Şimdi Ara

SIRALI SİTEM LPG'DE MERAK ETTİKLERİNİZ VE YAŞADIĞINIZ SORUNLAR HAKKINDA ANINDA CEVAP ( FARUK USTA ) (3. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.225
Cevap
13
Favori
81.231
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Faruk ustam yeni takılan göstergedeki dalgalanma sona erdi gibi.Babamın gözlemlediğine göre yeni bi tane bakır kaplı olan lpg borusu takmışlar araca.Eski olana hava basıp içindeki kurumları temizlemişler ve tekrar yerine takmışlar.Bu yaptıkları ne anlama geliyor ve amaçları ne?Sistemin sorunsuz ve düzenli hale gelmesi için yapılması gerekenler neler?Bu sefer aracı ben götüreceğim için neler yapılması gerektiğini öğrenip tekrar yanlış bi işlem yapılmasını önlemek istiyorum.Teşekkürler
  • iyi günler ustam benim arabada voltran lpg sıralı sistem takılı . taktıralı 2 yıl oldu herhangi bir problem yaşamadım. ancak bir haftadır araba kendiliğinden bi benzine geçiyor bi gaza, benzine aslında tam olarak geçti sayılmaz şöyle ki.araçtaki gösterge (lpg) ışığı bi sarı oluyor bi kırmızı daha sonra dıt sıt deyip tekrar gaza geçiyor. aracı kontrol ettirdim sistemlerde herhangi bir arıza gözükmüyor dediler, ancak regülatör üzerindeki ısı sensörü olabilir dediler. bu açıklama ışığında sizce arıza neden kaynaklanıyor olabilir.
  • Sn palio 1.6 ;

Aracınıza yeni düğme ve tesisat takılmış bu durumda eski tesisatın sökülmesi gerekiyor. Aracınızda fabrika çıkışlı eski tip tesisat olduğu için bazı lpg servisleri sökmekte zorlanıyor. Gösterge dalgalanması devap ediyor ise sensör değişimi yapılması gerekiyor.

İyi Günler Dilerim

FARUK USTA
  • Sn alaiye 76 ;

Aracınızda muhtemelen basınç ile ilgili sorun olabilir. Filterelerinizi kontrol ettiriniz. Filtre değişiminden sonra yine aynı sorun devam ettiği taktirdesırası ile şamandıra, lpg gas valfi ve regületör'ün kontrol edilmesi gerekiyor.

İyi Günler Dilerim

FARUK USTA
  • Merhaba geçen ay Nissan Almera 1.5 Tekna 2005 model aracıma zavoli lpg taktırdım.Marka'dan şuana kadar çok memnunum.Benim sorum aranızda bu marka aracı lpg ile kullanıpta kat iptali yaptıran varmı veya bu katalizör yüzünden aracı problem çıkaran?Geçen İzmir Karakaşlar servise gittim araç lpg ile kullanılıyorsa mutlaka kat iptali yaptırmalısınız yoksa o parça yüzünden büyük problem yaşarsınız dediler.Bir iki yerde daha araştırdım doğruymuş mutlaka kat iptali yaptırın dediler.Muayeneye girerken tabi tekrar takılıp sökülmesi gerekiyormuş.Katalizörün dışında ince seramik gibi bir tabaka varmış araç lpg de daha çok ısınacağı için o parçayı zamanla eritip kırılmasına sebep olurmuş sonra kırılınca dağılan parçalar silindire falan büyük zarar verirmiş büyük masraf diyolar kısaca.Şimdi ben bu katalizörü boşalttırayımmı yoksa bile bile aracı böyle kullanmaya devammı edeyim? Yardımcı olursanız sevinirim

• Sn GFFERRE ;

Öncelikle geç cevap verdiğim için üzgün olduğumu belirtmek isterim antalyada bayi eğitimindxe olduğum için yazamadım. Sıralı sistem lpg montajların da mutlaka standartlara uygun yapılması gerekiyor. Daha sonra yapılacak ayar mutlaka aracın benzin enjektör değerleri ile eşdeğer olmalıdır. Yakıt fazla veya eksik gittiği taktirde motorda çalışma düzeni bozukluğu ve bahsettiğiniz üzere konvektörde arıza oluşabilir. Ayar mutlaka mükemmel olmalı onun içindir ki montaj yapırdığınız veya yaptıracağınız yeri iyi seçmelisiniz. Katalatik konvektörü iptal ettirmeyiniz aksi taktirde motor arıza lambası yanacaktır. Ve eksoz sisteminizin çabuk yıpranmasına aynı zamanda gerçek arıza oluştuğunda göremiyeceksiniz.

İyi Günler Dilerim.

FARUK USTA
  • Sayın Faruk Usta,
    Mitsubishi Lancer'ime bugün Landirenzo Blue kiti İstanbul Dolapdere Sanayi Sitesinde Yeşil Otogaz'da taktırdım. Ancak gaza geçince arıza lamba ışığı yandı. Olgun LPG'yi aradık, sebebini sorduk. Verilen cevap " Lancerlerin benzin değerleri biraz farklı, o yüzden arıza lamba ışığı yakar." 70 TL fiyatında bir simülatör mü nedir bir parça takılınca bu ışık sönermiş. Neyse pazartesi veya salı günü Yeşil Otogaz'a bu parçayı gönderecekler ve aracıma takacaklar. Daha yeni ama başkaca hiç bir sıkıntı yok. Rölantide dalgalanma, tekleme, silkeleme, stop etme, güç kaybı falan olmadı henüz. O parça takılınca inşallah ışık söner. Bu konuda sizin fikriniz nedir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coskunismail -- 16 Mayıs 2010; 15:45:40 >
  • Merhaba Faruk Usta,
    Aşağıda Zavoli ve Arabanız LPG'de kaç tl yakıyor forumlarına yolladığım mesajlar var kronolojik sırayla. Bir yardımınız dokunursa sevinirim.

Merhaba,
    2003 model clio II 1.4 98 beygir otomatik vites sistem zavoli
    şehiriçi 15,5 kuruş yakıyor. (12 Haziran 2009)

Merhaba arkadaşlar,

Buraya daha önce de yazmıştım ve o zamanlar şehiriçi yakıt performansı için fikir sormuştum ve 16 kuruş için sayın ZavoliTR!den, oldukça iyi, yanıtını almıştım. Ancak o dakikadan sonra işler kötü gitmeye başladı ve bugün itibariyle aracım 31.5 litre gazla (60 tl) 243 km giderek o rakamı 24.6 kuruşa çıkardı ve ben gidip benzin aldım. İşlerin kötüye gitmesindeki en önemli sebep ise benden toplamda 525 lira alıp aracımın performansının anasını ağlatan Polaris LPG Ankara ana servisidir (İvedik Organize). 15000 km'de rutin filtre değişimi için gittiğimde arabadaki rölanti problemi yüzünden takım olarak enjektörleri değiştirip bu işlemden 400 tl aldılar. Ancak o günün akşamı aracım gazdan benzine bir türlü geçememeye başladı ve ben de ertesi gün soluğu Polaris'te aldım yine. Meğersem, 1 gün önce sapasağlam olan MAP sensörüm yanmış. Neden acaba? Oradan da bir 125 tl gitti sensör değişimine. O günden sonra da aracın yakıt giderleri sürekli arttı. En son şubat başında İstanbul'da tatildeyken arabadan gaz kokusu gelmesi yüzünden maslak'ta bir servise gittim (hortum çatlamış ve değiştirildi) ve oradaki usta aracın ayarlarının bozuk olduğunu söyledi. Pes diyorum ve bu servisi kullanacak olan arkadaşları uyarıyorum: gitmeden önce bir daha düşünün. Aynı servis 990 liraya Aldesa sıfır sistem takıyor ve benim verdiğim para ve aldığım verime bakın. (1 Mart 2010)

Merhaba,
    Keşke ben de sizin gibi sayın Zavoli TR her soruna müdahale etti diyebilseydim. Kendisine yakıt tüketimi ile ilgili 3 mesaj atmama rağmen, ki problem ana bayiileri Polaris Ankara'dan kaynaklanmaktaydı, herhangi bir yanıt alamadım (problem için önceki mesajlarıma bakılabilir). En son yakıt tüketimi ile komedi durumu son mesajımda söylemiştim. Polaris'te bu sorunu siz yaptınız siz çözeceksiniz diye gittiğim son seferde aracın ayarları yapıldı ve araç gaz alamayacak duruma gelene kadar (tabi burada pompa basıncı felan hesaba katılmıyor) doldurulup 60 km uzun yol test sürüşüne gidildi. Dönüşte bir kez daha fullenen aracın mucizevi bir şekilde 8,8 kuruş (eski parayla 88 bin) yaktığı ortaya çıktı. Ancak bu testten sonra 100 km şehiriçi gidip (oradaki diğer ustanın "aklı"na uyarak) bir daha başka bir pompadan aracın deposunu doldurunca aracın yakıt tüketimi 33 kuruşa (eski parayla 330 bin) fırladı. Haydi o "test"e gülüp geçtim diyelim araç en son "ayar"dan sonra rölantide tekrar sarsmaya ve geri vites park manevrası artı ışıklarda stop etmeye başladı (zaten tüm sorunlar bu rölanti yüzünden takım olarak enjektörlerin değiştirilmesiyle başlamıştı). Böylece ben yine 1.5 sene önceki noktaya --2 ayrı MAP sensörü (biri LPG diğeri benzin) değiştirmeme, orijinal zavoli enjektörlerin değiştirilmesine ve birçok ayara rağmen-- dönmüş oldum. Artık sıtkım sıyrılmış durumda. (11 mayıs 2010)

• quote:

Orijinalden alıntı: FARUK USTA

Sn GFFERRE ;

Öncelikle geç cevap verdiğim için üzgün olduğumu belirtmek isterim antalyada bayi eğitimindxe olduğum için yazamadım. Sıralı sistem lpg montajların da mutlaka standartlara uygun yapılması gerekiyor. Daha sonra yapılacak ayar mutlaka aracın benzin enjektör değerleri ile eşdeğer olmalıdır. Yakıt fazla veya eksik gittiği taktirde motorda çalışma düzeni bozukluğu ve bahsettiğiniz üzere konvektörde arıza oluşabilir. Ayar mutlaka mükemmel olmalı onun içindir ki montaj yapırdığınız veya yaptıracağınız yeri iyi seçmelisiniz. Katalatik konvektörü iptal ettirmeyiniz aksi taktirde motor arıza lambası yanacaktır. Ve eksoz sisteminizin çabuk yıpranmasına aynı zamanda gerçek arıza oluştuğunda göremiyeceksiniz.

İyi Günler Dilerim.

FARUK USTA

Cevabınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim.Nissan servisinin söylediği bişeydi bana ve araştırmak istedim.Ama gereken cevabı sizden aldım.İyi çalışmalar...

• quote:

Orijinalden alıntı: coskunismail

Sayın Faruk Usta,
    Mitsubishi Lancer'ime bugün Landirenzo Blue kiti İstanbul Dolapdere Sanayi Sitesinde Yeşil Otogaz'da taktırdım. Ancak gaza geçince arıza lamba ışığı yandı. Olgun LPG'yi aradık, sebebini sorduk. Verilen cevap " Lancerlerin benzin değerleri biraz farklı, o yüzden arıza lamba ışığı yakar." 70 TL fiyatında bir simülatör mü nedir bir parça takılınca bu ışık sönermiş. Neyse pazartesi veya salı günü Yeşil Otogaz'a bu parçayı gönderecekler ve aracıma takacaklar. Daha yeni ama başkaca hiç bir sıkıntı yok. Rölantide dalgalanma, tekleme, silkeleme, stop etme, güç kaybı falan olmadı henüz. O parça takılınca inşallah ışık söner. Bu konuda sizin fikriniz nedir?

tam 3 kagıt satarken demediler mi arıza ısıgı yanmaz bizim sistemde diye yansada hemen söndürürüz falan..

• Büyük ihtimalle yanmaz dediler. Ama yansa da çözülür dediler
    quote:

Orijinalden alıntı: shadow99tr

quote:

Orijinalden alıntı: coskunismail

Sayın Faruk Usta,

tam 3 kagıt satarken demediler mi arıza ısıgı yanmaz bizim sistemde diye yansada hemen söndürürüz falan..

• Sn coskunismail;
    Aracınıza takılacak olan emiletör kimi araçlarda sonradan takılması gerekebilir. Arıza kodu genelinde karma ateşleme olarak verir. Yalnız bu emülatör takıldıktan sonra yeniden hassas ayar yapılması gerekiyor. Hayırlı olsun şimdiden

İyi Günler Dilerim.

FARUK USTAS
  • Sn inimicus ;

Hangi aracın ne miktarda yakıt tasarrufu yapması gerekiyorun kısa cevabı şöyle hesaplıyabilirisiniz. Gerçekte lpg ile benzin arasında ki gerçek tasarruf değeri yakıtların fiyat politikasına bağlı olarak %30 ile %35 'dir. Genel tasarruf oranı ise minumum %40 ile %45 arsında gezebilir.

Şİmdi yapmanız gereken hesaplama ; Örnek verirsek 1.6 cc 100 hp aracınız 100 klm de 8.5 litre benzin yakıyor ise lpg'de 100 klm 'de 10.2 litre yakıt yakar bu da kilometre hesabına vurduğumuzda litresi 1.9tl 'den çarptığımızda 19.38 tl yapar. Onun dışında ki hesaplamalar hayal ürünüdür. Lpg benzinli araçtan minumum değer olarak ortalama %20 daha fazla yakıt harcar. İşin özü budur.

Yaşadığınız problemler için bir lpg ustası olarak üzün olduğumu belirtmek isterim. Sıkıntınızı zavoli'nin merkezi izmir polarisi ararsanız size mutlak yardımcı olacaklardır.
    Yaşadığınız sorunlar için tekrar geçmiş olsun

İyi Günler Dilerim.

FARUK USTA

• Sayın Faruk Usta,
    Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim . Tekrar ayar yaptırmayı unutmayacağım.

quote:

Sn coskunismail;
    Aracınıza takılacak olan emiletör kimi araçlarda sonradan takılması gerekebilir. Arıza kodu genelinde karma ateşleme olarak verir. Yalnız bu emülatör takıldıktan sonra yeniden hassas ayar yapılması gerekiyor. Hayırlı olsun şimdiden

İyi Günler Dilerim.

FARUK USTAS

• Cevabınız için teşekkür ederim. O taraflara gidince İzmir Polaris'e bizzat gideceğim.
    quote:

Sn inimicus ;

Hangi aracın ne miktarda yakıt tasarrufu yapması gerekiyorun kısa cevabı şöyle hesaplıyabilirisiniz. Gerçekte lpg ile benzin arasında ki gerçek tasarruf değeri yakıtların fiyat politikasına bağlı olarak %30 ile %35 'dir. Genel tasarruf oranı ise minumum %40 ile %45 arsında gezebilir.

Şİmdi yapmanız gereken hesaplama ; Örnek verirsek 1.6 cc 100 hp aracınız 100 klm de 8.5 litre benzin yakıyor ise lpg'de 100 klm 'de 10.2 litre yakıt yakar bu da kilometre hesabına vurduğumuzda litresi 1.9tl 'den çarptığımızda 19.38 tl yapar. Onun dışında ki hesaplamalar hayal ürünüdür. Lpg benzinli araçtan minumum değer olarak ortalama %20 daha fazla yakıt harcar. İşin özü budur.

Yaşadığınız problemler için bir lpg ustası olarak üzün olduğumu belirtmek isterim. Sıkıntınızı zavoli'nin merkezi izmir polarisi ararsanız size mutlak yardımcı olacaklardır.
    Yaşadığınız sorunlar için tekrar geçmiş olsun

İyi Günler Dilerim.

FARUK USTA

•  SIRALI SİTEM LPG'DE MERAK ETTİKLERİNİZ VE YAŞADIĞINIZ SORUNLAR HAKKINDA ANINDA CEVAP ( FARUK USTA )

SIRALI SİTEM LPG'DE MERAK ETTİKLERİNİZ VE YAŞADIĞINIZ SORUNLAR HAKKINDA ANINDA CEVAP ( FARUK USTA )

SIRALI SİTEM LPG'DE MERAK ETTİKLERİNİZ VE YAŞADIĞINIZ SORUNLAR HAKKINDA ANINDA CEVAP ( FARUK USTA )

Merhaba
    Resimlerde verdiğim enjeksiyon zamanı doğrulamanin işlevi nedir?
    1:enjektörün açık kaldığı zaman mı?
    2:enjektörün açılma zamanı mı?
    Tşk.

• faruk bey
    resmen her cevap da büyük sevaba giriyorsunuz. tüm arkadaşlar adına teşekkür etmek istiyorum.
    Araya da kendi sorumu koymak istiyorum.
    2001 polo hb 1.4 16v motor kodu AHW ile başlıyor. atıker lpg taktırmayı düşünüyorum. kimi forumlarda bazı polo modellerinde lpg nin sorun yaşattığını okudum. benım aracımda sorun olur mu.
    Cevabınız için teşekkürler...
  • bi de atıker hangi modelini takmalıyım.
  • Sn umera ;

Önemli olan lpg enjektörün açılma zamanıdır.

İYİ Günler Dilerim ;

FARUK USTA
  • Sn ALPACINO41 ;

Aracızın lpg uyumu konusunda herhangibir sıkkıntı mevcut değildir. Yalnız biaraz seçici olmanız gerekiyor. !.4 polo grbunda bazı lpg cihazları sıkıntı yaratıyor.

İyi Günler Dilerim.

FARUK USTA
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.