Şimdi Ara

Sony HDR-CX115E ALDIM SONUNDA (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
75
Cevap
0
Favori
14.534
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: besmart

quote:

Orijinalden alıntı: Ölü ozan

quote:

Orijinalden alıntı: besmart

Merhaba Arkadaşlar,

Gördüğüm kadarıyla bu forumda konuya hakim arkadaşlar var. Umarım kafama takılan birkaç soruyu cevaplar, yardımcı olurlar. Şimdiden teşekkür ederim.

Ben bir kamera almak istiyorum. İyi bir kamera. Kullanım amacım; gezi ve seyehatlerde hatıra çekimleri yanın da özellikle bu kamerayı "kısa film çekimlerinde" kullanacağım. Yani profesyonel anlam da daha çok, ve proje oluşturma amaçlı çekimler yapacağım. İki makine arasında kararsız kalmış durumdayım. Bu konuda ki fikir ve önerilerinizi paylaşmanızı rica edeceğim. Makinalar;

1) Sony NEX-VG20EH Değiştirilebilir Objektifli Kamera (2900 $ )

2) Sony HDR-CX700VE High Definition Kamera (1300 $)

Hangisini almalıyım. Yani birinci şıktaki makineye çıkmaya gerek varmı çünkü neredeyse iki katından yüksek bir fiyatı var. Yada ikinci şıktaki kamera yeterli derecede kafi gelirmi kullanım amacıma? Ne dersiniz?

İlave soru: Bu makinelerden karar verdiğimi Amerikadan getirtebilirim yada başka bir ülkeden. Sorun yaşarmıyım getirtdiğim de kullanım ve servis açısından?

Teşekkürler

benimde almak istediğim kamera Sony NEX-VG20EH... çünkü aps-c sensör var... bu da kalite demek haliyle
    yalnız uzun süreli kayıtlarda sensörü yakma sorunu olur mu bilemem... ama verdiğin paraya değeceği kesin
    lakin 6000 tl gibi bir fiyatı var
    geçen yaz sony fx-1 kullandım
    http://www.sony.com.tr/product/hdd-hdv/hdr-fx1/tab/manual#/TechnicalSpecs
    muhteşem bişey gerçekten
    aslında kameraların biraz da ağır olması gerekiyor
    fx-1, 10000 tl civarı yanılmıyorsam
    ama vg 20 kadar kullanışlı değil, çünkü mini-dv ye çekeceksin, sonra aktar çevir derken iş uzuyor...

HDR-CX700VE de ise sensör exmor ama gene de vg-20 yi tutmaz zannımca
    aynı kompak makinelerin dslr ile arasındaki fark gibi...

Teşekkür ederim Ölü Ozan..

fx-1 i incelemiştim, güzel makine ama vg20 nin daha kullanışlı olacağını düşünmüştüm sanırım doğru düşünmüşüm, siparişi verdim verdim bu arada makine haftaya burada olur

Şu aps-c sensör konusunu biraz detaylandırabilirmiyiz?

eyvallah

aps-c sensör full frame sensörden sonra piyasadaki 2. büyük sensör
    farka bak istersen
     Sony HDR-CX115E ALDIM SONUNDA

aşağıdaki resimde mavi çizgiler aps-c sensörü gösteriyor

en ortada satı çizgi ile gösterilen sensörden bile daha küçük şu anda piyasaki -hd olsun ya da olmasın- video kamera sensörleri... gel sen düşün aps-c nin yaratacağı farkı...
    işin güzel yanı sensör büyüdükçe arka planda kalanlar daha fazla bulanık çıkar...
    resime bak

biblonun arkası full frame sensörde daha da bulanık çıkar

bir de şu videoyu izle
    aps-c nin bir küçüğü ile çekilmiş, yani yeşil çizgilerin temsil ettiği sensörle-- üstten ikinci resim

http://vimeo.com/5226497

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ölü ozan -- 15 Şubat 2012; 10:48:33 >

• Merhaba,

Etkili pixel sayısı 2,07'den büyük ve makul fiyatlı bir Sony kamera bekliyordum, CX250E çıktı. Bunu almayı planlıyorum, ama buradan genel bir şey sormak istedim. Sony CX serisi kameralar SD karta hangi formatta dosya kaydediyor? Önce bilgisayara, oradan da USB diske atsak televizyon veya medya oynatıcının USB girişine takıp doğrudan izleyebiliyor muyuz? Yoksa binbir zahmet, paralı veya kırık bir program, saatler süren ve kalite kayıplı bir işlemle mi ancak mpeg, mp4, mpg, avi, mkv gibi standart bir formata çevriliyor?
  • quote:

Orijinalden alıntı: gokhandemirhan

Merhaba,

Etkili pixel sayısı 2,07'den büyük ve makul fiyatlı bir Sony kamera bekliyordum, CX250E çıktı. Bunu almayı planlıyorum, ama buradan genel bir şey sormak istedim. Sony CX serisi kameralar SD karta hangi formatta dosya kaydediyor? Önce bilgisayara, oradan da USB diske atsak televizyon veya medya oynatıcının USB girişine takıp doğrudan izleyebiliyor muyuz? Yoksa binbir zahmet, paralı veya kırık bir program, saatler süren ve kalite kayıplı bir işlemle mi ancak mpeg, mp4, mpg, avi, mkv gibi standart bir formata çevriliyor?

avchd ya da h264 kayıt etmesi lazım
    splash gibi oynatıcılarla akıcı şekilde izleyebilirsin
    rahatlıkla her türlü izlerisn
  • Teşekkürler Ölü Ozan...

Yukarıdaki alan derinliği mesajınla ilgili birşey daha danışayım o zaman sana.

Yeni çıkan Sony CX250E ve CX570E'nin teknik özelliklerini karşılaştırdığımızda aynı sensörü kullandıklarını görüyoruz. 1/3,91 ve 5430 kilo piksel. Ama CX250E'nin etkili piksel sayısı 2230 iken CX570'inki 5020. Ayrıca CX250 29,8mm'den başlayan 30x yakınlaştırmaya sahipken CX570 26,8mm'den başlayan 12x yakınlaştırmaya sahip.

Buradan çıkan sonuç CX570 CX250'den neredeyse iki kat fazla ışık topluyor, iki kat daha büyük bir sensör kullanıyor. Böyle küçücük sensörlerde sığ alan derinliği elde etmek çok zor, ama benim sorum şu: Acaba aradaki 350 TL farkı verip CX570 alsak elde edeceğimiz alan derinliği çok çok daha iyi olur mu? Yoksa APS-C olmadıkça ne yapsak boş mu?
  • Arkadaşlar benim samsung c 650 lcd tv var..Geçen gün bir sd kart aldım bir teknolojik mağzada sony kamerayı denedim.Eve geldim bir sürü klosör..Ve tv mkv 1080p bütün filmleri çalıştırdığı halde sony kamera ile çektiğim görüntüleri tanımadı..bilgisayarda tanıyor..Birde çok titrek çıkmış videolar.Acaba çok mu sabit tutmak lazım..Yardımlarınızı bekliyorum.Ve de kamera tavsiyelerinizi..
  • quote:

Orijinalden alıntı: gokhandemirhan

Teşekkürler Ölü Ozan...

Yukarıdaki alan derinliği mesajınla ilgili birşey daha danışayım o zaman sana.

Yeni çıkan Sony CX250E ve CX570E'nin teknik özelliklerini karşılaştırdığımızda aynı sensörü kullandıklarını görüyoruz. 1/3,91 ve 5430 kilo piksel. Ama CX250E'nin etkili piksel sayısı 2230 iken CX570'inki 5020. Ayrıca CX250 29,8mm'den başlayan 30x yakınlaştırmaya sahipken CX570 26,8mm'den başlayan 12x yakınlaştırmaya sahip.

Buradan çıkan sonuç CX570 CX250'den neredeyse iki kat fazla ışık topluyor, iki kat daha büyük bir sensör kullanıyor. Böyle küçücük sensörlerde sığ alan derinliği elde etmek çok zor, ama benim sorum şu: Acaba aradaki 350 TL farkı verip CX570 alsak elde edeceğimiz alan derinliği çok çok daha iyi olur mu? Yoksa APS-C olmadıkça ne yapsak boş mu?

APS-C olmadıkça ne yapsak boş dediğin gibi
    anca çok yakın çekimde alan derinliği veriyor,oda yetersiz

bak mesela bu videoda aps-c nin bir küçüğü diyim artık, Panasonic GH1 ile çekilmiş...
    http://vimeo.com/5226497

handycam çeşitleri ile imkansız

• Teşekkürler...

Meryem_54, aynı denemeyi ben de yaptım. PRIVATE\AVCHD\BDMV\STREAM klasörü altındaki .mts uzantılı dosyaların uzantısını .mpg yaparsan Samsung televizyon sorunsuz açıyor. Videolar bilgisayarda daha titrek oluyor, TV'de o kadar kötü değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: dikiciserkan

quote:

Orijinalden alıntı: doroşenko

projist acemi olduğun anlaşılıyor gir resmi sony sitesine bak efektif piksele .
    Ayrıca lens demişsin Sony piyasada Canon,Nikon,konica minolta,Carl Zeiss,Leica gibi kalitesi ile kendini lens konusunda ispatlamış bir marka değildir.Canon video kameralarında zaten kendi meşhur lenslerini kullanır panasonic ise Leica marka dünya ca ünlü lensleri.

SN. slyman_b
    İnterpolasyonu en basit anlmada tanımlayacak olursam görüntünün optik olarak değilde dijital olarak ve kalite kaybıyla büyütülmesidir.
    Diyelim makinenin efektif yani gerçek sensör çözünürlüğü 2048*1536 yani 3 mp.Ama kamera bunu dijital olarak 2816*2112 yani 6 mp yapıyor.Bilmeyene 6 mp çok iyi gibi geliyor ama görüntü 3mp den 6mp ye çıkarıldığı yani %100 interpolasyon yapıldığı için çok kötü oluyor.

Kameraların markasına göre bu interpolasyon oranı değişebilir.Bu topicteki makinada%50 ye yakın bir interpolasyon var yani önemli bir kalite kaybı sözkonusu.

peki bende bir model sorsam sony cx130 ? bu gerçek hd mi ? ingiltere sitesinde bu değerler var ama anlayana tabi ki :) bu ürün alınır mı ne dersin ?

Camera

Image Device: Size
    1/4 type(4.5mm) back-illuminated Exmor R CMOS Sensor

Number of Pixels Gross (K)
    4200

Effective Pixel(Video)
    Approx.1490K pixels(16:9), Approx.1120K pixels(4:3)

Effective Pixel(Still Image)
    Approx.1670K pixels(4:3)

sayın dikiciserkan, seçmiş olduğunuz kamera çakma fullHD kayıt yapmaktadır. Ayrıca kullandığı lensde carl zeiss değil sony'nin telif ücreti ödememek için ürettiği (her sony lens gibi) adınada G lens dediği birbaşka kalitesiz lensidir. Kamerayı alırsanız arkadaşlarınıza çekim yapması için vermeyin, verirseniz de çakma fullHD olduğunu söyleyin. Düşük bir fiyata bulursanız kaçırmayın alın derim ama 1000 tl üstüyse başka bir model alın derim (panasonic gibi)... :)

• Bu arada Panasonic HC-V700 çıkarıyor. Tavsiye edilen fiyat 1.400 TL. Takip edilip 1.100 - 1.250 arası bulunabilir belki.

28mm geniş açı, 1/2.33' büyük sayılabilecek sensör, 15,3 toplam, 2,58 efektif piksel, 5 eksenli çok başarılı stabilizasyon, AVCHD MPEG-4 50p kayıt, 350 gr civarı hafiflik ile başarılı görünüyor. CX250 yerine bu tercih edilebilir.
  • Panasonic HC-V700 ne zaman satışa sunulacak. Henüz yok hiçbir yerde. Temmuz'a kadar çıkarsa alacağım.
  • Bu kamera için yaptığım hiçbir çözünürlük kalitesinde 16.9 formatında görüntü alamıyorum.
    Sorun ayarlarda mı yoksa kayıt formatında mıdır?
  • arkadaşlar bu kameradan bende aldım ancak en ön camını düşürüp cizdim camını değişmek mümkünmü...
  • Merhabalar bu kamerayı bende almış bulunmaktayım video paylaşım sitesinde izlediğim bir video'ya çok etkilendim slow motion yani yavaş çekim tekniği ile çekilmiş bir video bu ürün ile çekilmiş o kadar kurcalamama rağmen bu ayarı bulamadım!Bir özellik mevcut ama 3 saniyelik bir yavaş çekim sağlıyor video da ise eleman bayağı bir müddet bu çekimi gerçekleştirmiş bileniniz var ise yardımcı olur mu?
  • Ben de Darty' den bu kamerayı 461TL + 8 taksitle aldım ve teslim edilmesini bekliyorum.
  • Merhaba bendede cx115e var 8gb karta kayıt modu hd fx çekim yaptığımda 42 dk'lık çkim yapıyor, sorun tek bir çekim olmasına rahmen 4 adet dosyaya bölüyor bunun tek bir dosya olması için bir ayar varmıdır.
    Teşekkürler.
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.