Şimdi Ara

Sizce dua etmek işe yarıyor mu ? (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
45
Cevap
0
Favori
2.678
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Kara Komite

Dünyada 1.5 milyar müslüman var
    yarısı erkek olsa 750 milyon
    250 milyonu kağıt üstünde müslüman olsa 500 milyon kalır
    İslamiyette erkeklere cuma namazı şart, her hafta 500 milyon kişi aynı duayı ediyor, "Allah'ım sen islam ülkelerini ve islamı koru"
    500 milyon x 52 haftadan her yıl 26.000.000.000 kez bu dua ediliyor.
    her hafta 500 milyon kişinin "Allah'ım sen islam ülkelerini ve islamı koru" diye dua ettiğini nerden biliyorsun ? ben sanmıyorum.
  • Bence dua psikolojik olarak yararlı.İnsanın kendinden yüce bir varlıktan bir şey istemesi ve sığınması insanı rahatlatır eğer insan bir dine mensupsa.Dindar iken çok mutluydum mesela Allah'tan bir şey isterdim olmayınca demek ki nasip değilmiş deyip mutluluğumu sürdürürdüm.Bence cahillik mutluluktur.Dua da bunun bir parçasıdır.Ateist bir insan daha zor mutlu olabilir bence.(Kişiden kişiye değişir tabii ki de)
  • bkz. dua ederken akla dua lipa gelmesi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • HIGHER kullanıcısına yanıt
    Çeviri faktörü

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Tabiki işe yarıyor Allah Furkan suresi 77'nci ayette şöyle diyor ( Ey Muhammet deki kulluğunuz ve duanız olmasa benim için ne değeriniz var ? Ey inkar edenler dinimi yalanlayıp inkar ettiğiniz için azabım peşinizi bırakmayacak ! ) Bu ayet duanın ne kadar önemli olduğuna apacık bir delildir ayrıca edilen her dua kabul olmayabilir çünkü bizim bildiğimiz hayırda şer şerdede hayır vardır örnek olarak bir anne baba düşünün bir çocuk sahibi olmak için sabah akşam dua ediyorlar ama Allah onlara çocuk nasip etmiyor ama biliyormusunuzki bu çocuk belki başa bela ve memleket için hayırsız ve tehlikeli bir katil ve terorist olacak işte bunun içindirki bu çocuğun dünyaya gelmemesi hayırdır bunun gibi örnekleri çoğaltabiliriz

• Zeus kabul ediyor diye biliyorum. Ama tabi Zeus bilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: ysjodyy

Çocukken her akşam yatmadan önce Tanrı'ya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim. Bir gün Tanrı'nın çalışma tarzının bu olmadığını anladım. Ertesi gün gittim kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam yatmadan önce Tanrı'ya günahlarımı affetmesi için dua ettim.
    Duan kabul olmuş, yeni bisikletin olmuş işte

• quote:

Orijinalden alıntı: Kütahyalı 77

Tabiki işe yarıyor Allah Furkan suresi 77'nci ayette şöyle diyor ( Ey Muhammet deki kulluğunuz ve duanız olmasa benim için ne değeriniz var ? Ey inkar edenler dinimi yalanlayıp inkar ettiğiniz için azabım peşinizi bırakmayacak ! ) Bu ayet duanın ne kadar önemli olduğuna apacık bir delildir ayrıca edilen her dua kabul olmayabilir çünkü bizim bildiğimiz hayırda şer şerdede hayır vardır örnek olarak bir anne baba düşünün bir çocuk sahibi olmak için sabah akşam dua ediyorlar ama Allah onlara çocuk nasip etmiyor ama biliyormusunuzki bu çocuk belki başa bela ve memleket için hayırsız ve tehlikeli bir katil ve terorist olacak işte bunun içindirki bu çocuğun dünyaya gelmemesi hayırdır bunun gibi örnekleri çoğaltabiliriz
    "Ey Muhammet deki kulluğunuz ve duanız olmasa benim için ne değeriniz var ?"

Oha delile bak, şimdiye dek nasıl görmedim

"Ey inkar edenler dinimi yalanlayıp inkar ettiğiniz için azabım peşinizi bırakmayacak ! "

Olmadığının delilini koymuşsun be tepecikli Çocuk çocuk tehditler

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-B7BA8EA93

Bence dua psikolojik olarak yararlı.İnsanın kendinden yüce bir varlıktan bir şey istemesi ve sığınması insanı rahatlatır eğer insan bir dine mensupsa.Dindar iken çok mutluydum mesela Allah'tan bir şey isterdim olmayınca demek ki nasip değilmiş deyip mutluluğumu sürdürürdüm.Bence cahillik mutluluktur.Dua da bunun bir parçasıdır.Ateist bir insan daha zor mutlu olabilir bence.(Kişiden kişiye değişir tabii ki de)
    Çocukluktan itibaren dindar yetiştirilmek buna neden oluyor diye düşünüyorum. Ateist ailede dünyaya gelmiş bir bireyin kazandığı dini ritüeller, yardım isteyebileceği bir şeylerin olduğu inancı hiç varolmayacağından bunları kaybetme durumunun getirdiği olumsuzluklardan uzak olacaktır.

• Bak dua sana bisiklet vermez belki ama bisiklete ulaşmanı kolaylaştırabilir. Dua, bisikleti direkt olarak verseydi herkes duaya inanır ve gece gündüz dua ederdi. Ferrari ver lambo ver uçayım yükseleyim vs. Gerçekten sıkıştığımız zamanlarda ettiğimiz duaların kabul olduğuna inanıyorum. Ne demişler? Kul sıkışmayınca Hızır yetişmezmiş.

• quote:

Orijinalden alıntı: fırat.ç.

"Ey Muhammet deki kulluğunuz ve duanız olmasa benim için ne değeriniz var ?"

Oha delile bak, şimdiye dek nasıl görmedim

"Ey inkar edenler dinimi yalanlayıp inkar ettiğiniz için azabım peşinizi bırakmayacak ! "

Olmadığının delilini koymuşsun be tepecikli Çocuk çocuk tehditler

Alıntıları Göster
    Buna tehdit değilde ikaz desek daha doğru olur, Allah kulların iyiliği için ikaz ediyor bunu niye anlamakta güçlük çekiyorsunuz ?
  • Eğer inanarak ediyorsan seni psikolojik olarak motive edeceği için belki işe yarar. Yani beynin o istediğin şeyi elde etmek için bilinçaltında çalışır o yönde kararlar verip o yönde eylemler yapmaya seni yönlendirir. Tüm bunlar dua ederken sağladığın motivasyon ve rahatlamanın sonucudur. Yoksa duanın işitildiğini sanmıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Veronicaa -- 2 Aralık 2019; 4:19:57 >
  • Şüphen mi var ? İslamiyetin indirildiği arap coğrafyasına bak.(şaka)
    Dua etmek basit bir olaydır ama kabul olması herkese nasip olmaz.

• thebiqboss kullanıcısına yanıt
    Her cuma Türkiye’de bu dua edilir. Arapları bilmiyorum.

• işe yarıyor mu sorusu bile dinden anlamadığının delilidir
    yaratıcı haşa senin hizmetçin mi de her ettiğin duayı karşılasın ?

bu senin niyetine bağlı ve öyle her dua kabul olsa insanlar başka şeylerle niye uğraşsın ?
    bana para ver diye dua et ,hop havadan para yağsın
    şunu öldür diye dua et ,hoopp adam ölsün
    araba ver diye dua et ,hopp kapının önüne araba konsun

inançlı birisi mal mülk için dua etmez ,çok sıkıştığında sıkıntısı gitsin yada azalsın diye dua eder
    çünkü bu dünya için isterse ,ahirette o kadar nasibinin azalacağını bilir

ve her şeyden önce ,hayırlı ise diye ekler

yahudilere veya kafirlere beddua edince her şey istediğin gibi olsa ,o zaman başka şeylerle uğraşmana gerek kalır mı ?
    siz dini bu kafayla hiçbir zaman öğrenemeyeceksiniz

müslüman olarak sende onlar kadar çalış ,hak hukuka azami riayet et ,dürüst ol ,bak bakalım onların seviyesine gelebiliyor musun ?
    onlar çalışsın ,sen dua ile onları geç oh ne ala dünya ,böyle bir şey bekliyorsan daha çok beklersin
  • dekareme kullanıcısına yanıt
    Arkadaşım duaların çoğunda çalışmanı gerektirecek durumlar yoktur seni aşan belalar vardır misal bir felaket yaşandı ise bunun kaldırılması için gibi.

• Kütahyalı 77 kullanıcısına yanıt
    Peki hayırsızsa bile hayra döndür diye dua etse çünkü Allah'ın her şeye gücü yeter?

• Hz Yakup as senden daha üstündü o bile belli bir süre geçmeden gözleri kör olacak kadar ağlamasına rağmen oğluna kavuşamadı. Hz yusuf bile belli bir süre hapiste durmadan çıkamadı. Yani belli şeyler yaşanılacak gibi geliyor bana.

• Dr gittigin zaman bana şu ilacı yaz demezsin, Dr hastalığını söylersin Dr sana reçete yazar, Allah'a maruzatini bildirirsin Allah o dua hayirliysa cevap verir. Hayirsizsa Ahirette cevap verir. Allah dünyayı sebepler üzerine yaratmış ve sanatını maharetini biz kullarına böyle göstermiştir. Kulun her dediği kabul olsaydı iyi ruh kötü ruh ortaya çıkmaz her kes Allah'ın sevgili kulu olurdu.

• DrakeMcCain kullanıcısına yanıt
    Ateist değilim. Ama duadan hicbirsey olmaz. İstersen günde 1 milyon kere dua.
    He dersin ki dualarım kabul oluyor. Sen olabilecek bir dua edersen zaten gerçekleşir. Mesela okulu bitirmek gibi.
    Ama imkansız bir dua istersen o zaman kabul olmaz. Milyarder olmak istiyorum gibi.

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.