Şimdi Ara

sony vaio fan sorununa çözüm bulan var mı ? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
1
Favori
11.130
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • kesinlikle katılıyorum.fan dışında herşey mükemmel.hele ki ekranı on numara.
  • fan olayı sesili çalışıyor rahatsız ediyor arkadaşlar ama dikkat edin performanstan ödün vermiyor en kral oyunu oynuyorsun ve pc kapatınca bilgisayar ateş gibi yanmıyor yani sony aslında güzel düşünmüş ama fan sesi rahatsız etmiyorda değil :D
  • Selam Arkadaşlar..

Sonylerde ki fan sorununun çözümü çok basit....

Edius,Sony vega, ve daha bir sürü proğramla çalışıyorum..Özellikle render alırken çalışma hızı iki katına çıkıyor ve radyo ve tv yayınıda yapıyorum..Radyodaki dinleyicilerim

Bilgisayarın lomborgini motor gibi çalışıyor diye dalga geçiyorlardı.. Sorunun çözümü ise gayet basit...

Elinize elektirikli süpürgeyi alıyorsunuz... Fanın olduğu kısma ucunu dayıyorsunuz ve en güçlü çekimde fanı temizliyorsunuz..Çalışma ortamınızda gözle görülmeyen tozlar

zamanla fanın çalışmasını sesli hale getiriyor.. bu işlemi en az 3 ayda bir tekrarlayın... Sadece sonylerle alakalı bir durum değil..sesli çalışan tüm makineler için yapabilirsiniz..

Soğutucu falan alayım demeyin..sony markalarda en ufak soğutma ile alakalı sorun yok arkadaşlar..ama zamanla herşeyde olduğu gibi onlarında bakımını yapmak gerekiyor..

• Bazı seilerinde sıfırlarında bile fan sıkıntısı var bu fan tozlarını çekmekle alakalı değil,yeni modellerde düzeltildi mi bilmiyorum kullanmadım 2012'ye kadar kullndım özellikle e ve f serilerinde bu durum var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Cengaver53

Bazı seilerinde sıfırlarında bile fan sıkıntısı var bu fan tozlarını çekmekle alakalı değil,yeni modellerde düzeltildi mi bilmiyorum kullanmadım 2012'ye kadar kullndım özellikle e ve f serilerinde bu durum var.

Katılıyorum, bizim laptoplar da kronik sorun bu. Fanı süpürge ile temizlemeyi bırakın, için açıp termal macununu bile değiştim yukarıda ki arkadaş gibi ancak yinede gürültülü çalışmaya devam ediyor. Başka markaların aynı işlemcilerinde bu sorun yok. Bundan sonra geçeğim laptop apple macbook air olur artık.

Ben yine de tavsiyde bulunayım sesi en aza düşürmek için:

-Kesinlikle temiz bir windows kurulumu yapın, sony'nin yüklediği gereksiz yazılımlar gerçekten işlemciye gereksiz yük bindiriyor. Bunları program ekle\kaldır ile kaldırmanız fayda etmiyor. Şöyleki , temiz kurulumdan sonra tüm programları yükleseniz dahi işlem sayısı 75-85 arası iken, sony recovery den kurulum dan sonra direk 115 ten falan başlıyor, program kurdukca 145 i falan buluyor. Tabi buda işlemciyi gereksiz yere yoruyor ve fan sesinin yükselmesine sebep oluyor.

- Kasayı açın ve termal macunu yenileyin. Ve fan temizliğinizi yapın. Bu işlemler baya bir etkili oluyor, kasayı açmaktan korkmayın, çok rahat açılıp kapanıyor, tek dikkat edilecek husus geri toplarken wifi tuşunu yerine oturtduğunuzdan emin olun.

Bu işlemlerden sonra fan sesi yine uyuz uyuz geliyor ama öyle adamı delirtecek seviyede olmuyor. Bazı okuyanlar olayı abarttığımızı zannedebilir, bu ses öyle laptop yük altında çalışırken falanda çıkmıyor, bildiğiniz google chrome ile internette gezinirken geliyor. Hatta birisi video olarak çekmiş, buyrun izleyin;

• Kasayı açıp fanı temizleyin, termal macunu yenileyip makineye yeni bir windows kurun....Sony nin gereksiz programlarını kurmayın...Ben böyle kullanıyorum şimdilik sessiz..6 ayda bir yeniliyorum bu işlemi....
  • Pancar motoru gibi mübarek
    Arkadaslar bende kasayı actım fani temizledim ama su termal macun sürme işi korkutuyor beni daha önce hiç yapmadım Youtube dan videolar falan izledim ama cesaret edemiyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Benim sony asiri derece ses yapiyrdu.gece film acip yatiyordum ama fan sesi yuzunden kapatiyordum.Laptopta 72-80 derece arasi calisiyordu.Actim fani temizledim,magcunu degistirdim.Hava delikleri nerdeyse tikanmisti onlari actim.Simdi inanilmaz derece sessiz caliyor ve calisma dereceside 45-52 derece arasi.Birde windowsu yenilersem super olur heralde.
  • program kullanarak bunu azaltabilen var mı?
  • Bende sony vaio pcg71811m var bilgisayarın bakımını yaptırdım 50 70 derece arası oynuyor gta5 bile açıyor araba yağ gibi yollarda akmasa da takılmıyor. Fan sesi beni rahatsız etmiyor çünkü bilgisayarın alt kasası hiç ısınmıyor ve kulağı rahatsız edecek kadar Bi gürültüsü yok (90 dereceyi aşmazsa o da Bi nevi imkansız eğer bakımını yaptırıyor iseniz) benim bilgisayarın özellikleri bu;

5gb ekran kartı (1gb atanmış)

8gb ram

128gb ssd+ 500gb hdd var

İntel i7 2670qm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ayberkozgur36 -- 17 Nisan 2023; 21:28:39 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.