Şimdi Ara

SONY SUBWOOFERLERİ NASIL BİLİRSİNİZ ? TAVSİYE.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
1
Favori
12.948
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba max 200 tl ye kadar subwoofer+ kabin tavsiyesi istiyorum. Sony 1800 watt 420 rms subwooferi kafama takıldı, sipariş verdim vericem.
    Sony subwooferlerin çalışı nasıldır, sert mi yumuşak mı ?

aklımdaki subwoofer bu http://www.hepsiburada.com/sony-xs-nw1200-1-800w-30-cm-kabinli-subwoofer-p-OTSNYXSNW1200KBN

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi flexin11 -- 18 Temmuz 2016; 19:15:05 >

• Bende gtx121ls var,cok memnunum bu kadarini beklemiyordum desem yeridir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • p4ozgur kullanıcısına yanıt
    Sony nin tüm subları tek bobin sanırım. Sizinki tek bobin mi ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: flexin11

Merhaba max 200 tl ye kadar subwoofer+ kabin tavsiyesi istiyorum. Sony 1800 watt 420 rms subwooferi kafama takıldı, sipariş verdim vericem.
    Sony subwooferlerin çalışı nasıldır, sert mi yumuşak mı ?

aklımdaki subwoofer bu http://www.hepsiburada.com/sony-xs-nw1200-1-800w-30-cm-kabinli-subwoofer-p-OTSNYXSNW1200KBN

öncelikle subwoofer seçimi kesinlikle kulak zevkine göre yapılır her subun ayrı bir çalışı vardır. (tonlamadan bahsediyorum)

örneğin kicker sublarda ton pek yoktur alt frekanslara inebildiğinden derin ve sert çalar ( 2000.1 ile beslenmiş bir L7) bildiğiniz kamyon çarpmış gibi yapar dinleyicisini

örneğin jbl serisi. ucuz olması ve tonlu çalması standart kullanıcılara F/P olarak gözükmektedir. bu yüzden piyasada bolca mevcut (çakmasıda fazlasıyla geziniyor)

sony sublar çukur konili olduğundan. derin bass vermeye çalışır. ama bobin sarımı düşük oldugundan sert bir vuruş yaptığını pek görmedim. kulak zevki olarak gayet ritimli çaldığını inkar etmemek gerekli..

öncelikle mevcut amfinizi alt yapınızı söylerseniz. diğer forumdaşlarında fikirleriyle başka tavsiyelerdede bulunabiliriz.

ama illaki o sony subu alıcam diyorsanız. işinizi fazlasıyla görecektir.

• suha52 S kullanıcısına yanıt
    Hocam öncelikle yorumunuz için teşekkürler. Aracım dacia duster, teybi değiştirmeden fabrikasyon teybi kullanmak istiyorum. Kapılarda 4 adet kolon kalacak gibi iyi ses veriyor.
    Bilgilenmek amacı ile bir kaç soru sormak istiyorum.
    1 : Bu subwooferlerdeki ohm nedir, sanırım verdiğim linkteki sony 4 ohm. (çift bobin olunca 2, tek bobin olunca 4 ohm mi oluyor )
    2 : 400 liraya kadar bir mono amfi ile besleyebilirim. Mono amfilede 1 ohm 2 ohm 4 ohm gibi kanallar var. Subwoofer 4 ohm ise, sadece mono amfideki 4 ohm kanalı mı bağlanabiliyor ?
    3: Ben bu sony sub iyi beslemek için, amfilerin hangi ohmlerine bakacağım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi flexin11 -- 19 Temmuz 2016; 13:09:29 >
  • quote:

Hocam öncelikle yorumunuz için teşekkürler. Aracım dacia duster, teybi değiştirmeden fabrikasyon teybi kullanmak istiyorum. Kapılarda 4 adet kolon kalacak gibi iyi ses veriyor.
    Bilgilenmek amacı ile bir kaç soru sormak istiyorum.
    1 : Bu subwooferlerdeki ohm nedir, sanırım verdiğim linkteki sony 4 ohm. (çift bobin olunca 2, tek bobin olunca 4 ohm mi oluyor )
    2 : 400 liraya kadar bir mono amfi ile besleyebilirim. Mono amfilede 1 ohm 2 ohm 4 ohm gibi kanallar var. Subwoofer 4 ohm ise, sadece mono amfideki 4 ohm kanalı mı bağlanabiliyor ?
    3: Ben bu sony sub iyi beslemek için, amfilerin hangi ohmlerine bakacağım.

öncelikle size sırasıyla yardımcı olacağım.
    Ohm nedir:Bir iletkenden geçen elektrik akımına karşı iletkenin gösterdiği direncin birimidir.
    peki 4 ohm 2 ohm arasındaki fark nedir diye soracaksınız. Tek bobin 4 ohm çift bobin 2ohm cevabı kesinlikle yanlıştır..

çift bobinlerdede 4 ohm mevcuttur

4 ohm ile 2ohm arasındaki fark ohm düştükce şiddet artar. ama tonlama düşer
    yani 2 ohm da amfiye girdiğiniz bir bass daha sert çalar
    ayrıca mono amfide çift bobin 4 ohm bir subu 2 ohm girebilirsiniz. 2ohm bir subu ise 1 ohm da sürebilirsiniz.
    orjinal teybi amfide kullanmak için desk çevirici yani rca dönüştürücü aparat satın almanız gerekiyor.
    orjinal kolonları sterio amfiye girebilirsiniz seste fark olur emin olun.
    linkteki sony sub 4 ohm tek bobin oldugundan alacağınız mono amfideki 4 ohmda 500RMS gibi bir rakam vermesi gerekiyor.
    onun yerine çift bobin bir sub alsaydanız 4 ohmda 500 rms veren bir mono amfi 2 ohmda rahatlıkla 800 900 rms veriyordur :D
    mono amfi kullanan herkes çift bobin sub tercih eder :)
    anlayamadıgınız yada sorunuza cevap alamadıgınızı düşündüğünüz herşeyi alıntı yaparak sorabilirsiniz. boş vakitlerimde elimden geldiğinde siz değerli forumdaşlara yardımcı olmaya calısıyorum

saygılar

• quote:

. Mono amfilede 1 ohm 2 ohm 4 ohm gibi kanallar var. Subwoofer 4 ohm ise, sadece mono amfideki 4 ohm kanalı mı bağlanabiliyor ?

mono amfilerde 1 ohm 2 ohm 4 ohm gibi kanallar yoktur hocam.

normal 2 kanalı vardır oraya siz + - sini bağlarsınız. gerisini subwooferin arkasındaki bobin bağlantısından yapıyoruz

sony sub tek bobin 4 ohm oldugundan hiçbir şekilde değişiklik yapamazsınız 4 ohm da girmek mecburidir.

çift bobin subwooferin kabini sökülür ve sub elimize aldıgımızda arkasında bobinleri mevcutta görünmektedir. bobinlerde seri veya paralel bağlantı yaparak 4 ohm subu 2 ohma

2ohm subu 1 ohma düşürerek amfiye gireriz.

yani subun arkasında bağlantıyı paralel yaptıgınızı varsayalım otomatik 2 ohma düştü. subwooferiniz. amfiye + - sini bağladıktan sonra çift bobini 2 ohmda sürmüş olursunuz.

• Hocam detaylı anlatımınız için teşekkür ederim.
    Mono amfi alacaksak, çift bobin subwoofer almak daha mantıklı o zaman. Anladığım kadarıyla tek bobin 4 ohm sub alırsak, mono amfinin 2ohm deki gücünü kullanamayacağız.
    Bu sony bass yerine, aynı fiyata daha iyi çift bobin bir bass mevcut mu ? Yoksa sonyi alıcam, yanınada 350 tl civarı mono amfi önerin var mı ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi flexin11 -- 19 Temmuz 2016; 19:13:27 >
  • quote:

Hocam detaylı anlatımınız için teşekkür ederim.
    Mono amfi alacaksak, çift bobin subwoofer almak daha mantıklı o zaman. Anladığım kadarıyla tek bobin 4 ohm sub alırsak, mono amfinin 2ohm deki gücünü kullanamayacağız.
    Bu sony bass yerine, aynı fiyata daha iyi çift bobin bir bass mevcut mu ? Yoksa sonyi alıcam, yanınada 350 tl civarı mono amfi önerin var mı ?

evet gayet doğru anlamışsınız beni.

2.el 38cm sublara yönelmenizi tavsiye ederim. mağlum sitede bolca uygun fiyata kaliteli ürünleri almak kolay

mono amfi olarak 350 liraya m.acustik 1000.1 öneririm bu amfi ile piyasadaki çoğu 1000 rms ve altı bassları rahatça beslersiniz
  • Bende Şuan MTX TR12-04 Terminator Subwoofer var normal boyutta olan kabinlilerden değiştiricem de media markt da SONY XS-NW1202E 1800 W Kabinli Subwoofer var ama kabini küçük şimdi benim pek bi bilgim yok kabın konusunda şimdi ben küçük kabinli bi subwoofer alırsam çıkan bass da düşüş mü olur yoksa daha iyi mi olur yardımcı olursanız sevinirim

• 4 yıl oncesı kangoo aracıma yapmıstım sonu ve jbl karısım alev almıstı :) sonrasında dahada girmedim tesisat işine ama sony iyidir
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gazi3455

Bende Şuan MTX TR12-04 Terminator Subwoofer var normal boyutta olan kabinlilerden değiştiricem de media markt da SONY XS-NW1202E 1800 W Kabinli Subwoofer var ama kabini küçük şimdi benim pek bi bilgim yok kabın konusunda şimdi ben küçük kabinli bi subwoofer alırsam çıkan bass da düşüş mü olur yoksa daha iyi mi olur yardımcı olursanız sevinirim

ben sony slim kabinli portsuz subwooferını kullanıyorum. xs gtx 121ls sanırım. hava portu olmadığı için bass sesi daha sert ve keskin. arabaya binen bazılarına bu durum sert gelebiliyor, tercih meselesi portlu kabin de denedim, bu daha çok hoşuma gitti. slim kabin olması yer açısından çok avantajlı oldu, bagajda kenarda duruyor kerata.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ecrasniann -- 23 Mart 2017; 9:28:45 >

• Yardımcı Olduğun İçin Teşekkür Ederim Yani Pişman Olmayacağım Hem Bagajda Biraz Rahatlamış Olur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gazi3455 -- 26 Mart 2017; 6:46:21 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gazi3455

Yardımcı Olduğun İçin Teşekkür Ederim Yani Pişman Olmayacağım Hem Bagajda Biraz Rahatlamış Olur

bişey değil

• Gazi3455 G kullanıcısına yanıt
    İyi günler subwoofer ı aldınızmı yorumunuzu merak ediyorum

• flexin11 F kullanıcısına yanıt
    Bende duster aracıma sony 1800 watt 420 rms subwoofer taktırdım. Kapılar orijinal kaldı. Tavsiye ederim çok hoş oldu. Orijinal teybi kullanıyorum

• Sony XS-GSW121 serisi tonlama olarak çok daha iyidir.
  • Rms vs vs gibi şeyler kağıt üzerinde kalıyor.

1600 watt çift bobin sm 12 p

1800 watt 420 rms Sony her ikisinide kullanmış biri olarak ben sm derim 2 ohm da çalışıyor daha sert ve net basları var.

• Geçen gün yine muhabbeti oldu bende sm 12p kapalı,portlu kabin ölçülerini ve port çapı ölçülerini sordum..Haliyle bu soru boşta kaldı çünki satıcının sitesinde bile bu bilgi yok...Ayrıca satığı ürünün arkasında durmayanlar için bir yazı'da yazdım bu yazı genel anlamda tüm piyasadaki ürünler için geçerli

20 yıllık deneyim ve uygulamalarıma dayanarak subwoofer'ların kabin litresinin çok önemli olduğunu uygun litrelerde olmayan kabinlerin doğru çalmadığını yada ideal performansını göstermediğini rahatlıkla söyleyebilirim.

Benim amacım ve tarafım belli...Bilinçli tüketici yaratmak

Tüm ekipmanlar için geçerli fakat burada bahse konu olan ürünün ithalatcısı ürününe destek vermeye başlayana kadar
    Bu tür ürünleri yani kabin litre ve port çaplarının ne olduğu belli olmayan sub'u veya buna benzer ürünleri ne alırım nede aldırırım...

• Sony xplood 1800 w subwofer la bahsi geçen amfiyi bağlasam dayanırmı

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.