Şimdi Ara

Sıvı soğutma mı kule tipi mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
1
Favori
6.567
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar, işlemci için sıvı soğutma düşünüyorum. Fakat sızdırma yapabilir veya pompa gürültüsü çok olur diye söyleyenler var. Açıkcası pişman olmak istemiyorum. Kule tipi soğutucular da kasa içi estetiği bozuyor ve anakarta yük bindiriyor. Sizce ne yapmalıyım?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Hocam bütçeniz ne kadar bilmiyorum ama kesenin ağzını biraz açıp NZXT Kraken X61 veya X62 alın kafanız rahat etsin. Pompa ve fan gürültüsü olayını tamamen bitirmiş adamlar.

https://www.nzxt.com/products/kraken-x62
  • quote:

Orijinalden alıntı: wakari_mayo

Hocam bütçeniz ne kadar bilmiyorum ama kesenin ağzını biraz açıp NZXT Kraken X61 veya X62 alın kafanız rahat etsin. Pompa ve fan gürültüsü olayını tamamen bitirmiş adamlar.

https://www.nzxt.com/products/kraken-x62

Uzun vadede sızdırma gibi sorunlar olur mu peki?
  • BalistikBomba B kullanıcısına yanıt
    Hocam sanmıyorum ancak sonuçta insan yapımı olduğu için her üründe hatalar meydana gelebilir. Yine de çok düşük bir ihtimal çünkü NZXT'nin bu ürünleri 6 yıl garantili. Sızdırma kesinlikle olmaz diyemeyiz yukarıda da dediğim gibi sonuçta peynir bile alsak bozulmuş olma ihtimali her daim mevcut. Ancak %0,1 gibi bir ihtimal için hava soğutmanın çilesiyle, anakartı bükmesiyle vs. uğraşmayın derim ben. Üstelik bu ürünler ömürlük sayılabilecek şeyler. İleride çok üst düzey bir işlemciye geçerseniz, mesela Intel i7-6950X gibi, yine kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak hava soğutma alırsanız bir noktadan sonra yetersiz kalacaktır.
  • quote:

Hocam sanmıyorum ancak sonuçta insan yapımı olduğu için her üründe hatalar meydana gelebilir. Yine de çok düşük bir ihtimal çünkü NZXT'nin bu ürünleri 6 yıl garantili. Sızdırma kesinlikle olmaz diyemeyiz yukarıda da dediğim gibi sonuçta peynir bile alsak bozulmuş olma ihtimali her daim mevcut. Ancak %0,1 gibi bir ihtimal için hava soğutmanın çilesiyle, anakartı bükmesiyle vs. uğraşmayın derim ben. Üstelik bu ürünler ömürlük sayılabilecek şeyler. İleride çok üst düzey bir işlemciye geçerseniz, mesela Intel i7-6950X gibi, yine kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak hava soğutma alırsanız bir noktadan sonra yetersiz kalacaktır.

Hocam, sıvı soğutma yerine Noctua NH-D15 SE AM4 marka soğutucuyu da tavsiye ediyorlar. Fakat çok büyük ve ağır birşey, gönlüm sıvı soğutmadan yana ama bilemiyorum. Çok kararsız kaldım.

• Hocam bana soracak olursanız bu konular üzerinde çok fazla düşünmek yersiz. Kraken veya diğer "all in one" sıvı soğutmalar fabrikasyon olduğu için el yapımı sıvı soğutma sistemlerine göre çok daha düşük sızdırma yapma ihtimaline sahip. İyi bir termal macun (en azından stg-2 gibi) + iyi bir sıvı soğutma ile uzun yıllar soğutma ihtiyacınızı sorunsuz halledersiniz böylece hava soğutmadan daha ucuza bile gelmiş olur. Forumda sıvı soğutma bölümünde Kraken'in konusu var inceleyebilirsiniz. Hava soğutma alıp her sene fanıyla tozuyla, anakarta bindirdiği yükle bilmem nesiyle uğraşmaktansa bir kere sıvı alın kafanız rahat etsin . Tabi yine de siz bilirsiniz.
  • quote:

Hocam bana soracak olursanız bu konular üzerinde çok fazla düşünmek yersiz. Kraken veya diğer "all in one" sıvı soğutmalar fabrikasyon olduğu için el yapımı sıvı soğutma sistemlerine göre çok daha düşük sızdırma yapma ihtimaline sahip. İyi bir termal macun (en azından stg-2 gibi) + iyi bir sıvı soğutma ile uzun yıllar soğutma ihtiyacınızı sorunsuz halledersiniz böylece hava soğutmadan daha ucuza bile gelmiş olur. Forumda sıvı soğutma bölümünde Kraken'in konusu var inceleyebilirsiniz. Hava soğutma alıp her sene fanıyla tozuyla, anakarta bindirdiği yükle bilmem nesiyle uğraşmaktansa bir kere sıvı alın kafanız rahat etsin . Tabi yine de siz bilirsiniz.

Hocam Am4 Ryzen uyumlu anakartım var. Asus Crosshair VI Hero.

Bu anakarta bahsettiğiniz sıvı soğutmayı nasıl takabilirim? Hangi parçalara ihtiyacım olur? Daha önce hiç sıvı soğutma kullanmadım.

• Hocam öncelikle kraken alıp sonra sitesinden ücretsiz olarak AM4 için yerleştirme aparatlarını sipariş etmeniz gerekiyor.

Sisteme anakart faturası ve kraken'in faturasını yükleyip adresinizi giriyorsunuz, birkaç gün sonra ücretsiz olarak geliyor size parçalar.

Link:https://www.nzxt.com/am4-bracket

Çünkü halihazırda piyasada bulunan Kraken'ler Ryzen'dan önce çıktığı için bu parçaya sahip değil.

Hocam ben Intel kullandığım için nasıl takacağınız konusunda ne desem yalan olur açıkçası. Ancak montajı zor değil. Çok büyük beceri gerektirmiyor. İçinden çıkan montaj kılavuzundan bakarak her şeyi halledebilirsiniz. Montajdan önce youtube'dan videolara da bakabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wakari_mayo -- 29 Mart 2017; 16:38:15 >

• Sıvı soğutma tabiki daha iyi soğutuyor.
    Ama karmaşık bir sistem olduğu için daha çabuk bozulacaktır.
    Kulelerin akarı kokarı yok. Ömürlük. Fan bozulabilir ama onu da değiştirebilirsiniz.

Sıvı soğutmanın en büyük avantajı işlemcinin etrafını boş bırakıp oraya vramleri soğutabileceğiniz bir ekstra fan takabilirseniz tabi uğraşırsanız. Ki ben vramleri soğutup daha iyi overclock yapmak isterdim.
  • Merhaba,

Sıvı soğutma sistemlerimiz için AM4 braketleri yakın zamanda distribütörlerimiz tarafından getirtilip Türkiye'de satılmış olan ve AMD sistemleri ile birlikte kullanmak isteyen kullanıcılara bu braketler temin edilecektir.

Hava soğutma ve su soğutma farklarını sıralayacak olursak.

Hava soğutma ile belli bir sıcaklığına çok çabuk ulaşılır, su soğutmada ise bu sıcaklığa ulaşmak daha fazla zaman alır ( hava suya göre çok daha çabuk ısındığından taşıyabileceği sıcaklık miktarı kısıtlıdır. )

Su soğutmada hava soğutmada olduğu gibi işlemci üzerinde fazladan ağırlık ve baskı yoktur.

Su soğutma sistemi kasanın üst paneline veya arka egzoz fanı çıkışına takıldığında işlemci sıcaklığı sisteme ve ekran kartına bulaşmadan direk kasa dışına atılır. Hava soğutmada bu sıcaklık kasanın içerisine boşaltılır ve ekran kartı bu sıcaklıla karışmış olan hava ile kendini soğutmaya çalışır. Bu da göreceli olarak ekran kartı sıcaklığını arttırır veya ekran kartı fanlarının daha yüksek hızlarda çalışmasına neden olur.

Hava soğutmanın kaldırabileceği TDP değerleri kısıtlıdır. En üst seviyedeki hava soğutma bile giriş seviyesi su soğutma kadar yüksek TDP ile baş edemez.

ÖR:
    https://www.msi.com/Graphics-card/GeForce-GTX-1080-Ti-SEA-HAWK-X.html#hero-overview

MSI Corsair'in GTX 1080 Ti için özel olarak modifiye edilmiş 120mm'lik AIO su soğutma sistemini kullandığı GEFORCE® GTX 1080 TI SEA HAWK X ekran kartı. Bu ekran kartının TDP değeri 250 WATT üzeridir.

240mm'lik veya 280MM'lik radyatörlerde başa çıkılabilen TDP değerleri 375-400 WATT seviyelerindedir.

Son olarak Corsair'in i serisi su soğutma sistemlerini tercih edecek olursanız hem sıcaklık değerlerinizi hem de su soğutma sisteminizin çalışma performansını Corsair Link üzerinden takip edip gerekli ayarlamaları yaparak sessizlik ve perforemans arasında istediğiniz çizgiyi kolaylıkla yakalayabilirsiniz. Ayrıca sıvı soğutma sistemlerimizin 5 YIL garantisi bulunmaktadır. Diğer pek çok markada bu süre SADECE 2 YILdır.

• quote:

Orijinalden alıntı: tech guru

Merhaba,

Sıvı soğutma sistemlerimiz için AM4 braketleri yakın zamanda distribütörlerimiz tarafından getirtilip Türkiye'de satılmış olan ve AMD sistemleri ile birlikte kullanmak isteyen kullanıcılara bu braketler temin edilecektir.

Hava soğutma ile belli bir sıcaklığına çok çabuk ulaşılır, su soğutmada ise bu sıcaklığa ulaşmak daha fazla zaman alır ( hava suya göre çok daha çabuk ısındığından taşıyabileceği sıcaklık miktarı kısıtlıdır. )

Su soğutmada hava soğutmada olduğu gibi işlemci üzerinde fazladan ağırlık ve baskı yoktur.

Su soğutma sistemi kasanın üst paneline veya arka egzoz fanı çıkışına takıldığında işlemci sıcaklığı sisteme ve ekran kartına bulaşmadan direk kasa dışına atılır. Hava soğutmada bu sıcaklık kasanın içerisine boşaltılır ve ekran kartı bu sıcaklıla karışmış olan hava ile kendini soğutmaya çalışır. Bu da göreceli olarak ekran kartı sıcaklığını arttırır veya ekran kartı fanlarının daha yüksek hızlarda çalışmasına neden olur.

Hava soğutmanın kaldırabileceği TDP değerleri kısıtlıdır. En üst seviyedeki hava soğutma bile giriş seviyesi su soğutma kadar yüksek TDP ile baş edemez.

ÖR:
    https://www.msi.com/Graphics-card/GeForce-GTX-1080-Ti-SEA-HAWK-X.html#hero-overview

MSI Corsair'in GTX 1080 Ti için özel olarak modifiye edilmiş 120mm'lik AIO su soğutma sistemini kullandığı GEFORCE® GTX 1080 TI SEA HAWK X ekran kartı. Bu ekran kartının TDP değeri 250 WATT üzeridir.

240mm'lik veya 280MM'lik radyatörlerde başa çıkılabilen TDP değerleri 375-400 WATT seviyelerindedir.

Son olarak Corsair'in i serisi su soğutma sistemlerini tercih edecek olursanız hem sıcaklık değerlerinizi hem de su soğutma sisteminizin çalışma performansını Corsair Link üzerinden takip edip gerekli ayarlamaları yaparak sessizlik ve perforemans arasında istediğiniz çizgiyi kolaylıkla yakalayabilirsiniz. Ayrıca sıvı soğutma sistemlerimizin 5 YIL garantisi bulunmaktadır. Diğer pek çok markada bu süre SADECE 2 YILdır.

Peki, diyelim ki sıvı soğutma akıtma yaptı ve sistem bileşenlerinin bazılarını bozdu. Bu durumda risk kullanıcıya mı aittir?

• Sıvı soğutma daha iyi soğutuyor ancak

Bozulma riskleri kule tipi Soğutuculara göre kat kat daha fazla

Geçen hafta sıvı soğutucumun pompası bozuldu

Mecburen eski hava soğutmaya dönmek zorunda kaldım

70.000 saat ömür biçilen pompa çat diye bozulup ortada kalabiliyorsunuz

Sıvı akıtma gibi bi sorun siz hortumlarla oynamaz veya yanlış bi kurulum yapmadığınız sürece olmaz

Ki yanlış bilmiyorsam o sıvı elektriği iletmeyen özelliğe sahip dökülmesi sonucunda diğer parçalara zarar vermiyor

Overclock için bire bir

Oda sıcaklığının altına bile düşebilirsiniz sıvı soğutma ile

Benim 25 derecelik odada 9 derece işlemci çalıştırmışlığım var idle da

• quote:

Orijinalden alıntı: LittleHawk

Sıvı soğutma daha iyi soğutuyor ancak

Bozulma riskleri kule tipi Soğutuculara göre kat kat daha fazla

Geçen hafta sıvı soğutucumun pompası bozuldu

Mecburen eski hava soğutmaya dönmek zorunda kaldım

70.000 saat ömür biçilen pompa çat diye bozulup ortada kalabiliyorsunuz

Sıvı akıtma gibi bi sorun siz hortumlarla oynamaz veya yanlış bi kurulum yapmadığınız sürece olmaz

Ki yanlış bilmiyorsam o sıvı elektriği iletmeyen özelliğe sahip dökülmesi sonucunda diğer parçalara zarar vermiyor

Overclock için bire bir

Oda sıcaklığının altına bile düşebilirsiniz sıvı soğutma ile

Benim 25 derecelik odada 9 derece işlemci çalıştırmışlığım var idle da

Bilgiler için çok sağolun. Peki,kaliteli, sorun ve gürültü çıkarmayacak hangi marka ve modeli tavsiye edersiniz?

Gürültü sorunu yeni çıkan soğutucularla birlikte neredeyse kalktı

Pompanın sesi fanlardan çok çok daha az geliyor

Fanları kapatmadığıní sürece duyamazsınız

Muhtemelen garantiden ya değişim verilcek ya da para iadesi verilcek

Çünkü aio sıvı soğutmalar kapalı devre oldukları için tamir edilme gibi ihtimalleri yok

Eğer para iadesi verilirse 120mm lik bi soğutucuya benim de ihtiyacım var

• quote:

Gürültü sorunu yeni çıkan soğutucularla birlikte neredeyse kalktı

Pompanın sesi fanlardan çok çok daha az geliyor

Fanları kapatmadığıní sürece duyamazsınız

Muhtemelen garantiden ya değişim verilcek ya da para iadesi verilcek

Çünkü aio sıvı soğutmalar kapalı devre oldukları için tamir edilme gibi ihtimalleri yok

Eğer para iadesi verilirse 120mm lik bi soğutucuya benim de ihtiyacım var

Peki 240 VE 280 mm sıvı soğutmalar arasındaki farklar nelerdir? Performans anlamında aralarında çok fark olur mu? Mesela NZXT Kraken 240mm sizce nasıldır?
    Radyatör ne kadar büyükse ısınan sıvının Soğutulmasıda okadar çabuk olucaktır

(240lıklar da 2 tane yan yana 12cm fanlık radyatör

280likler de ise 2 tane yan yana 14cm fanlık radyatör mevcut)

Kule tipi hava soğutmalardaki tek kule ile çift kule arasındaki fark gibi

120liklere oranla daha iyi soğutma sağlıyorlar ama her kasaya kolayca takılamıyorlar tek kötü yanı bu

Örnek Zalman Z11+ üstte 240cmlik yer mevcut ama

Radyatör takınca radyatörün üzerine fan takılamıyor

Anakart ile çakışma yapıyor

Görünüşte takılabilir gibi görünüyor

Yani kasanızın %100 240mmlik radyatör takılabildiğinden emin olmadan soğutucuyu almayın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LittleHawk -- 10 Nisan 2017; 23:42:45 >
  • quote:

Radyatör ne kadar büyükse ısınan sıvının Soğutulmasıda okadar çabuk olucaktır

(240lıklar da 2 tane yan yana 12cm fanlık radyatör

280likler de ise 2 tane yan yana 14cm fanlık radyatör mevcut)

Kule tipi hava soğutmalardaki tek kule ile çift kule arasındaki fark gibi

120liklere oranla daha iyi soğutma sağlıyorlar ama her kasaya kolayca takılamıyorlar tek kötü yanı bu

Örnek Zalman Z11+ üstte 240cmlik yer mevcut ama

Radyatör takınca radyatörün üzerine fan takılamıyor

Anakart ile çakışma yapıyor

Görünüşte takılabilir gibi görünüyor

Yani kasanızın %100 240mmlik radyatör takılabildiğinden emin olmadan soğutucuyu almayın

Hocam verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

• quote:

Orijinalden alıntı: BalistikBomba

quote:

Orijinalden alıntı: tech guru

Merhaba,

ÖR:

Peki, diyelim ki sıvı soğutma akıtma yaptı ve sistem bileşenlerinin bazılarını bozdu. Bu durumda risk kullanıcıya mı aittir?

Custom su soğutmada bu risk mevcuttur, ancak Kapalı devre su soğutmalarda bu risk yok denecek kadar düşüktür.

Corsair kapalı devre su soğutmaları düşünülenin aksine daha sağlam ve uzun ömürlüdür. Bu su soğutma sistemlerinde kullanılan pompalar ilk önce server ve data centerlarda kullanılmak üzere kurumsal amaçlı tasarlanmış ve üretilmiş olduklarından oldukça güvenilir ve uzun ömürlüdürler. Zaten Corsair'in su soğutmalarda 5 YILLIK garanti süresi veriyor olmasında da bu neden yatmaktadır.

• tech guru kullanıcısına yanıt
    İyi hoş diyorsunuz da 5 yıllık garanti falan

Bozulunca değişim yapılması benim işime gelmiyor

1 ay soğutucusuz kalabiliyorum

Verilen rakamlar tamamen teorik

70.000 saat ömür biçilmiş benim bozulan soğutucuma

70.000 saat yaklaşık 8 yıl ediyor (7/24)

Ben daha 1.5 yılı yeni doldurdum Gitti

-Eğer sıvı soğutucu alıyorsanız yedekte stock soğutucu veya onun eş değer bir şey bulundurun lazım olabilir

• LittleHawk kullanıcısına yanıt
    Her ne kadar ürünün geliştirilme tasarlanma ve üretim aşamasında gerekli tüm planlamalar, düzenlemeler yapılmış, önlemler alınmış ve en üst kalitedeki bileşenler kullanılmış olsa da şu anki üretim teknikleri ve kullanılan teknoloji maalesef %100 sorunsuz ürün üretilebilmesi açısından yeterli düzeyde değildir.

Her ürünün belli bir karakteristik özelliği vardır ve bu karakteristik özelliklerinin farklılığından dolayı ürünlerin çalışma ömürleri ve ya çalışma şekillerinde farklılık gözlemlenebilir. Burada da ürünün garanti süresi anlam kazanmaya başlar. Uzun süreli garanti süresi o üründe kullanılan parçaların kalitesini, ürünün tasarlanması anında harcanan zamanı ve çabayı gözler önüne sunar. Düşük arıza oranı ve ürüne olan güven ile ancak 5 yıl gibi uzun bir süre garanti verilebilirdi. Bunun aksi olsaydı 5 yıl yerine sadece 2 yıllık bir garanti süresi verilirdi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tech guru -- 17 Nisan 2017; 13:2:30 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.