Şimdi Ara

[ Sony Xperia Sola ilk inceleme ]

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
163
Cevap
4
Favori
33.000
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar ilk inceleme yazım olucak ve eksikler bol olur kanımca ama kullanan diğer arkadaşlarda el atarsa almayı düşünenler için güzel bi yazı olur diye düşünüyorum...

Telefonu bi kaç ana başlık altında değerlendirmek istiyorum aslında,

Kutusu ve içeriği--> Kutudan telefon,şarj cihazı,usb kablo,rengine göre siyah ve ya beyaz kulak içi olmayan standart bi kulaklık,iki adet smart tag,kitapçıklar ve birde micro sim kartları kullanmanız için tasarlanmış ufak bi aparat çıkıyo..

Tasarım--> Cihazın tasarımı kişiden kişiye değişir fakat köşeli ve standart kalıplarda olmayan bi tarz seviyosanız beğeniceğinizi düşünüyorum, çoğu kişi ekranın ayrık durmasından haz etmemiş ama ben özellikle o bölümünü beğendim ki ekran çerçevesi daha kısa kalıyor daha hoş bi görüntü sağlıyor...

Telefonun üst kısmında sadece 3,5 mm kulaklık girişi bulunuyo, sağ tarafta mini usb,ses açma kapama ve kamera tuşu var,uykuya alma tuşu ise sol bölümde yer alıyo, cihazın arka tarafında kamera flaş ve ikinci mikrofon var.He bide yıllardır kullanmadığım ama nerdeyse her telefonda olan ip bağlayarak boyna asmaya,bileğe sarmaya yarayan bölüm var cihazın alt kısmında :)

Ekran--> Ekran 3.7'' 480*854 çözünürlüğe sahip bi ekran ama Neo da da aynı çözünürlük ve boyut olmasına rağmen bu ekran daha canlı ve net duruyo...Dediğim gibi ayrık gibi durmasının sağladığı bi hoşluk var bence :)
    Sezgisel dokuma çok da kullanılabilir gelmedi bana ama seven kullanmak isteyenler olabilir farklı bi seçenek :)

Müzik--> Öncelikle çok fazla deneyemediğimi belirtiyim arkadaşlar,evde deneyebildim sadece kalabalık sesli bi ortamda tekrar bi denemek lazım.. Bu haliyle yeterli gibi ama basslar da biraz zorlanıyo fakat ekolayzer ile daha iyi hala getirilebilir... Kendi kulaklığı dışarı ses verme konusunda süngersiz bi kulaklık olduğu için pek iyi değil ama ses konusunda yeterli.
    Ben şahsen telefona sony mdr-pq2 veya pq3 bi kulaklıkla kullanmayı düşünüyorum tabi önce deneyerek :)

Bu arada telefona Neo'nun kulakiçi kulaklığı uymuyo... İnş standart kulaklıklarda da çıkarmaz bu sorunu...

Pil--> Tam manasıyla kullanım yapamadığım için sadece ilk deneyimlerimden bahsediyim,hızlı bi şekilde doluyo olmasını beğendim ve bi günü tamamlar gibi görünüyo yoğun kullanımda ki şuan da tam oturmuş değil bi iki hafta içinde tam performans çalışır diye düşünüyorum..

Kamera--> Kamerası bilindiği gibi 5mp ve şunu söyleyebilirim gündüz veya çok ışıklı alanlarda çekilen resimler yeterli gece çekimini unutun :) Ama telefonu kamera için alıyosanız sizin için iyi bi seçenek olmaz ;)

Web İnternet--> Standart bi kullanıcı için fazlasıyla yeterli ve ekranın güzelliğiyle keyifli hale geliyo,yeterince hızlı (en iyisi değil tabiki)... Google playden ek bi browserla daha iyi bi deneyim elde ediliyo.

Sosyal Ağlar--> Arkadaşlar telefonun arayüzü sayesinde fb twiter gibi ağlarla çok kolay entegre oluyo şahsen çok fazla kullanmasam da benim hoşuma gitti senkronize olması ve widgetları..

İşletim Sistemi--> Bilindiği gibi telefon Android kullanıyo ama ics ile çıkmadı üzerinde gb 2.3.7 sürümü var. Ben şahsen Neo da ics deneyen biri olarak 2.3.7 yi daha çok benimsedim :)
    ics'in görsel öğeleri kolaylıkları ile gb in stabilitesi birleşmiş gibi :) Kilit ekranında saat var ama yan sayfaya geçerek müzik çalara erişilebiliyo ki ics bu kadar güzel değildi :)
    Ayrıca kilit ekran resmi artık değiştirilebiliyo ve gelen çağrı mesaj bildirimlere kilit ekranından kaydırarak(tuş kilidi açar gibi) direk ulaşılabiliyo..

Telefonun müzik çaları geliştirilmiş ve çok daha kullanılabilir ve stabil olmuş albüm kapağı ekleme seçeneği gelmiş resimleri kaydırarak şarkılar geçilebiliyo...
    Hava durumu widgetı da çok hoş olmuş bu arada :)

Bu arada telefon artık klavyesinde Türkçe karakterleri destekliyor,klavye de harfler çok olduğundan daha küçükler ama dokunmatik hassasiyeti üst düzeyde olduğu için çok rahat yazıyor ve çok güzel olmuş..

+ ları---> Ekranı oldukça yeterli ve hoş.
    Tasarım olarak mükemmel.
    Diğer özellikleri standart olarak fiyatına göre oldukça iyi bi F/p ürünü diyebiliriz..

- leri---> Kamera performansı yeterli değil ama 5 mp sonuçta :)
    Kulaklığı desteklememesi can sıkıcı bi durum
    Beyaz renk çabuk kirlenir gibi bi his verdi kılıf alma ihtiyacı oluşturuyo :)

Performans olarak şimdilik net şeyler söyleyemiyorum tabi. Ama alanlar kullandıkça yazarsa daha da iyi olur...

Elimden geldiğince aklıma gelen yönlerini yazdım arkadaşlar almak isteyen ve merak ettiği başka şeyler olan arkadaşlara da yardımcı olmaya çalışırım..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi waspsich -- 20 Temmuz 2012; 14:19:28 >

• emeğine sağlık güzel bir inceleme olmuş.
    bizde beyazı kullanıyoruz .
    arka kapa çok plastik görümümlü geldi bana
    5mp gerçekten iç ortamlarda ve gece çekimlerinde berbat.erkanda dahi karıncalamalar hissediliyor.gündüz çekimleri iyi.
    dün arc ve sola web karşılaştırması yaptım sola acıkcası çift çek. olmasına rağmen arc'ı geçemedi.arc ics de web de uçuyor resmen.
    menü geçişleri güzel takılma yok gayet hızlı.
    2.3.7 zaten 2011 cıhazlarına atılan ics gibi gayet stabil.
    şekil evet göreceli ama bana göre çok şık.cam bölümün ayrı durması daha da şekilli bence.
    xperia u ya göre hafıza dan ve inceliğinden dolayı bence tercıh edilebilir bir model.
    saygılar
  • quote:

Orijinalden alıntı: se_runtome

emeğine sağlık güzel bir inceleme olmuş.
    5mp gerçekten iç ortamlarda ve gece çekimlerinde berbat.erkanda dahi karıncalamalar hissediliyor.gündüz çekimleri iyi.
    dün arc ve sola web karşılaştırması yaptım sola acıkcası çift çek. olmasına rağmen arc'ı geçemedi.arc ics de web de uçuyor resmen.
    şekil evet göreceli ama bana göre çok şık.cam bölümün ayrı durması daha da şekilli bence.
    xperia u ya göre hafıza dan ve inceliğinden dolayı bence tercıh edilebilir bir model.
    saygılar

ics veya direk jb ile web hızı bariz artıcaktır diye düşünüyorum hocam ben :)

• quote:

Orijinalden alıntı: waspsich

quote:

Orijinalden alıntı: se_runtome

emeğine sağlık güzel bir inceleme olmuş.
    saygılar

ics veya direk jb ile web hızı bariz artıcaktır diye düşünüyorum hocam ben :)

kardeş bende umut edıyorum yoksa cortex9 1ghz*2 için oldukca yavaş bence.
    hayırlısı daha da bayağı var ics için

• Ben direk jb bekliyorum aynı kodlar üzerine ekleme olduğu için daha ics kadar bekletmiycek ics'e arayüzü ekleyene kadar jb e eklerlerse hem biz rahat ederiz hem onlar :) jb uçuruyo telleri bu arada :)
  • quote:

Ben direk jb bekliyorum aynı kodlar üzerine ekleme olduğu için daha ics kadar bekletmiycek ics'e arayüzü ekleyene kadar jb e eklerlerse hem biz rahat ederiz hem onlar :) jb uçuruyo telleri bu arada :)

Ne kadar teşekkür etsem azdır. Ellerinize sağlık. Birde bu telefona 4.1 jelly bean güncellemesi geleceği kesin mi?
  • Valla hocam 2011 sonylerin hepsine ics verdi adamlar şuan piyasadaki en son çıkan modelleri de bu olduğuna göre büyük ihtimalle gelir :)
  • Haklısınız galiba. Ben,bu telefon Türkiye'ye geç geldiği için eskidiğini yeni modeller çıktığını zannettim.İon go acro-s gibi. Ama baktım şimdi, daha çıkmamışlar. O zaman 4.1 güncellemesi gelir :)
  • Tanıtımları yapıldı ama daha çıkmadılar :) Bundan sonraki modelim Sony'nin 2013 ikinci çeyreğinde bi dört çekirdekli modeli olursa o olur :)
  • aşırı kullanılmadığı sürece şarj 1 gün rahat gidiyor.1 haftadır kullanıyorum telefonu.bazı oyunlardan çıkarken kasmalar felan oluyor.bi de alan arkadaşlara soruyorum fruit ninja oynarken kasma var mı sizde de?öteki oyunlarda kasma yaşamadım ama fruit kasıyor bende.
  • Şarjı zamanla oturur hocam bi iki hafta içinde günü rahatça tamamlar kullanıma göre 1.5 2 güne çıkarır... Ben de pek kasma olmadı sadece internet bağlantısı açıkken ufak kasmalar oldu fruit te ;)
  • merhaba sola nın ses kalitesi nasıl iphone,htc xl samsung s3 dn iyi mi???
  • Hocam dediğiniz telefonları kullanmadım ki en ucuzu 1500 liradan başlıyo onlardan iyi olmalarını beklemem açıkçası iki katı fiyatları var sonuçta :) Ama tatmin edici düzeyde diyebilirim ;)
  • en ucuz nnerede şuan. almak istiyorum fakat xperia u ile arada kaldım. yapacağım şeyler internet film ve mesajlaşmak. yada farklı tavsiyelerinizi bekliyorum. limit aslında 800
  • Telefon ısınıyo diyolar. Siz hissettiniz mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Üst düzey oyunlarda oluyo biraz ama çok fazla hissetmedim ki yaz aylarında normaldir hocam kışın sorun çıkarıcağını sanmıyorum ;)
  • quote:

Üst düzey oyunlarda oluyo biraz ama çok fazla hissetmedim ki yaz aylarında normaldir hocam kışın sorun çıkarıcağını sanmıyorum ;)

ram 512 olması kendini hissettiriyor mu
  • Dediğim gibi o oyunda hissettirmedi ama bazen oyunlardan falan ana ekran tuşu ile çıkışlarda widgetların geç gelmesi gibi durumlar oluyo ;) Sonuç olarak ne kadar para o kadar performans :) Benim için çok sorun olmuyo ama neo'dan alışkınım :)
  • sana 4 sorum olacak.
    1- Floating touch ile ilgili incelemeni yazarmısın?
    2- cama jelatin yapıştırsak sorun olurmu? bide sende jelatin varmıydı? (floating touch ı etkilemesi açısından)
    3- ekrana jelatin takmasak çizilirmi pantalonun cebinde
    4- akıllı nfc den (smarttagler) bahsedermisin
  • quote:

Hocam dediğiniz telefonları kullanmadım ki en ucuzu 1500 liradan başlıyo onlardan iyi olmalarını beklemem açıkçası iki katı fiyatları var sonuçta :) Ama tatmin edici düzeyde diyebilirim ;)

internetteki hi fi yorumlarını okuduğumda en iyi ses kalitesi galaxy s ve nexus olarak insanlar hemfikir olmuşlar. özellikle iphoneun ses kalitesinin çok da iyi olmadığını söyleyenler çoğunluktadır. ses üstüne önemli bir şöhreti olan Sony firmasının telefonları da iyi olmalıdır diye düşünürken geçen seneler sony arcı ilk çıktığında bir arkadaşım vasıtasıylaı test etmiştim ama beğenmemiştim ondan sordum , Ama sony zaten direk müzik üstüne usta olduğu için bu yeni modelinde de belki diğer rakiplerine nazaran özellikle müzik sesine çok daha ehemiyet göstermiştir diye düşündüm. ancak bir yerlerde test edip kendim fikir edinmeliyim.. tekrar teşekkürler güle güle kullan....

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.