Şimdi Ara

Sorular (11. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
2.035
Cevap
386
Favori
171.387
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
89 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Ben ingilizce öğrenmeye çalışıyorum.Tam hatırlamıyorum ama yaklaşık 1 ya da 1,5 yıldır yabancı dizileri altyazı ile izliyordum . Telaffuzumun geliştiğini fark ettim . Ama diziyi altyazısız izleyip anlamak da keyiflidir muhtemelen dedim . Sonra internetten araştırdım effortless english setini indirdim . Çok olmadı yaklaşık 1 ay oldu . Sonra da sizin açtığınız konuyu gördüm . Effortless englishteki adam diyordu ki "gramer çalışmayın" . Nasıl yapayım şimdi anlamadım ?

Bir de sizin önerdiğiniz Fono Yayınları kitabını almayı düşünüyorum . Ve lit2go sitesindeki ses dosyalarına da bakacağım .

Ve bir soru daha ingilizcede uzun kelimeleri anlamak çok zor . Nasıl anlayabiliriz acaba ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 07iiddrriiss07 -- 28 Ekim 2015; 0:09:11 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Galdan Han

quote:

Orijinalden alıntı: rat.planet

quote:

Hocam merhabalar.

Size bir şey sormak istiyorum. İngilizce Pre-Intermadiate seviyesinde olan birisi, kendi başına çalışma ile YDS'den 50-55 civarında puan alabilir mi?

Teşekkürler

Kaç ay çalışacağınıza bağlı?
    Günlük kaç saat ve kaç ay çalışacaksınız?

Yaklaşık 6 ay.

Günde kaç saat çalışacağıma dair fikrim yok. Hem kaynak hem yöntem önerilerinize açığım.

6 ayda gramer anlamında advanced olabilirsiniz.Günlük en azından 3-4 saat çalışmanız lazım.
    Ama okuma becerisini de geliştirmeniz gerekiyor zira sınavda soruyorlar.O nedenle gramerle birlikte okuma becerisine de yönlenmelisiniz.Günlük 5-6 saat gerek.Aksi takdirde advanced olmak zor.İki beceriyi aynı anda kısa bir zamanda geliştirmek zor bir iş.Anasayfadaki lit2go ve türkçe anlatımlı bir gramer kitabı işinizi görür.Çalışma sistemini anasayfada anlattım.Ama geçmiş yıllarda çıkan sınav sorularını çözmeniz o soruları her ay tekrar çözmelisiniz veya çözümünü incelemelisiniz ki sınav formatına alışmış olasınız.Soru çözmeden ilerlerseniz başarı oranınız düşecektir.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Hocam merhabalar.

Size bir şey sormak istiyorum. İngilizce Pre-Intermadiate seviyesinde olan birisi, kendi başına çalışma ile YDS'den 50-55 civarında puan alabilir mi?

Teşekkürler

Kaç ay çalışacağınıza bağlı?
    Günlük kaç saat ve kaç ay çalışacaksınız?

Yaklaşık 6 ay.

Günde kaç saat çalışacağıma dair fikrim yok. Hem kaynak hem yöntem önerilerinize açığım.

6 ayda gramer anlamında advanced olabilirsiniz.Günlük en azından 3-4 saat çalışmanız lazım.
    Ama okuma becerisini de geliştirmeniz gerekiyor zira sınavda soruyorlar.O nedenle gramerle birlikte okuma becerisine de yönlenmelisiniz.Günlük 5-6 saat gerek.Aksi takdirde advanced olmak zor.İki beceriyi aynı anda kısa bir zamanda geliştirmek zor bir iş.Anasayfadaki lit2go ve türkçe anlatımlı bir gramer kitabı işinizi görür.Çalışma sistemini anasayfada anlattım.Ama geçmiş yıllarda çıkan sınav sorularını çözmeniz o soruları her ay tekrar çözmelisiniz veya çözümünü incelemelisiniz ki sınav formatına alışmış olasınız.Soru çözmeden ilerlerseniz başarı oranınız düşecektir.

Hocam değerli cevabınız için teşekkür ederim.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: 07iiddrriiss07

Merhaba üstad .

Ben ingilizce öğrenmeye çalışıyorum.Tam hatırlamıyorum ama yaklaşık 1 ya da 1,5 yıldır yabancı dizileri altyazı ile izliyordum . Telaffuzumun geliştiğini fark ettim . Ama diziyi altyazısız izleyip anlamak da keyiflidir muhtemelen dedim . Sonra internetten araştırdım effortless english setini indirdim . Çok olmadı yaklaşık 1 ay oldu . Sonra da sizin açtığınız konuyu gördüm . Effortless englishteki adam diyordu ki "gramer çalışmayın" . Nasıl yapayım şimdi anlamadım ?

Bir de sizin önerdiğiniz Fono Yayınları kitabını almayı düşünüyorum . Ve lit2go sitesindeki ses dosyalarına da bakacağım .

Ve bir soru daha ingilizcede uzun kelimeleri anlamak çok zor . Nasıl anlayabiliriz acaba ?

Effortless sistemi gramer öğrenmeyin biz de zaten öğretmiyoruz diyor ama aslında siz o cümleleri ezberleyerek grameri ezberlemiş oluyorsunuz.Gramer bilmeden altyasız ilzediğinizde nasıl anlayacaksınız cümleleri?

Uzun kelime derken sanırım İngilizce uzun cümlelerden bahsediyorsunuz.Bunun temel iki sebebi var.1.Gramer bilmediğiniz için uzun cümlelerde anlamak zorlaşır.2.Yeterince okuma alıştırması yapmadığınız için olabilir.

İngilizce gramer şart değil diyenlere inanmayın.Eğer bir ülkeye turistik amaçla gidecekseniz veya turistlerle günlük konularda konuşacaksanız gramere gerek yok.Aslında grameri bilip konuşsanız karşıdaki insan size farklı bakar.Parça parça konuşmak başka.Cümle kurarak konuşma başka.

• rat.planet kullanıcısına yanıt
    Tamam üstad bundan sonra sizin yöntemlerinizle çalışacağım .
  • @rat.planet Hocam şu site hakkındaki görüşlerinizi alabilir miyim? Sizce faydalı mıdır?

https://campus.abaenglish.com/en/login
  • Üstad önerdiğiniz Fono Yayınları İngilizce Dil Bilgisi kitabını sipariş ettim . Kitap geldiğinde nasıl bir çalışma programı yapmalıyım ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 07iiddrriiss07 -- 28 Ekim 2015; 20:54:08 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: hayalperest444

@rat.planet Hocam şu site hakkındaki görüşlerinizi alabilir miyim? Sizce faydalı mıdır?

https://campus.abaenglish.com/en/login

Bahsettiğiniz site aslında premium üyelik ile çalışan bir siteymiş.
    En ucuz olanı seçip deneyecektim fakat orada best option üyeliği var.Sanırım tüm özellikler o üyelik bölümünde açılıyor.O da 1 yıllık ödeme üyeliği istiyor.Yani paypal ile ödeme iptali yapmayabilir.O nedenle premium alıp denemedim.Uzun süreli üyelik seçtiğinizde iptal etmesi çok çok zor oluyor.Daha önce bu sorunu yaşadım.O nedenle şimdi denemedim.Sistemini inceleme vaktim olmadı.Boş bir zamanımda anlatım yöntemini inceleyeceğim.

Ek mesaj:
    Üyelik ve ödeme seçenekleri şurası.
    http://www.abaenglish.com/en/english-courses/choose-the-plan-which-is-best-adapted-to-your-needs/

Bir de bu tarz sitelerin dikkatimi çeken bir reklam özelliği var.Artık ne kadar doğru bilmiyorum ama birçok site incelediğim için bu ayrıntı gözüme çarptı.
    Bir çok site 5 milyon kullanıcıdan bahsediyor.Nereden buluyorlar bu kadar üyeyi anlamış değilim.Sadece bu site değil bir çok sitede buna benzer sayılar var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rat.planet -- 28 Ekim 2015; 21:27:46 >

• quote:

Üstad önerdiğiniz Fono Yayınları İngilizce Dil Bilgisi kitabını sipariş ettim . Kitap geldiğinde nasıl bir çalışma programı yapmalıyım ?

Anasayfada çalışma planı vardı okumadınız sanırım.
    Özellikle dil öğrenirken aceleci olmayın.Bu çok yanlış.
    Anasayfadaki önerileri eksiksiz uygularsanız sıkıntı yaşamazsınız.Ama ek olarak o dili hangi alanda kullanacaksanız ona göre bir çalışma programı önerebilirim.Kusura bakmayın çok fazla mesaj olunca karıştırıyorum bazen.
    Valla ben ücretsiz olarak gidebildiğim kadar gideceğim :)
  • FARSÇA ÖĞRENENLERE DUYURU
    Arkadaşlar daha önce anasayfada bu linkleri verdim fakat tekrar yazıyorum.Çok önemli kaynaklar.
    2 tane kitabı bedava ve olarak ses dosyaları indirebiliyorsunuz.Videoları da var.
    Bu kadar kaliteli bir hizmeti bedava olarak indirebilirsiniz.Üniversitenin sitesi olduğu için yasaldır.
    Piyasadaki birçok İngilizce anlatımlı Farsça kitaplarından daha kaliteli olduğunu iddia ediyorum.Bulabilirseniz bundan daha kaliteli bir kitap önerin.Yok çünkü.Belki Colloquial Persian kitabı karşılaştırılabilir.Ama o bile bu kadar etkileşimli bir sistem kullanmıyor.
    Bahsettiğim site:
    http://laits.utexas.edu/persian_teaching_resources/
    Bu üstteki iki kitap bittikten sonra bolca okuma,yazma,dinleme vs alıştırmaları için:
    http://sites.la.utexas.edu/persiancafe/

• quote:

quote:

Üstad önerdiğiniz Fono Yayınları İngilizce Dil Bilgisi kitabını sipariş ettim . Kitap geldiğinde nasıl bir çalışma programı yapmalıyım ?

Anasayfadaki önerileri eksiksiz uygularsanız sıkıntı yaşamazsınız.Ama ek olarak o dili hangi alanda kullanacaksanız ona göre bir çalışma programı önerebilirim.Kusura bakmayın çok fazla mesaj olunca karıştırıyorum bazen.

İngilizceyi herhangi bir alanda kullanmak için öğrenmeyeceğim . Yani İngilizcede kendimi olabildiğince geliştirmek istiyorum . Mesela İngilizce dizi , film izlerken Türkçe altyazıya hiç ihtiyaç duymadan izlemek istiyorum . Gazete , makale , dergi gibi şeyler okuyabilmek istiyorum .

Ana sayfayı hatta bütün yorumlarınız okudum neredeyse . Şunu sormak istiyorum . Mesela Fono Yayınları kitabına çalıştığımda ve bir konuyu bitirdiğimde direk diğer konulara geçeyim mi yoksa o konu ile ilgili verdiğiniz Dil Bilgisi Tekrar , Alıştırma , Egzersiz sitelerine mi çalışayım ?

Ve son olarak dinleme ve okuma için verdiğiniz lit2go ve radyo dinlemeyi nasıl yapacağım ? Yani ne zaman dinleyeyim bunları nasıl bir program yapayım ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 07iiddrriiss07 -- 28 Ekim 2015; 23:45:08 >

• quote:

quote:

quote:

İngilizceyi herhangi bir alanda kullanmak için öğrenmeyeceğim . Yani İngilizcede kendimi olabildiğince geliştirmek istiyorum . Mesela İngilizce dizi , film izlerken Türkçe altyazıya hiç ihtiyaç duymadan izlemek istiyorum . Gazete , makale , dergi gibi şeyler okuyabilmek istiyorum .

Ana sayfayı hatta bütün yorumlarınız okudum neredeyse . Şunu sormak istiyorum . Mesela Fono Yayınları kitabına çalıştığımda ve bir konuyu bitirdiğimde direk diğer konulara geçeyim mi yoksa o konu ile ilgili verdiğiniz Dil Bilgisi Tekrar , Alıştırma , Egzersiz sitelerine mi çalışayım ?

Ve son olarak dinleme ve okuma için verdiğiniz lit2go ve radyo dinlemeyi nasıl yapacağım ? Yani ne zaman dinleyeyim bunları nasıl bir program yapayım ?

Türkçe altyazıya gerek duymadan film izlemenin şöyle bir mantığı var.Eğer advanced seviyesine gelseniz bile o filmin tamamını anlayazmısınız.%90'ını ancak anlayabilirsiniz.Çünkü özellikle filmlerde farklı söyleyişler,deyimler gibi değişik cümle kalıplarıyla karşılaşacaksınız.Filmlere göre de çok değişiyor.Ben İngiliz yapımlarında deyimler ve atasözleri dışında zorlanmıyorum.Ama Amerikan yapımı filmlerde argo,sokak dili daha fazla oluyor.Filmlerde anlama oranını arttırmanın tek bir çözümü var.Diyelim ki siz advanced seviyesine geldiniz.Kelime bilginizde iyi sayılır.Önce filmi altyazısız izleyin.Fİlmi bitirdikten sonra nereleri anlamadığınızı düşünüp İngilizce altyazıyı açıp başkan sona okuyun.Anlamadığınız veya yanlış anladığınız ksıımlara ek olarak bakıp ne olduğuna bakın.Deyim mi atasözü mü,argo mu? Bu şekilde her film izlediğinizde o açıklarınızı kapatırsanız belli süre sonra film izlerken çok çok büyük oranda eksikleriniz kalmayacaktır.Bunu yapmadan filmlerdeki anlama oranını başka türlü arttırmanız çok zor.Başka bir yöntem deneseniz de işi daha da uzatmış olacaksınız.Sonuçta ben anlamıyorum şu İngilizce'yi deyip kendinize güveniniz azalacaktır.Bu genel bir sorundur.Çözümü belli.

Gazete,makale okuma işi ise bambaşka bir şey.Bu film izleme işinden farklı.Film izleme de yavaş yavaş işin içine giriyorsunuz.Bunda ise tam tersi.Hemen okuyorsunuz.Bilmediğiz dünya kadar kelime çıkıyor.Yabancı dil bilen birinin en çok zorlandığı şey gazete okumaktır.En çok zorlandığı becerisi ize yazma becerisidir.Gazete okumak için 5000 civarında kelime bilmek gerek.Ben okurken şu yöntemi seçiyorum.İndependent okuyorum.Sadece anasayfayı açıp genel olarak o haberleri okumak yerine 1 haber ekonomi,1 haber magazin,1 haber kültür,1 haber dünya haberleri,1 haber gezi,1 haber spor,1 haber eğitim,1 haber de bilim konularında haberler okuyorum.Zaten haber sitelerinin üstünde bu başlıkları bulabilirsiniz.Farklı alanlardan haberleri okuyunca daha fazla alanda daha fazla kelime bilgisi gelişiyor.Belli süre sonra(bu en az 6-7 ay)artık o gazete size zor gelmeyecek.Bunu yapmadan sadece anasayfadaki haberleri okuyarak gelişiminizi yavaşlatacaktır.Çok fazla bilgi içinde boğulmaya gerek yok.Her bölümden 1 haber yeterli.Ama öğrenme sürecinden sonra istediğiniz kadar okuyabilirsiniz.

Ana sayfadaki mesajları tam olarak okumamışsınız.Çünkü orada ben yazdım.Fono'da bir konuyu bitirdikten sonra alıştırma,egzersiz sitelerindeki o konuyla ilgili egzersizleri çözün dedim.O konuyu artık zihninize kazıyana kadar onları çözün.Bir konuyu öğrenmeden asla diğer konuya geçmeyin.
    Gramer çalışmak neredeyse 5-6 ayınızı alacaktır.Bu süre zarfında sadece gramer çalışmayacaksınız.Lit2go da dinleyeceksiniz.En alt seviyeden başlayarak her gün en az 3 saat dinleme yapın.Dinlerken metni kesinlikle takip edin.Bakın kelimeler nasıl telaffuz ediliyor öğrenirsiniz.Cümleleri çevirmeye çalışmayın.Sadece dinleyip takip edin.

Gramer bu şekilde bittikten sonra okumaya daha fazla ağırlık vererek artık kelime öğrenmeye başlayabilirsiniz.
    Artık lit2go'yu okuyun.Bilmediğiniz kelimeleri öğrenin.
    Eğer dediğim bu yöntemi uygularsanız başarısız olma ihtimaliniz yok.
    Bu şekilde çalışıp advanced seviyesine geldiğinizde oradaki neredeyse tüm cümleleri anlayacaksınız.(bazı super advanced deneme örnekleri var.Onları anlamayabilirsiniz.)Zaten lit2go'yu bitirince gazete okumak ta kolaylaşıyor.

Sizin tüm bunları yaptıktan sonra radyo dinlemenizi öneriyorum. Her gün 2 saat olabilir.Peki kaç ay dinleyeceksiniz? Çok değil 3 ay sadece.
    BENDE BURADAN İDDİA EDİYORUM.
    Böyle çalışan birisi okuma,dinleme,konuşma becerilerinde üst düzey bir bilgiye sahip olacak.
    Sadece yazma becerisinde geri kalabilir.O da zaten essay(deneme) yazmak gibi farklı şeylerle geliştirilebilecek bir beceri.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Türkçe altyazıya gerek duymadan film izlemenin şöyle bir mantığı var.Eğer advanced seviyesine gelseniz bile o filmin tamamını anlayazmısınız.%90'ını ancak anlayabilirsiniz.Çünkü özellikle filmlerde farklı söyleyişler,deyimler gibi değişik cümle kalıplarıyla karşılaşacaksınız.Filmlere göre de çok değişiyor.Ben İngiliz yapımlarında deyimler ve atasözleri dışında zorlanmıyorum.Ama Amerikan yapımı filmlerde argo,sokak dili daha fazla oluyor.Filmlerde anlama oranını arttırmanın tek bir çözümü var.Diyelim ki siz advanced seviyesine geldiniz.Kelime bilginizde iyi sayılır.Önce filmi altyazısız izleyin.Fİlmi bitirdikten sonra nereleri anlamadığınızı düşünüp İngilizce altyazıyı açıp başkan sona okuyun.Anlamadığınız veya yanlış anladığınız ksıımlara ek olarak bakıp ne olduğuna bakın.Deyim mi atasözü mü,argo mu? Bu şekilde her film izlediğinizde o açıklarınızı kapatırsanız belli süre sonra film izlerken çok çok büyük oranda eksikleriniz kalmayacaktır.Bunu yapmadan filmlerdeki anlama oranını başka türlü arttırmanız çok zor.Başka bir yöntem deneseniz de işi daha da uzatmış olacaksınız.Sonuçta ben anlamıyorum şu İngilizce'yi deyip kendinize güveniniz azalacaktır.Bu genel bir sorundur.Çözümü belli.

Gazete,makale okuma işi ise bambaşka bir şey.Bu film izleme işinden farklı.Film izleme de yavaş yavaş işin içine giriyorsunuz.Bunda ise tam tersi.Hemen okuyorsunuz.Bilmediğiz dünya kadar kelime çıkıyor.Yabancı dil bilen birinin en çok zorlandığı şey gazete okumaktır.En çok zorlandığı becerisi ize yazma becerisidir.Gazete okumak için 5000 civarında kelime bilmek gerek.Ben okurken şu yöntemi seçiyorum.İndependent okuyorum.Sadece anasayfayı açıp genel olarak o haberleri okumak yerine 1 haber ekonomi,1 haber magazin,1 haber kültür,1 haber dünya haberleri,1 haber gezi,1 haber spor,1 haber eğitim,1 haber de bilim konularında haberler okuyorum.Zaten haber sitelerinin üstünde bu başlıkları bulabilirsiniz.Farklı alanlardan haberleri okuyunca daha fazla alanda daha fazla kelime bilgisi gelişiyor.Belli süre sonra(bu en az 6-7 ay)artık o gazete size zor gelmeyecek.Bunu yapmadan sadece anasayfadaki haberleri okuyarak gelişiminizi yavaşlatacaktır.Çok fazla bilgi içinde boğulmaya gerek yok.Her bölümden 1 haber yeterli.Ama öğrenme sürecinden sonra istediğiniz kadar okuyabilirsiniz.

Ana sayfadaki mesajları tam olarak okumamışsınız.Çünkü orada ben yazdım.Fono'da bir konuyu bitirdikten sonra alıştırma,egzersiz sitelerindeki o konuyla ilgili egzersizleri çözün dedim.O konuyu artık zihninize kazıyana kadar onları çözün.Bir konuyu öğrenmeden asla diğer konuya geçmeyin.
    Gramer çalışmak neredeyse 5-6 ayınızı alacaktır.Bu süre zarfında sadece gramer çalışmayacaksınız.Lit2go da dinleyeceksiniz.En alt seviyeden başlayarak her gün en az 3 saat dinleme yapın.Dinlerken metni kesinlikle takip edin.Bakın kelimeler nasıl telaffuz ediliyor öğrenirsiniz.Cümleleri çevirmeye çalışmayın.Sadece dinleyip takip edin.

Gramer bu şekilde bittikten sonra okumaya daha fazla ağırlık vererek artık kelime öğrenmeye başlayabilirsiniz.
    Artık lit2go'yu okuyun.Bilmediğiniz kelimeleri öğrenin.
    Eğer dediğim bu yöntemi uygularsanız başarısız olma ihtimaliniz yok.
    Bu şekilde çalışıp advanced seviyesine geldiğinizde oradaki neredeyse tüm cümleleri anlayacaksınız.(bazı super advanced deneme örnekleri var.Onları anlamayabilirsiniz.)Zaten lit2go'yu bitirince gazete okumak ta kolaylaşıyor.

Sizin tüm bunları yaptıktan sonra radyo dinlemenizi öneriyorum. Her gün 2 saat olabilir.Peki kaç ay dinleyeceksiniz? Çok değil 3 ay sadece.
    BENDE BURADAN İDDİA EDİYORUM.
    Böyle çalışan birisi okuma,dinleme,konuşma becerilerinde üst düzey bir bilgiye sahip olacak.
    Sadece yazma becerisinde geri kalabilir.O da zaten essay(deneme) yazmak gibi farklı şeylerle geliştirilebilecek bir beceri.

Cevabınız için teşekkür ederim . Söylediklerinizi harfiyen uygulayacağım .

• Güncelleme:
    Çince kaynakların ana sayfası eklendi.Oradan tüm yardımcı sitelere gidebilirsiniz.
    Tüm becerilere ait ders türleri var.
  • @rat.planet Hocam siz nasıl öğrendiniz İngilizce'yi.? Kaç dil biliyorsunuz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-683EA8C88 -- 29 Ekim 2015; 20:44:57 >
  • Hazırlık sınıfında okuyorum ve en düşük kurdayım. Öncelikle böyle bir konu için size teşekkür ederim. Dediklerinizi harfiyen uygulayacağım. Yalnız ben şuan ingilizce cümleleri anlayamazken radyo dinlemek ve bunu en az 3 saat yapmak ne kadar yararlı olabilir?Dinleme hakkında nasıl bir sistem uygulamalıyım şimdi en başta alışana kadar 1 saatlik dinlemeler yeterli olur mu zamanla yavaştan saatleri aartırırım?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: hayalperest444

@rat.planet Hocam siz nasıl öğrendiniz İngilizce'yi.? Kaç dil biliyorsunuz?

Sırasıyla İngilizce(advanced),İtalyanca(advanced),İspanyolca(upper intermediate-advanced arasındayım.).Portekizce(intemediate üst fakat tam seviyem belli değil.)Şuan Rusça öğrenmeye başlayacağım.
    Beni en çok yoran İngilizce oldu.2 sene boyunca detaylı araştırma yaptım.Birçok ücretli ve ücretsiz online dil öğrenme sistemlerini ve kitapları denedim.Sonunda öğrendim.
    6-7 ay kadar günlük 5-6 saat gramer artı dinleme yapıyordum.Gramer bittikten sonra 5 saat okuma yaptım.Englishclass101 ve openlangue podcastlarına çalıştım. O pdocastları 3-4 kez tekrar etttim.Halen bile sesli kitap ve ebook yardımıyla birşeyler dinleyip okuyorum.Öğrendiğim dillerde sürekli okuma ve dinleme yaparak gelişebiliyorsunuz.Öğrenmek için o dili hergün en az 2 saat duymanız yada okumanız gerek.Daha az bir süre pek işe yaramıyor.
    İngilizce'den sonra en çok beni yoran dil ve keşke öğrenmeseydim dediğim dil Portekizce oldu.Çünkü bu kadar zorlayacağını düşünmemiştim.İspanyolca ve İtalyanca bilenler Portekizce'yi çok kolay öğrenir diye forumlarda okudum onun üzerine öğrenmeyi düşündüm.Bir de Portekiz'in denizcilik tarihi ilgimi çekiyordu.Fakat iş daha da zorlaştı.Ben daha çok grameri ve kelimeleri birbirine karıştırmaya başladım.Fakat üzerinde daha fazla durunca bu olumsuz durumdan kurtuldum.Şuan karıştırmıyorum.Karşılaştırmalı çalışıyorum.Hobi gibi bir şey oldu bu.Yılmadan tekrar ederek,her gün kendinize 2-3 saat dil öğrenimine ayırarak dil öğrenebilirsiniz.Dil öğrenmek zor değil,asıl zorluk öğrendikten sonra bir şeyler okuyunca oluyor.Okuyunca sürekli kelimeleri unutuyorsunuz,sonra tekrar öğreniyorsunuz.Bu şekilde kalıcı hale geliyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: FrkN67

Hazırlık sınıfında okuyorum ve en düşük kurdayım. Öncelikle böyle bir konu için size teşekkür ederim. Dediklerinizi harfiyen uygulayacağım. Yalnız ben şuan ingilizce cümleleri anlayamazken radyo dinlemek ve bunu en az 3 saat yapmak ne kadar yararlı olabilir?Dinleme hakkında nasıl bir sistem uygulamalıyım şimdi en başta alışana kadar 1 saatlik dinlemeler yeterli olur mu zamanla yavaştan saatleri aartırırım?

İngilizce bilginiz şu an dinleme için uygun değil.Aslında önce bolca dinleme yaparak öğrenmeye de başlayabilirsiniz fakat biz sabırsız olduğumuz için ve bu yöntemin sonuçlarını hemen bir anda göremeyeceğiniz için tavsiye etmiyorum.
    Cümleleri anlayamazken dinlemek o lisanın ritmini anlamanıza yardımcı olacak.Fonetik dediğimiz o lisanın ses ritimlerini kulağınız belli süre sonra alışacak.Sadece kulağınız değil artık o sesleri doğru şekilde çıkarmaya başlayacaksınız.(Bir istisna var.Şuan ki yaşınıza oranla insan gırtlağı anadildeki sesleri çıkarmaya daha uygun bir hale geliyor.Bu nedenle bazı sesleri gırtlağınızdaki FİZYOLOJİK nedenlerden ötürü çıkarmakta zorlanacaksınız.Bu yaşa bağlı bir durum)
    Ayrıca ne kadar çok dinleme yaparsanız o lisandaki telaffunuzun kalitesi artacaktır.
    En başta dil bilgisi öğrenin.
    5-6 ya da 6-7 ay sürecektir bu.
    Günlük en az 3 saat ayırın.Anasayfadaki dil bilgisi çalışma sistemini uygulayın.
    Dil bilgisi çalıştıktan sonra o gün ayrıca en az 2 saat lit2go sitesinde dinleme yapın.Dinlerken metni takip edin.Kelimelerin telaffuzlarını öğrenmeye çalışın.Cümleleri anlamaya ve anlamlandırmaya,tercüme etmeye çalışmayın.Sadece dinleyip takip edin.Bunu gramer bitene kadar takip edin.Bunu yaparken orada en alt seviyeden başlayın.Reability kısmından seviye seçebilirsiniz.
    Gramer bittikten sonra artık lit2go'ya baştan başlayın.Fakat bu sefer farklı olarak artık kelimeleri öğrenin.Cümleleri anlamaya çalışın.Bu şekilde en az 5 ay çalışın.Her seviyede artık kendinizi yetkin görünce daha üst seviyeye geçin.Tüm eserleri okumak çok çok vaktinizi alır.Bu şekilde çok iyi derecede öğrenebilirsiniz.Bu bittikten sonra artık canlı radyo dinleyebilirsiniz,gazete okuyabilirsiniz,film,dizi vs.izleyebilirsiniz.Ama bana sorarsan sesli kitap ve ebook alarak hem dinleyip hem takip etmek çok faydalı oluyor.Gerisi size kalmış.

Teşekkürler cevabın için. Peki gramer ve dinleme ile uğraşırken bir yandan da kısa ingilizce hikaye kitabı alıp okuma çalışmaları da yapsam bunun bir ekstra yararı olur mu? Yoksa lit2go bu konuda da yeterli midir?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.