Şimdi Ara

Sizce Filmli mi Digital mi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
31
Cevap
0
Favori
1.786
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sizce fotoğrafçılık hobisi olan bir kişi için filmli makine mi daha iyi yoksa dijital mi
    bu makinelerin artıları ve eksileri nelerdir?
    Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler

• Maalesef dijital makina filmli makinaların sonunu getirdi. Şu an dijital makinalar çok revaçta.... Gelelim özelliklerine; Dijital makinalarda çekmiş olduğun fotoyu anında makinanın lcd ekranında görebilir,silebilir üzerinde oynama yapabilirsin. Dijital makinayla çekmiş olduğun fotoğrafları anında bilgisayara kolaylıkla aktarabilir rahatlıkla photoshop gibi programlarla üzerlerinde istediğin gibi oynama yapabilirsin. Ayrıca bence şu an dijital makinanın baskısı ucuz ve hızlı. Filimli makinada ne çektiğini bilemezsin,banyoya vermelisin,bekleyip göreceksin. Üzerinde oynama yapamazsın. Filmin yanma ihtimali var. Şu an dijital makinalar filmli makinalardan çok daha güzel kalitede çekim yapıyor. Ayrıca dijital fotoğraf makinasında kamera kaydı yapabilirsin. Dijital fotoğraf makinasında hafıza kartı sayesinde yüzlerce hatta binlerce fotoğraf çekebilir,alacağın hafıza kartının boyutuna bağlı olarak uzun uzun kamera kaydı yapabilirsin. Bir gerçek var ki o da dijital fotoğraf makinaları çok narin cihazlardır,öyle eskiden kullanmış olduğumuz filmi makinalar gibi sağlam değillerdir yani... Dikkatli kullanmak gerekli...

• set güzel özetlemiş. Dijital makinalar devrimlerini yaşıyolar şu sıra. Analog devri kapanmaya muhtaç... İster beyenelim ister beyenmeyelim.
  • oğlum hala filmli fotoğraf makinesini tercih ediyor
    canon eos 1 kullanıyor
    canon eos 11 veya 12 milyon pixels olduğu zaman(fiyatları demokratik olduğu zaman)dijitale geçicem diyor
    çünkü şu anda istediği makine 4000 ile 7000€ arası
    ben çokdan dijitale geçtim tabiki çok çok amatör olarak
  • amatör için dijital gibisi yok ama profesyonel düşünüyorsan filmli makineler fiyat açısından daha uygun, 70 milyona zenit alıp harika fotoğraflar çekilebiliyor.
  • sorulacak sorumu tabiki digital arkadaşım
  • ASLINDA FİLMLİLER DAHA İYİ,DİJİTALDE RENKLER TAM UYUŞMUYOR...6-7 SENELİK FOOĞRAFÇILIK HAYATIM VAR ÖNÜME HEM FİLMLİ HEMDE DİJİTAL FOTOĞRAF GETİRSENİZ RENKLERİNDEN AYIRT EDEBİLİRİM.....DİJİTALDE RENKLER ÇOK GARİP....BAK ŞÖYLE BİR ÖRNEK VEREYİM;BİZİM BİR TANE MÜŞTERİMİZ VARDI VİNDE MİLYARLARCA FOTOĞRAF VAR DESEM YALAN OLMAZ,BİR GEZİYE GİTTİĞİNDE BİZDEN SADECE 25-30 TANE KODAKPROFOTO ALIR ÖYLE GİDERDİ...VE HEPSİNİ BİTİRİR ÖYLE GELİRDİ...BİRGÜN DİJİTAL FOT.ALMAYA KARAR VERDİ BURADA KENDİSİ BİRKAÇ KEZ FOTOĞRAF ÇEKTİ VE RESİMLERİNİ BASTIRMAK İÇİN GETİRDİ,SONUÇ OLUMSUZDU...RENKLER KESİNLİKLE TUTMUYOR....BURADA FOTOĞRAFÇI YADA FOTOĞRAFTAN ANLAYAN BİRİLERİ VARSA BENİ DOĞRULAYACAĞINDAN EMİNİM...BENDE NINOLTA S100 APS,FOT.VAR KESİNLİKLE DİJİTAL DÜŞÜNMÜYORUM
    AYRICA ARA SIRA RESİM ÇEKECEĞİM FALAN DİYORSAN TABİKİ DİJİTAL...BUNLAR BENİM DÜŞÜNCEM SİZEZ TERS OLABİLİR

SAĞLICAKLA

• Kalite açısından ve günümüzdeki ilerleme açısında tabiki dijital.
    Artılarını saymakla bitiremeyiz ama bazıları şunlar.
    1-İstediğiniz kadar resim çekebilirsiniz.
    2-İstediğiniz resmi tab ettirebilirsiniz
    3-Kalite açısından daha iyi resimler elde edersiniz. (Üstün modellerde geçerli)
    4-Maddi olarak daha ucuza fotoğraflar elde edersiniz. (İlk alım hariç tabi)
    5-Yok yandıydı, poz kalmamıştı v.b. derdin yoktur. Tek derdin pillerdir. Onada şarslı pil alır çözersin sorunu.
    6- V.S.
  • erkanbuyukkaya1986 arkadaşıma katılmamak mümkün değil,bende zenit var. 15 yıldır zenit kullandım,birçok objektif değiştirdim.. Zenitle çekmiş olduğum fotoğrafların kalitesini şu anki dijital makinamda elde edemiyorum doğrusu. Tembellik ediyor zenitle değil dijital makinamla fotoğraf çekiyorum şu aralar. Ama önemli bir an olduğu zaman (düğün,nişan,kokteyl,doğum günü,sünnet ... vb gibi merasimlerde) kesinlikle zenit kullanıyorum ve çektiğim fotoğraflardan gurur duyuyorum. zenite şu gazetecilerin kullanmış olduğu özel bi flaş taktım.Flaşa zamanında çok iyi para vermiştim. Gece çekimleri harika. Tabi zenit bayağı bi uğraştırıyor,ama dijitaldeki fotolar zenitin yanına bile yaklaşamaz. Zenitteki fotolar muhteşem üstü... 15 yıldır zenitle profosyonel çekim yaptığımdan dolayı makinayı iyice öğrendim. Fotoğrafı makina değil fotoğrafcı çeker demişler,doğru söylemişler. Tabi makinanında kaliteli olması şart... Vaktim olmadığından dolayı dijitalde çekip harddiske atıyorum. Amatör filmi makinaları sevmiyorum. Dijital makinalar çok daha iyi bence. Ama profosyonel filimli makinalar bambaşka. Tabi onu herkes kullanamaz. Bilen birisi çekim yapabilir ancak onunla,yığınla ayarı var çünkü...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi set -- 9 Haziran 2005, 12:44:51 >

• Bir de şöyle bir nokta da analog fotoğraf makinalarının tabi ki profesyonel olanların daha kaliteli olduğunu gösteriyor
    Örneğin ünlü fotoğraf sanatçılarının en azından benim bildiklerimin hiç biri digital fotoğraf makinesi kullanmıyor
  • Baskı söz konusu olduğunda analog makinelerle dijital makineler arasında hala devasa farklar var. Ancak bu fark da zamanla gelişen teknolojilerle azalacaktır. Zira dijital fotoğraf makineleri, mazisi çok da eskilere dayanmayan bir teknolojinin ürünüdürler.
  • arkadaşlar konuyu özetlemek gerekirse

300 dolarlık slr makina=600 dolarlık dijital makina (görüntü açısından)
    tabi dijital makinaların birçok artıları vardır
  • quote:

Orjinalden alıntı: swedensour

arkadaşlar konuyu özetlemek gerekirse

300 dolarlık slr makina=600 dolarlık dijital makina (görüntü açısından)
    tabi dijital makinaların birçok artıları vardır

yok canımmmmmm....
  • evet bende dijital kullanıcısıyım... vede çok iyi oluyor.. çekiyorum fotoları... eve gelip bilgisayara taktığımda direk karşımda.. yok tab ettirelim yok bu gün çıkmaz yarın gel.. bunlara son diyoruz
  • quote:

Orjinalden alıntı: dguler0283

evet bende dijital kullanıcısıyım... vede çok iyi oluyor.. çekiyorum fotoları... eve gelip bilgisayara taktığımda direk karşımda.. yok tab ettirelim yok bu gün çıkmaz yarın gel.. bunlara son diyoruz

evet ama hiçbir zaman için profosyonel filimli makinaların kalitesini elde edemiyorsun... Tabi elde ederim diyorsan 1.5-2 milyarlık bi dijital makina alman gerekir aynı kalitede çekmen için...
  • ölümüne forza ölümüne dijital
  • AHMET BEY DİGİTAL Mİ ANALOG MU DEMEK YALNIŞ OLUR BENCE SEN İHTİYACINI BELİRLE ARKADŞLAR SANA YARDIMCI OLSUN ÖNERİ VERSİN. ANALOG BİR EKOLDUR DAHA UZUN YILLAR YOK OLMAZ. DİGİTAL BAŞKA BİR EKOLDUR VE GELİŞMEYE DEVAM EDER. AMA ŞUDA VAR Kİ DİGİTAL EKOLÜN İLERLEYİŞİ BAŞ DÖNDÜRÜCÜ. ŞÖYLEKİ 200O YILINA AİT SONY MAVİCA SERİSİ BİR DİGİTAL FOTO MAKİNASININ GÖRÜNTÜ KALITESİ 0,3 MEGAPİKSEL İDİ OZAMANA GÖRE VE O ANA GÖRE EN KALİTELİ O İDİ. VE İNSANLAR YÜZLERCE DOLAR VERİP O ÜRÜNÜ ALIYOR İDİ. PEKİ NE OLDU 5 YIL ÖNCEKİ O MAKİNAYLA ŞU AN FOTOGRAF ÇEKEMEZSİN MİLLET GÜLER. YADA SEN BEĞENMEZSİN DİYELİM.EĞER Kİ TAHMİNLERİM DOĞRU ÇIKARSA ÜÇ YIL İÇERİSİNDE DİGİTAL EKOL ANALOG EKOLÜ YAKALAMIŞ OLACAK HATTA BAZI KONULARDA SOLLAMIŞ OLACAK BİLE. SONUÇ:BENCE SEN PARA BİRİKTİRMEYE DEVAM ET VE ÜÇ SENE BEKLE GÖRECEKSİN HARİKA ŞEYLER OLACAK...FORM YÖNETİCİLERİNE ÇAVUŞ NE ZAMAN OLACAM?

• çavuş olabilmen mesajlarına bağlı...(sayı)
  • E
    quote:

Orjinalden alıntı: erkanbuyukkaya1986

ASLINDA FİLMLİLER DAHA İYİ,DİJİTALDE RENKLER TAM UYUŞMUYOR...6-7 SENELİK FOOĞRAFÇILIK HAYATIM VAR ÖNÜME HEM FİLMLİ HEMDE DİJİTAL FOTOĞRAF GETİRSENİZ RENKLERİNDEN AYIRT EDEBİLİRİM.....DİJİTALDE RENKLER ÇOK GARİP....BAK ŞÖYLE BİR ÖRNEK VEREYİM;BİZİM BİR TANE MÜŞTERİMİZ VARDI VİNDE MİLYARLARCA FOTOĞRAF VAR DESEM YALAN OLMAZ,BİR GEZİYE GİTTİĞİNDE BİZDEN SADECE 25-30 TANE KODAKPROFOTO ALIR ÖYLE GİDERDİ...VE HEPSİNİ BİTİRİR ÖYLE GELİRDİ...BİRGÜN DİJİTAL FOT.ALMAYA KARAR VERDİ BURADA KENDİSİ BİRKAÇ KEZ FOTOĞRAF ÇEKTİ VE RESİMLERİNİ BASTIRMAK İÇİN GETİRDİ,SONUÇ OLUMSUZDU...RENKLER KESİNLİKLE TUTMUYOR....BURADA FOTOĞRAFÇI YADA FOTOĞRAFTAN ANLAYAN BİRİLERİ VARSA BENİ DOĞRULAYACAĞINDAN EMİNİM...BENDE NINOLTA S100 APS,FOT.VAR KESİNLİKLE DİJİTAL DÜŞÜNMÜYORUM
    AYRICA ARA SIRA RESİM ÇEKECEĞİM FALAN DİYORSAN TABİKİ DİJİTAL...BUNLAR BENİM DÜŞÜNCEM SİZEZ TERS OLABİLİR

SAĞLICAKLA

Evet, yazdıklarına tamamen katılıyorum. Filmli makınaların en ucuzu, en pahalı makınalarla fotograf kalıtesinde yarısabılecek duzeyde.

• bendede canon eos 500 var çok memnunum dijitale geçmektense dijital video kamera alırım
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.