Şimdi Ara

Siyah beyaz video da,sadece belli kısımlar renkli olsun istiyorum

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
3
Favori
7.903
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bir video hazırladım,video da heryerin siyah beyaz olmasını,sadece belli nesnelerin renkli olmasını istiyorum.
    sincity deki gibi mesela,orada kırmızı renkler vardı sadece.
    bunu nasıl yapabilirim ?
    ikinci video da da,var bu ,ve amatörce yapılmış,yani bende yapabilirim,ama nasıl bilmiyorum,bilgisi olanlar,en azından gideceğim yolu söyleyebilir mi ?

örnek video 1

örnek video 2

• sony vegas indir sonra haber ver.
  • quote:

Orijinalden alıntı: smt325

sony vegas indir sonra haber ver.

sony vegas, corel video ve pinnacle var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: omryildirim

quote:

sony vegas indir sonra haber ver.

sony vegas, corel video ve pinnacle var.

Sony Vegası aç

Video FX sekmesine gir

Color Corrector (Secondary) sekmesini seç

Desaturate Highs efektini videoya sürükle

Chrominace diye renk yuvarlağı altından select effect rangeden rengi seç videodan

invert mask tikini etkinleştir

Ayarların hepsinde lowu sıfır high yüksek yap smothu yüksek yap

ve mutlu son öğrenince 15 saniyeni almaz :)

• burada videonun tamamı renk değiştiriyor ama,ben sadece bir kişiyi renkli bırakıp,video nun kalanının tamamının siyeh beyaz olmasını istiyorum.
    bunu yapmamın bir yolu yok mu ?
  • quote:

burada videonun tamamı renk değiştiriyor ama,ben sadece bir kişiyi renkli bırakıp,video nun kalanının tamamının siyeh beyaz olmasını istiyorum.

oda olur pan crop olayını biliyormusun bilmiyorsan anlatayım
  • quote:

quote:

burada videonun tamamı renk değiştiriyor ama,ben sadece bir kişiyi renkli bırakıp,video nun kalanının tamamının siyeh beyaz olmasını istiyorum.

bilmiyorum hocam maalesef.
  • quote:

quote:

quote:

şimdi videoyu vegasa sürükle sonra sağ tıkla copy de boş bir alana tıklayıp insert video track deyin ve videoyu kopyalayın 2 tane video üst üste gelicek aynı videolar üsttekine tıklayıp en sağda 3 tane kutucuk gibi birşey olucak ortadakine tıklayın (eventpancrop) bir pencere gelicek sol altta mask tikini işaretleyin sonra d ye basın kalem tarzı birşey seçicek onunla videoda görünmesini istediğiniz alanı tek tek işaretliyerek seçiceksiniz sonra üst soldaki sekmelerden path ı seçin feather type i out yapın aşşağısındakini hafif arttırın ve pencereyi kapatın üstteki videoyla işimiz bitti alttaki videoyu seçip video fx den black and white den %100 black and white i alttaki videoya atın ve tamamdır ..

• @omryildirim,

Başarırsan haber ver, çünkü o tür bir çalışma tek tıkla olacak bişey değil. Çekimler önce en az 4K çözürlükle yapılır aynı zamanda ışıklandırma sahneye göre hesaplanır ki bu verdiğin
    1.linkdeki videoya uygun düşüyor.

2.videoya gelirsek; yapılan işlemlerin 1.video ile alakası yok. o videoda color corect işlemleri birden fazla uygulanmış.Benim dikkatimi çeken beyaz renkleri ön plana çıkarmak için level,curve
    ile şiddeti arttırılıp glow,shine efekti uygulanış ve glow da "ab" olarak "a" olarak beyaz atanmış, sanırım ön plandaki objeye ayrıca mask uygulanmışki Ronaldonun etrafındaki shine etkisinden
    böyle olduğu anlaşılıyor.

Sonuç olarak 1.videoda ki etkileri elde etmek çok emek ve tecrübe gerektirecek, önce video compositing programlarını en az orta seviyede kullanabiliyor olmanız lazım.Eğer ps kullanıyorsanız
    kare kare ilerleyerek yapabilirsiniz, tabi ki işleyeceğiniz video çok uzun değilse.

• quote:

Orijinalden alıntı: nodar

@omryildirim,

Başarırsan haber ver, çünkü o tür bir çalışma tek tıkla olacak bişey değil. Çekimler önce en az 4K çözürlükle yapılır aynı zamanda ışıklandırma sahneye göre hesaplanır ki bu verdiğin
    1.linkdeki videoya uygun düşüyor.

2.videoya gelirsek; yapılan işlemlerin 1.video ile alakası yok. o videoda color corect işlemleri birden fazla uygulanmış.Benim dikkatimi çeken beyaz renkleri ön plana çıkarmak için level,curve
    ile şiddeti arttırılıp glow,shine efekti uygulanış ve glow da "ab" olarak "a" olarak beyaz atanmış, sanırım ön plandaki objeye ayrıca mask uygulanmışki Ronaldonun etrafındaki shine etkisinden
    böyle olduğu anlaşılıyor.

Sonuç olarak 1.videoda ki etkileri elde etmek çok emek ve tecrübe gerektirecek, önce video compositing programlarını en az orta seviyede kullanabiliyor olmanız lazım.Eğer ps kullanıyorsanız
    kare kare ilerleyerek yapabilirsiniz, tabi ki işleyeceğiniz video çok uzun değilse.

1. videoyu 5 saniyede yapabileceğini anlatmıştım oysaki

• üstüne alınmana gerek yok seninle ilgili bir imada bulunmadım.Arkadaş sorduğu sorudan bu tür işlemleri tek tıkla yapılabileceğini sanıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: nodar

üstüne alınmana gerek yok seninle ilgili bir imada bulunmadım.Arkadaş sorduğu sorudan bu tür işlemleri tek tıkla yapılabileceğini sanıyor.

Tek tık ile yapabileceğimi sandığımı,yazdığım hangi cümleden çıkardın acaba ?
  • quote:

quote:

quote:

quote:

şimdi videoyu vegasa sürükle sonra sağ tıkla copy de boş bir alana tıklayıp insert video track deyin ve videoyu kopyalayın 2 tane video üst üste gelicek aynı videolar üsttekine tıklayıp en sağda 3 tane kutucuk gibi birşey olucak ortadakine tıklayın (eventpancrop) bir pencere gelicek sol altta mask tikini işaretleyin sonra d ye basın kalem tarzı birşey seçicek onunla videoda görünmesini istediğiniz alanı tek tek işaretliyerek seçiceksiniz sonra üst soldaki sekmelerden path ı seçin feather type i out yapın aşşağısındakini hafif arttırın ve pencereyi kapatın üstteki videoyla işimiz bitti alttaki videoyu seçip video fx den black and white den %100 black and white i alttaki videoya atın ve tamamdır ..

yazılanların hepsini harfiyyen yaptım,oldu,ama galiba bunları her kare için tek tek yapmam gerekiyor,
    çünkü kamera başka yöne döndüğünde,yine benim maske ile seçtiğim alan renkli kalıyor.
    Bunun pratik yolu var mıdır ?
    ayrıca,ilk söylediğiniz yöntemi yapmadım,sadece bu ili video ile yapılanı yaptım,ikisini birden mi yapmama gerek var mı ?
    teşekkür ederim

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

yazılanların hepsini harfiyyen yaptım,oldu,ama galiba bunları her kare için tek tek yapmam gerekiyor,
    çünkü kamera başka yöne döndüğünde,yine benim maske ile seçtiğim alan renkli kalıyor.
    Bunun pratik yolu var mıdır ?
    ayrıca,ilk söylediğiniz yöntemi yapmadım,sadece bu ili video ile yapılanı yaptım,ikisini birden mi yapmama gerek var mı ?
    teşekkür ederim

keyframe ile halledebilirsin pan cropta key frame ile ekran hareket ettiğinde keyframeyi ilerletip efekti tekrarla eğer yapamassan internetten video izlersen anlarsın.

• takip
  • premiere de yapılır mı acaba
  • Evet premiere pro da bunu yapan bir efekt var.Şu an adı aklımda değil.Renek efekteleri altında olması lazım Selective color gibi falan.İstediğin renk bölgesini seçiyorsun.Daha sonra bazı ince ayarları tolerans değerleri falan var.Oradan canlılığını artırıyorsun.Yanlız çekim yaparken o bölgenin sahnenin genelinden ayrıcalıklı bir renk tonunda olmasına dikkat etmek gerekiyor.Uygun sahnede yaparsan gayet başarılı sonuçlar alabiliyorsun.Daha da iyisi tabii ki after effects ile yapılıyor ama onda da aynı mantık söz konusu.

Ben bu yöntemle siyah bir masa sahnesinde vazo içindeki çiçeği renkli diğer yerleri siyah beyaz göstermiştim.

Premiere yüklü bilgisayarıma geçtiğimde bir ara adını bakar yazarım.
  • teşekkür ederim bekliyorum =)
  • Adobe Premiere Proc CS3 kullanıyorum.Diğer versiyonlarda da muhtemelen aynı yerdedir.

Video Effects>İmage Control>Color Pass efektini uygulayıp similarity ile oynayınca istediğiniz sonucu elde edebiliyorsunuz.

Yanlız tekrar hatırlatayım çekimin önceden buna uygun planlanması sonucun daha başarılı olmasını sağlar.Mesela masadaki kırmızı gülü çekerken sahnenin diğer yerlerinin kırmızıdan farklı renk ve tonlarda olması daha sonra bu efekt uygulandığında heryer siyahbeyaz iken gülün kıpkırmızı ayarlanmasını kolaylaştırıyor.
  • en basit yolu, Premiere ek ilave edilen Matrox'da boyle bir effect var: Matrox Colour Presets bolumunde - Just Red ve s..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Atacante -- 24 Aralık 2012; 20:32:29 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.