Şimdi Ara

SİSTEM GÜNCELLEME HAKKINDA

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
609
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

2014'ten beri güncellediğim bir sistemim var.

En son Ryzen 5600x aldım ancak anakart ile uyumsuzluk olduğu için geri iade etmek durumunda kaldım.

Ekran kartı, ram ve ssd'leri sabit tutup şu an nasıl bir güncelleme yapmamı önerirsiniz?

Sistemimdeki parçaları aşağıda görebilirsiniz;

• İşlemci: AMD Ryzen 2600
    • Anakart: Asus TUF X470 Plus Gaming
    • Ekran Kartı: Asus Dual 3060ti
    • SSD: 120 GB Kingston ve nMve Sandisk 1 TB
    • HDD: 1 TB WD
    • Kasa: Cooler Master HAF 912 750w
    • RAM: Corsair Vengance 16 gb 3000 mhz

İşlemci ve anakart değişikliği gibi görünüyor ancak kasa uygunluğu da soru işareti bende, biraz eski nesil bir kasa malum.

Dönüşünüzü bekliyorum.

• https://www.asus.com/tr/Motherboards-Components/Motherboards/TUF-Gaming/TUF-X470-PLUS-GAMING/

Destek listesinde 5600 de 5600x de var. Bios güncellemeniz yeterli. 5600 alıp geçiniz, "X" takısı için 1000 TL fazla vermeye gerek yok. 3-5 aya AM5 anakartlar gelecek. İntelde 12400f + B660 anakart 5.5-6 bin tutar. En iyisi 4 bine düz 5600 almak.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • a-f-h A kullanıcısına yanıt

Tam olarak bu şekilde düşünüp, yola çıkıp aldım, her şeyi yaptım ama maalesef ancak olmadı.

• Garip durum, üreticinin de trolleyecek hali yok. 

O zaman 12. Nesil bakınız, en azından 1 Nesil daha destekleyecek. Ya da AM5 anakartları bekleyiniz olmadı.

https://www.hepsiburada.com/asus-prime-b660-plus-d4-b660-5333mhz-ddr4-lga1700-atx-anakart-pm-HBC000019A8OZ

https://www.hepsiburada.com/intel-core-i5-12400f-2-5-ghz-6-cekirdek-18mb-cache-lga1700-soket-10nm-islemci-pm-HBC00001E41JN

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Merhabalar , bir kaç ay önce sizin konunuz du galiba oraya da yorumlar yapmıştım fikir vermek için , 5600x alıp bir türlü o x 470 e gösterememiştiniz galiba sonra ne oldu 2600 ile kullandınız galiba.

Normalde bios update ile olması lazımdı neyse amdnin 5000 serisini istemiyorsanız ya intel 12. nesil bakacaksınız yada amd nin çıkacak olan yeni serisini bekleyeceksiniz.

Çoğu kişi de b 450 ile de çalışıyor 5000 serisi sizde niye x 470 de çalışmamıştı anlamadım, bios update olmasına rağmen hatta pil falan da çıkarın demiştik tekrar takın falan diye . Bir eksiklik bir şey oldu

ama artık sağlık olsun.

• En son çıkan biosu AGESA 1.2.0.7 olan versiyonu kurup denediniz mi ? Normal şartlarda b350 kartlara destek verildi ryzen 5xxx serisi için sizin x470 kartınız her türlü desteklemesi gerek. Belkide sizin aldığınız 5600x işlemci arızalı gelmiş olabilir. Çevrenizde ryzen 5xxx serisi işlemcisi olan biri varsa en son çıkan AGESA 1.2.0.7 li biosu kurup tekrar deneyin sorunsuz çalışırsa 5600 alıp geçin x versiyonuna boşuna fiyat farkı vermeyin.

• Cevaplar için çok teşekkürler.

Bütün biod updatelerini yaptık, zaten şu an açınca da en güncel updatete, ancak olmadı, görüntü alamadık.

Dediğiniz gibi yeni AMD’leri beklemek daha mantıklı olacak gibi. Intel’e masa üstü kullanımında sıcak değilim pek.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.