Şimdi Ara

Sızma Zeytinyağı Hakkında Bilgiler (398. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
6 Misafir - 6 Masaüstü
5 sn
14.790
Cevap
530
Favori
1.192.709
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
48 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 396397398399400
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ali222

quote:

Orijinalden alıntı: yedikeresekiz

https://urun.gittigidiyor.com/supermarket/edremit-naturel-sizma-zeytinyag-5-lt-320239632

buna ne diyorsunuz 5 lt 62 lira çeklerlde cepteterb le daha da düşer kargo bedava

Komisyon kargo vb dusunce satici 45 tl gibi bir rakama satiyor oluyor. Litresi 11 tl. Bu fiyata sizma olur mu sizce?

bilemiyorum bende bunu merak ediyoreum. yorumlarda beğenen de var beğenmeyen de

• Araştırmanın sonucu doğruysa şayet, o zaman 'kusursuz zeytinyağı' efsanesi çöküyor demektir. veya ilkel yöntemlerle zeytinlerini sıkan insanların, kusurlu zeytinyağı yemelerine rağmen niye diğer insanlara göre daha sağlıklı olduklarının cevabı da ortaya çıkmış oluyor.

kendi adıma bu araştırmanın sonuçları başka araştırmalarla desteklense bile, ben yine de; iyi tarım uygulaması yapan, organik/ilaçsız üretime odaklanarak kusursuz zeytinyağı üreten, işine saygılı butik üreticiden şaşmam. bulunduğum yer dolayısıyla zeytinyağını doğrudan üreticiden alma imkanım yok ve internette birçok butik marka, tüketiciye, market fiyatlarından daha uygun rakamlara zeytinyağı sunuyor. böyle bir imkan varken niye hollandalı birine para kazandırayım ki?
  • Bir Zeytin üreticisi olarak bende zeytinyağı ile ilgili bilgilerimi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşmak isterim.
    ZEYTİNYAĞINDA KALİTEYİ NELER ETKİLER
    1- Hasat edilen zeytinler en kısa sürede yağ fabrikasına ulaştırılmalıdır(En geç 24 saat içerisinde)
    2- Zeytinlerin içerisine dip tabir edilen önceden dökülmüş küflenmiş, bozulmuş zeytin konmamalıdır.
    3- Zeytinin sıktırılacağı fabrikanın güvenilir olmasına dikkat edilmelidir. Örneğin sizin zeytininiz çok kaliteli
    olabilir ancak sizden önce sıktırılan zeytin kötü ise, sizin zeytininizde sıkılırken mutlaka kokusu tadı etkilenir.
    O yüzden kaliteyi ön planda tutan zeytinyağının gerçekten kıymetini bilen bir fabrika bulmalısınız. Bu fabrika
    hergün makinalarını mutlaka temizlemelidir. (Biliyorum böyle yerler bulmak zor ancak az da olsa hala var)
    4- Zeytinyağında ambalaj hayati öneme haizdir. Bizim çiftçilerimizin en büyük hatalarından biri ambalaja dikkat
    etmemeleridir. Cam ambalaj veya teneke ambalaj tercih edilmelidir. Plastik ambalaj tavsiye etmiyorum.
    5- Zeytinyağı doğal bir meyvesuyudur dünyada rafine edilmeden yenilebilecek tek yağdır, çok değerlidir çok iyi
    saklanmalıdır. Özellikle serin güneş görmeyen yerlerde muhafaza edilmelidir.
    6- Zeytinyağı +5 derece ile -4 derece arasında mutlaka donar. Donmayan yağ yağ değildir. Donma olayı yağın kristalize
    olmasıdır sıcağı gördüğü anda tekrar eski haline dönecektir.
    7- Natural sızma ve sızma zeytinyağı tercih edilmelidir. Bu yağlar 0.8 dizem asit oranı altında olan yağlardır, tadı,
    aroması, kokusu mükemmeldir.
    8- Zeytinyağını renginden anlamanız mümkün değildir. Koyu yeşil zeytinyağları erken hasat tabir edilen tam
    olgunlaşmamış hafif yeşilli zeytinlerden, sarıya yakın renkte olan zeytinyağları ise daha olgun zeytinlerden
    üretilmiştir.
    9- Erken hasat zeytinyağları daha kalitelidir. Ancak daha tam olgunlaşmadığından zeytinyağı oranı olmuş zeytine göre
    daha düşük olduğundan daha pahalıdır.
    10-Fabrikada yeni sıkılan zeytinyağı biraz bulanıktır. Zamanla (1 ay içerisinde berraklaşır) rengi düzelir bunun
    sebebi zeytinyağının içerisinde hafif zeytin parçalarının olmasıdır, bu parçalar zamanla dibe çökecektir.
    Üreticiden aldığınız zeytinyağında tenekenin dibinde hafif ince bir tabaka zeytin parçacıkları görebilirsiniz.
    Bunun hiçbir sakıncası yoktur. Bu durum rafine edilmemiş bir ürün olduğunun da ispatıdır. Rahatlıkla tüketilebilir.
    11-Günümüz koşullarında en büyük sorun zirai ilaçlardır maalesef bizim çiftçilerimiz bu konuda hala bilinçsizdir.
    Zirai ilaç kalıntısı konusunda yeteri kadar bilgiye sahip değildir. Zirai ilaç kullanımı hasattan belli bir süre
    önce kesilmeli o şekilde zeytin hasat edilmelidir. Aksi halde zeytinin etli kısmına sirayet eden zirai ilaç,
    zeytinlerin sıkılmasıyla zeytinyağına da sirayet etmektedir ve maalesef bu zirai ilacın zeytinyağı elde edildikten
    sonra kaybolması mümkün değildir.
    12-Üretim maaliyetleri hesaplandığında zeytinyağının çok ucuza maledilmesi mümkün değildir. ortalama 4-5 kilogram
    zeytinden 1 kg yağ çıkmaktadır. 5 kilo zeytinden hesap edersek 3 lira yağlık zeytin fiyatı 15 eder 80 kuruş ambalaj
    fiyatı 1.20 kuruş sıktırma ücreti ile beraber 17 lira nakliyesi ile beraber 17.50 bu fiyat sızma zeytinyağının
    üreticiden alınabilecek en düşük fiyatıdır.
    13-Zeytinyağını güvendiğiniz tanıdık bildik yerlerden alınız. Bu mümkün değil ise marketlerde başta Marmarabirlik
    zeytinyağını tavsiye ederim.

• quote:

Orijinalden alıntı: civcivx

Dün akşam BBC'de zeytinyağı çeşitleri ile ılgili bilimsel bir çalışma vardı (Trust me, I'm a doctor programı). 6 haftalık sonuçlar gösterdi ki, zeytinyağı kalp hastalığı ile ılgili bir proteinin kandaki değerini önemli ölçüde düşürüyor (İyi yönde). Ancak şu da tespit edildi; ucuz veya pahalı, tüm zeytinyağları aynı sonucu verdi.
    Aynı testi ayçiçek ve kanola yağı ile yaptılar ve protein değeri hiç değişmedi.

Çiğ olmak şartıyla günde 20ml zeytinyağı tüketmek iyidir ama pahalısını aramanız gerekmiyor dediler.

Ucuz zeytinyağı - pahalı zeytinyağı zeytinyağının kalitesini göstermez :) Gayet sıradan bir yağı oldukça pahalıya da satabilir birileri ve siz bunu alabilirsiniz. Bu onun kalitesini değil, pazarlama stratejisinin başarısını gösterir. Bunun yanında, kalite yükseldikçe fiyatın yükselmesi de beklenecek bir şey. Sadece bağlamı tersten okursak yanılırız.

Gelelim araştırma ile ilgili sohbetimize; zeytinyağı, yağ asidi zincir yapısı gereği programın da belirttiği gibi ucuz veya pahalı, kolesterol, kalp rahatsızlıkları gibi sağlık sorunlarını destekleyici özelliğe sahip. Bu temel bir gerçek ve günümüze kadar zeytinyağı en yararlı yağ denmesinin ve ( günümüzdeki kalite standartları oluşmadan ya da bu kadar tanınmadan önce, polifenol nedir bilinmezken vs.) sebebi bu. Yani zeytinyağının temel kimyasal yapısından bahsediyoruz. Olive Oil 101 =)

Son yıllarda polifenol daha doğrusu fenolik bileşenlerin keşfi ile bu noktadan daha ileri bir noktaya gelindi. Yani temelin üzerine kat çıkılmaya başlandı. Fenolik bileşenler dediğimiz aslında yağın içindeki organik bileşenler. Ve bu organik bileşenlerin sağlığımız üzerine pek çok farklı etkileri var.

Aynı araştırma, değişkenleri farklılaştırarak (örneğin kalp rahatsızlıklarının yanına, kanser hücrelerinin gelişimine etkisi, kan şekerine etkisi, hücre rejenerasyonuna etkisi vs. gibi farklı araştırmaların eklenmesinden bahsediyorum) konvansiyonel ve polifenolü yüksek zeytinyağları ile yapılırsa, programın belirttiğinden farklı bir tablo çıkacaktır ve ben kazananın hangisi olacağını biliyorum :)

Maalesef yetersiz bir araştırma olmuş. Ya araştırma güncel değil, ya da son dönemlerde yapılan akademik çalışmalardan, literatürden bi haberler.

Muhabbetle.

• quote:

Orijinalden alıntı: yedikeresekiz

https://urun.gittigidiyor.com/supermarket/edremit-naturel-sizma-zeytinyag-5-lt-320239632

buna ne diyorsunuz 5 lt 62 lira çeklerlde cepteterb le daha da düşer kargo bedava

Zeytinyağı kullanan biri olarak "tamamdır" diyemedim maalesef. Yeni sıkım olduğu için yeşil renkli ki, bu tarz yağı severim ama bu yağ için olumlu not veremedim. İyi olan tarafı sadece fiyatı.

• quote:

Orijinalden alıntı: LANVİN1

Zeytin seçimi işi zor bence 15-20 yıldır zeytinyağ tüketiyorum markalarımın hepsi bellidir aldığım yerler ama zeytinde hiç aradığımı bulamadım hala bir markam belli aldığım bir yer yok pazarda bile aynı tezgahtan aldığım zeytin bu hafta iyiyse haftaya farklı tadda oluyor değişiyor bazen tam aradığımı buluyorum pazarda ama devamı gelmiyor ürünün.
    Mağaza olarakta aynı hep değişken tadları ya çok tuzlu ya ufak ya taTsız ama yakın zamanda alıpta memnun kaldığım ürün olarak şu markayı tavsiye ederim gerçekten etli erik gibi zeytin beğendim salamura sevmem ama bu zeytini sevdim sele tadında salamura tavsiye ederim fiyatıda kalibresine ve lezzetine göre uygun kilosu 20 tl altına geliyorhttps://urun.n11.com/zeytin/261-290-mega-2-kg-siyah-yagli-sele-P96184158

ikinci seçenek olarakta bundan hiç yemedim ama iyi diyorlar denenebilirhttps://www.aleryag.com/sofralikzeytinler

291-320 kalibre çoşar aldım n11 den 2kg 37.5 tl.

Yani zeytin güzel ama çok çok iyi değil gibi ama yine alırım ileride büyük ihtimalle . Fiyat iyi midir ? Sizce. 11 tl hediye çeki verdi 2 teneke daha alayım diyorum. Farklı marka yada kampanya önerisi varsa onu da alabilirim. Teşekkürler bu arada market zeytinlerinden çok çok iyi o ayrı :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• benim sahsi tecrubem cosar’in forum tarafindan fazla sisirilmis bir zeytin oldugu yonunde. gemlik tipi xl boy iyi zeytin bilmeyenler ovmus durmus. malesef zeytin isi cok tutarsiz, 2 senedir cok memnun oldugumuz umurbey zeytinleri (internet satisi yok, telefonla siparis ve havale ile calisiyorlar) son siparisimizde bizi hayal kirikligina ugratti. belli ki 2017 hasadi kotuymus.

• quote:

Orijinalden alıntı: skmg

benim sahsi tecrubem cosar’in forum tarafindan fazla sisirilmis bir zeytin oldugu yonunde. gemlik tipi xl boy iyi zeytin bilmeyenler ovmus durmus. malesef zeytin isi cok tutarsiz, 2 senedir cok memnun oldugumuz umurbey zeytinleri (internet satisi yok, telefonla siparis ve havale ile calisiyorlar) son siparisimizde bizi hayal kirikligina ugratti. belli ki 2017 hasadi kotuymus.

Yani benim de dediğim gibi çok iyi degil ama market zeytinlerinden iyi . Çok nadir marketten iyi siyah zeytin denk geliyor. Migros vs 6-7 market daha dahil. Açıkta satilanlara güvenmiyorum. Marmarabirlik iyi ama onda da koruyucu ve sertleştirici maddeler oluyor. Lezzette yaniiii. Çok iyi butik üreticilerde hem pahalı satıyor ( çok uçuk olmadıkça normal karşılıyorum ) hemde hemen bitiyor bulamıyoruz.

• ozguruzden kullanıcısına yanıt
    Polifenolün etkisi bu araştırmada dikkate alınmamış olabilir.

Ben erken hasat zeytinyağı ve olgun hasat zeytinyağının sağlığımız üzerindeki etkilerinin farklı olabilecğini düşünüyorum.
    Erken hasat sanki koruk halindeki ekşi üzüme benzerken, olgun hasat olgunlaşmış üzüme benzer, bu yüzden olgun hasat daha faydalı olabilir diye düşünüyorum. Bu konuda araştırma var mıdır?
  • egeliyizbiz45 E kullanıcısına yanıt
    Elbette farkliliklar var.

Örnegin erken hasatta polifenol oranı cok daha yuksekken olgun hasatta e vitamini daha yüksek.

Hal boyle olunca etkiler ve faydaları da farkli oluyor. Burada onemli nokta, polifenolun son yillarda kesif edilen alternatif ve onemli faydalari. Su an tukettigimiz gidalar içinde polifenolu vucudumuzun en kolay alabilecegi kaynak zeytinyagi.

Hasat zamaninin zeytinyağındaki bileşenlere etkisi ve karsilastimalari konusunda birkac arastimaya denk gelmistim, mobilim su an paylasamiyorum. Bununla ilgili bir blog yazisi yazmayi planliyorum yakinda. Şöyle bir derleyip guzel bir kaynak cikarmaya calisacagim ortaya.

• skmg S kullanıcısına yanıt
    marmarabirlik zeytinlerini tavsiye ederim. Ham zeytin alımlarına çok dikkat ediyorlar, neredeyse 0 hata ile zeytin alıyorlar.
  • Dün n11'de bir satıcı ile kavga ettim.
    Adam 62TL'ye naturel sızma zeytinyağı satıyor. Bir hesap yapalım =)
    %10 n11 satış komisyonunu düşün 55TL
    %8 KDV düşün 50,12TL
    Kargo dahil ürüne, 5TL'de kargo düşün kabaca, 45TL.

Adam 45 TL'ye kendine zeytinyağı satıyor, üretici de değil, aracı, üstüne bundan para kazanıyor =))

Ürünle birlikte analiz sertifikası gönderilir diyor, analizini paylaş dedim, yok gizlilik anlaşması gereği paylaşamam diyor.

Yahu şu şu değerleri söyle o zaman, yok olmaz diyor...

İçinde kim bilir ne var, yazık. Şeytan diyor ürünü satın al, analize gönder de, hangi biriyle uğraşacaksın.
    Sizin yerinizde ben olsam bunu yapardım, sonuçta burada sizi takip eden epeyi insan var.

• Şokta satılan Lio natürel sızma zeytinyağı nasıldır? Geçen gün annemin canı çekmiş almıştı şu yarım litrelik cam ambalajda satılanlardan. Aslında şaşırtıcı derecede iyi gibi geldi bana boğaz yakıyordu ve acıydı. Yarım litresi 10,90 liraydı.
  • Selamlar,

Ben başka bir şey sormak istiyorum. En iyi, fazla tuzlu olmayan ve etli zeytin önerilerinizi alabilir miyim.

Teşekkürler
  • bLuEmavi kullanıcısına yanıt
    En iyi zeytin üreticiden alıp kendiniz yapabiliyorsanız o bence. Ancak buna imkanınız yoksa zeytinin etli olmasının çeşidiyle alakalı olduğunu söyleyebilirim. Gemlik cinsi zeytinler küçük çekirdekli ve meyve kısmı etlidir.
    1-Zeytinin etli olmasını istiyorsanız 180-230 tane (kalibre) aralığında ki zeytinleri almanızı tavsiye ederim. Bu zeytin piyasadaki en iri zeytindir (Gemlik Çeşidi İçin) ambalajların üzerinde kalibreler belirtilmiştir. Fiyat olarak takriben 25 lira ve üzeri bir fiyattadır. Bu Ürün Üreticiden bu sene ortalama 10-12 lira aralığında alınmıştır.
    2-Fazla tuzlu olmaması zeytinin nasıl kurulduğu ile alakalıdır. Sele tabir edilen zeytinler daha tuzludur. Salamura tipi zeytinlerde tuz oranı %10 civarı olup daha tuzsuzdur. En iyisi kendi zeytinini kendinizin kurabilmesi... Bence en güzel zeytin 5 litrelik su bidonlarına yağ, tuz ve şeker ile kurulan yuvarlama olarak tabir edilen genelde küçük çaplı üretim yapan üreticilerin veya evde kendi imkanlarıyla zeytin kuranlar tarafından tercih edilen bir zeytin kurma yöntemidir.
    3-Markalı bir ürün almak istiyorum diyorsanız yukarıda bahsettiğim hususlara dikkat ederek Marmarabirlik marka ürünleri tercih edebilirsiniz.

Bu fiyata zeytinyağı olması mümkün değil. Fabrika sahibi dahi olsa bu fiyata asla zeytinyağı satmaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozguruzden

Dün n11'de bir satıcı ile kavga ettim.
    Adam 62TL'ye naturel sızma zeytinyağı satıyor. Bir hesap yapalım =)
    %10 n11 satış komisyonunu düşün 55TL
    %8 KDV düşün 50,12TL
    Kargo dahil ürüne, 5TL'de kargo düşün kabaca, 45TL.

Adam 45 TL'ye kendine zeytinyağı satıyor, üretici de değil, aracı, üstüne bundan para kazanıyor =))

Ürünle birlikte analiz sertifikası gönderilir diyor, analizini paylaş dedim, yok gizlilik anlaşması gereği paylaşamam diyor.

Yahu şu şu değerleri söyle o zaman, yok olmaz diyor...

İçinde kim bilir ne var, yazık. Şeytan diyor ürünü satın al, analize gönder de, hangi biriyle uğraşacaksın.

tartışmanızı okudum.n11 soru cevap bölümünde.Haklısınız.Neidüğü belli olmayan yağları zeytinyağı diye satmaya çalışıyorlar .Böyle yüzlerce markalar var her yerde.Siz diyorsunuzki tahlil raporlarını görelim adam diyorki caiz değil yasak.Böyle birşey olamaz.Sahte olduğu belli.Yağı kullananlar diyorki rengi yeşil kokusu yok boğazı yakmıyormuş......Kokusuz.boğazı yakmayan zeytinyağımı olur.Millet de anlamıyor kokusuz ve boğazı yakmayan yağı iyi zannediyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: CSB yazmayan adam

Şokta satılan Lio natürel sızma zeytinyağı nasıldır? Geçen gün annemin canı çekmiş almıştı şu yarım litrelik cam ambalajda satılanlardan. Aslında şaşırtıcı derecede iyi gibi geldi bana boğaz yakıyordu ve acıydı. Yarım litresi 10,90 liraydı.

İki yil ust ust tağşiş listesine girmeyi basardi

• Bir arkadaş mersinden almış getirmiş ben normalde almazdım da hanım almış ...Neyse bu zeytinyağı bu şekilde donmuş yani sadece altı donmuş üstü lıkır lıkır su gibi.Acaba filtre edilmemiş olabilir mi?
  • 
Sayfa: önceki 396397398399400
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.