Şimdi Ara

Sol El Parmaklarında Uyuşma ve Karıncalanma (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
74
Cevap
4
Favori
148.565
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • aynı özelliklere uyan rahatsızlık bende de son bi kaç gündür var. bende masabaşı iş yapıyorum. ne yapsam bilemiyorum bir yanda iş bir yanda sağlık...
  • Bende de bir buçuk aydır var bu sorun dirseğimi bi yere çarpmıştım o yüzden oldu. Haftaya doktora gidicem.
  • burger başlangıcı olmasın?
  • Az pc kullanmak lazım.
  • Merhaba Arkadaşlar,
    Konuyu ve sıkıntısını anlatan arkadaş Darkness sanki bire bir benim sıkıntılarımı anlatmış...bire bir aynı sorun bendede var ve bende sürekli bilgisayar başında iş yapıyorum... henüz doktora gitmedim...umarım sorunun ne olduğunu bulursunuz bana da haber verirsiniz. şimdiden böyle sıkıntısı olan arkadaşlara acil şifalar geçmiş olsun.
  • Sürekli pc başında olan biri olarak aynı sorunu ben de yaşıyorum yaklaşık bir aydır. Kalple ilgili bir sorun olmasından çok korktum açıkçası. Şu an bile klavyeye basarken iki parmağımın uyuşukluklarını hissediyorum. Bu şekilde sorun yaşayıp tedavi sürecine giren ya da şu şekilde geçti diyen bir arkadaş varsa bizlere aydınlatıcı olursa sevinirim.
  • arkadaşlar geçmiş olsun... tarif edilen durum ulnar sinirin dirsek seviyesinde şıkışması durumdur ki zaten emg de bulgular saptanmış...

bu durumun öncelikle tedavisi dirseği korumaktır. mümkün olduğunca dirseği kırma hareketinden ve dirseğin dış yüzeyi üzerine yüklenmekten uzak durmak lazım... bunun için dirsek kol ve ön kolu düz veya düze yakın tutacak splintler mevcut, gün içerisinde efektif bir koruma yapılamıyorsa bu splintlerden istifade edilebilir.. ilaç tedavisi yardımcı olabilir ancak fayda görmez iseniz fizik tedavi yapılabilişr. bunlara rağmen tedaviye direnç olursa ki olabilir cerrahi olarak sinirin rahatlatılması germektedir. bu esnada istiahat ve fizik teadvi sonunda faydasızlık varsa dirsek seviyesinden mr çekilerek kübital tünel (ulnar sinirin geçtiği tünel) değerlendirilmelidir ki bazen anatomik varyatif dispozisyonlar olabilir...

anlatılan şiayetlere göre yapılaack işler bu şekilde ancak muayene sonucunda ek bulgular olursa teavi içeriği değişebilir. bu açıdan bir fizik tedavi dr gitmenizde fayda var.

geçmiş olsun

• aynı sorunu bende yaşıyorum, başına bu olay gelen arkadaşlar şuan sorunları devam ediyormu acaba?
  • 1 haftayı geçti aynı şekilde bendede var sol elimde.Böyle bişeyin olmasını gerektircek kadar pc de takılmıyorum ağırlıkta taşımadım ancak hiç aralıksız devam ediyor
  • İki sene oldu ve sol kolumdaki bu problem halen devam ediyor arkadaşlar.

Bu, öyle kendiliğinden iyileşecek bir rahatsızlık değil, anladık ki.. Ara ara kas gevşetici krem ve haplar, ağrı kesiciler, vitaminler vs kullandım. Ancak bunlar sadece kullanım dönemi boyunca beni rahatlattı. İlaçları kesince ağrılar başlıyor. Bazı günler hiçbir sorun olmazken, bazı günler ağrı dayanılmaz oluyor. Mesela sol kolumun üzerine uyuduğum zamanlarda, gün boyu ağrı hiç bitmiyor, serçe parmağın tamamında, ve elin bileğe kadarki kısmında sürekli karıncalanma oluyor.

Ya ben yeterince dikkat edemedim dirseği korumak konusunda, ya da ne yaparsanız yapın cerrahi müdahale yapılmadan sorun ilaçlarla çözülmüyor. Uygun bir vakit bulduğumda, MR çektireceğim, onun da sonucuna göre ameliyat olabilirim eğer doktor tavsiye ederse. Aksi takdirde ömür boyu bu ağrıyı çekecek gibiyiz.
  • Aynı şikayet bende de var, geçen sene belli etti kendini sol el parmaklarımda uyuşma şeklinde. Tahlil mr derken artık fazla bilgisayar başında oturmaktan mı spor yapmamaktan mı bilinmez boyun düzleşmesi çıktı doktor fizik tedavi önerdi gitmedik, sonucu ne olur bilmiyorum artık. Geçmiş olsun herkese.
  • Mehaba,
    ben bilgisayar programcısıyım, bundan 6-7 sene önce aşırı bilgisayar kullanmaktan dolayı sağ kolumda ağrılar ve uyuşmalar başlamıştı, dirsekten gelen bir ağrı hissediyordum ve geceleri serçe parmağımda uyuşma oluyordu. Bir kaç defa doktora gitim , EMG çektiler, MR çektiler (bir kaç defa) herhangi bir bir problem görülmedi fakat ağrılar devam etti. Daha sonra(1-2 yıl dayandım) artık ağrıdan bıktığım için ve risksiz ve çok basit bir operasyon denildiği için, EMG'lerde bir problem görünmemesine rağmen ulnar sinir sıkışması ameliyatı olmaya karar verdim ve 2007 yılında oldum. Sinirin dirsekten geçtiği kanal biraz açılacaktı ve sinir rahatlatılacaktı. Ameliyattan sonra doktor, sinirin üzerinde 1 cm civarında kistik bir yapı gördüğünü (MR'da görülmezmiş bu kist) ve şaşırdığını ancak kötü huylu olmadığını ve bunu kesip aldığını bir problem olmadığını söyledi. Ameliyat sonrası 2-3 hafta içinde iyileşme oldu ancak garip bir his kalmıştı bu sefer kolumda. Şu anda ameliyatın üzerinden 5 yıl geçti, kolum eski kol değil, eskisinden daha kötü, eskiden günlük işlerde kolum yorulmazdı ameliyattan sonra en basit işlerde bile çok çabuk yoruluyor, biraz kuvvet harcıyacak bir iş yapınca kol hemen yoruluyor, eskiden böyle birşey hiç olmazdı. Ayrıca ameliyattan sonra yine EMG, MR çektirdim hepsi normal çıkıyor. O yüzden bu ameliyatı kesinlikle olmayın, gerekirse işlerinizi yavaşlatın, izin alıp dinlenin , vücut kendi kendini tamir edebilir, bu ameliyatı olmayın.. Dirsekten ağrıyı genelde bilgisayar mouse yapar, mouse kullanan elinizde mi oluyor ağrı? Bana ozel olarak ulasmak isterseniz ozbas73@gmail.com adresinden mail atabilrsiniz..

• Merhaba.
    Öncelikle Tüm arkadaşlara geçmiş olsun. son bir hafta dır bende ayni rahatsızlıktan yakınıyorum.
    Hayatımın 19 yılını bilgisayar başında dirsek masada geçirdim. ve şimdi bu bela başıma geldi. Aslında sadece bilgisayar kullanırken değil küçüklükten beri benim oturma şeklim sol dirseğimi dayayarak otururum, uçakta, otobüste, sınıfta ve şimdi ofiste. daha önceleri sadece dirsek derisinde acı his ederdim ama şimdi bu his çok kötü. 1 hafta geçti ama en az bir ay deneyeceğim kendiliğinden geçer mi acaba. Aslında ayak baş parmaklarımda da 10 senedir var hiç önemsemedim. ama hiçte geçmedi. Ölmezsem zaman bulursam bir ara doktora giderim İnşallah. Tüm arkadaşlara Allah acil şifalar versin.
  • öncelikle herkese geçmiş olsun,

aynı sorun bende de var sağ kolumda, aşırı derece de bilgisayar kullanmaktan kaynaklı bence. sağ kolumdan parmak uçlarıma kadar bir uyuşma oluyor sanırım biraz pc ye ara vermem lazım
  • quote:

Darkness

benim de sol elim de ve bu akşamda serçe parmağım ve yüzük parmağımda uyuşma başladı 1 haftadır elimde vardı uyuşma google da araştırırken
    bu konuya denk geldim darkness tedavi olarak ne yaptın bilgi verebilir misin?
  • Bu rahatsızlık benim sağ kolumdada var verilen ilaçları kullansanızda bu uyuşmalar vfe ağrılar geçmeyecek , aksine sinirdeki harabiyet gittikçe geri dönüşü olmayan bir hale giriyor ve kas erimeleri ve ömür boyu kalıcı uyuşmayla baş başa kalıyorsunuz.

Bana söylenen ameliyat olmam ısrarla 3 ay olmadım ama artık olmaya karar verdim. En azından daha fazla ilerlemesini engelliyebileceğiz. Eğer duruma görede tamamen de iyileşme sağlanabilecek tabi. Zaman ne kadr uzarsa tedavi okadar eksik kalıyor unutmayın. Çünkü ameliyat sizin gittiğiniz duruma göre sonuç veriyor.
  • Bu sene bilgisayar muhendisligini kazandim haliyle bu yasima kadar bilgisayar tek eglencem oldu. Darkness'in anlattiklarinin birebir aynisi bana da halen olmakta, bu yazilari okuduktan sonra psikolojikman daha da artti:) ovusturmaya basladim ins duzelir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: iBGK

Bu sene bilgisayar muhendisligini kazandim haliyle bu yasima kadar bilgisayar tek eglencem oldu. Darkness'in anlattiklarinin birebir aynisi bana da halen olmakta, bu yazilari okuduktan sonra psikolojikman daha da artti:) ovusturmaya basladim ins duzelir

Dirseni masanın üstünde cok tutunca oluyor hocam benimde oldu sol parmaklarım hepsi değil 3 tanesi oluyordu yürürkende olmaya başlamıştı korktum ilk sonra düz tutunca düzeldi kendi kendine ondan sonra daha birşey olmadı geçmiş olsun hocam umarım kısa zamanda düzelir.
  • Tesekkur ederim seninki gecmis sevindim ama ben universite icin il degistirdigimden beri (yaklasik 2 haftadir)devam etmekte body yapip biraz gerdirsem sıkısma duzelir mi acaba

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • iBGK kullanıcısına yanıt
    O konuda bilgim yok ama kolunu düz tutmaya çalış ben öyle yaptım geçti.
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.