Şimdi Ara

Sizce bu kazada kusur kimde? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
65
Cevap
0
Favori
2.755
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: MÜŞAVİR

İKİNCİ BÖLÜM

Tanımlar

Madde 3 - 

36- Toplayıcı Yol  (Yan Yol)  : Karayolunda, daha düzenli ve güvenli bir trafik akışının sağlanması amacıyla, yol kenarındaki mülklerden karayoluna her noktada yapılabilecek geçişleri önleyerek, belirli uzunluklarda ve topluca katılma veya ayrılma imkanı tanımak üzere, karayolunun bir veya her iki yönünde, tek veya iki yönlü olarak ve genellikle karayoluna paralel olacak şekilde geliştirilen tali yollardır.

Alıntıları Göster

+1

İlk mesajımda bahsettiğim olay buydu ana yolun yanındaki yan yollarda tali yolandan sayılabiliyor.

Bu sebeple iki yolda tali yol statüsünde ise %50-%50 kusur çıkabilir veya sağdan gelenin önceliği gibi aksine bir durum var ise kusurlu karşı taraf çıkabilir.

• Niye %50 -%50 oluyor yahu :) Sağdan gelen benim, bana yol vermesi gerekmez mi ikisi de tali yolsa?

• Ikisi de yan yol değil mi onların? Ana yolda araç yok o fotoda. Bu durumda sağdan gelen haklı olması lazım.

Alın bu da temsili olsun. Net bilgi değildir ama bu şekilde olması lazım. (Mavi arac getz oluyor burda)

Sizce bu kazada kusur kimde?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lee-on! -- 23 Haziran 2021; 13:0:36 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Lee-on! kullanıcısına yanıt

Getz'in geldiği yolun tali yol olduğu konusunda eminim zaten. Ama tam attığınız örnekteki gibi değil. T kavşak var burada. T kavşakta kural değişiyor mu onu öğrenmeye çalışıyorum :)

• quote:

Orijinalden alıntı: byah00

Bunu nerede gördünüz ? Sağdan gelenin geçiş üstünlüğü vardır diyor kanun. Bu dediğini gibi bi düzenleme hiçbir yerde görmedim.

Dört yol ağzında geçerli o hocam, burda yol hakkı düz gidenin

• quote:

Orijinalden alıntı: byah00

Niye %50 -%50 oluyor yahu :) Sağdan gelen benim, bana yol vermesi gerekmez mi ikisi de tali yolsa?

Benim yazdıklarım dahil burada yazılanlara çok takılmayın.

Doğru veya yanlış sonuçta kusur oranını eksper belirleyecek geçmiş olsun.

• Getzde ne hasar var ??

• hocam yol kenarına park etmiş araçlar olsada sizin sol tarafınız açık gözüküyor siz tali yoldan ana yola çıkarken dikakt edicektiniz büyük ihtimal sizde patlar iş

• 3 şeritli e5 sağında refüjle ayrılmış 2 şeritli bir yanyol var ve siz bu yanyola çıkmak için bir sokak başındasınız.

solunuza bakmadan buraya katılır mısınız yoksa soldan gelen var mı acep diye bakar mısınız.

• byah00 kullanıcısına yanıt
    Ben size sizin deyiminizle cevap vereyim. T kavşakta yol düz gidenin. Siz dönüş yapacaksınız ve beklemeliydiniz. Bakın suçlusunuz demiyorum belki de adama geçebileceği kadar yer bıraktınız ancak geçemedi . Ama adam derse ki burnunu fazla çıkardı yol hakkı benim olduğu için durması gereken yerde duracak sandım. Ve bunu ispat edebiliyorsa kanun karşısında haksızsınız.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • yasin_61 Y kullanıcısına yanıt

Geçiş hakkı her zaman düz gidendedir diye bir kural nerde yazıyor. Malesef benzer bir kazayı kendim yaşadım ve haksız çıktım. Durum hemen hemen aynı. Sağdan gelenin önceliği var. Bağlantı yollarının da tali yol olduğu yukarda yazılmış. Bence konunun tartışılacak bir tarafı kalmamış. Mavi araç %100 kusurlu çıkacaktır

• Karayolları trafik yönetmeliği madde 109-b-8. Burada yazıyor. Sürücü belgeniz sahte mi? Yazılı sınavda hep bu tür sorular soruluyor. Başka bir yerden aldınız galiba.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • yolunda düz giderken sağından gelip sana çarptıklarını hayal et, o zaman anlarsın kimde olduğunu kusurun.

• Aynı maddede C-3 e bakın

c)Kavşak kollarının trafik yoğunluğu bakımından farklı oldukları işaretlerle belirlenmemiş ise;

3)Motorlu araçlardan soldaki, sağdan gelen araca,

Burada da soldan gelen sagdakine yol verir diyor. Buna ne diyeceksiniz?

• Siz sokaktan çıkıyorsunuz. Siyah araba mavi arabanın düz gittiği yola çıkıyor.

Bu durumda siz düz giden aracın yolunu kestiğiniz için suçlusunuz. Neresi bu kadar tartışılmış. 4 lü kavşak olayı yok ki sağdakine yol verme olsa.

Ana yolun yanında yan yol da olsa ana yol sayılır. Karşı kişi yolunda giderken önünüze aniden bir araç çıkıyor. Tabiiki suçsuz.

• muhalif13 kullanıcısına yanıt

Abi at kadar yazdık yukarıya, o da tali yol sayılıyormus işte. Hala anayol deyip duruyorsunuz. Aynı benim laf anlamayan muvekkillerim gibisiniz :) Ben cevabımı aldım zaten. Konuyu kilitleyebiliriz, kusur durumu belirlenince buraya yazarım.

Düz yolunda giden geçiş üstünlüğü vardır. Siz düz gidenin önüne çıkıyorsunuz. Sizin dediğiniz kavşaklarda olan. Düz karşıya geçilen durumlar için geçerli.

İstanbul da e 5 var yan yolu da mevcut. Ankara da böyle bir çok yol mevcut. Kimse sokak cadde vs den kontrolsüz çıkıp ben haklıyım demiyor.

Lafım size değil belki okuyan bir kişi yanlış yapmaz diye.

• mavinin gittigi yola anayol diyenler bi zahmet iade etsinler ehliyeti

• T şeklindeki kavşaklarda düz gidenin geçiş üstünlüğü var gerçekten ama burada Clio'nun önünde anayola çıkış var gibi görünüyor. Anayola çıkış varsa burası tam bir kavşaktır ve geçiş üstünlüğü sağdan gelenindir kuralı uygulanabilir. Ama anayola çıkış yoksa, T şeklinde bir kavşaksa Getz haklı duruma geçiyor. Dalgın olduğu ve durabilecek mesafesi olduğu halde duran araca çarptığı ispatlanabilirse (kamera görüntüsü vb.) suçlu Getz olabilir ama çok zor.

Sonuç biraz da trafik polisinin inisiyatifinde gibi görünüyor. Görüşü kapatan aracın plakasını alıp fotoğrafını çekseydiniz keşke, ona da bu kazada kusur verilebilirdi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wolfien -- 24 Haziran 2021; 10:39:54 >
    Yola katılan sensin ama. Avrupa kanunlarına göre söylüyorum. Türkiye’ye göre akpliysen haklısın.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.