinizle beraber hareket etmeyi planlıyorum. Şu an için düşündüğüm dil İngilizce ve yukarıdaki bir arkadaşın da söylediği gibi tam olarak seviyemi bilmiyorum onu da söylemek isterim. Yeterince zamanım var bu dili benim istediğim seviye de öğrenmek için. Şu an uluslararası ticaret ve lojistik 4. sınıftayım. Ingilizcemi hem mesleğim için hemde normal gazete,kitap ve film izlerken bir sıkıntı çekmeyip anlamak için öğrenmek (özellikle ekonomi haberleri hakkında) istiyorum. Ayrıca yurtdışı seyahatlerinde akıcı bir şekilde herhangi bir kişiyle konuşup sohbet amaçlı konuşmak için. Söylediğim gibi seviyemi bilmiyorum ve seviyemi öğrendikten sonra nasıl bir yok izlemem gerekir? (Şu an ki fikrim ortalama olarak pre-intermediate) Size zahmet maddeler halinde yazarsanız belki diğer okuyacak arkadaşlarda yararlanıp o sıralamayı takip edebilir. Buradaki bütün yardımlarınız ve emekleriniz için size çok teşekkür ederim.

Seviyenizi Google'da online İngilizce seviye tespit sınavı yazarak aratın.Orada çıkan sitelerdeki soruları çözerek öğrenebilirsin.
    Sizin bölümünüz itibari ile İngilizce hatta birkaç önemli dili bilmeniz çok önemli.
    Özellikle ekonomi istiyorsanız İngilizce bildikten sonra ekonomi terimlerini de bilmeniz gerekiyor.Bu işi İngilizce Ekonomi Terimleri Sözlüğü alarak öğrenebilirsiniz.Ama fiyatları pahalı olduğu için gerek yok.Daha kısa yolu şu:Online İngilizce gazetelerin ekonomi bölümlerindeki ekonomi terimlerini google yardımıyla öğrenebilirsiniz.Ama tabiki çok fazla terim geçmeyecektir.Çünkü gazeteler artık ekonomiyi basitleştirerek anlatma yöntemine gidiyorlar.İngilizce bildikten sonra bu iş kolay.
    Ana sayfada belirttim ama yine yazayım.Şuan siz hem akıcı konuşmak istiyorsunuz(bunun için olabildiğince dinleme çalışması şart.)
    Hem kitap,gazete okumak istiyorsunuz(bunun için iyi düzeyde dil bilgisi(gramer) şart).Bakın yazdığım bu iki şeyi yapmadan asla akıcı konuşamaz ve okudukları TAM OLARAK anlayamazsınız ve kendi dilinize ÇEVİREMEZSİNİZ.Dil bilgisini iyi bilmeyen biri çeviri de yapamaz.O nedenle gramer öğrenmek şart değil diyen yöntemlerden uzak durmanız şart.
    1.Önce kendi dilinizin dil bilgisi kurallarını öğrenmeniz lazım.Diyelim ki İngilizce Sıfatlar(adjectives) konusuna çalışacaksınız.Önce Türkçe Sıfatlar konusuna çalışın.Bunu internetteki sitelerde çalışabilirsiniz.Ücretsiz anlatan birçok site var.TÜrkçe dil bilgisi kitabı almanıza gerek yok.
    2.Sonra İngilizce Sıfatlar konusuna çalışın.Şimdi egzersiz vs çözmeden önce(egzersiz,alıştırma sitelerini anasayfada verdim) iki dildeki Sıfatlar konusunu kafanızda karşılaştırmaya çalışın.Farklar nelerdir? Bir şeyler fark edeceksiniz.Bu sizin hatırlama düzeyinizi yükseltecek.Sonra İngilizce egzersiz sitelerinden Adjectives konusunu seçip o konudaki soru ve alıiştırmaları çözeceksiniz.O konudaki tüm kuralları kafanıza kazıyana kadar o alışırmaları çözün.Bu şekilde çalışan biri üst düzey dil bilgisi öğrenir ve kullanır.
    Bu şekilde İngilizce dil bilgisi konularını bitirin.Anasayfayı da tam olarak okuyun.Orada extra şeyler yazdım.
    Gramere böyle çalışırken her gün dinleme çalışmasını paralel olarak sürdürmeniz gerekiyor.
    Bu iş için Lit2go sitesini kullanacaksınız.Tamamen ücretsiz ve yasal
    Tüm seviyelere ait birçok sesli hikaye ve yazılı içeriği var.İsterseniz mp3 ve pdf olarak indirebilirsiniz.
    En alt seviyeden başlayarak tüm seviyeleri bitiren biri İngilizce'de anlayamayacağı cümle yapı kalmaz.Binlerce hikaye roman var.Ama hepsini bitirmek çok zor.Onun için bir seviyede artık kendinizi yetkin hissediyorsanız diğer seviyeye geçin.Site şu:
    http://etc.usf.edu/lit2go/readability/flesch_kincaid_grade_level/
    Dinlerken aynı anda gözünüzle takip etmek çok yararlı olacaktır.Bu şekilde kelimelerin nasıl telaffuz edildiğini iyi öğrenirsiniz.Ama sadece dinlemek daha az fayda sağlar.
    Her gün istisnasız,ertelemeden 3 saat dinleme yapın.3 ay sonra bunu 4 saat yapın.
    Bu şekilde toplam 5 ay çalışsanız filmlerde ,kitaplarda anlayamayacağınız çok az şey olur.Filmlerin anlatım dili bu eserlere göre basit kalıyor.İleri düzeylere geldiğinizde öyle zor ve karışık cümleler var ki bu cümleleri anladığınızı göreceksiniz.Sizin için artık okumak,konuşmak,dinlemek zor olmayacak.Çünkü siz hedef dilde o havuza yeterince bilgi yerleştirdiniz.Hatta seçilmiş,o dilde yetkin yazarların eserlerini yerleştirdim.Konuşmanız çok güzel olacak.İfade yeteneğinizi insanlar sizinle konuşurken inanın sürekli size söyleyecek.Bunu bizzat ben karşılaştım.Turistlerle konuşunca sürekli şaşırıyorlar.
    Bakın sadece tek bir site verdim size.Sadece bu site sizin için yeterli extra bir para harcamanıza gerek.Extra gidip radyo dinlemenize şuan için gerek yok.

Ek bilgi
    Bu arada gramerle birlikte bu çalışmayı yaparken gramer bittikten sonra artık o sitede çalışırken kelime öğrenmeye daha fazla önem vermenizi söylemeyi unutmuşum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rat.planet -- 23 Ekim 2015; 14:48:27 >
  • 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.