Şimdi Ara

solar panel ile elektrikli bisiklet şarj projesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
1.137
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar. Elimde 2 adet 18v 20w lik solar panel bulunmakta. Bu paneller ile elektrikli bisikletimi şarj etmek istiyorum. Araya nasıl bir bağlantı kurmalıyız? Piller dolduğunda şarjı kesmeli ve geri kaçma yapıp deşarj etmemeli. Araya ne gibi bir alet ve nasıl bağlanmalı ? Hazır var mıdir ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• next1 N kullanıcısına yanıt
    normalde sarj ettıgınız adaptorun input\output bilgilerini yazarsanız daha kolay sonuca ulasırsınız
  • Üzerinde 48v 20AH yazıyor başka bir bilgi yok

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • next1 N kullanıcısına yanıt
    resmini yollarmısınız
  • İki adet 18V güneş panelini seri bağladığınızda toplam 36V gerilim elde edersiniz. 48V bir aküyü şarj etmek için 48Vun üzerinde gerilim kaynağınız olmalıdır. Güneş panellerinden elde ettiğiniz 36V'u 48V'a yükseltecek eviricili şarj devresine ihtiyacınız var. Veya bir panel daha edinip hepsini seri bağlayıp 54V ile sadece normal bir şarj devresi ile işinizi görebilirsiniz.

• 12v 4 panel de alabilirim. Seri bağlayarak 48v elde ederim. Yalnız paneller ve şarj yeri arasına nasıl bir çevirici koymalıyız onu bilmiyorum. Şarj dolduğunda şarjı kesmeli bu aparat. Bir örnek cihaz gösterebilir misiniz ? Ve bağlantıyı kısaca anlatabilirseniz sevinirim. Teşekkür ederim simdiden

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi next1 -- 2 Temmuz 2015; 13:50:35 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: next1

12v 4 panel de alabilirim. Seri bağlayarak 48v elde ederim. Yalnız paneller ve şarj yeri arasına nasıl bir çevirici koymalıyız onu bilmiyorum. Şarj dolduğunda şarjı kesmeli bu aparat. Bir örnek cihaz gösterebilir misiniz ? Ve bağlantıyı kısaca anlatabilirseniz sevinirim. Teşekkür ederim simdiden

hocam bır şarj kontrol unitesi alip akuyu bu sistemin akusunu sarj edebilirsiniz sonra bırcoğunda bulunan 220v cıkışına bısıkletınızın sarj adaptorunu takıp onuda sarj edebilirsiniz
  • quote:

Orijinalden alıntı: .koray.

quote:

12v 4 panel de alabilirim. Seri bağlayarak 48v elde ederim. Yalnız paneller ve şarj yeri arasına nasıl bir çevirici koymalıyız onu bilmiyorum. Şarj dolduğunda şarjı kesmeli bu aparat. Bir örnek cihaz gösterebilir misiniz ? Ve bağlantıyı kısaca anlatabilirseniz sevinirim. Teşekkür ederim simdiden

hocam bır şarj kontrol unitesi alip akuyu bu sistemin akusunu sarj edebilirsiniz sonra bırcoğunda bulunan 220v cıkışına bısıkletınızın sarj adaptorunu takıp onuda sarj edebilirsiniz

şarj aleti bu. ben demek istediğinizi pek anlamadım. panelleri elektrikli bisikletin kaportasına sabitleyeceğim. seyir halindeyken ve güneşteyken kendi kendine şarj etmesini istiyorum. akü ömründen yememek ve deşarj olmasını engellemek içinde araya bir dönüştürücü inverter gibi birşey koymak gerekiyormuş. hem aküden şarjın geri kaçmasını engelliyor hemde akünün zarar görmeden şarj olmasını sağlıyormuş. ama cihaz hakkında ve bağlantı hakında pek bir bilgim bulunmamakta
     solar panel ile elektrikli bisiklet şarj projesi solar panel ile elektrikli bisiklet şarj projesi

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: .koray.

quote:

şarj aleti bu. ben demek istediğinizi pek anlamadım. panelleri elektrikli bisikletin kaportasına sabitleyeceğim. seyir halindeyken ve güneşteyken kendi kendine şarj etmesini istiyorum. akü ömründen yememek ve deşarj olmasını engellemek içinde araya bir dönüştürücü inverter gibi birşey koymak gerekiyormuş. hem aküden şarjın geri kaçmasını engelliyor hemde akünün zarar görmeden şarj olmasını sağlıyormuş. ama cihaz hakkında ve bağlantı hakında pek bir bilgim bulunmamakta
     solar panel ile elektrikli bisiklet şarj projesi solar panel ile elektrikli bisiklet şarj projesi

hocam bu sarj kontrol unitesine aku ve guneş paneli takıyorsum oda akuyu sarj edip 12v luk (sembolik) elektriği 220 ye ceviriyor sızde aynı evınızde sarj ettıgıniz gibi fişi takıp sarj ediyorsunuz

ama bu uniteyi panelinize gore almalısınız

• ve bilginiz yoksa kendiniz yapmayın bılgılı bırısıne yaptırın 220v tehlikeli
  • 220 ye ve başka bir akü olayına hiç girmeden şarj edemez miyim ? Solar panel le 48v luk bir akü direk şarj edilemez mi?

• quote:

220 ye ve başka bir akü olayına hiç girmeden şarj edemez miyim ? Solar panel le 48v luk bir akü direk şarj edilemez mi?

48 voltluk aküyü direk şarj eden şarj kontrol ünitesi yoktur. 12 yada 24 voltluk kontrol cihazları vardır. Ayrıca sizin dediğiniz 220 ye çeviren şey inverter o da 12 yada 24 volt olur. yani 48 voltla o inv. çalışmaz ve 220v alamazsınız..

hadi diyelim aldınız 20 watt panelin verebilecegi max akım en verimli koşullarda 1 amper(ki 48v olunca onu da alamazsınız) bu da akünün tampon sarjina bile yetmez yani bu proje yatarrr..!

• quote:

Orijinalden alıntı: empiy01

quote:

220 ye ve başka bir akü olayına hiç girmeden şarj edemez miyim ? Solar panel le 48v luk bir akü direk şarj edilemez mi?

48 voltluk aküyü direk şarj eden şarj kontrol ünitesi yoktur. 12 yada 24 voltluk kontrol cihazları vardır. Ayrıca sizin dediğiniz 220 ye çeviren şey inverter o da 12 yada 24 volt olur. yani 48 voltla o inv. çalışmaz ve 220v alamazsınız..

hadi diyelim aldınız 20 watt panelin verebilecegi max akım en verimli koşullarda 1 amper(ki 48v olunca onu da alamazsınız) bu da akünün tampon sarjina bile yetmez yani bu proje yatarrr..!

http://www.aliexpress.com/item/30A-48V-Solar-Controller-PV-panel-Battery-Charge-Controller-Solar-system-Home-indoor-use-New/825311369.html

Bundan bahsetmissiniz sanirim

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.