Şimdi Ara

SONUNDA TÜRKİYE'YE UZUN YILLAR YETECEK PETROL VE DOĞALGAZ REZERVİ BULUNDU

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
937
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sabah - Karadeniz'de petrol ağa takıldı
    Müjdeli haber önceki gün Meclis'te Cumhurbaşkanlığı 2. tur oylaması yapılırken geldi.

Bir milletvekili, kuliste sohbet etmekte olduğumuz Enerji Bakanı Hilmi Güler'in yanına gelerek söze girdi:
    "Kutlarım, turnayı gözünden vurmuşuz..."
    Bakan milletvekilinin cümlesine anlam veremedi.
    Neden söz ettiğini sorduğumuzda, milletvekili, "Karadeniz..." kelimesini söyler söylemez Bakan Güler, "Tamam, tamam ben anladım" deyip kendisini susturdu.
    Ancak, milletvekili sevincinden sözü bırakmadı:
    "Çok büyük rezerv, uzun yıllar Türkiye'nin yıllık ihtiyacını karşılayacak büyüklükte olduğunu söylediler..."
    Güler, bilginin yayılmasının kızgınlığı içinde, başlangıçta "Kim bu bilgileri açıkladı; kim söyledi?" diye çıkışsa da biraz da bizlerin sıkıştırmasıyla gerisini kendisi getirmek zorunda kaldı.
    Söze bir süre önce Akçakoca açıklarında doğalgaz bulunduğunu anımsatarak başladı:
    "Bu, Türkiye'nin toplam tüketiminin yüzde 1.5'ini, evlerdeki tüketiminin ise yüzde 10'unu karşılayacak miktar. 2 milyon metreküp kadar çıkarılıyor, ama artacak..."
    Asıl müjde
    Bakan, Akçakoca'daki kuyuların büyük bölümünün Türkiye'nin karasuları içinde kaldığını belirtip devam etti:
    "Açıklarda daha büyük bir havzada yeni rezerve ulaştık. İlk tespitler ve sonar çalışmaları iki ayrı havzada Türkiye'nin uzun yıllar ihtiyacını karşılayacak petrol ve doğalgaz bulunduğu bilgisini veriyor."
    Hilmi Güler, sondaj çalışmasının TPAO ile anlaşma imzalayan ve derin denizde petrol kuyusu açmasıyla ünlü Brezilyalı Petrobras Oil and Gas şirketi tarafından yürütüldüğü bilgisini de aktardı.
    Bu yıl sonuna kadar deniz altındaki çalışmaların sonuçlandırılacağını da bildirip devam etti:
    "Bulduğumuz alanda deniz derinliği fazla. Önce 2 bin metre deniz dibine inilecek. Oradan da 3 bin 600 metre aşağıya sondaj yapılacak."
    Bu aşamada temkini de elden bırakmadı:
    "Matkabın ucu kuyudaki petrole veya doğalgaza değmeden bir şey diyemem. Ama bilimsel veriler büyük bir rezerv bulduğumuzu gösteriyor. Eğer çıkarsa, Türkiye büyük bir yükten kurtulur..."
    Karadeniz sorun değil
    Peki, Hazar ve Akdeniz'de, hatta kutuplarda petrol aramaları sert tartışmalara yol açarken, Karadeniz'de de aynı sorunla karşılaşılır mı?
    Güler, Karadeniz'in statüsünün Hazar ve Akdeniz'e benzemediğini, uluslararası bir deniz olduğunu belirtti.
    Petrol arama ve çıkarma konusundaki uluslararası bütün prosedürlerin de yerine getirildiğini söyledi.
    Çıkarılan petrolün de deniz altına döşenecek boru hattıyla kıyıya ulaşacağını kaydetti.
    Nitekim, Akçakoca açıklarından çıkarılan doğalgaz 18 mil öteden (32940 metre) boru hattıyla kıyıya taşınıyor.
    Eğer bu sahalardan önümüzdeki yıldan itibaren petrol ve doğalgaz çıkarılırsa, Türkiye yıllık, 3035 milyar metreküp doğalgaz, 2530 milyon ton da petrol yükünden de kurtulmuş olacak.
    Daha önemlisi Karadeniz'de önemli bir avantajı ele geçirecek.

OHH BEEE SONUNDA

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _kılıç_ -- 26 Ağustos 2007; 17:56:14 >

• ii hoşta yedirecekler mi bize sanki
  • Arkadaşım ben doğduğum günden beri bu haberi bekliyor. İsterlerse seve seve,İstemezlerse vura vura alırız.
    İranla yapılan doğalgaz anlaşmasını dimdik taviz vermeden savunulması buna örnek.
    quote:

Orjinalden alıntı: uzil

ii hoşta yedirecekler mi bize sanki
  • her 2-3 ayda bi karadenizde petrol çıktı diye haber yapılır...

ama bu güne kadar atılmış tek bir somut adım, yahut vurulmuş tek bir sonda göremedim...

• quote:

Orjinalden alıntı: _kılıç_

Arkadaşım ben doğduğum günden beri bu haberi bekliyor. İsterlerse seve seve,İstemezlerse vura vura alırız.
    İranla yapılan doğalgaz anlaşmasını dimdik taviz vermeden savunulması buna örnek.
    quote:

Orjinalden alıntı: uzil

ii hoşta yedirecekler mi bize sanki

inş.
    ama dediğim gibi dibimiz petrol yatağı ki illa TR sınırlarında da var ama...

• Yıl sonunda diyor haber,günler çabuk geçiyor o gün yine bir topiğ açarım.
    quote:

Orjinalden alıntı: Uzaktan Kumandan

her 2-3 ayda bi karadenizde petrol çıktı diye haber yapılır...

ama bu güne kadar atılmış tek bir somut adım, yahut vurulmuş tek bir sonda göremedim...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _kılıç_ -- 26 Ağustos 2007; 18:05:44 >
  • quote:

Yıl sonunda diyor haber,günler çabuk geçiyor o gün yine bir topiğ açarım.
    quote:

bkz:

ocak 2006
    http://www.haber7.com/haber.php?haber_id=133094

mayıs 2006
    http://forum.donanimhaber.com/m_6936552/mpage_1/key_karadeniz%252Cpetrol//tm.htm#6936785

ağustos 2006
    http://arsiv.sabah.com.tr/2006/08/21/eko96.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Uzaktan Kumandan -- 26 Ağustos 2007; 18:14:22 >

• petrolmüş ? bir de hilmi güler'e barajları yiyen hilmi güler'e

ah ahh

ormanlar yanıyor ses yok petrol peşine mi düştünüz abd gibi!
  • Bana "Metal Fırtına" isimli kitabın girişi gibi geldi.

Merak etmeyin.Orası rezerv'deki petrolün fiyatının %10 fiyatına özelleştirilir.
  • ha bir de 1990'da bp ile tpao olası petrol için yarı yarıya ortak olmuşlar...

• BP bulamadı ama P.O.G şirketi bulmuş olabilir bp amerikan güdümlü onlar için 50-100 milyon dolar önemli değil ilk baştan beri güvenmiyordum ben onlara çünkü stratejik bir olay vardı türkiye güçlenirse abd'nin işine hiç gelmeyecekti

ama

Brezilya şirketi gelen paraya bakar bu şirkete güvenim çok yüksek

Petrobras Oil and Gas şirketi tarafından yürütüldüğü bilgisini de aktardı.

quote:

quote:

Yıl sonunda diyor haber,günler çabuk geçiyor o gün yine bir topiğ açarım.
    quote:

bkz:

ocak 2006
    http://www.haber7.com/haber.php?haber_id=133094

mayıs 2006
    http://forum.donanimhaber.com/m_6936552/mpage_1/key_karadeniz%252Cpetrol//tm.htm#6936785

ağustos 2006
    http://arsiv.sabah.com.tr/2006/08/21/eko96.html

• Eğer bp bulursa bu ortaklık söz konu olur zannediyorum Böyle bir anlaşmayı ilk defa duydum var mı belge yerine geçen bir şeyler
    quote:

ha bir de 1990'da bp ile tpao olası petrol için yarı yarıya ortak olmuşlar...

• PETROL OFİSİNİ ECEVİT GİDER AYAK ÇOK CÜZİ BİR MİKTARA ÖZELLEŞTİRME KILIFI ADI ALTINDA AYDIN DOĞANA VERMİŞLERDİ

AMA

ŞUAN

DEVLET YENİDEN BU İŞE GEÇİYOR HATTA TARTIŞMALAR OLMUŞTU BU YÜZDEN

http://www.milliyet.com.tr/2007/08/08/ekonomi/eko05.html
    quote:

Orjinalden alıntı: Özgür

Bana "Metal Fırtına" isimli kitabın girişi gibi geldi.

Merak etmeyin.Orası rezerv'deki petrolün fiyatının %10 fiyatına özelleştirilir.

• Onlar zaten vardı! Hatırlıyorum; Bir gün IMF bize kredi vermemişti,ertesi gün sinopda türkiyenin sahip olduğu petrol rezervlerinin %40 kadar yeni rezerv bulunmuştu yine ertesi gün IMF kredi verdi bize,sonra açıklama yapıldı sinopda yanlış keşif yapıldı diye!
  • quote:

Eğer bp bulursa bu ortaklık söz konu olur zannediyorum Böyle bir anlaşmayı ilk defa duydum var mı belge yerine geçen bir şeyler
    quote:

BP ile anlaşma yenilenmişti

TPAO, 27 Ocak 1990 tarihinde İngiliz petrol şirketi BP ile Orta Karadeniz açıklarında petrol arama konusunda bir anlaşma imzaladı. 1991'de ise anlaşma ortak işletme anlaşmasına dönüştürüldü. Ancak o tarihten 2001 yılına kadar ne BP ne de TPAO bu konuda adım atabildi. İki şirket arasındaki anlaşmanın süresinin dolmasına kısa bür süre kala, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı görevine Hilmi Güler getirildi. Güler, Türkiye'nin petrol ve doğalgaz aramaları için ortaya koyduğu performansın yeterli olmadığını belirterek, aramalar için daha fazla para ve efor ortaya konmasını istedi. Güler'in kararlılığı üzerine önce Akçakoca açıklarında 6 ayrı bölgede doğalgaz yatakları bulundu.

http://www.aksam.com.tr/arsiv/aksam/2005/03/31/ekonomi/ekonomi1.html

bu da 2005den bir perol haberi...

ya bu haberler fake inanmayın boşuna...

• İYİ GÜZEL DE ANLAŞMALARINDAKİ KÂRLILIĞIN % 50 'Sİ BP'YE VERİLDİĞİNİ NERDEN BİLİYORSUN BUNU SORDUM YOKSA ŞUAN HâLA FALİYETTE BP

quote:

quote:

Eğer bp bulursa bu ortaklık söz konu olur zannediyorum Böyle bir anlaşmayı ilk defa duydum var mı belge yerine geçen bir şeyler
    quote:

BP ile anlaşma yenilenmişti

TPAO, 27 Ocak 1990 tarihinde İngiliz petrol şirketi BP ile Orta Karadeniz açıklarında petrol arama konusunda bir anlaşma imzaladı. 1991'de ise anlaşma ortak işletme anlaşmasına dönüştürüldü. Ancak o tarihten 2001 yılına kadar ne BP ne de TPAO bu konuda adım atabildi. İki şirket arasındaki anlaşmanın süresinin dolmasına kısa bür süre kala, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı görevine Hilmi Güler getirildi. Güler, Türkiye'nin petrol ve doğalgaz aramaları için ortaya koyduğu performansın yeterli olmadığını belirterek, aramalar için daha fazla para ve efor ortaya konmasını istedi. Güler'in kararlılığı üzerine önce Akçakoca açıklarında 6 ayrı bölgede doğalgaz yatakları bulundu.

http://www.aksam.com.tr/arsiv/aksam/2005/03/31/ekonomi/ekonomi1.html

bu da 2005den bir perol haberi...

ya bu haberler fake inanmayın boşuna...

• quote:

İYİ GÜZEL DE ANLAŞMALARINDAKİ KÂRLILIĞIN % 50 'Sİ BP'YE VERİLDİĞİNİ NERDEN BİLİYORSUN BUNU SORDUM YOKSA ŞUAN HâLA FALİYETTE BP

quote:

1991'de ise anlaşma ortak işletme anlaşmasına dönüştürüldü.

şeklindeki yazıyı ben o şekilde algıladım...
  • Ortak olan herkez yarıyarı % 50 ortak olmuyor ve en önemlisi bu büyükte bir projede. %50 bırak % 10 üzerine çıkılması dahi iyi değil ki bunun anlaşmaları yapılmış olduğu kanatindeyim.

quote:

quote:

İYİ GÜZEL DE ANLAŞMALARINDAKİ KÂRLILIĞIN % 50 'Sİ BP'YE VERİLDİĞİNİ NERDEN BİLİYORSUN BUNU SORDUM YOKSA ŞUAN HâLA FALİYETTE BP

quote:

1991'de ise anlaşma ortak işletme anlaşmasına dönüştürüldü.

şeklindeki yazıyı ben o şekilde algıladım...

• ş.refsiz hükümetler yüzünden yıllardır sürünüyoruz.karadenizde türkiye gibi 3 ülkeyi besleyecek petrol, doğalgaz vardır.
    ben 5 yıl rizede kaldım.hatırlıyorum.br ara cayelinde köylüler sabah kalkmıs, denizde siyah bir katman görmüş zannetmişlerki rus gemilerinden akaryakıt sızdı denize vurdu.sahil güvenliği aramışlar, gelmiş bakmışki petrol çıkıyor kendiliğinden.yani zemine o kadar yakında rezerv...ama bizim tek basına araştırma iznimiz yokya, hemen kapatılmış o çıkan bölge, örtbas edilmiş...1-2 ay konuşulmuştu rizede.
    sonunda birşeylerin farkına varıyoruz...
  • quote:

Ortak olan herkez yarıyarı % 50 ortak olmuyor ve en önemlisi bu büyükte bir projede. %50 bırak % 10 üzerine çıkılması dahi iyi değil ki bunun anlaşmaları yapılmış olduğu kanatindeyim.

quote:

TPAO, Hopa açıklarında petrol aramayı British Petroleum (BP) ve Shevron Texaco ile birlikte yapıyor. 45 kilometrelik alanda deniz seviyesinden 3 bin 200 metre derinlikte arama yapılıyor. TPAO-BP-Texaco ortaklığının, sondaj çalışması için bugüne kadar 200 milyon dolara yakın bir harcama yaptığı ifade ediliyor. TPAO’nun yüzde 50, BP’nin yüzde 25 ortak olduğu bu alanda hissenin yüzde 25'lik kısmıda Shevron Texaco kontrolünde.

böyle bi şey buldum ama bu hopa'dakiymiş...

şu anki de pek farklı değildir...

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.