Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
DH Mobil Uygulamasının yeni özelliklerini ilk siz deneyin. Gizle Şimdi Dene

SMART FORTWO HAKKINDA HERŞEY :)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
158
Cevap
8
Favori
62.673
Tıklama
Tüm Forumlar >> Motorlu Araçlar Dünyası >> Markalar >> Diğer Markalar >> SMART FORTWO HAKKINDA HERŞEY :)
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
      1 Mesaj
      30 Ekim 2016 03:07:36

meraba 16bin 16500 param var ve ilk defa smart kullanıcam ve smart for two almak istiyorum uzun süredir . bitane temiz buldum fakat 106 bin kilometrede ilanın linki burdahttps://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-smart-sehrin-haylazi-otomatic-plusvizeli-pluscam-tavan-354880466/detay arac ile ilgili yorumunuzu almak isterim ?

yada bu fiyata bana önerebileceğiniz smart varmı ? çok sevinirim

öğrenci olduğum için sorunlu bir araba almak beni cok zor duruma sokar

şimdiden teşekkürler :)@
      |
      |
      Bahsedilenler: Smartbilgini kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör Merlin Dagli ,

• Onbaşı
      35 Mesaj
      13 Şubat 2017 16:58:34
      Selamlar

2016 fortwo 1.0 71hp aldım...

Aracı almadan mutlaka, 20-30km test sürüşü yapın, aldığım aracın motoru atmosferik herkesi memnun etmeyebilir, fakat trafikte 10-60 arası şehir içi hızlanmada yeterli, içi muhteşem, dış kasa cok modern, agresif ve şirin, yakıt 2800 kmde rodaj sonrası 5,5 lt ye düştü, dahada iner diye tahmn ediyorum, soğuk havalarda zor ısınıyor, soğukta fazla yakıyor diyebiliriz... uzun yolda 30 kmde teslim aldığım araç antalya ankara arası 5 lt yaktı, bu sıfır araca göre cok iyi, fabrika verilerinde şehirler arası 4.4 yazıyordu... ses sistemi rezalet, fakat 4+1 hoparlor yerleri mevcut, ufak geliştirmeler yapılabilir.

Önceki 2 kasayıda kullandım, onlarda biraz dalga gecenlerle uğraşmak zorunda kalıyordum, fakat bu araca daha fazla tebrik edici, sempatik, gülümseten enerjisi yüksek yaklaşımlar alıyorum, zaten önden arkadan ufak gibi durmuyor :)

İnanılmaz dreksiyon turu var, park, manevralarda show yapıyor, amortisörler sert, ama gün geçtikçe yumuşuyor, bi 10.000 i görünce çoğu şey netleşir sanıyorum.

Araç ile ilgili yavaş yavaş bilgi sahibi oluyorum... sorular oldukça cevaplar, deneyimlerimi paylaşırım...

white label @ gm ail.com

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Yüzbaşı
      975 Mesaj
      14 Şubat 2017 18:09:57

Hayırlı olsun. Sıfır alanlar oluyor demek wauw ;)

Bende ufak bir araç istiyorum.Park kolaylığı,az yakıt yakması cezbediyor.Tabi tek yada 2 kişi olunca 4 kişilik araç alanlar trafigi oluşturuyor..

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |
      canakyurek kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Binbaşı
      1961 Mesaj
      22 Şubat 2017 22:32:04
      quote:

Orijinalden alıntı: canakyurek

Selamlar

2016 fortwo 1.0 71hp aldım...

Aracı almadan mutlaka, 20-30km test sürüşü yapın, aldığım aracın motoru atmosferik herkesi memnun etmeyebilir, fakat trafikte 10-60 arası şehir içi hızlanmada yeterli, içi muhteşem, dış kasa cok modern, agresif ve şirin, yakıt 2800 kmde rodaj sonrası 5,5 lt ye düştü, dahada iner diye tahmn ediyorum, soğuk havalarda zor ısınıyor, soğukta fazla yakıyor diyebiliriz... uzun yolda 30 kmde teslim aldığım araç antalya ankara arası 5 lt yaktı, bu sıfır araca göre cok iyi, fabrika verilerinde şehirler arası 4.4 yazıyordu... ses sistemi rezalet, fakat 4+1 hoparlor yerleri mevcut, ufak geliştirmeler yapılabilir.

Önceki 2 kasayıda kullandım, onlarda biraz dalga gecenlerle uğraşmak zorunda kalıyordum, fakat bu araca daha fazla tebrik edici, sempatik, gülümseten enerjisi yüksek yaklaşımlar alıyorum, zaten önden arkadan ufak gibi durmuyor :)

İnanılmaz dreksiyon turu var, park, manevralarda show yapıyor, amortisörler sert, ama gün geçtikçe yumuşuyor, bi 10.000 i görünce çoğu şey netleşir sanıyorum.

Araç ile ilgili yavaş yavaş bilgi sahibi oluyorum... sorular oldukça cevaplar, deneyimlerimi paylaşırım...

white label @ gm ail.com

Hayırlı olsun, kaca aldiniz acaba, sifir aldiysaniz indirim varmo, birde şanzıman çift kavrama otomatik galiba, vites geçişleri iyimi, yokuslarda kalkışta zorlaniyor mu, son okarak trafik sigortası ve kasko ücreti ne kadar odediniz acaba, şimdiden teşekkürler.

2015 PEUGEOT 308 1.6 BLUEHDİ EAT6 120HP

• Onbaşı
      35 Mesaj
      28 Şubat 2017 18:44:38

Selamlar

Aracın maliyeti dolar patlamadan önce 65 bindi. kasko ve sigortayı 2bin civarında hallettim.
      Şanzıman gayet yeterli, vites geçişleri güzel fakat düz yolda araba çok açmıyor kendini, anlayamadım fazla yükten kaçınıyor gibi, ama kesinlikle yokuşta geri düşmüyor.
      |
      |
      fasson kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Binbaşı
      1961 Mesaj
      01 Mart 2017 07:53:26

Bilgi ve ilginiz için çok teşekkür ederim güzel günlerde kullanın aracınızı.

|
      |
      canakyurek kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Er
      1 Mesaj
      21 Mayıs 2017 18:22:39
      Merhaba,

İstanbul'da Mercedes'in kendi servisleri dışında ekonomik başka Smart fortwo'dan anlayan servis/tamirci biliyor musunuz?

• Onbaşı
      18 Mesaj
      01 Ağustos 2017 16:42:59

Merhabalar,

Bende yaklaşık 4 gün önce smartfortwo passion aldım 2010 model 83 binde ve smart ustası arıyorum. Kağıthanede Üzeyir Usta varmış . Çok iyi olduğunu söylediler. Yakın zamanda ziyaret edeceğim. Sizin bulduğunuz bir servis varsa paylaşırsanız sevinirim.

http://www.smarthakkinda.com/kare-otomotiv/

Saygılar
      |
      |
      smart_tr kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Binbaşı
      1961 Mesaj
      02 Ağustos 2017 07:50:25

Hayırlı olsun, direksiyon sert mi hidrolik direksiyon yok diyorlar belli modellerde.

|
      |
      Gorey1990 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Onbaşı
      36 Mesaj
      11 Eylül 2017 20:33:19
      herkese iyi günler , mercedes yedek parçaları satışı yapan firmamız , mercedes smart ve mitsubishi colt larla aynı motor olan 1.1 benzinli motorları getirmiştir.komple motorlar K.D.V. dahil 2900 tl dir.haliyle motor malzemesi alıpta motor yapmak yerine , aracınıza komple sıfır motor takmak daha uygundur.Motor kodu : mercedeste 134.910 mitsubishi de ise : MN195892 dir.DUYURULUR.Özçelik Otomotiv 05322740407
      |
      |

• Onbaşı
      18 Mesaj
      13 Eylül 2017 11:34:20

Çok teşekkür ederim. Direksyon kalkış esnasında ve park pozisyonlarında sert. Yolda düşük km veya yüksek km'de bir problem yok. Elektronik destekli hidrolik direksyon olduğunu tahmin ediyorum.
      |
      |
      fasson kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yüzbaşı
      301 Mesaj
      11 Ocak 2018 20:08:50
      Merhaba

Uzun bi bekleyişten sonra bende smart almaya karar verdim

2 tane 2012 ile ilgileniyorum, ikiside hidrolik direksiyon var dedi, forumdaki yazılarda 2013 öncesi yok deniyordu?

Ayrıca istanbulda servis arıyorum

|
      |

• Binbaşı
      1235 Mesaj
      04 Mart 2018 22:43:49

Merhaba

Uzun bir araştırma sonucunda ben de smart fortwo(451 kasa) almış bulunmaktayım. Ancak bu aracın kullanıcısı oldukça az olduğundan konunun çok pasif olduğunu görüyorum. İsteyen arkadaşlarla whatsapp grubu vs kurup bilgi paylaşımı yapabiliriz. Ayrıca sorusu olanlar için elimden geldiğince cevap vermeye çalışırım.

Direksiyon konusunda yorumlar olmuş kendi yorumumu getirmek isterim, ki almadan önce en merak ettiğim konuydu benim. Aldığım araç 2011 model, 2011'lerin çoğunda hidrolik direksiyon yok fakat bendekinde mevcut(sipariş verilirken opsiyon olarak ekletilmiş). Her iki direksiyon tipini de test ettim aralarda dağlar kadar fark var bana göre. Bazı yorumlar yapılmış "araç hareket halindeyken problem yok" diye evet hareket ettikten sonra sıkıntı yok direksiyon hafifliyor ama park ederken işkence resmen. Rahat park edicem, her yere giricem derken tam tersini yaşamayın. Bu sebeple 3-5 daha fazla verip hidrolik direksiyonlu tercih ettim ki iyi ki yapmışım diyorum şimdi. Ben daha önce hiç hidrolik direksonu olmayan araç kullanmamıştım belki bana fazla konforsuz gelmiş de olabilir, alışkın olan varsa tercih edebilir ama konfora önem veriyorsanız kesinlikle önermem.

@wurucuteam özel servis önerebilirim isterseniz pmden
      |
      |
      Bahsedilenler: wurucuteam

Bütün günler ölüme gider, son gün varır.
      Montaigne

• Onbaşı
      28 Mesaj
      18 Haziran 2018 11:12:12
      Merhaba Arkadaşlar ,

Bende aranıza yeni katıldım. 2015 model smart 451 aldım. sorularınız varsa yardımcı olabilirim. whatsapp grubu kurup sorularımızı paylaşabiliriz.

• Onbaşı
      29 Mesaj
      04 Ağustos 2018 02:03:31
      Merhaba,
      Yıllardır "bir gün alıcam " dediğim Smart Fortwo'yu sonunda aldım. 2011 model (451 kasa) ve yaklaşık 7000 km'de. 70 bin değil, 7 bin Fortwo'yu ilk defa, aldığım aracı test ederken kullandığımdan bu araba ile ilgili tüm tecrübeyi yeni edindim diyebilirim. Bildiğimiz otomobil yapısından çok farklı ve birkaç tecrübemi paylaşmak isterim:

Öncelikle Fortwo'nun ezberbozan bir otomobil olduğu tamamen doğru. İlk araba olarak almayı düşündüğüm Fortwo o zamanlar bütçemi aştığından, Renault Twingo ile başlamıştım. Daha sonra kısa bir süre Citroen C2 de kullandım. Biraz küçük otomobil hayranlığı var yani. Bu ikisi konvansiyonel otomobil yapısının küçük karoserde minimum maliyetle yorumlanmış haliyken, Smart Fortwo'yu en başından küçük bir otomobil olarak tasarlamışlar.

İlk yorumum performans ve şanzıman ile ilgili. Bence Fortwo ile ilgili herkesin aklına ilk takılan konu - çekişi iyi mi?
      6000 d/d'de 71 HP ve 91 NM maks. tork değeri var. A segmentindeki giriş paketli birçok modelde bu tür değerler görülebilir (örn. Toyota Yaris 1.0 Terra, VW Polo 1.0 Trendline 70HP, Opel Corsa 1.0 Eco ve 1.2, Fiat 500 1.2 Pop). Bu modeller genellikle biraz yakıt tasarrufu yapayım derken insanı aldığına pişman eden, kısacası gitmeyen araçlar. Fortwo'ya ise 71 HP gayet iyi yetiyor. Örnek verdiğim araçlarla tek sürücü ile yüksüz şekilde 2. viteste ancak çıkabildiğiniz yokuşu, Fortwo ile 2. viteste devir kazanıp 3'e atarak tırmanabiliyorsunuz. Hobi olarak selektör yakanları görmezden gelip, sol şeridi rahatlıkla kullanabilirsiniz.
      Şanzıman yarı otomatik, diğer değişle otomatikleştirilmiş manuel. Bunun anlamı eğer manuel araç kullandıysanız, şanzımanın karakteri ile ilgili herşeyin aynı olduğunu, sadece debriyajı aradan çıkardığınızı düşünebilirsiniz. Vites değiştirme hızı, gazın kavrama ile ilişkisi ve gaz tepkileri birebir manuel araçtaki gibi. İnternette "şanzıman korkunç yavaş" şeklinde bolca yorum var; bana göre ise şanzıman "yavaş" değil, "manuel gibi". Tam otomatik araçtan Fortwo'ya geçişte acemilik yaşatan bir durum. Bunu özellikle işyerinde park ettiğim sokağın dik rampada olmasından dolayı tecrübe ediyorum. Hill holder var, fakat özellikle yokuş yukarı geri manevra yaparken, yarım gazda kavrama noktasında tutmak gerekiyor. Tıpkı manuel vites gibi. Tam otomatikteki gibi gaz pedalına bas-çek yapınca bir geri bir ileri gidiyor. Yokuşta durup R'ye alınca, ayağınızı frenden hızla gaza geçirmeniz ve yarım gaz vermeniz gerekiyor. Böylece hill-holder tam zamanında devreden çıkıyor.
      Şanzımanın genel karakteri, yakıt ekonomisi için mümkün olduğunca çabuk vites yükseltmek şeklinde. Basit bir sistem, o yüzden her koşula anında uyum sağlayamıyor. Rampada, sollamada ve ara hızlanmada vites düşürmek durumu çözüyor. Yokuş yukarı 2. viteste devir çok düşünce 1. vitese geçmek için, gaz pedalını bırakmak ve şanzımanın 1'e almasına izin vermek gerekiyor. Aksi takdirde kendiliğinden geçmesi daha uzun sürüyor.
      Hill holder ile ilgili ilginç bir detay: Başka hiçbir araçta görmedim - otomatik modunda yokuş aşağı dur-kalk yapmanız gerektiğinde hill holder devreye giriyor. Neden yokuş aşağı giderken de hill-holder'ın çalışması gerektiğini düşünmüşler anlamadım. Bu yüzden yokuş aşağı park manevrası yaparken viteste değil N konumunda yapmak gerekiyor.

Eco modunu ise sadece dur-kalk yapmanız gerektiğinde açmanızı öneririm. Dur-kalk yapmıyorken, sıkışık trafikte ağır ağır giderken Eco açık olduğunda gereksiz yere motoru durduruyor. (Fren yaparken 10 km/s altına düşünce.)

Motorun bagajda olması da Fortwo'nun başka bir ilginç detayı tabi. Bu yüzden bagaj zemininin bir hayli ısınıyor. Market poşetlerini bagaja koyarken dikkat.

Gelelim Fortwo'da yaşadığım ilk soruna: Motor arıza lambası.
      Aracı alırken mevcut olan bu sorun ve kaynağı, gösterdiğim iki özel servisin ortak görüşüne göre şu şekilde:
      Bazı ilk çalıştırmalarda, bazen de seyir halindeyken motor arıza ışığı yanıyor. Arıza tespit cihazı ise araçta sorun görmüyor. Tespit sonunda beyni sıfırlayıp arıza ışığını söndürsek de, belli olmayan herhangi bir zamanda yine arıza ışığı yanıyor. Yine herhangi bir ilk çalıştırmada yine sönmüş oluyor.
      Arıza ışığı yanıkken haliyle Eco modu da devreye girmiyor.
      Bunun nedeni servisin söylediğine göre, ülkemizdeki yakıt kalitesinden ötürü motorun zengin karışım yaptığını algılaması ve bunu arıza olarak görmesi. Bir diğeri de yabancı forumlardan aldığım bilgiye göre oksijen sensörünün fazla hassas olması ve en ufak hava değişiminde arıza ışığını yakması. Bu ikisini birleştirince benim çıkardığım sonuç: motor arabanın arka ucuna gömülü olduğundan, motorun bazen yeterince hava alamaması. Muhtemelen Brabus'larda bu sorun yoktur.
      Tabi arıza ışığı yansa da yanmasa da aracın gidişinde, sesinde, çekişinde hiçbir fark hissedilmiyor.
      Yakıt tüketimi: Depo 33 lt, fakat benzin ışığı yandıktan sonra, menzil uyarısını da aldıktan sonra benzincide 27-28 lt benzinle depo doluyor. İlk depoyla şehir içi 360 km gördüm, 2. depoda Eco da kullanmaya başladım ve bu sefer 450 km dayandı (klimaya rağmen). 1100 km kadar uzun yol yaptım (2 kişi, bagaj tavana kadar dolu). İlk depo ile tam 600 km, 2. depo ile uzun süre 120 km/s yaptığım için 500 km kadar gittim. Yani 1100 km yolu 400 liralık benzinle tamamladım. Bu arada 120 km/s deneyimi pek güzel değildi, tavsiye etmem. Ben daha eski arabalardan alışkınım, fakat araca ilk defa binenler korku dolu anlar yaşayabilir.

Hidrolik direksiyon ile ilgili:
      Benim Fortwo'da hidrolik veya elektrikli sistem yok. Benim için bunun anlamı park etmenin eziyet olması değil, otomobil kullanma alışkanlıklarını değiştirmenin bir başka yolu. Çünkü eskiden, hidrolik direksiyonun opsiyonel bir donanım olduğu zamanlarda, kimse aracını park ederken direksiyonu olduğu yerde çevirmeye çalışmazdı. Hatta bu bir kuraldı. Bugünkü alışkanlığımız tam tersi şeklinde. Zaten hafif kasa ve ince ön lastikler sayesinde, araç hareket etmeye başladığı anda direksiyon tamamen yumuşuyor. Yine de uygun maliyetli ve kolay ise elektrikli direksiyon sistemi taktırmayı düşünürüm.

Çok uzun bir yorum yazmışım, umarım faydalı olmuştur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The127 -- 22 Eylül 2018; 19:45:57 >

• Onbaşı
      20 Mesaj
      15 Eylül 2018 16:38:29
      quote:

Orijinalden alıntı: ccoray

Merhaba Arkadaşlar ,

Bende aranıza yeni katıldım. 2015 model smart 451 aldım. sorularınız varsa yardımcı olabilirim. whatsapp grubu kurup sorularımızı paylaşabiliriz.

Merhaba,

ben de aranıza 2015 model fortwo ile katıldım. bir whatsapp grubu varsa katılmak isterim.
      |
      |

Megane 3 Coupe 1.5 Dci
    • Teğmen
      190 Mesaj
      19 Eylül 2018 00:59:53

Yaklaşık 1 ay önce c2 aldım ve uzun zamandır smart two alsammı almasammı diye düşünüyorsum c2 denk geldi. Şimsi bunu satıp smart almanın hesabını yapıyorum iyimi :)

|
      |
      The127 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

cemozbektrt
    • Onbaşı
      28 Mesaj
      04 Ekim 2018 16:52:00
      Arkadaşlar Selam,

Smart FourTwo 2015 Model aracım var, lastiklerini değiştirmek istiyorum üzerinde continental ön lastik "155/60R15 74T" arka lastik "175/55R 15 77T" var. Lastikleri değiştirirken illaki bu ölçülerde lastik mi almak gerekli. Smart kullanan arkadaşlar yardımcı olabilir mi ? ayrıca whatsapp grubu hala kuramadık. bu tarz konuları konuşmak için grup kuralım derim.
      |
      |

• Onbaşı
      37 Mesaj
      07 Kasım 2018 16:03:37
      Ben de 2015 model almayı düşünüyorm test ettim frenler havalı fren gibi geldi abs den çok. Tavsiye eder misiniz. Kronik sıkıntıları var mı? ayrıca fiyatlar 49-55 arasında hâlâ yüksek gibi Sonuçta kasa yenilendi. Watsap da gurubu iyi fikir.

|
      |

Reklamlar
millenicom;internet;servis
paykasa
paykasa
Paykasa
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,391
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.